Yemenul in eter!

Statii DX auzite, expeditii anuntate sau in desfasurare, QSL info, tehnici de trafic DX...
YO4PX
Mesaje: 515
Membru din: Vin Feb 25, 2011 11:26 am
Contact:

Yemenul in eter!

Mesajde YO4PX » Lun Apr 30, 2012 1:36 am

Atenţie DX-mani! O entitate care timp de foarte mulţi ani a fost absentă din benzile de radioamator va fi activată curând, conform buletinului OPDX din 30 aprilie 2012. În sondajul celor mai dorite 100 de entităţi DXCC organizat de THE DX MAGAZINE Yemenul s-a situat în 2010 pe poziţia 5, iar în 2011 pe poziţia 4.
Detalii despre expediţie, hărţi, informaţii istorice şi geografice, activităţi anterioare din Yemen şi un film YouTube cu fotografii de pe insula Socotra la
http://yo4px.blogspot.com/2012/04/yemenul-in-eter-o-entitate-care-timp-de.html
Staţi pe recepţie şi succes în pailapuri!
YO4PX
http://yo4px.blogspot.com


Ultima oră
Activitatea va începe în ziua de 30 aprilie la orele 21.00 UTC şi se va încheia la 15 mai orele 21.00 UTC.
Fişiere ataşate
Yemen 2012 header 2 mai mic.jpg
Yemen 2012 header 2 mai mic.jpg (44.78 KiB) Vizualizat de 7360 ori
Ultima oară modificat Mar Mai 01, 2012 12:41 am de către YO4PX, modificat de 2 ori în total.


Avatar utilizator
yo4fng
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Iul 24, 2010 11:20 pm
Contact:

Re: Yemenul in curand in eter!

Mesajde yo4fng » Lun Apr 30, 2012 3:27 pm

Ce expeditie inutila. Fara 6 m, fara 4 m, fara 144, fara 432, fara EME, fara aia, fara aialalta, doar QRM inutil si timp pierdut.

yo2aqb
Mesaje: 56
Membru din: Joi Dec 09, 2010 11:33 pm
Contact:

Re: Yemenul in curand in eter!

Mesajde yo2aqb » Lun Apr 30, 2012 5:32 pm

Ai uitat 10Ghz!!!!!!http://www.radioamator.ro/forum/posting.php?mode=reply&f=16&sid=826445e8fa34ed85a56346343ec88c6c&t=757#

yo2aqb
Mesaje: 56
Membru din: Joi Dec 09, 2010 11:33 pm
Contact:

Re: Yemenul in curand in eter!

Mesajde yo2aqb » Lun Apr 30, 2012 5:34 pm

Am incercat sa pun un zambet ,si uite ce a iesit.Mii de scuze.Ady.

YO4PX
Mesaje: 515
Membru din: Vin Feb 25, 2011 11:26 am
Contact:

Re: Yemenul in curand in eter!

Mesajde YO4PX » Mar Mai 01, 2012 12:02 am

Liviu YO4FNG, există în lume şi radioamatori (foarte mulţi) care se bucură că vor putea lucra Yemenul pe 9 benzi şi în trei moduri de lucru, după atâţia ani de absenţă a entităţii din benzi. Eu zic că ar trebui să fim mai toleranţi cu maniera în care alţii îşi exercită pasiunea, chiar dacă aceasta poate nu coincide cu felul în care înţelegem noi s-o practicăm, nu crezi? Iată câteva reacţii ale DX-manilor pe saitul DX World:
Mike W2LO: Comunitatea DX vă mulţumeşte pentru dedicarea voastră de a ne oferi o raritate de cel mai înalt grad. Cele mai bune urări şi aveţi grijă de voi!
Mike VE3YF: Băieţi, prin munca şi dedicaţia voastră pentru hobby aţi făcut astăzi mulţi DX-mani să zâmbească fericiţi. Să sperăm că benzile vor fi cooperante şi toată lumea va avea şansa de a fi prezentă în log. Vă urez noroc, o petrecere plăcută a timpului în 7O şi drum în siguranţă spre casă.
Ville OH5RF: Grozav! O entitate cu totul nouă pentru mine. Sper să mă înscriu în log. Noroc echipei.
Elias HZ1EJ: Ce treabă grozavă – iar combinaţia operatorilor pare extrem de promiţătoare. În sfârşit una dintre cele mai dorite entităţi din lume va fi în eter. Sperăm la o mulţime de QSO-uri. Ţineţi-o tot aşa, băieţi. Baftă.
Juan EA9IE: Indicativele membrilor echipei sunt o garanţie pentru o super-expediţie. Noroc!
Dennis ZS1AU: Numeam Yemenul IMPOSIBILUL, nu vedeam vreo speranţă să mai apară în timpul vieţii mele. Am lucrat Yemen acum 30 de ani şi a fost dilit. Sunt un senior (83+ ani), înscris în Honor Roll. Dacă reuşeşc să luctrez 7O6T şansa mea de a obţine HR#1 devine reală. Mulţumiri tuturor radioamatorilor curajoşi şi dedicaţi de a face această activitate POSIBILĂ!! Bucuraţi-vă de pailapuri şi aveţi grijă de voi în timpul acestei grozave DXpediţii.
Ruggero IK2PZC: Ei bine, băieţi, a sosit vremea şi pentru o astfel de DXpediţie ... Recomand amicilor mei italieni să se comporte cu înţelepciune... Ascultaţi, ascultaţi şi iar ascultaţi. Dacă 7O6T cheamă un alt amator aşteptaţi şi păstraţi-vă calmul. Treabă bună tuturor şi nu uitaţi: acesta e un hobby.
73 de YO4PX

Avatar utilizator
yo4fng
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Iul 24, 2010 11:20 pm
Contact:

Re: Yemenul in curand in eter!

Mesajde yo4fng » Mar Mai 01, 2012 12:18 am

Faptul ca sunt prezenti doar in scurte inseamna ca se adreseaza doar unei clase de radioamatori. Favoritisme ? Preferinte ? Nu rumeg asa ceva. Un lucru bun ziceti voi, dar facut pe jumatate zic unii sau inutil zic altii. Depinde din ce parte privesti lucrurile. Scopul meu este DXCC in 144 si 432. Sub 50 MHz nu ma intereaza absolut nimic. Asta fiindca, inca nu mi-am dat inca seama daca se poate lucra si altceva in scurte in afara de rusi si nu mai imi bat capul de multa vreme cu lucruri inutile.
Daca tot se activeaza Yemen, era asa de greu sa fie activi si in VHF, UHF ?
Mai multi radioamatori si-au exprimat aceasta nemultumire si sunt total de acord cu ei.

YO4PX
Mesaje: 515
Membru din: Vin Feb 25, 2011 11:26 am
Contact:

Re: Yemenul in eter!

Mesajde YO4PX » Mar Mai 01, 2012 12:38 am

7O6T a apărut deja în 14 MHz SSB, 18 MHz CW şi 21 MHz CW. Succes tuturor celor interesaţi de DX în unde scurte. Logul online de verificare a legăturilor se găseşte la
http://www.yemen2012.com/log.php
YO4PX
http://yo4px.blogspot.com

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Yemenul in curand in eter!

Mesajde YO6EX » Mar Mai 01, 2012 7:14 am

yo4fng scrie:Daca tot se activeaza Yemen, era asa de greu sa fie activi si in VHF, UHF ?
Mai multi radioamatori si-au exprimat aceasta nemultumire si sunt total de acord cu ei.


Exista o solutie:
cei care si-au exprimat nemultumiri, sa organizeze si ei o expeditie in Yemen numai in UHF si VHF. In ciuda scurtistilor...

73's
YO6EX

YO4PX
Mesaje: 515
Membru din: Vin Feb 25, 2011 11:26 am
Contact:

Re: Yemenul in eter!

Mesajde YO4PX » Mar Mai 01, 2012 9:02 am

Nu ştim în ce condiţii s-a negociat cu autorităţile yemenite timp de doi ani realizarea acestei expediţii. Unele ţări refuză să acorde permisiunea de a se lucra în anumite benzi, cu puteri peste o anumită limită, în anumite moduri de lucru, în funcţie de reglementările lor în vigoare şi de alţi factori (indigenarea aparaturii, limitări de greutate la trecerile prin vămi, taxe vamale etc.) Există numeroase expediţii care se specializează în lucrul în 6 metri, în EME, în ultrascurte, spre regretul scurtiştilor. Unele lucrează numai în moduri digitale, numai în fonie, sau numai în telegrafie. Dar asta nu înseamnă că nu trebuie să acceptăm şi să respectăm diversitatea şi diferenţa - şi nu numai în radioamatorism, un domeniu de o extraordinară diversitate.
YO4PX
http://yo4px.blogspot.com


Înapoi la “Activitati DX”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori