Concursul "Drumul Vinului" si intalnirea de la Valea Calugar

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO9JAR
Mesaje: 36
Membru din: Mie Iun 30, 2010 7:56 pm
Contact:

Re: Concursul "Drumul Vinului" si intalnirea de la Valea Cal

Mesajde YO9JAR » Vin Sep 19, 2014 8:00 pm

Buna seara,
Am completat programul.

Programul, pe ore, a activitatilor sustinute de gazde si membrii ARR in Scoala Ion Ionescu in data de 27.09.2014:
9:00 - 9:30
Primirea invitatilor cu paine si sare,prezentarea si vizitarea scolii,protocol cafea,sucuri,etc - sustinut de conducerea scolii;
9:30 - 10:00
Prezentare in general a activitatii scolare si in special cea a activitatii radioamatoricesti desfasurate in primavara,in aceeasi sala, de Asociaţia Radioclubul României pentru programul Scoala Altfel 2014 - sustinut de conducerea scolii;
10 :00 –11 :00
Lectie deschisa de radioamatorism - sustinuta de membrii ARR
11 :00-11 :15
Cursuri de radioamatorism organizate in cadrul taberelor de cercetasi pentru copii in anul 2014 - sustinute de membrii ARR
11:15-11:30
Curs practic de folosire a unui receptor SDR - sustinut de membrii ARR
11 :30 –12 :00
Lectie practica de reparare, restaurare si conservare a aparaturii de radio - sustinuta de membrii ARR
12:00 - 12:15 slujba de pomenire a celui ce a fost YO9FNR, Invatator Aurel Chiruta.

Accesul in salile de pregatire se va face pe baza invitatiilor si/sau a legitimatiei de membru ARR!

Multumim,
YO9JAR

YO3JW
Mesaje: 577
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Concursul "Drumul Vinului" si intalnirea de la Valea Cal

Mesajde YO3JW » Vin Sep 19, 2014 9:26 pm

Draga Remus, YO9JAR
"Pentru promovarea radioamatorismului, am recomandat conducerii scolii si am adus in scoala,in 99% din cazuri pe banii personali,cativa radioamatori despre care in acest moment, se poate gasi pe internet faptul ca sunt suspectati sau dovediti de : fapte antisociale grave, delatiune , jigniri la adresa colegilor."
In urma cu ceva timp la solicitarea Dvs. am venit la Scoala din Valea Calugareasca unde am particpat la o intalnire cu elevi ai acestei scoli. Cu aceasta ocazia s-a facut o prezentare a ceea ce este radioamatorismul si s-au dat autorizatii de radioamator de receptie celor prezenti. La urmatoarea intalnire "Drumul vinului" am fost chiar atentionat ca intr-o suita de imagini voi apare si eu.
Din cate imi amintesc participarea a fost benevola si nu am solicitat nici-un avantaj material.
In aceste conditii as dori sa stiu ce fapte antisociale grave, delatiune sau ce jigniri am adus la adresa colegilor. Cred ca nu este prea clar daca cele scrise se refera la "multumiri" pentru participarea la actiunea Dvs.
De atunci nu am mai fost solicitat. dar nici la scoala nu am observat vreo activitate legata de radio a celor care au participat.

Cu stima, YO3JW

YO9JAR
Mesaje: 36
Membru din: Mie Iun 30, 2010 7:56 pm
Contact:

Re: Concursul "Drumul Vinului" si intalnirea de la Valea Cal

Mesajde YO9JAR » Dum Sep 21, 2014 9:12 am

Rezultatele concursului radio maraton "Drumul Vinului", editia a XII-a, 2014 in memoriam învăţător Aurel Chiruţă – YO9FNR

A - Clasamentul staţiilor care au primit puncte
Se acorda diploma « Drumul Vinului 2014 »,urmatorilor radioamatori care au totalizat 8 puncte si au trimis log la organizatori
YO9IPZ, Zaharia Alin
YO9YVA Ivanus Stefan
Se acorda diploma « Drumul Vinului 2014 »,urmatorilor radioamatori care au totalizat 8 puncte si nu au trimis log la organizatori
YO7BEM,
YO7ISK,
YO8QH,
YO7FBM,
YO2BRL,
YO2UW,
YO8RCA,
YO3BVJ,
YO9AHK

B - Clasamentul radioreceptorilor;
Se acorda diploma « Drumul Vinului 2014 SWL »:
YO9 -755/PH, operator Georgiana Manole
YO9-764/PH, operator Erika Elena Baleanu (in varsta de 7 ani)

C - Clasamentul staţiilor cu indicativ special,YP9VIN.
Statii care ofera puncte evaluate dupa numarul de puncte acordate cand opereaza YP9VIN,considerand toate legaturile,fara confirmarea partenerilor

Nr. Loc CALL NUME Scor
-------------------------------------------------------------------
1 1 YO5OKO Carmen Popa 83
2 2 YO5DDD Vasile Popa 77
3 3 YO6PEG Stelian Fuerea 66
4 4 YO9IOE Octavian Manole 61
5 5 YO9GJY Stefania Chiruta 42
6 6 YO5KLB C.C. Lucian Blaga 38
7 7 YO5GHA Daniel Utea 37
8 8 YO9FDX Romica Agu 27


Multumim celor 169 de concurenti,operatorilor YP9VIN si in mod special celui care a pus la dispozitie gratuit softul si a furnizat tot sprijinul tehnic,YO4BKM, Gheorghe Oproescu.

YO9JAR

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Concursul "Drumul Vinului" si intalnirea de la Valea Cal

Mesajde YO9CHO » Lun Sep 22, 2014 10:15 am

Interesant....vad ca intrebarea lui Pit , ramane fara raspuns. Sa fie vorba de "politete"? Nu mi se pare corect asa cum eu il cunosc pe Pit.

YO3JW
Mesaje: 577
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Concursul "Drumul Vinului" si intalnirea de la Valea Cal

Mesajde YO3JW » Joi Sep 25, 2014 11:37 am

Un posibil raspuns pentru cele din 2014!.......
<<Radioclubul României vă invită la adunarea anuală a membrilor A.R.R, sâmbătă, 27 septembrie 2014, începând cu ora 13.30, la Şcoala “Ion Ionescu” din Valea Călugărească, cu prilejul manifestărilor dedicate copiilor în cadrul Maratonul Drumul Vinului ediţia 2014.>>
de pe site-ul ARR !


YO9JAR
Mesaje: 36
Membru din: Mie Iun 30, 2010 7:56 pm
Contact:

Re: Concursul "Drumul Vinului" si intalnirea de la Valea Cal

Mesajde YO9JAR » Sâm Sep 27, 2014 10:05 pm

Concursul "Drumul Vinului" si întălnirea de la Valea Călugăreasca s-au încheiat.

Mulţumiri:

- elevilor care au ales să îsi îndrepte atenţia spre radioamatorism ;
- profesorilor care au ales să ofere elevilor şansa de a deveni radioamatori şi radioamatorilor şansa de a avea viitor ;
- administraţiei locale care a ales să susţină radioamatorismul in comunitate ;
- partenerilor care au ales să faca radioamatorism, nu doar să vorbesca despre cum,căt,unde,de ce,etc, se face,se arbitreaza,se etc,radioamatorism ;
- celor care au ales să facă voluntariat pentru « Drumul Vinului 2014 » ;
- celor care au ales sa participe ;
- celui care a găzduit acest post ;
- celor care au ales sa respecte Amateur's Code, scris de Paul M. Segal, W9EEA, in 1928.(vezi adaptarea la: http://www.arrl.org/amateur-code)

- celor care şi-au amintit de YO9FNR...

Acest post este inchis.
YO9JAR

yo9ceb
Mesaje: 47
Membru din: Joi Mar 08, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: Concursul "Drumul Vinului" si intalnirea de la Valea Cal

Mesajde yo9ceb » Dum Sep 28, 2014 3:08 pm

PACAT,MARE PACAT .Cred ca daca reinvie Aurel YO9FNR v-ar impusca ,s- a ales praful de acest concurs,s-a ales praful de amintirea lui Aurel YO9FNR .Eu personal le-am cunoscut pe Aurel si daca ar reinvia cred v-ar trimite sa faceti autostopul pe centura pentru ca de organizat (menegeri)nu sintei buni. FRATIILOR LASATI PE ALTI NU SINTETI BUNI DE NIMIC..

Avatar utilizator
YO9FNP
Mesaje: 89
Membru din: Lun Noi 29, 2010 3:26 pm
Contact:

Re: Concursul "Drumul Vinului" si intalnirea de la Valea Cal

Mesajde YO9FNP » Dum Sep 28, 2014 4:06 pm

Stimati domni,
Cei care "nu sunt buni de nimic" vor organiza incepand cu luna octombrie 2014 lectii saptamanale cu elevii scolii din Valea Calugareasca, in vederea pregatirii acestora pentru obtinerea indicativului de emisie receptie. Pe timpul lor, pe banii lor, fara vreun castig material, se vor implica in revigorarea radioclubului YO9KVV. Dumneavostra ce veti face, in afara de comentarii pe forum?!?
Sunt multe nemultumiri legate de faptul ca in acest week end la scoala din Valea Calugareasca nu s-a mai organizat "spritz" si talcioc. In schimb s-a prezentat copiilor ce inseamna radioamatorismul, s-au facut planuri concrete privind activitatile viitoare de la YO9KVV, iar copiii au sustinut un superb concert de chitara...
Intalnirea a fost redata celor carora le-a fost destinata initial: copiilor, iar cei care asteptau cu totul altceva sunt sfatuiti sa se reorienteze spre alte "simpozioane"!
73,
Dan YO9FNP

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1063
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Concursul "Drumul Vinului" si intalnirea de la Valea Cal

Mesajde YO4BKM » Dum Sep 28, 2014 5:17 pm

@YO9CEB, ai uitat să precizezi un singur lucru: ce instanţă a stabilit că "s-a ales praful de acest concurs"? Şi, de ce? Pentru că nu mai sunt zilnic zeci de staţii care să acorde puncte într-un mod misterios, netransparent, cui şi când vor? Nu te-am văzut în lista participanţilor, nu ai lucrat în concurs, de unde ai aflat cum a fost? În ediţia de anul acesta, cine şi ce a avut de pierdut? Poţi da exemple concrete în afară de afirmaţii generale?
Am participat la maraton şi anii trecuţi şi am văzut cum apăreau din senin puncte date de staţii pe care mulţi (nu numai eu) nu le-am auzit, degeaba au fost făcute contestaţii, rezultatele se mai pot găsi în arhivele forumurilor.
Mulţi l-au cunosut pe YO9FNR, dar câţi au menţinut clubul radio din şcoală aşa cum poate face numai un cadru didactic care lucrează cu copii sub 14 ani? Acum radioamatorismul este disciplină şcolară în cadrul programului "şcoala altfel", un câştig enorm, câţi şi în ce localităţi mai fac aşa ceva? Am văzut în anii trecuţi cum festivitatea finalizării concursului se făcea în cuprinsul şcolii unde se introduceau lucruri care nu aveau ce căuta acolo, printre copii, respectiv talcioc, băuturi (ca premii), acum se face ce trebuie pentru ca cei mici să înţeleagă, să înveţe şi să respecte radiomatorismul ca pe un hobby, ca pe o posibilă meserie, ca pe o alternativă, nu ca pe o afacere. Să dea Domnul să prindă rădăcini şi astfel de acţiuni, dacă radioamatorismul se va forma efectiv din şcoală, după reguli didactice, vom câştiga cu toţii. Şi sigur vor pierde cei care consideră radioamatorismul, mai bine zis poziţia lor printre radioamatori, ca pe o sinecură. 72!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori