CQ WW DX CW 2014 de la NR4M

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

CQ WW DX CW 2014 de la NR4M

Mesajde n2yo » Mie Dec 17, 2014 9:59 am

Am pus cap la cap niste secvente video inregistrate cu ocazia concursului CQ WW DX CW de la NR4M, la categoria Multi-Multi. Detalii despre participare se gasesesc la http://www.radioamator.ro/contest/scor- ... .php?r=138


Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum

73s de Ciprian N2YO

yo3xx
Mesaje: 23
Membru din: Dum Iul 20, 2014 10:01 am
Contact:

Re: CQ WW DX CW 2014 de la NR4M

Mesajde yo3xx » Mie Dec 17, 2014 3:54 pm

Foarte tare montajul si senzatia de intrare in concurs!
Cu ce l-ai filmat?

73, Mircea

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: CQ WW DX CW 2014 de la NR4M

Mesajde n2yo » Mie Dec 17, 2014 4:33 pm

Am filmat cu aparatul asta:
http://store.sony.com/compact-pov-actio ... ed_cameras

73s de Ciprian N2YO

yo9ceb
Mesaje: 47
Membru din: Joi Mar 08, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: CQ WW DX CW 2014 de la NR4M

Mesajde yo9ceb » Mie Dec 17, 2014 7:41 pm

Felicitarii ,cu asemenea scule si antene ar fi pacat .La noi nu se intampla asa ceva .la noi toti se barfesc ,toti se dau mari ,toti se critica ,ca uni sant mai buni ca ceilalti etc etc,iar rezultatele lasa de dorit .Pina nu va exista o unitate si un consens intre noi nu va rezulta niciodata nimic ci numai discuti fara sens.

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: CQ WW DX CW 2014 de la NR4M

Mesajde 4x1ad » Mie Dec 17, 2014 10:24 pm

@N2YO: TNX pentru filmulet. Chiar daca am mai vazut clipurile tale din trecut, m-am delectat si de aceasta data si, de ce sa nu recunosc, m-a incercat un omenesc sentiment de invidie :roll: fata de ferma de antene si fata de spiritul de grup si de organizare. Daca pentru transceivere, computere si liniare trebuie in principal bani bani bani, pentru antene banii sunt arhi-necesari dar absolut insuficienti in sine; ce sa mai vorbim de echipa ?! Ceea ce vreau sa spun este ca se vede ca aveti un club cu serioase resurse materiale dar si mai multe resurse umane. Nimic nu se poate rezolva numai cu bani, mai trebuie si acel X-Factor ;) .

Din cate observ, nu ati stat degeaba de anul trecut. Vad ceva schimbari pe ici pe colo, prin partile esentiale. S-au curatat toate pozitiile, ramand numai lucrurile absolut necesare. La asta a ajutat automatizarea si trecerea rotoarelor si a matritelor de comutare a antenelor pe sistem remote ceea ce a dus la disparitia maldarului de cabluri. Mai observ ca ati trecut la toate pozitiile pe Elecraft K3, dar mai aveti si niste Ten Tec-uri (posibil OMNI VI?); ca amplificatoare au aparut niste Alpha 8410 si Titan 425 (pe cat de vechi pe atat de bune). Asta daca memoria nu ma inseala de la ultimul clip vazut de mine.

Data viitoare incearca te rog sa filmezi si antenele de 160m (inclusiv cele doar de RX), array-urile de 80m si coliba cu filtre. Nu ascund ca mi-ar place sa vad si cum intra coaxialele si cablurile de la rotoare in coliba remote, ca sa observ de aproape protectiile la descarcari si impamantarile. Vreau sa vad cum au abordat aceste probleme.

Ce nu vad, sunt controlere smart pentru SO-2R.

Ai idee la ce este folosit acel Yagi cu 5 elemente din dreapta parcarii, amplasat doar la vreo 3m de sol ? Sau e pus simbolic ca in bazele aviatice care amplaseaza un avion casat la intrare :D ?

73
Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: CQ WW DX CW 2014 de la NR4M

Mesajde n2yo » Joi Dec 18, 2014 6:35 am

Morel,

Intr-adevar imbunatatirea cea mai consistenta a fost eliminarea tonelor de cabluri, comutatoare si controlere pentru rotoare de pe mese. Monitoarele sunt fixate acum cu brat mobil pe pereti, e loc pe masa berechet, este ordine, au scazut sansele pentru probleme RFI. Antenele se aleg cu clic pe mouse sau din taste, la fel se alege si directia atunci cand e cazul. Pentru ca NR4M este cam departe de casa, nu ma pot deplasa acolo decat pentru concursuri, nu si cand este de munca, din pacate, asa ca unele detalii tehnice imi sunt necunoscute, neavand ocazia pe durata cand operez, sa aflu detaliile necesare. O sa revin cu informatii pe masura ce le mai obtin.
Antena de la sol era monobanda pentru banda de 15 metri care a fost data jos inainte de concurs, avand o problema care nu s-a remediat in timp util, asa ca s-a lucrat fara ea.
Capitolul SO2R la fiecare pozitie nu este complet rezolvat pentru ca nu a existat nicio presiune pentru asa ceva. De la NR4M foarte rar cineva lucreaza Single Operator. Lipsa de operatori la acest concurs a facut ca majoritatea pozitiilor sa nu aiba partea S&P functionala, din nefericire.
Intre timp la NR4M s-a desfasurat un asa numit Open House la care au venti radioamatori din imprejurimi, ocazie cu care Steve le-a prezentat amplasamentul, statiile, antenele, in perspectiva ca unii dintre acestia vor reveni la concursurile traditionale de acolo. La acest open House au fost prezenti si o parte dintre cei care au operat cu indicativul W1AW/4, ocazie cu care ne-am imortalizat pentru posteritate intr-o fotografie.

73s de Ciprian N2YO
Fişiere ataşate
IMG_2874.jpg
Cativa dintre cei care au operat in anul 2014 indicativul W1AW/4 din Virginia (VA)
IMG_2874.jpg (142.3 KiB) Vizualizat de 6126 ori

Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: CQ WW DX CW 2014 de la NR4M

Mesajde yo3gfh » Joi Dec 18, 2014 7:54 am

Merge bine de tot la voi acolo - NR4M a fost singura statie care m'a lucrat in 80m in WWDX :lol: M'a auzit din prima! M'am uitat pe site sa vad ce antene aveti si m'am lamurit de ce :D

73,
Adrian

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: CQ WW DX CW 2014 de la NR4M

Mesajde n2yo » Joi Dec 18, 2014 8:42 am

Pentru YO3GFH:
Pe 80 de metri operator a fost Larry K7SV.
In concurs pe aceasta banda s-au folosit urmatoarele antene:
4-Square (emisie)
4-el Quad pe directie fixa Europa (emisie/receptie)
8-Circle (receptie)

73s de Ciprian N2YO

Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: CQ WW DX CW 2014 de la NR4M

Mesajde yo3gfh » Joi Dec 18, 2014 9:07 am

Aha, multumesc!

Despre 8-circle nu vazusem nici o descriere pe site, probabil ca e noua. Drept sa zic, nici nu am mai auzit de asa ceva, asa ca am dat cautare pe Goagl, sa ma lamuresc :) Laser, frate!

73,
Adrian

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: CQ WW DX CW 2014 de la NR4M

Mesajde yo5ajr » Joi Dec 18, 2014 1:35 pm

Recomand http://www.hizantennas.com/4_8_pro_8_element_array.htm
dar sunt descrieri si in alte site - uri, Merita studiate dar pana la urma ai nevoie de teren si multa munca...hi. In rest depinde de consecventa si vointa.


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori