Maraton Ion Creangă 2014

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Maraton Ion Creangă 2014

Mesajde YO5PQQ » Dum Dec 21, 2014 11:26 am

În curând un an de la ediţia 2014.
Ştie cineva ceva de clasament / rezultate?
Totodată am trimis log şi nişte întrebări pe mail către organizatori, la adresele de mail făcute publice în concurs, iar asta imediat după terminarea maratonului. Niciun răspuns ...

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Maraton Ion Creangă 2014

Mesajde YO4BKM » Dum Dec 21, 2014 3:42 pm

Cu ceva timp în urmă am demarat un program de evaluare a competiţiilor interne după diferite criterii de performanţa. Am extras date din regulamentele tuturor concursurilor găsite pe acest forum iar Maratonul Ion Creanga mi s-a părut, de la distanţă, cel mai încâlcit. În primul rând organizatorul este o entitate alcătuită din cinci moaşe şi se ştie cât este de greu să se ocupe de un obiectiv concret. În al doilea rând, apar 23 de personaje şi locuri, fiecare cu punctele lor, un stil cu adevărat baroc în concursuri, dar să zicem că trecem şi de asta. Nu exista termen de expediere log, cu excepţia celor care solicită trofee, deşi în regulament se precizează că se publica şi clasamnetele. Dacă tot nu există alt termen decât sine die (adică la Sf. Aşteaptă), cum vreţi să apară clasamentele? După experienţa mea de peste 20 de ani în evaluarea concursurilor, clasamentele se puteau afişa cel mai târziu în ziua următoare finalizării maratonului, doar pe baza logurilor staţiilor care acordă puncte, deoarece nu se punctau şi alte legături între radioamatori, ca la o cupă su campionat. A auzit cineva vorbindu-se de "reformă"? 72!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo2mtg
Mesaje: 74
Membru din: Dum Mar 06, 2011 1:31 pm
Contact:

Re: Maraton Ion Creangă 2014

Mesajde yo2mtg » Lun Dec 22, 2014 8:56 am

YO5PQQ scrie:În curând un an de la ediţia 2014.
Ştie cineva ceva de clasament / rezultate?
Totodată am trimis log şi nişte întrebări pe mail către organizatori, la adresele de mail făcute publice în concurs, iar asta imediat după terminarea maratonului. Niciun răspuns ...


Stai pe pace, cum ar zice unii.... Am participat,(cu ceva ani in urma cei drept ) am trimis QSL-uri pt fiecare indicativ "lucrat", am trimis plic autoadresat, am pus odata si cei 5 lei si alta data timbre in valoare de 5 lei daca nu ma insel si nici pana in ziua de azi nu am primit un QSL de confirmare a vreunei legaturi din timpul maratonului. Asa ca.....depinde de tine daca "te bagi" sau nu data viitoare.

Sarbatori linistite tie si familie si sper ca moshul sa-ti aduca ceea ce-ti doresti.

Craciun Fericit !

YO2MTGigi

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: Maraton Ion Creangă 2014

Mesajde YO5PQQ » Lun Dec 22, 2014 9:03 pm

este trist dacă așa se pune problema. păcat de cei care au tras tare și și-au răcit gura la făcut apeluri.
sărbători frumoase tuturor!

YO2MMO
Mesaje: 19
Membru din: Mar Ian 03, 2012 2:59 pm
Contact:

Re: Maraton Ion Creangă 2014

Mesajde YO2MMO » Lun Dec 22, 2014 9:59 pm

Buna seara tuturor!
Referitor la Maratonul "Ion Creanga", trebuie sa va spun ca aveti dreptate!
Pe de alta parte, de asemenea, trebuie sa recunosc, cu mana pe inima, ca, pentru mine reprezinta un mare divertisment in serile lungi de februarie cind, din cauza faptului ca ajung tirziu acasa, si benzile superioare sunt "inchise" , vanez cu mare placere "personajele de (din) poveste". Mai mult, particip de 4 ani la acest maraton, nu am trimis nici un QSL niciodata si, cu toate acestea, cu exceptia acestui an, am primit diplomele de participare de fiecare data, pe care le-am afisat cu placere pe "WALL OF FAME"-ul personal din shack, alaturi de alte QSL-uri importante pentru mine. Trebuie sa precizez ca aceste diplome au fost inmanate de fiecare data in cadrul intilnirii anuale din Parang. Sarbatori Fericite! ( urasc formularea contra naturii : Sarbatori cu Bine!)
73!

YO7MG
Mesaje: 33
Membru din: Sâm Oct 16, 2010 6:24 pm
Contact:

Re: Maraton Ion Creangă 2014

Mesajde YO7MG » Mar Dec 23, 2014 11:16 am

Ceea ce spune YO2MTG este valabil si la mine, desi am participat mai multi ani(consecutiv) la acest concurs-maraton am primit o singura diploma de participare in 2010 la Simpozionul national organizat la Dr.Tr.Severin,de la YO5GHA,atunci am inteles ca organizatorii concursului aduc diplomele la simpozioanele nationale deorece considera ca sunt prezenti radioamatori din toate colturile tarii.Atunci ce rost mai are plicul auto-adresat ? N-ar fi mai bine trecerea si la diploma in format electronic ?.Sau optional.Am fost la intalnirea din Parang in 2013 si 2014,eu nu am vazut nici-o diploma de la maratonul "Ion Creanga"...poate n-am fost eu la momentul potrivit ,la locul potrivit .

YO7MG :Sarbatori Fericite , 73 !


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori