YO DX HF Contest 2015

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde YO3JW » Lun Aug 29, 2016 2:12 pm

Petrica
In mai toate concursurile se citeste regulamentul si oamenii se adapteaza.
Atata timp cat nu exista o singura unitate de masura, permanent vor fi diferentieri de cat "aluminiu" ai desupra capului si cati kW sunt consumati din retea .
De aceea se cheama baza de concurs ca sa ai cu ce face fata!
PS Astept logul de la Inelul de Piatra!
73

Avatar utilizator
yo8rhm
Mesaje: 337
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:46 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde yo8rhm » Lun Aug 29, 2016 3:16 pm

yo8cln scrie:Ce este la Tg. Neamt ? In Week end-ul 3-4 sept. este IARU in 2 m , un concurs important ! 73 ! de yo8cln.


Aveam de gand sa merg la Simpozionului Naţional al Radioamatorilor care se desfasoara intre 2-4 septembrie la Tg. Neamt dar coincide cu IARU 144Mhz. Dintre cele doua aleg pe acesta din urma. Dar asta e alt subiect...

yo8rhm
Mugurel
Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
http://www.yo8rhm.com
http://www.yr8e.com
http://www.uus.ro

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde yo5ajr » Lun Aug 29, 2016 3:51 pm

Prin vederile opace si unguste al MTS, preluate slugarnic de FRR, concursurile "adevarate" si recunoscute sunt doar cele organizate de FRR. Restul concursurilor, mai ales organizate de straini sunt "capcane" si mofturi ale capitalistilor, prin urmare daca esti "patriot" tovarase, dai prioritate de cele autohtone. Poti sa ajungi pe locurile fruntase la concursurile organizate chiar de IARU la care FRR este aderat, rezultatele se arunca in cosul de gunoi iubit si nici-o data golit al FRR. Doar cateva concursuri organizate in afara Tarii conteaza la obtinerea titlurilor sportive, asa pentru mimare dar care si ele sunt compromise, compromise moral si inconjurate de opacitate. (pot sa dau si exemple concrete) De fapt despre ce vorbim? De miserupism sau diletantism? La "hamradio.ro" intrati la "contacte" si veti vedea ca Presedintele este tot Dl. Neacsu C.tin! Intrebati de WRTC pe cei tineri radioamatori - oare cati stiu cu ce se mananca? 73 de Miki

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde yo9rij » Lun Aug 29, 2016 5:32 pm

@ yo5ajr, Miki, pai e corect ce este scris acolo despre cine conduce! Pacat ca nu poti gusta umorul fin al realitatii! Hi! 73!

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde yo5ajr » Lun Aug 29, 2016 7:32 pm

Eu nu vad nici un umor fin. Vad o "drama damboviteana" de doi bani noi. Am avut azi o lunga convorbire cu Pit care ma lamurea ca "astea sant legile MTS" si gata. Pai legile si regulamente sant facute de oameni si pentru oameni, Incercati sa cautati cate interpelari au fost la Parlamentul Romaniei pe tema sportului si veti vedea cateva ramuri de sport care au reusit sa schimbe cate ceva din "dogmele ruginite" d,ale MTS, reusind sa se faca interpelari la Parlament. Pentru asta insa e nevoie sa fim uniti si nu turma dirijat de unul sau mai multi oieri fara bunul simt. Doleantele noastre nu fac doi bani (noi), ca si "blestemata" de "Petitie" daca nu pretindem consecvent sa se respecte legile. Langa toate minusurile "autopostarile" pe clustere cu metode suculente si inventive se credea ca nu se obsearva. Iata ca se obsearva si e un lucru pozitiv nu "jandarmerie".
73 de Miki

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde yo8cln » Lun Aug 29, 2016 7:52 pm

Atit timp cit aceste acte de "justitie" sint indreptate numai asupra unei persoane, seamana mai degraba cu rafuieli personale si sint chestii de jandarmerie mediocra ! De ce "meseriasul" nu a scris despre cel postat fecvent de catre nevasta , de cel postat , la fel de des, de fiica sau de cei postati de prieteni.
Sper ca nu vreti sa raspund eu . 73 ! de yo8cln.
P. S. Luc (yo8ssb) si-a recunoscut vina si a trimis log de control...ceilalti ?

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde YO4SI » Lun Aug 29, 2016 7:55 pm

Repede trece timpul. A fost si YO DX HF Contest 2016! Pentru mine a fost frumos. M-a sunat Adam = YO8BIG. Ca e cu familia pe litoral. Trist, ca nu a lipsit de la nici-o editie a YO DX HF. L-am invitat la mine. A venit imediat si a setat N1MM cu datele personale si cu toate auxiliarele cu care este obisnuit la laptop. Eu cu desktopul vechi, am setat CT-ul lui K1EA. In ziua concursului a revenit mai devreme, ca sa se obisnuiasca la butoanele lui TS-450SAT. I-am atras atentia ca antena mea este ceva asemanator cu o antena, dar care totusi merge mai bine decat nicio antena. Cand se odihnea sau manca, eu treceam pe acelas scaun, la tastatura mea. Zece metri ne-a dezamagit. Am intrat in minima de activitate solara. Adam a facut 448 de qso-uri. Eu am facut 241. In toate benzile. Am fost doua statii active in YO DX HF Contest. A fost sport ? Hai sa fim seriosi ! Sportul cere conditii egale si arbitri la fatza locului. Ia priviti imaginea. Cine ma impiedica sa tastez acelas indicativ si pe tastatura lui Adam ? Sau el pe a mea ?
Doar constiinta !! Dar ia mai da-o naibii de constiinta, vorba bancului. Daca era un arbitru la fatza locului, acesta observa. Dar nu-i asa ca puteam sa-l mituiesc ? Deci ar fi trebuit doi arbitrii. Sau trei. Asa imi povestea un inalt grad militar in regimul de trista amintire : Cand erau doi, mai criticau "seful". Dar cand erau trei, nu indrazneau, ca nu se putea sti cine a turnat. Priviti pozele. 73s ! Mircea = yo4si.
Fişiere ataşate
AdamYO8BIG_P.JPG
Adam = YO8BIG, prezent si in acest an in YO DX HF.
AdamYO8BIG_P.JPG (138.1 KiB) Vizualizat de 5325 ori
YODX2016.JPG
La laptop trecea Adam, la desktop eu, Mircea.
YODX2016.JPG (124.23 KiB) Vizualizat de 5325 ori

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde YO5PQQ » Lun Aug 29, 2016 8:53 pm

Nu mi-am propus să intervin din nou la acest subiect, dar consider că este mai bine să aduc, pentru încă o dată - și cu siguranță pentru ultima oară, niște clarificări:
1. Salut acțiunea lui YO8SSB de a declara forfeit. Consider că prin aceasta și-a recunoscut greșeala. Este un gest firesc, dar nu absolvă vina. Asemenea practici sunt de condamnat, oriunde domnește normalitatea.
2. Nu am nimic de dialogat cu indicativul din 8, pasionat de capre, care arată doar că știe etala onomatopee, dar doresc să întreb retoric: l-am acuzat eu pe YO8SSB că s-ar fi autopostat? Am menționat doar indicativul clubului și am întrebat cine ar putea face asta?
3. Deși nu e prima oară când mă insultă ca pe maidan, o să-i adresez unele explicații și lui YO8CLN, tot din postura de a nu datora nimănui explicații.
Nu sunt și nu voi fi aservit niciunei structuri federative, de club sau de bisericuță locală, după cum insinuați. Singurul lucru care mă ghidează este liberul meu arbitru, care e la mare preț și mă asigur că mereu este liber. Nu mă interesează nicio rivalitate între clubul sau grupul de radioamatori din jurul său și structuri sau persoane similare de la mine din district sau din țară. Cu sondele de la detectorul de minciuni pe corp afirm că nu știu ce indicativ de club îl reprezintă sau îi reprezintă pe radioamatorii care îi sunt apropiați. Nu îmi pasă că își duce cruciada contra FRR, atâta vreme cât nu o face forțat la mine pe retină. De fapt aș putea să enumăr câteva nemulțumiri personale la adresa FRR, a regulamentelor concursurilor FRR, sau a reprezentanților FRR, dar sunt strict personale și nu bat toba în piață cu ele în fiecare zi. Inițial povestea cu cei 15 lei am luat-o ca pe o insultă, crezând că sunt catalogat drept sărăntoc, dar ulterior mi-am dat seama că e vorba de taxa de legitimare. Aflați că am legitimație de FRR dintr-un singur motiv: pentru susținerea solidară a clubului de unde fac parte. Iar cei 15 lei nu i-am plătit. Sau cel puțin nu îmi amintesc să-i fi plătit. Atât au fost de importanți. Mai mult, la acest concurs am participat la o categorie open, pentru că asta s-a potrivit mai mult dorinței mele de acumulare de experiență.
Nu consider normal ca în momentul când ești prins la furat să ți se acorde circumstanțe atenuante pe diferite motive, vai că am copii și familie, vai că în rest e băiat bun și săritor, vai că e foarte bun în ceea ce face, vai că modulația era superbă. Nu văd din start motivul pentru care te-ai înjosi în așa fel încât să furi, după ce ai investit timp, bani și eforturi personale și ale apropiaților în vederea participării. Îți dai singur un șut în dos și calci cu fruntea sus peste ceilalți care participă corect și își pun propriile eforturi la bătaie. Aceste lucruri țin de o normalitate pe care eu o văd, dar se pare că unora le scapă.
Vă asigur că nu mă interesează faptul că YO8SSB, sau altcineva a fost cel pe care l-am remarcat ca posibil beneficiar al unor ajutoare ilegale și sunt 100% convins că nu credeți ceea ce spun. Nu înțeleg întrebarea referitoare la faptul că YO8SSB ar fi fost în Baia Mare. Vă referiți dacă l-aș fi reclamat dacă era din Baia Mare? Cu siguranță aș fi pus aceeași întrebare dacă YR5N ar fi beneficiat de spoturi ilegale. Ăsta e adevărul și din gura mea nu va ieși altceva. D-apoi să mai și scriu. L-am văzut și am întrebat în ce context se petrece chestia asta? Restul e legendă... Putea foarte bine să fie și altcineva, puteam chiar anul trecut la YODX să fac aceeași chestie când un mare indicativ legitimat FRR a cerut un sked în concurs pe cluster, unui indicativ WL7. Dar cred că legătura nu s-a materializat, așa că n-am mai făcut tam-tam aiurea.
Dvs. dacă ați văzut lucruri suspecte, de ce nu ați făcut o captură de ecran și să supuneți discuției la concret?
Deși îmi este evident că YO8CLN m-a tratat de la început și mă tratează cu lipsă de respect (îi reamintesc că la o simplă opinie pe care am enunțat-o pe forum, într-o discuție fără miză, domnia sa a găsit de cuviință să o aducă în prim plan pe mama - și acest lucru se poate regăsi încă pe forum) și că nu acceptă să discute cu cei cu cerneala încă udă pe autorizație, nu duc o luptă împotriva lui sau a amicilor lui. Mă ghidez după unicul principiu: respectă și vei fi respectat, principiu pe care domnia sa l-a încălcat primul. Din nou, de acolo în colo, restul e legendă. Chiar nu mă interesează cât e de mare maldărul de bani pe care-i cheltuie în activitatea asta, dar cu siguranță asta nu-i dă dreptul să calce în picioare pe cine dorește.
4. Concursurile sunt făcute pentru a fi savurate. Nu pentru a fi câștigate. Părerea mea.
Asemenea încleștări între cei din YO și mai ales îndemnul de a nu lua parte la evenimente - blazon (vrem / nu vrem) pentru radioamatorismul românesc sunt regretabile și cu siguranță aduc prejudicii renumelui radioamatorilor YO în lume, fie ei asociați sau nu FRR. Este păcat că în acest an a fost și mai subțire participarea la acest eveniment. Iar în ritmul ăsta, la anul va fi și mai rău.
5. Felicitări participanților. Un mare salut îi adresez lui YO5DAE, a cărui participare am simțit-o aproape.
SK


YO5AVN
Mesaje: 140
Membru din: Lun Mar 21, 2011 12:18 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde YO5AVN » Mar Aug 30, 2016 5:11 am

"Pentru cei care vor sa stie mai multe!
Din Legea Sportului;"

Nu cu "Legea Sportului" - citat de YO3JW este problema ci cu modul de interpretare si de aplicare a acesteia de catre frr.

Atata vreme cat la carma frr sunt persone care cunosc prea putin despre esenta activitatii de HAM RADIO, sub toate aspectele sale hobbysportive, personae care cu buna sau rea credinta interpreteaza si aplica cum vor ei legea si regulamentele (inclusiv cele elaborate de ei insusi) = rezultatul asta este.
In lege NU scrie nicaieri de "15 lei" - nici cui, pentru ce se dau = nici despre faptul cum si pentru ce sunt folositi! De fapt asta este problema! frr solicita/impune plata a 15lei/an - NU pentru MTS sau bugetul de stat - ci pentru propriul folos al "oficialilor" frr, bani adunati care se cheltuie DUBIOS, fara ratiune, fara socoteala serioasa - deseori in interesul personal al unor indivizi din frr.
In aceste conditii se poate considera ca orice potential titlu "sportiv" in concursurile organizate de ffr SE cumpara la tombola (1 bilet = 15 lei/an) = si NU prin competitie deschisa in care performanta este hotaratoare!


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori