"CEATA BLESTEMATA" nu se mai risipeste?

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

"CEATA BLESTEMATA" nu se mai risipeste?

Mesajde yo5ajr » Mar Aug 30, 2016 5:01 pm

Amicul meu si fratele de club, YO5DAE la "instigatiile" mele a lucrat in YODX HF mixt SOSB 40m cat.G. Am tinut de el si a trimis logul in seara terminarii concursului 28.Aug. ora:16:30. Azi m-a rugat prin telefon din spital unde e internat sa verific daca logul lui a fost primit. Ma bag la saitul "YODX.ro" si....minune - pe langa o lista "received log,s" facut alan dala, statii YO impreuna cu statii straine ca sat-i fie mai greu sa gasesti indicativul cautat (de si are o obtiune de cautare rapida, asta daca te duce mintea...) indicativul YO5DAE lipseste. Azi e Marti 30 Aug. este posibil sa nu fi intrat? Acuma daca omul e in spital si nu are un prieten radioamator, va ramane cu paguba? Cei care se ocupa de logurile au fost maltratati ca sa asume aceasta responsabilitate? Altfel nu pot inchipui ca daca asumi ceva liber si nu vrei sa faci fata de ce ai asumat? De fapt - onor conducere FRR, unde a fost publicat in termenul statutar ca la acest contest cine va fi arbitru? Da- frate - chiar, cine e arbitru? Eu am mai intrebat pe cati-va radioamatori si nimeni nu stia nici azi! Pai nu va e rusine domnilor care ati dat un cuvant si nu respectati? De ce mai faceti umbra pamantului? Gresesc - nici macar umbra nu faceti! Si mai si lacrimati ( de crocodilii) demn de mila ca si protagonostii din cartea lu Honore de Balzac "Stralucirea si Decaderea curtezanilor". Am trimis un mail la SG YO3CZW acu 2 - 3 zile in care respectuos am cerut sa-mi comunice componenta Comisiilor tehnice, nominalizat pe membri (si asta si din interesul exprimat de mai multi din diaspora radioamatoriceasca). Tot odata sa-mi comunice lista Membrilor de Onoare al FRR, alesi in decursul anilor din istoria zbuciumata al FRR....ahs...! Ar mai fi lista "sportivilor" cu titlurile sportive atribuite de a lungul anilor.....ahs. Nu sta de vb. cu mine, nu coboara la nivelul meu, nici nu a raspuns. Ce - i aia "dreptul legal la informare"? Desigur, marinimia Sa asa stie ca nu e obligat, dar oare el nu a fost sau este tot radioamator cu indicativ? Chiar nu respecti pe nimeni draga Marius? Nici propria persoana? E jalnic. In rest voie buna 73 si alte cifre la alegere, ceva mai mult de cat 88, democratic, la libera alegere. Miki

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: "CEATA BLESTEMATA" nu se mai risipeste?

Mesajde YO5PQQ » Mar Aug 30, 2016 5:39 pm

atenție la categorie. cred că e vorba de H.

yo5oft
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:25 am
Contact:

Re: "CEATA BLESTEMATA" nu se mai risipeste?

Mesajde yo5oft » Mar Aug 30, 2016 7:13 pm

in partea de jos a paginii scrie ceva de genul asta: "This list includes a part of the electronic submissions received and checked by the system.
There are several other logs received and soon will be updated on the list.
It is not an "instantaneous" process so it may be several hours/days before the list is next updated."
Deci, rabdare.

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: "CEATA BLESTEMATA" nu se mai risipeste?

Mesajde YO4SI » Mar Aug 30, 2016 10:31 pm

Eu nu pricep cum de am inteles integral textul de mai sus in limba engleza. Am invatat la scoala 9 (noua) ani de limba rusa si nici-o secunda de limba engleza.
O fi ceata de vina ! ?

yo5fmt
Mesaje: 137
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Re: "CEATA BLESTEMATA" nu se mai risipeste?

Mesajde yo5fmt » Mie Aug 31, 2016 7:43 am

Pai ce supara este exact acest "It is not an instantaneous process" !In loc ca instatntaneu sa vina un raspuns ca logul tau este primit, trebuie sa sapi zilnic in speranta ca apare...candva... pe lista celor primite. Poate nu avem pretentia ca sa ne si spuna robotul ca logul e ok sau are erori, cum se intampla la toate concursurile internationale serioase, dar macar sa stim ca logul e la arbitru si nu apar pe lista neagra a celor care nu trimit loguri! Si este extrem de simplu sa se seteze raspunsul automat la casuta de mail! Dar....cine sa o faca?

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: "CEATA BLESTEMATA" nu se mai risipeste?

Mesajde YO6EX » Mie Aug 31, 2016 8:01 am

Am trimis logul in 29 August.
Azi in 31 nu apare ca primit.
Eu alt log nu mai trimit.

73 !

de la: Vasile Giurgiu <yo6ex2@gmail.com>
către: logs@yodx.ro
data: 29 august 2016, 11:44
subiect: YO6EX
trimis de: gmail.com

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: "CEATA BLESTEMATA" nu se mai risipeste?

Mesajde yo8cln » Joi Sep 01, 2016 9:54 am

Oare este normal la un concurs international organizat de o federatie nationala in 2016 sa nu existe , cel putin un robot de confirmare a primiri logurilor. Costa in jur de 400 euro plus abonament la un server. Pe la "colturi" presedintele se lauda cu realizari gen Friedrichshafen , simpo 2016 , banda de 5 Mhz , ...Nu amice ,nu ma razboiesc cu frr ! Este dreptul meu sa critic nerealizarile unor bugetari alesi de catre noi si platiti din banii nostri ! Indiferent unde activeaza cei alesi au obligatia de a rezolva problemele alegatorilor. Daca asteptam ca numai DNA sa faca ordine vom ramine in mediocritate. 73 ! de yo8cln.

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: "CEATA BLESTEMATA" nu se mai risipeste?

Mesajde YO3ITI » Joi Sep 01, 2016 11:19 am

n/t
Ultima oară modificat Mie Oct 05, 2016 4:58 pm de către Anonymous, modificat 1 dată în total.
====================
73 de YO3ITI

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: "CEATA BLESTEMATA" nu se mai risipeste?

Mesajde yo8cln » Joi Sep 01, 2016 12:44 pm

Tnx , OM Miron si felicitari pt. initiativa si nu numai ! Daca timpul liber ar fi un pic mai darnic cu noi...73 ! de yo8cln.

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: "CEATA BLESTEMATA" nu se mai risipeste?

Mesajde yo5ajr » Joi Sep 01, 2016 1:21 pm

Da - si timpul e o probleme Ghita dar cel mai mare problema este acel enunt inflexibil, potrivit caruia "CUVANTUL DAT, TREBUIE RESPECTAT"! Nu - ti asumi un lucru pe care ai indoieli ca poti realiza iar daca totusi apar obstacole, apelezi la prieteni din timp, ceri sprijin, ajutor ca doar nu e o rusine, din contra, demonstreaza ca radioamatorismul este o familie....nu-i asa?


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori