IARU 2 M

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: IARU 2 M

Mesajde YO4BKM » Dum Sep 04, 2016 4:13 pm

yo5ajr scrie:Ieri eram la dirijarea zborurilor in Copalnic Manastur Maramures. Vineau avioanele ULM din Bistrita Suceava Aradm Oradea, Targu Mures, Cluj etc. La aceast eveniment de inaugurare al unui aerodrom pentru avioane ULM au venit 12 avioane si nu era usor sa tin "disciplina" dar spre bucuria mea a sosit si YO5OED Fery, un impatimit al zborurilor din Oradea.

„Et in Copalnic Mănăștur ego”, am avut și eu ocazia să vad un aerodrom privat, înainte de inaugurare, când se făceau pregătirile pentru dirijare. Mai că-mi vine să fac QSY în Baia Mare. Atașez câteva imagini de neuitat. 73!
Fişiere ataşate
Aerodromul.jpg
Aerodromul privat Copalnic Mănăștur
Aerodromul.jpg (50.38 KiB) Vizualizat de 5687 ori
YO5AJR Miki preocupat de dirijare pana la parcare in capatul pistei.jpg
Miki YO5AJR pe teren
YO5AJR Miki preocupat de dirijare pana la parcare in capatul pistei.jpg (35.14 KiB) Vizualizat de 5687 ori
Un alt ULM la Copalnic Manastur.jpg
Primul ULM este parcat la capătul pistei
Un alt ULM la Copalnic Manastur.jpg (94.05 KiB) Vizualizat de 5687 ori
YO5OED la mansa pe scaunul din stanga.jpg
YO5OED la manșa avionuli său, pe scaunul din stânga
YO5OED la mansa pe scaunul din stanga.jpg (84.93 KiB) Vizualizat de 5687 ori
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
yo8rhm
Mesaje: 337
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:46 pm
Contact:

Re: IARU 2 M

Mesajde yo8rhm » Dum Sep 04, 2016 6:19 pm

A fost o vreme foarte buna pentru iesit in /P dar din pacate duminica la ora 10 a aparut o problema la generator si din lipsa de energie am fost nevoit sa plec. Pana atunci ce am lucrat se poate vedea pe harta legaturilor. Statii multe si interesante, ODX-ul meu 840Km cu o statie din Austria, OE1W. Placerea de a ma auzi "in direct" cu statii pe care le stiu si cu care comunic aici pe forum.
Conditii:
50W, 2x7 el DK7ZB up 7-8m.

yo8rhm
Mugurel

yo8rhm_p.jpg
yo8rhm_p.jpg (144.09 KiB) Vizualizat de 5651 ori


Si dovada ca am fost in /P :lol:

YO8RHM_P.jpg
YO8RHM_P.jpg (62.08 KiB) Vizualizat de 5643 ori
Ultima oară modificat Dum Sep 04, 2016 6:32 pm de către yo8rhm, modificat 1 dată în total.
Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
http://www.yo8rhm.com
http://www.yr8e.com
http://www.uus.ro

YO5AVN
Mesaje: 140
Membru din: Lun Mar 21, 2011 12:18 pm
Contact:

Re: IARU 2 M

Mesajde YO5AVN » Dum Sep 04, 2016 6:31 pm

@YO5AJR - sorry for out of topic!, dar:
"au relatat ca daca urcau la peste 2000m nu aveam radiolegatura pe frcventa 123.45 Mhz nici de la 30 - 40 Km iar cand au coborat la altitudinea de 800 - 1000m mergeau legaturile la distante mari chiar si cu CTR Bucuesti. "

Miki - eu nu stiu care este procedura/protocolul de trafic radio la acesti "carabusi". Am inteles ca nu au mers legaturile la distanta cu statiile de la sol daca avionul era la mare inaltime (eu zic peste stratul de inversiune atmosferica). - chiar daca erau la "vizibilitate" optica directa (de la 2000m - orizontul practice este mai mare de 40km). Explicatie este - (articol scris de mine despre propagare intr-un Almanah TEHNIUM de prin anii '80).
Intrebare: intre statii aflate la altitudinea de peste 1300 m (de exemplu intre doua avioane) cum a fost propagarea????
Daca stiam ca aveti in aceste zile asa o actiune - cu statii radio plasate la mare altitudine (din pacate din vest vine un front puternic - care pune capat inversiunilor atmosferice specific starilor anticiclonice), poate era interesant de organizat niste incercari privind propagarea UUS la altitudine - peste straul de inversiune.
Poate cu alta ocazie!
73&GL
Joska

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: IARU 2 M

Mesajde yo8cln » Dum Sep 04, 2016 6:47 pm

A fost un concurs dinamic (nu putea fi alfel). Multe statii YO. A fost si yo5ocz, Laci, presedintele comisiei de uus. Felicitari Laci ,esti un adevarat impatimit de uus ! Poate este momentul sa-mi cer scuze pt. faptul ca nu de mult te-am judecat gresit. Esti de-al nostru ! Nu am facut logul ,dar Luc (yo8ssb) a facut inclusiv o legatura tropo cu io2v , premiera pt. Calimani. Felicitari tuturor participantilor. 73 ! de yo8 cln.

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: IARU 2 M

Mesajde yo5ajr » Dum Sep 04, 2016 6:52 pm

Trei avioane din Bistrita vineau cap compas in formatie, spre Copalnic Manastur la altitudine de peste 2 mii metri si nu le am sesizat doar la apropierea la cca. 15 - 20 de Km dar si atunci cu 3/3 cand vorbeau intre ei. Auzind, am facut apel de la sol si nu m-au auzit doar cand au coborat sub 1000 de metri. Atunci de odata puteam comunica cu 59. Pilotii mi au relatat ca executand procedeele de apropierea la pista, la altitudine de 7 - 800 de m auzeau CTR Bucuresti (statia de dirijare). Totate statiile aveam 10 w out pe entene verticale pe 123,5 Mhz. Prin urmare cat timp zburau la 2000m, convorbirile lor am auzit foarte dificil iar ei nu receptionau apelurile mele chiar daca erau in apropiere dar cand au "strabatut stratul izolant" ne auzeam clar. Laci, YO5OCZ era in zona la KN17ul (facea cercetare a frecventelor aeriene pentru mine) si mi a dat un telefon ca la cluj au decolat doua avioane care raportau la turnul de control Cluj ca vin la Copalnic Manastur dar si cu ei s-a intamplat aceas fenomen de comunicare ca cu cei de la Bistrita. Ce "swaiter" mai e si aceasta propagare UUS....hi.

YO5AVN
Mesaje: 140
Membru din: Lun Mar 21, 2011 12:18 pm
Contact:

Re: IARU 2 M

Mesajde YO5AVN » Dum Sep 04, 2016 7:11 pm

@YO5AJR
Da - asta e clar.
Intrebarea: "Carabusii" din Bistrita se auzeau cu ceilalti venind dinspre CLuj - aflandu-se toti la peste 1500m?
Nu e "swaiter" " - in cea ce priveste legaturile "sus-jos" se explica prin cele date de mine (cu desenele explicative) in Almanah-ul TEHNIUM. Ma intereseaza ca, in asemenea consitii atmosferice care este atenuarea (propagarea) "sus" - "sus" (peste stratul de inversiune.
Inca o intrebare - "carabusii" vostrii au termometru pentru masurarea temperaturii atmosferice la altitudinea la care zboara?
SRI TOPIC!

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: IARU 2 M

Mesajde yo5ajr » Dum Sep 04, 2016 7:40 pm

Da, Clujenii se auzeau cu Bistritenii dar va apare si YO5OCZ Laci care a "monitorizat" activitatile noastre aviatice de la Preluca Veche KN17ul ASL: 800m.
Nu - nu au termometru dar in viitor la astfel de actiuni se poate pregati tehnic si teoretic mai cu amanunte ce a ce ar viza aceste fenomene. De altfel rapoartele meteo in aviatia contin astfel de date cu temperaturi, la ce altitudine si la ce temperaturi se produce punctul de roua, unde se produc inversiuni termice etc. Nimic nu e imposibil daca vrem si nu se mai rod oase fara rost.

YO5AVN
Mesaje: 140
Membru din: Lun Mar 21, 2011 12:18 pm
Contact:

Re: IARU 2 M

Mesajde YO5AVN » Dum Sep 04, 2016 9:14 pm

@YO5AJR
OK - am inteles.
Da stiu de rapoartele meteo a aviatiei - sunt detailate, in cam limitate in spatiu.
Daca voi, "carabusarii", aveti disponibilitatea de a contribui la achizitie de date, putem conlucra in baza unui plan de actiune / de experimentare - sunt interesat.
73&GL=Joska=

yo2ya
Mesaje: 129
Membru din: Vin Iul 22, 2011 10:34 pm
Contact:

Re: IARU 2 M

Mesajde yo2ya » Dum Sep 04, 2016 10:46 pm

YO2YA/P-KN16NH Impresii in zilele urmatoare.Multumesc tuturor ce mi-au dat posibilitatea realizarii unui QSO in acest frumos concurs!
73 si la buna reauzire!!!
Fişiere ataşate
iaru-sep-2016.JPG
iaru-sep-2016.JPG (256.78 KiB) Vizualizat de 5529 ori

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: IARU 2 M

Mesajde YO2EA » Lun Sep 05, 2016 1:45 pm

Indraznesc sa afirm ca nu esti ultrascurtist patruns daca nu participi la un concurs de o asemenea anvergura :) Fiind cel mai mare concurs VHF al anului, a avut o participare numeroasa si (foarte important pentru statiile /p) un WX foarte bun in Europa. Am lucrat aprox 7 ore sambata si 10 ore duminica, cam putin pentru un concurs asa de mare. Vorba aceea: "somnul dulce minusuri in log aduce" :) Dupa parerea mea propagarea (pe timp de zi) a fost modesta, multe statii "DX" se auzeau sub nivelul cu care eram obisnuit. Ma bucur ca am reusit 33 de statii YO, fata de 22/20 in 2014/2015. Multumesc tuturor pentru legatura din concurs, m-as bucura sa ne auzim la fel de bine si in 2017 ;)
Pe scurt:
QSO 259
km 105.737
km/QSO 408
ODX OL7C 849km

73 si la reauzire in IARU UHF,
Zoli YO2LZA
Fişiere ataşate
IARU sept 2016.jpg
IARU sept 2016.jpg (287.62 KiB) Vizualizat de 5388 ori
Antena te face OM!
ex YO2LZA


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori