CQ WW DX CW 2016

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: CQ WW DX CW 2016

Mesajde 4x1ad » Joi Dec 01, 2016 5:01 pm

@YO8RNI: pentru ca a uitat QSO-ul cu VK2IA, propun sa-l tai pe Mugurel de la indemnizatia de efort.

@YO3IRM: Dan, daca nu ma inseala, antena ta LongWire e agatata sub HexBeam la cca. 11-12m inaltime. Chiar daca este agatata la celalalt capat la aceiasi inaltime sau mai jos (sa spunem la 2-4m de pamant), unghiul de plecare este undeva intre 35-45 de grade ceea ce este total insuficient pentru tarile limitrofe si apropiate. La amplasarea ta geografica iti trebuie un NVIS pentru YO in 20m (unghi de plecare/elevatie de aprox. 85-90 de grade) iar pentru tarile limitrofe si apropiate unghi de plecare de cca. 75-80 de grade te-ar avantaja mai mult. Cifrele amintite sunt orientative, eficacitatea va depinde evident si de starea si inaltimea stratului relevant al ionosferei la acea ora. Astfel ca un simplu dipol 2x5m la nu mai mult de 5m de la sol va fi o solutie cu probabilitate mai buna decat un LongWire inalt.

73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: CQ WW DX CW 2016

Mesajde 4x1ad » Joi Dec 01, 2016 5:40 pm

@YO3IRM: iata Dan cum arata diagrama de radiatie a unui Longwire pentru banda de 20m la 11m inaltime comparat cu un dipole la inaltimea de 5m.

73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
Fişiere ataşate
lw20.jpg
lw20.jpg (195.64 KiB) Vizualizat de 5896 ori
dip5m.jpg
dip5m.jpg (198.62 KiB) Vizualizat de 5896 ori
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo3irm
Mesaje: 54
Membru din: Mar Apr 14, 2015 9:50 am
Contact:

Re: CQ WW DX CW 2016

Mesajde yo3irm » Joi Dec 01, 2016 8:02 pm

Multumesc Morel pentru diagrame. Probabil daca mai adaug in ecuatie si antenna corespondentului (model, inaltime) imi dau seama de ce mi-a fost imposibil sa am un QSO cu Albania (ZA/OG1N) in 20m, pur si simplu nu ma auzea.
Pentru China nu stiu daca este datorita operatorilor chinezi sau datorita vre-unei alte particularitati (inaltime antena, skip zone etc) dar mai mereu trebuie sa insist destul de mult pana sa realizez un QSO, uneori reusesc dar de cele mai multe ori nu. Surprinzator este ca in acelasi interval de timp pot lucra fara mari probleme Japonia sau Mongolia.
Stiu ca exista un software de analiza al antenelor care ia in calcul si particularitatile terenului pana la corespondent, va trebui sa studiez cateva scenarii, poate este nevoie sa inalt mai mult antena, acum este la 12.5m, mai am o rezerva de max 5m.

73, Dan

Avatar utilizator
yo8rhm
Mesaje: 337
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:46 pm
Contact:

Re: CQ WW DX CW 2016

Mesajde yo8rhm » Joi Dec 01, 2016 8:20 pm

YO8RNI scrie:Hmmm, uitandu-ma pe harta cu legaturile, similara cu cea pusa de Dan, YO3IRM, dar pe care eu nu stiu sa o atasez, spre rusinea mea.... am observat si o legatura in VK, mai exact VK2IA :-))

Hmmm.. Da? Era vorba de alta Australie... :lol:

YO6EX scrie:@YO8RHM:
Ai omis sa spui ce antena ai folosit...
OB12-6 n-asa ? ;)

Da, OB12-6.

4x1ad scrie:Apropo ZL, dupa analiza ta azimutala, cred ca i-ai lucrat pe long-path, lucru imposibil in 20m celor care nu au Yagi.

Da, au fost destul de multe legaturi pe long path si nu numai. La un moment dat nu mai stiam unde sa indrept antena dar ma luam dupa taria semnalului de la corespondent.

yo3irm scrie:M-a bucurat de asemeni foarte mult razbaterea prin "harmalaia" de la Jamaica si Bermuda, este foarte placut sa auzi de partea cealalta "pse YO YO" :), cand ai numai 100W nu te poti lupta pieptis cu ceilalti pe frecventa centrala a corespondentului, te misti stanga dreapta in limita unui presupus filtru CW de 250-300Hz, noroc ca operatorii acestor DX-uri asculta si ei in aceste zone :)

Cred ca-ti inchipui cum ma simteam, cu putere asa mica, atunci cand auzeam in pile-up YR.. YR.. :D Dar asta se intampla destul de greu.

yo8rhm
Mugurel
Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
http://www.yo8rhm.com
http://www.yr8e.com
http://www.uus.ro

Avatar utilizator
DL2LDE
Mesaje: 26
Membru din: Lun Noi 21, 2016 1:02 pm
Contact:

Re: CQ WW DX CW 2016

Mesajde DL2LDE » Joi Dec 01, 2016 10:08 pm

Va felicit pe toti in primul rand pentru Ziua Nationala a Romaniei si va doresc un calduror La Multi Ani din tot sufletul. Apoi, va felicit pentru ceea ce ati realizat. Pentru mine, acest concurs a fost primul dupa 17 ani. Parca, daca imi aduc bine aminte ultima editie la care am participat a fost in 1999. Diferenta de propagare intre atunci si acum a fost imensa. Insa, pot spune ca in acest concurs fata de zilele de dupa (si inainte de concurs a fost o propagare buna) propagarea a fost la nivel mediu. Din pacate am putut sa lucrez doar in 3 benzi (din lipsa de antene corespunzatoare) si doar cateva ore (doar 329 de minute conform programului N1MM Loger++ pe care il folosesc pentru concursuri) in conditii modeste: maxim 80W out (TS 440Sat) o antena Dipole pentru 40 m (inclinata la 45 de grade spre vest) care merge acordata in cam toate benzile. E adevarat ca nu m-am "omorat" cu legaturi cu absolut toate statiile pe care le-am auzit si le puteam face ci am "ciugulit" mai mult tarile DXCC pe care nu le poti face oricand. Am facut acest lucru pentru ca am autorizatie de DL abia din 8 Noiembrie a.c. si trebuie sa o iau de la zero cu tarile confirmate (pentru YO2LDE am ajuns la cota de 232 tari confirmate pe baza de QSL-uri tiparite, nu electronice, sau loguri electronice). Totusi, in aceste conditii modeste am reusit sa fac aproape toate tarile din America Latina (pe care le-am auzit) si toata america de Sud (exceptie Surinam - cu PZ5V m-am chinuit vreo 20 de minute dupa care am renuntat) si asta doar in 40 de metri. Plus cateva tari de prin Africa si Asia. Ca si noutate pentru mine am lucrat Antarctica, tot in 7 Mhz, plus ZL si VK. Una peste alta, pentru cele 5 ore in care am lucrat (si alea cu QRPP-ul pe capul meu) si conditiile modeste eu sunt multumit de rezultat.
Cam asa arata Summary-ul meu...
Band QSOs Pts Zone Country
7 57 97 11 44
14 17 43 12 14
21 16 46 7 16
Score : 19.344
P.S. Cel mai mult m-am "bucurat" cand am reusit sa lucrez Mongolia (JT5DX) si m-am intristat ca nu am putut sa lucrez nici o statie din Japonia. Ce sa fac, daca antena merge doar spre Vest. Si asa, cred ca statiile din Asia si Oceania le-am facut pe "dupa colt" (LP).
PS2... Intrebare pentru cei care au lucrat in concurs: Am lucrat doua statii din Mongolia in interval de doua minute pe 21 Mhz, JT5DX si JT4T (pe frecvente diferite normal). Prima a trimis log a doua vad ca nu... A mai lucrat-o / auzit-o cineva?
73's de Daniel, DL2LDE / YO2LDE

Avatar utilizator
yo8rhm
Mesaje: 337
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:46 pm
Contact:

Re: CQ WW DX CW 2016

Mesajde yo8rhm » Vin Dec 02, 2016 8:07 am

Am intrat in posesia hartii cu distributia legaturilor facute in acest concurs. Asa arata.

yo8rhm
Mugurel
cqwwmap.jpg
cqwwmap.jpg (137.09 KiB) Vizualizat de 5757 ori
Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
http://www.yo8rhm.com
http://www.yr8e.com
http://www.uus.ro

yo3irm
Mesaje: 54
Membru din: Mar Apr 14, 2015 9:50 am
Contact:

Re: CQ WW DX CW 2016

Mesajde yo3irm » Lun Dec 05, 2016 11:22 am

Rezultatele RAW au fost publicate pe siteul CQWW.

73, Dan

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: CQ WW DX CW 2016

Mesajde 4x1ad » Lun Dec 05, 2016 5:26 pm

Aseara au fost publicate rezultatele preliminare la CQ WW CW 2016. Vezi : http://cqww.com/raw.htm?mode=cw

Participare destul de numeroasa din YO in cel mai mare si faimos concurs al anului, CQ WW CW 2016. Peste 6600 de participanti (care au trimis logul) in 46 de categorii. Cativa operatori YO au jucat in deplasare, facand parte din echipe celebre de concurs.
Iata participantii YO (sper ca nu am omis pe nimeni):

YO2: YO2GL YO2IS YO2QY YO2AQB YO2AQO YO2BLX YO2CMI YO2DFA YO2LEA
YO2LIW YO2MKI YO2MOH YO2MTG

YO3: YO3BY (LOG NOT RCVD) YO3FF YO3JR (OP. LA P33W) YO3JW YO3LP
YO3LW YO3YR YO3APJ YO3CVG YO3DAC YO3FRI YO3FVR YO3GNF YO3IRM

YO4: YO4AJ YO4GM YO4NF YO4SI YO4AAC YO4ATW YO4BEX YO4CSL YO4FTE
YO4RST

YO5: YO5LD YO5NY YO5AJR YO5AXF YO5CRQ YO5CUQ YO5DAS YO5OAW
YO5ODT YO5OHY YP5A (OP.YO5CBX) YO5PQQ YR5N (OP. YO5PBF YO5PBW)

YO6: YO6EX YO6LV YO6MT YO6DBL YO6FGZ YO6HOY YO6HSU YQ6A (OP.
YO6BHN)

YO7: YO7FB YO7NE YO7ARZ YO7AWZ YO7DAA YO7HGM YO7LYM YO7LHE
YO7MGG

YO8: YO8ST YO8WW YO8BDW YO8BGE YO8BOD YO8DAR YO8DOH YO8KOS (OP.
YO5OHO YO8AXP) YP8A (OP.YO8WW ??) YO8RFS YO8RIX YO8SXX YO8TTT
(OP. LA LY4A) YR8D (OP. YO8SS YO8SSB LZ4UU) YR8E (OP.YO8RHM) YR8I
(OP. YO8OY)

YO9: YO9HP YO9IF YO9WF (OP. LA ED8X) YO9AGI YO9BLY YO9BPX YO9BXE
YO9CWY YO9GSB YO9GZU (OP. LA ED8X) YO9IJP YO9RIJ YR9F
(OP.YO9FNP SI YO9SW)

Sa speram ca dupa terminarea arbitrajului, toti sa-si creasca locul actual sau sa-l pastreze.

73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE

P.S.: daca gasiti erori in cele de mai sus, va rog sa le semnalati pentru a le putea corecta.

73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: CQ WW DX CW 2016

Mesajde 4x1ad » Lun Dec 05, 2016 7:17 pm

@YO3IRM:

yo3irm scrie:Multumesc Morel pentru diagrame. Probabil daca mai adaug in ecuatie si antenna corespondentului (model, inaltime) imi dau seama de ce mi-a fost imposibil sa am un QSO cu Albania (ZA/OG1N) in 20m, pur si simplu nu ma auzea.
Pentru China nu stiu daca este datorita operatorilor chinezi sau datorita vre-unei alte particularitati (inaltime antena, skip zone etc) dar mai mereu trebuie sa insist destul de mult pana sa realizez un QSO, uneori reusesc dar de cele mai multe ori nu. Surprinzator este ca in acelasi interval de timp pot lucra fara mari probleme Japonia sau Mongolia.
Stiu ca exista un software de analiza al antenelor care ia in calcul si particularitatile terenului pana la corespondent, va trebui sa studiez cateva scenarii, poate este nevoie sa inalt mai mult antena, acum este la 12.5m, mai am o rezerva de max 5m.

73, Dan


Dane,
In opinia mea, pentru ZA nu ai avut antena adecvata si nici propagarea nu a fost cu tine. Cat despre China, cred ca este doar un concurs de imprejurari, nu cred in existenta unui "blocaj selectiv". Nu din locatia geografica a Romaniei desi semnalul short path intre cele doua tari se reflecta doar pe platforme continentale incluzand munti si deserturi si de loc suprafete de apa. Avand in vedere ca lobul de radiatie al hexbeam-ului tau este largut, experimenteaza (nu in concurs) sa rotesti antena cca. 15 grade la stanga sau la dreapta azimutului indicat de harta proiectata sau de calculator. Sunt relativ putine statii in China si sunt solicitate, insa sute de hami YO au lucrat China de-a lungul diverselor cicluri de propagare. Daca traiai in Finlanda sau alta tara care depinde de Aurora Borealis pe directiile de propagare, as fi crezut.
Programul de care aminteai se numeste HFTA (High Frequency Terrain Analysis) creat de K6TU. Din pacate nu este inca de domeniul public si merita cumparat doar la proiectarea unor site-uri de concurs cu antene numeroase si complexe sau in conditii de teren deoasebit de dificile (defileuri, munti, dealuri inalte). Nu uita ca formele de relief dificile influenteaza puternic performanta antenei in cazul cand sunt amplasate in zona de formare a lobilor de radiatie principali (aprox. 50-200 de lungimi de unda - cca. 0.5-2km pentru 28MHz si 4-16km pentru 3.5MHz . In cazuri extreme (defileuri), se poate merge pe antene cu unghiuri de elevatie (plecare) mai mari pentru a permite totusi comunicatii HF fara mari pretentii. Desi in principiu e bine ca antenele sa fie cat mai inalte posibile (minimum jumatate de lungime de unda), e bine de inteles si cealalta fata a monedei: antenele ridicate peste L/2 incep sa-si fragmenteze lobul de radiatie principal intr-o multitudine de lobi mici fiecare la alt unghi de plecare si fiecare concentrand un anumit procent din puterea efectiv radiata. Este adevarat ca asa se obtin unghiurile de elevatie mai reduse (favorabile lucrului la DX indepartat), insa lobul la cel mai mic unghi de elevatie concentreaza uneori doar 10-30% din ERP iar restul se risipeste pe directii neproductive. Aceste lucruri nu trebuie generalizate, fiecare tip de antena si conditii de amplasare si inaltime este unic si trebuie calculat pentru a scoate maximul posibil din antena. Optimizarea trebuie facute nu numai pentru monstrii mari si scumpi ci si pentru antenele gen "little pistol".
Campurile de antene din diverse fotografii sau videoclipuri dupa care ne curg ochii, apartin indeobste unor echipe de concurs care au calculat indelung ce sa faca pentru optimizarea performantei si cresterea competitivitatii. Cei cu buzunare adanci fac chiar expeditii pentru CQ WW in insule mai mult sau mai putin exotice pentru a pleca din start cu un avantaj major al locatiei. In rest, evident ca discutam despre cei ce au norocul unei locatii rurale care permite ceva fantezii in materie de antene. La oras trebuie inerent sa ne multumim cu performante mult reduse. Cine abordeaza concursurile majore gen CQ WW in mod serios, stie ca are nevoie de mai multe antene cu unghiuri diferite de elevatii pentru a acoperi zone target si la distanta medie, mare si foarte mare dar si pentru tarile din vecinatate. Antena universala inca nu exista. Scuze pentru lungimea postarii, dar sper ca este utila.

73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: CQ WW DX CW 2016

Mesajde YO8DHD » Mar Dec 06, 2016 9:12 am

Ca intotdeauna Morel explicatiile tale sunt binevenite . De fiecare data cand le citesc imi pare rau ca nu m-am apucat sa le adun de-a lungul timpului intr-un word pentru a le avea usor la indemana. Toate cele bune.


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori