International Naval Contest 2016

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
Avatar utilizator
DL2LDE
Mesaje: 26
Membru din: Lun Noi 21, 2016 1:02 pm
Contact:

International Naval Contest 2016

Mesajde DL2LDE » Dum Dec 11, 2016 7:23 pm

Buna dragi colegi...
Dupa prima editie la care particip din DL la acest concurs incerc sa redactez cateva impresii la cald... Am asteptat acest concurs cu mult interes dar... ghinionul cand e sa vina... vine. Aseara mi s-a rupt din cauza ghetii (cred, altfel nu explic) o parte a antenei mele dipole. Si ca sa fie complet ghinionul s-a rupt chiar partea legata in cel mai inalt punct. Asta este, l-am lasat sa atarne pe verticala legat provizoriu de un tarus. Antena a functionat dar mai modest si unghlul de propagare a diferit mult fata de cel initial. Am ramas cu o jumatate de dipol si o jumatate de verticala (Hi !!!).
1. Participare: modesta mai ales din partea cluburilor cu multi membri si ma refer aici in special la MF si RN. Din YO am reusit sa lucrez cateva statii pe care le-am auzit. YO6EX, YO3IRM, YO3AAJ (caruia a trebuit sa-i repet controlul de vreo 6-7 ori ca nu pricepea de ce dau nr. de YO :lol: ), YO9OC, YO9AGI.Nu am reusit, din pacate, desi imi doream foarte mult, o legatura cu YO2DFA. L-am chemat de cateva ori in 7 Mhz dar probabil ca nu m-a auzit din cauza italienilor.
2. Propagarea a fost relativ ok pentru benzile 3,5 - 7 - 14 Mhz. Din pacate, poate si din lipsa unei antene performante eu nu am reusit sa lucrez absolut nici o statie pe 21 si 28 Mhz.
3. Nebunia ca in fiecare an de altfel a fost suprapunerea cu ARI 80/40m. Nu stiu cum a fost acasa in YO, dar aici cel putin in 7 Mhz a fost dezastru. Abia reuseam sa scot un indicativ dintre bubuiturile celor din Italia. Atat in CW cat si SSB. Pentru anul viitor trebuie rezolvata intr-un fel aceasta suprapunere. Nu stiu cine va fi organizatorul dar trebuie rezolvata cumva problema.
4. Foarte multe statii au aparut in ultimele doua ore ale concursului. Statii pe care eu nu le-am auzit in restul concursului pe nici una din benzi, mai ales statii din UK. Acesta le-o fi obiceiul?!
De auzit am auzit si cateva statii interesante pe 7 Mhz (VK, ZL si ZS - toate membre RN) dar pe care nu am reusit sa le lucrez din cauza conditiilor modeste (doar antena sloper dipole si 80-100W maxim la iesire. Si cu acestea fiind spuse, va doresc un Craciun Minunat si la reauzire...
P.S. Poate indrazniti si voi cateva comentarii... ;-)
73's de Daniel, DL2LDE / YO2LDE

YO8RIX
Mesaje: 6
Membru din: Mar Noi 23, 2010 3:01 pm
Contact:

Re: International Naval Contest 2016

Mesajde YO8RIX » Lun Dec 12, 2016 9:14 am

Sambata a fost o propagare destul de ciudata in 40 de metri. Mare lucru n-am reusit sa lucrez. In schimb a mers destul bine banda de 80 de metri.
Duminica banda de 40 de metri era plina .... de statii italiene care lucrau intr-un concurs intern. Intr-adevar, destul de greu de gasit alte statii care sa participe in INC.
Noroc ca in 20 de metri era liber de italieni si propagare suficient de buna; HZ1PS mi-a raspuns la un CQ Test in conditiile in care am emis cu 5W.
In 15 metri am auzit doar o singura statie ucraineana, nu am facut nicio legatura iar in 10 metri nici nu am mai incercat.
Nu am putut sa stau chiar pana la sfarsit, am observat ca aparusera multe statii in 40 de metri (se pare ca se terminase concursul italienilor ), dar a trebuit sa inchid statia pe la 14.30Z. Total 115 qso-uri.

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: International Naval Contest 2016

Mesajde YO6EX » Lun Dec 12, 2016 1:39 pm

Am participat la concurs "for fun"...
Sambata seara in 40m, propagarea era la pamant, se auzeau 2-3 statii.
Din lipsa de antena pentru 80m, am renuntat.
Am inceput Duminica dimineata in 40m unde concurentii italieni lucrand cu Kw-ati, in concursul lor intern, faceau o galagie infernata. :mrgreen:
Totusi am facut ceva QSO-uri dupa care am trecut in 20m.
Aici era mai multa liniste si s-a putut lucra civilizat...
Au fost destui participanti, spre sfarsit unii ne-membrii aveau peste 300 de QSO-uri.
La un moment dat fiind pe 14050, a aparut peste mine amicul YO4SI, care m-a cam calcat pe degete... Hi... :lol:
Cred ca dupa cateva minue si-a dat seama si a plecat... ;)
Este un concurs placut si merita incercat.

@ YO2LDE: cu italienii nu se poate face nimic.
Au aparut cu acest concurs intern de vre-o 2-3 ani.
La fel in perioada concursului TAC, in urma cu 3-4 ani, clubul lor INORC, si-a plasat concursul lor, peste TAC.
(Au vrut sa faca concurenta Concursului Naval, dar nu le-a prea mers).
Le-am scris o scrisoare, la care nu am primit nici-un raspuns.
Am scris si la ARI (fiind afiliati) si a fost acelas rezultat.
Nu au raspuns nici la alte cateva e-mailuri.
Eu sunt lamurit.
Lipsa de bun simt si de ham-spirit. :twisted:

Tot in perioada concursului TAC a aparut acum doi ani un concurs local rusesc.
Le-am scris un mail la care am primit prompt un raspuns.
In anul urmator au schimbat perioada lor de concurs.

73
YO6EX
.

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: International Naval Contest 2016

Mesajde YO4SI » Lun Dec 12, 2016 11:54 pm

Deci sunt un nesimtit ! Asa reiese din relatarea amicului YO6EX. L-am calcat in picioare cateva minute si apoi am plecat rusinat probabil de fapta mea. Ce-i asta draga Sica ? Propagare unidirectionala ? Eu nu te-am auzit, ca te-as fi chemat. Aveam tot interesul sa am cat mai multe legaturi in log. Pacat ca am intrat astazi in Cupa Silver Fox in 80 metri. S-a umplut reteaua RBN cu rapoartele mele in 3,5 si nu am mai putut sa vad cate minute am stat pe 14050 pe frecventa dumitale. Imi pare rau ca nu am reusit o legatura. Poate am facut si RUN dar stiu ca am facut vanatoare mai tot timpul.
Intru in mai toate "concursurile". In acest sfarsit de saptamana am intrat cu gandul la bunul prieten YO4ASG, Aron Cornel-Emil YO124. Acum SK. RIP...El mereu sustinea ca daca nu eram eu, sa-l ajut in anii "60/70, nu credea ca ar fi ajuns asa de pasionat. Concursul acesta a fost greu. Benzile de 28 si 21 inchise. In ARRL 10 metri am reusit doar 8 legaturi. Am reusit 84 qso-uri. Pe dumneata Daniel, te-am auzit doar o data, dar semnalul era foarte slab si nu m-ai auzit. Inghesuiala era mare. Pe YO8RIX l-am lucrat si m-am bucurat. La fel pe YO2DFA, YO3AAJ, YO4TL, YO9AGI, YO3IRM. Si le multumesc pentru legatura. Nu stiu ce fac cei care au navigat si au indicativ. De ce oare tac ? 73s ! Mircea = yo4si.

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: International Naval Contest 2016

Mesajde YO6EX » Mar Dec 13, 2016 7:58 am

YO4SI scrie:Deci sunt un nesimtit ! Asa reiese din relatarea amicului YO6EX.


Unde ai vazut scris de mine asa ceva ?
Sau si la tine lipseste simtul umorului ?

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: International Naval Contest 2016

Mesajde YO4SI » Mar Dec 13, 2016 11:34 pm

OK draga Sica. Deci a fost o relatare cu umor la felul cum a mers propagarea in 14. Eu in YO4 la Constanta si dumneata in YO6. Si te pomenesti ca dracia asta de sarma a mea merge foarte bine in 14. Ma gandeam la bunii mei constanteni care de zeci de ani ma suporta, aici, local. In noaptea asta dorm linistit... 73s !

Avatar utilizator
DL2LDE
Mesaje: 26
Membru din: Lun Noi 21, 2016 1:02 pm
Contact:

Re: International Naval Contest 2016

Mesajde DL2LDE » Lun Mai 08, 2017 11:49 am

Deci au "iesit" rezultatele. Doritorii le pot consulta aici. DIn clubul YO-MARC doar sase participanti (sau cel putin ei au trimis loguri).
73's si numai de bine...
73's de Daniel, DL2LDE / YO2LDE

yo4btb
Mesaje: 75
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:49 am
Contact:

Re: International Naval Contest 2016

Mesajde yo4btb » Lun Mai 08, 2017 3:11 pm

La categoria YO-MARC apare YO3AAJ - IONESCU MARGARIT ??
Unde este eroarea?

Avatar utilizator
DL2LDE
Mesaje: 26
Membru din: Lun Noi 21, 2016 1:02 pm
Contact:

Re: International Naval Contest 2016

Mesajde DL2LDE » Lun Mai 08, 2017 8:39 pm

Cine stie cum a completat fisierul pentru verificarea logului. Poate a folosit vreo copie "luata" de la vreun coleg si a schimbat doar indicativul uitand sa schimbe si numele... zic si eu, nu stiu ca nu am arbitrat eu, dar asta pare a fi singura explicatie.
73's de Daniel, DL2LDE / YO2LDE

Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: International Naval Contest 2016

Mesajde yo3gfh » Mar Mai 09, 2017 7:58 am

Sa inteleg deci ca om Sile, YO3AAJ, a "luat" un log de undeva si, in mare graba, a schimbat indicativul uitand insa sa schimbe si numele...

:lol: :lol: :lol:

Eu nu cred... YO3AAJ (Vasile Capraru) e trecut binisor de 80 de ani, are un obraz foarte subtire si inca isi ridica singur antenele. Iti ramane ca exercitiu sa afli ce a facut YO3AAJ pt. comunitatea YO.

Cel mai probabil, greseala a plecat de la cel pe care Vasile l-o fi rugat sa-i trimita logul... zic si eu...


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori