Diversitatea concursurilor noastre

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Diversitatea concursurilor noastre

Mesajde YO4SI » Lun Dec 26, 2016 1:45 am

Iata astazi un concurs Sprint, cu ocazia Craciunului, cu un regulament cadru, fara sa ceara ca multiplicator ca din ce cult religios faci parte. Anul trecut am selectat NAVAL, in N1MM. Ne tot uram Craciun linistit, dar din nefericire s-a prabusit un avion in Marea Neagra. 92 de semeni de-ai nostri au pierit... R.I.P. !... Chiar daca avem pareri diferite esential este sa nu ne consideram dusmani.

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Diversitatea concursurilor noastre

Mesajde YO4SI » Lun Dec 26, 2016 1:48 am


yo2bpz
Mesaje: 28
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:09 pm
Contact:

Re: Diversitatea concursurilor noastre

Mesajde yo2bpz » Lun Dec 26, 2016 10:26 am

Sunt extrem de uluit de ce se intampla aici! Cu cativa ani in urma l-am rugat pe Tavi sa ma ajute cu un soft de arbitrare pentru Ziua Telecomunicatiilor. A fost neasteptat de prompt, m-a ajutat mereu, ori de cate ori apareau mici probleme in care nu ma descurcam singur, softul a fost mereu imbunatatit cu remedierea deficientelor sesizate, anul trecut am trecut de la doua la trei categorii, a rezolvat repede (si bine) si aceasta situatie noua, astfel ca acum ma descurc (aproape) singur cu arbitrarea concursurilor.
La fel si cu "Memorialele YO7VS" (50 si 144 MHz), cu softuri create la cererea mea tot de catre Tavi, YO4BKM. In plus (tot benevol) ma ajuta cu realizarea diplomelor la toate concursurile .
In ultimii ani, alaturi de clasamente, am dat si logurile evaluate ale tuturor statiilor, create automat de softurile (extrem de prietenoase si usor de folosit) scrise de Tavi. Si, cu toate acestea, cand nimic nu mai era de comentat, au aparut unele comentarii deadreptul hilare, izvorate doar din orgolii, referitoare la clasamente si soft!!!
Este drept ca eu nu l-am facut pe Tavi sa astepte raspunsurile mele la imbunatatirile softurilor, dar tot atat de drept este ca nici nu l-am ajutat atunci cand ar fi trebuit, adica in disputa cu acele orgolii, si imi cer iertare aici, dar problemele de soft fiind prea tehnice, pentru a nu ma impotmoli rusinos in raspunsuri, am preferat sa tac!
Daca Tavi vrea sa faca softuri de arbitaj versatile, aplicabile in majoritatea concursurilor YO, eu zic sa il lasam sa le faca, sa le folosim si apoi sa il punem (cum vad ca se face deja) pe esafod!
Nu doar de Craciun trebuie sa fim ingaduitori cu cei ce vor sa ne ajute!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Diversitatea concursurilor noastre

Mesajde YO4BKM » Lun Dec 26, 2016 10:49 am

MNI TNX celor care au apreciat activitatea mea, constat încă odată că „prietenul la nevoie se cunoaște” și nu îmi doresc decât să răspund și să corespund și eu în aceeași manieră celor din marele grup de prieteni pe care îl formează radioamatorii, conform unor reguli mai vechi decât noi, cei trăitori azi. Dacă sunt atât de vechi încât devin uitate sau dacă alte interese apar deasupra lor, biunivocitatea indisolubilă radioamator-prietenie va acționa în favoarea radioamatorismului și prieteniei. Concurenții într-o competiție sunt, prin definiție, adversari dar nu pot fi considerați dușmani din moment ce, radioamatori fiind, trebuie să respecte codul liber asumat. Asta în situații normale.
Am cercetat concursul DARC, mulțumesc pentru info și îmi pare rău că nu sunt la țară unde am echipamentele și aș fi participat cu plăcere, remarc multe asemănări cu versiunea inițială pe care am propus-o la Cupa Minorităților în 2012: desfășurare dimineața, lucrul în modul „Sprint”, benzile de 80 și 40 m (favorabile pentru orice distanțe ținând cont de suprafața DL, avantajos și pentru stații străine, combinate cu orele de desfășurare), deosebirea este că la Cupa Minorităților se lucra pe fiecare din cele două benzi în etape distincte, la DARC văd că este o singură etapă dar se limitează la maximum 20 numărul de schimbări ale benzii sau modului de lucru. În plus, regulamentul cadru aduce avantaje deosebite. În primul rând explică ce înseamnă participarea la concurs, obligațiile și răspunderile participanților, inclusiv acceptarea deciziilor organizatorilor și a expunerii publice a logurilor. Mai apar interdicții precum „Selfspotting“, dar lăsând alte posibilități de postare pe cluster. Se anulează legăturile la orice eroare oricât de mică, dacă se încalcă regulile sau există comportament nesportiv minor se arată „cartonașul galben”, adică se penalizează până la 10% din scorul general, la abateri grave se arată „cartonașul roșu”, adică descalificarea. În final se fac precizări privind logurile, se recomandă formatul CABRILLO dar și STF ("STützerbach-Format" dezvoltat de DL în 1998, a nu se confunda cu „OECD Standard Transmission Format” dezvoltat în 2004 dar pentru alte scopuri).
Dacă ne gândim că în US se folosesc pe scară largă formatele CABRILLO, ADIF (Amateur Data Interchange Format), CSV (Comma Separated Values), STF și nu împiedică nimeni să apară și altele, că Paul M. Segal W9EEA scria la nivelul anului 1928 " TREI ... Radioamatorul e progresist … El îşi menţine staţia în pas cu evoluţia ştiinţei. Staţia sa este bine construită şi eficientă. Practicile de operare ale radioamatorului sunt ireproşabile." (preluat din http://yo4px.blogspot.ro/2010/01/codul- ... or-cu.html), că azi stația înseamnă mult mai multe, calculator, arhive electronice, clustere etc, toate acestea nu fac decât să arate cât de actuale rămân cele șase reguli de conduită stabilite la începuturile radioamatorismului și cât de important este să se țină pasul cu noul.
Multe împliniri și bucurii tuturor, 72 & 73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori