Concursuri interne si taxele.

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Concursuri interne si taxele.

Mesajde YO4BKM » Mar Dec 27, 2016 9:15 am

Se pare că suferim cu toții fenomenul undelor staționare. Când se mai relaxează puțin situația și ne este un pic mai bine (ventrul), apare neapărat strângerea de ... gât (nodul). Nu pot spera decât la ventrul care trebuie să urmeze, asta dacă nu cumva noi alcătuim un dipol în semiundă cu un singur ventru.
În acest context nu mă pot separa de „actualitatea românească”: O lege desființează 102 taxe și FRR bagă altele pe la spate!

Am cercetat, de curiozitate, pagina http://www.hamradio.ro/home. Poate că și din cauza unor predispoziții nu tocmai favorabile pentru onorabila ghildă, am remarcat de la început urarea de bun venit în dezacord gramatical (Bine ați venit la pagină Federației Române de Radioamatorism 73!) completată cu 73-ul de „pleacă sănătos!”. Un fel de „ce cauți dom-le aici?”. Am constatat că este actualizată pe 25 dec, actualizarea anterioară a fost pe 17 nov., între cele două date nimic despre 10.12.2016, nici măcar dacă a fost ședință de CA. Să nu fi fost această ședință în FRR și să fie vorba de ședința de CA a MTS? Are un minister Consiliu de Administrație? Eu știam că nu, dar nu le știu nici eu pe toate.
Am cercetat din nou lista cluburilor asociate la http://www.hamradio.ro/cluburi, nicio precizare care din ele sunt de drept public sau de drept privat. Ce știu sigur este că clubul brăilean YO4KAK este de drept privat, dar cu ani în urmă, când serviciul m-a purtat pe termen mai lung prin diferite localități din țară am vizitat din curtoazie și câteva radiocluburi de la care am aflat atunci că erau de drept public.
Nu știu cum să ajungă la FRR o întrebare nevinovată, de om neștiutor care caută să afle. O pun aici. Poate cineva din conducere să arate ce proiecte finanțate din fonduri europene sau de altă natură a atras FRR sau vreo comisie a sa în ultima perioadă? Care anume „ultima perioadă”, las la latidudinea celor care vor răspunde, poate fi oricât, de la o zi la mai multe decenii. Dacă există așa ceva nu pot decât să-i felicit pe cei care le-au câștigat, ca unul care pe vremuri mai câștigam și eu astfel de proiecte. Că pe pagina FRR nu apare nimic legat de astfel de realizări. Dacă mai țin bine minte, în disputa electorală a candidatilor la conducerea FRR în urmă cu destul de mulți ani a mai apărut, din partea unora, câte o firavă aluzie-promisiune-angajament cu privire la atragerea de fonduri prin proiecte și programe. Apoi, nimic! A devenit tot mai comod obiceiul medieval al birurilor, ne putem aștepta și la o campanie de promovare a zapciilor, taxidarilor într-o nostalgică revenire a modei „retro”.
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Concursuri interne si taxele.

Mesajde yo5ajr » Mar Dec 27, 2016 10:16 am

In anii trecuti a fost demarat programul "Pierre de Coubertin" de catre MTS. La FRR dupa cat stiu atunci s-a ocupat de acest proiect domnul Neacsu, Presedintele de atunci. Ma intreb cati din radioamatori stiau de acest proiect care apoi nici-o data nu a fost finalizat. Pentru curiozitate puteti accesa adresa de la MTS: http://mts.ro/programe/
In rest...."Sa traiasca fie care cum poate". 73 de Miki

yo9yul
Mesaje: 49
Membru din: Vin Mai 20, 2016 7:12 pm
Contact:

Re: Concursuri interne si taxele.

Mesajde yo9yul » Mar Dec 27, 2016 10:41 am

Imagine
Sunteti rautaciosi, au avut alocati doar 636 milioane lei vechi. Banii astia nu au ajuns nici pentru consiliul de administratie al federatie, ce sa mai dai si la cluburi?:)

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Concursuri interne si taxele.

Mesajde YO4BKM » Mar Dec 27, 2016 10:49 am

@YO5AJR, în 3 nov. 2012 YO3IRC - Neacșu - m-a contactat personal să fac revista R&R. Am arătat aici pe forum cum am făcut 2 numere și de ce nu s-a tipărit. YO3IRC mă asigura atunci că are niște programe de finanțare cu care poate plăti multe, tipar, colaboratori, instruire viitori jurnaliști sportivi. Concursul Pierre de Coubertin s-a finalizat în 2014, nu am văzut nimic la FRR. Nu am aflat niciodată ce programe a avut YO3IRC în 2012, dar nici acestea nu au oferit nimic. De aceea am pus întrebarea. Poate știe cineva vreo finalizare. Și, dacă a avut vreun succes, oricât de mic, de ce nu perseverează?
@YO9YUL, dacă plapuma este mică, ai de ales: ori te întinzi cât este, ori scoți țurloaiele în ger. Dar mai apare ceva: dacă le cei 636 miloane de lei vechi adăugăm 1.500.000 lei vechi de la fiecare club ori 62 cluburi asociate (http://www.hamradio.ro/cluburi) mai rezultă 93 milioane lei vechi.
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Concursuri interne si taxele.

Mesajde yo5ajr » Mar Dec 27, 2016 10:58 am

Bravos dr om Viorel - suntem rautaciosi. Oina si crichetul primea bani mai multi de cat FRR. Care este cauza? Radioamatorii sunt oameni buni, nu rautaciosi, de ce in cadrul MTS FRR a ajuns "cenusareasa MTS?" Mergem la concursuri, pe deal, pe munte, din pasiune, reprezentam si noi culorile Tarii noastre ca si cei de la oina sau crichet sau pescuit sportiv, nu cerem bani iar acu apare o liste de taxe in care "participare la concursuri" (oare care concursuri?) mai trebuie sa trimitem bani inainte la FRR care nici nu sta de vb. cu noi? Cine sant "rautacosii"? De ce nu iese FRR barbateste la bara si sa ne solicita solidaritatea noatra a tuturor pentru aceasta saracie acuta? Crezi ca nu era de inteles? Offf....
73 de Miki

yo9yul
Mesaje: 49
Membru din: Vin Mai 20, 2016 7:12 pm
Contact:

Re: Concursuri interne si taxele.

Mesajde yo9yul » Mar Dec 27, 2016 11:02 am

Tot raspunsul meu a vrut sa fie o ironie Miki, am scris rautacios ca sa nu spun ca altii ne vor prosti si neinformati.

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Concursuri interne si taxele.

Mesajde yo5ajr » Mar Dec 27, 2016 11:22 am

Te rog sa ma scuzi. Pesemne ca sunt prea acrit si nu mai am simtul umorului. Tnx 73 de Miki

YO8RFS
Mesaje: 125
Membru din: Lun Iun 21, 2010 9:06 am
Contact:

Re: Concursuri interne si taxele.

Mesajde YO8RFS » Mar Dec 27, 2016 12:51 pm

...Mare belea si internetul asta !! Deacu toata lumea cere socoteala banilor!!! :o
Dupa ce sint si putini....mai si trebuie justificati !!! :lol: Eeeee ! Unde va treziti?!!!
Railor, Dom General nu a aprobat intrebarile astea "incomode"....Asa ca nu primiti raspuns !!!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Concursuri interne si taxele.

Mesajde YO4BKM » Mar Dec 27, 2016 5:03 pm

Pentru că tot se rediscută în parlament o parte din legea care anulează 102 taxe, poate are cineva vreo pilă să bage pe listă și taxele FRR. Practic se rediscută taxele radio, așa că să profite și radio-amatorii.
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo9yul
Mesaje: 49
Membru din: Vin Mai 20, 2016 7:12 pm
Contact:

Re: Concursuri interne si taxele.

Mesajde yo9yul » Mar Dec 27, 2016 8:14 pm

YO4BKM scrie:@YO5AJR, în 3 nov. 2012 YO3IRC - Neacșu - m-a contactat personal să fac revista R&R. Am arătat aici pe forum cum am făcut 2 numere și de ce nu s-a tipărit. YO3IRC mă asigura atunci că are niște programe de finanțare cu care poate plăti multe, tipar, colaboratori, instruire viitori jurnaliști sportivi. Concursul Pierre de Coubertin s-a finalizat în 2014, nu am văzut nimic la FRR. Nu am aflat niciodată ce programe a avut YO3IRC în 2012, dar nici acestea nu au oferit nimic. De aceea am pus întrebarea. Poate știe cineva vreo finalizare. Și, dacă a avut vreun succes, oricât de mic, de ce nu perseverează?
@YO9YUL, dacă plapuma este mică, ai de ales: ori te întinzi cât este, ori scoți țurloaiele în ger. Dar mai apare ceva: dacă le cei 636 miloane de lei vechi adăugăm 1.500.000 lei vechi de la fiecare club ori 62 cluburi asociate (http://www.hamradio.ro/cluburi) mai rezultă 93 milioane lei vechi.

Programul apare finantat in mai 2015. vezi prima pagina http://mts.ro/wp-content/uploads/2015/06/Pierre-de-Coubertin-pg-1.pdf si pagina doi
http://mts.ro/wp-content/uploads/2015/06/Pierre-de-Coubertin-pg-2.pdf
L.E. Nu am fost atent, au mai produs un ban si in sesiunea din august 2015, aproape un miliard lei vechi, la mai mare baieti. :) http://mts.ro/wp-content/uploads/2015/08/rezultate-sesiune-2.pdf


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori