Avem nevoie de 1 KW output in concursurile YO-YO?

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Avem nevoie de 1 KW output in concursurile YO-YO?

Mesajde yo5ajr » Mar Feb 07, 2017 7:25 pm

Pai....asta e un final in curs de dezmembrare, o deduc prin faptul ca cel in pantaloni de blugi tine in mana stanga o surubelnita iar calalalt ham are o expresie de usor regret ca se va dezmembra ecest "tsunami". Apoi cine suporta un asa consum pentru care electrica trebuia sa faca un racord separat de la postul trafo.

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: Avem nevoie de 1 KW output in concursurile YO-YO?

Mesajde yo2msb » Mie Feb 08, 2017 1:57 pm

yo5ajr scrie:[..] asta e un final in curs de dezmembrare [...]

Nu "dezmembrare" ci "asamblare", din pacate... Iar daca te uiti mai atent, expresia seniorului este un usooor ranjet de satisfactie, pot intelege DE CE stiind cine este personajul. Si da, omul este racordat direct pe 380V trifazic - citez din spusele amicilor sai.
Se numeste Nicola Mastoro I0QMN si este cel care ne strica ferestrele de DX stand la povesti impreuna cu prietenii sai in 3.795 sau 14.195. La mine nu se aude niciodata cu mai putin de +40dB peste S9 indiferent de propagare, iar la DX primeste controale de +20dB in mod regulat, indiferent de continent.
Sigur ca ceea ce face omul asta este o exagerare "la maxim", dar e un bun exemplu in contextul acestei discutii. Asta ne dorim? Sa nu se mai auda nimeni si nimic cand falfaie lampa noastra? (cea din liniar, nuuu celalalta... sau amandoua?)
Oare de ce imi aduc aminte vag de un paragraf din regulamente si proceduri de operare care spunea ca radioamatorul este dator sa limiteze puterea la minimul necesar realizarii unei legaturi stabile? Neaaah, ma insel, e mult praf acolo, deci n-a mai citit nimeni de mult timp asa ceva.
crocodil de munte

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Avem nevoie de 1 KW output in concursurile YO-YO?

Mesajde yo3gh » Mie Feb 08, 2017 2:31 pm

Da Sorin …tare , … asa e , textul e superb. Imi aduc aminte cu placere cand faceam asa ceva , incepeam cu 100W o legatura si misoram la 50, 25 si chiar 5 W in timpul ei , pana la limita de auzire …. erau de fapt si teste de propagare in acest fel dar si respect fata de colegii de banda . Ok intr-un QSO cu mai multi corespondenti nu poti face asa ptr ca unii participanti te aud cu 5W altii cu 100 W in diferite zone si directii, dar intr-un QSO cu un singur corespondent se poate face foarte bine.
Dar da , ai dreptate si e chestie de respect, disparut astazi si in alte domenii :)
Numai bine

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: Avem nevoie de 1 KW output in concursurile YO-YO?

Mesajde yo2msb » Mie Feb 08, 2017 5:23 pm

yo3gh scrie:[...] e chestie de respect [...]

Evident, e vorba si de respect, chiar si de respectul fata de propria pasiune, daca mai exista ceva din ea. Sau de onestitatea cu care practici aceasta pasiune.
Stiu, vor veni acum unii colegi care vor spune ca altfel nu faci fata in zona asta de Europa in fata "QRP-istilor" rusi, filo-rusi, sau ce-or mai fi ei. Asa este, e greu sa faci fata. Dar numai daca te incapatanezi sa stai incremenit in niste frecvente asa-zis traditionale pentru YO. Ca noroc, benzile de frecventa sunt suficient de largi si se gasesc o gramada de spatii libere. Eu si cu inca cativa colegi din YO le folosim cu succes.
Insa daca vorbim de concursuri, motivatia cu vecinii cade. QRM-ul e acelasi pentru toti participantii, deci ne gasim in conditii egale de participare, ba chiar folosirea liniarului poate fi suspectata de avantajarea concurentului prin linistea radio pe care o produce in frecventele respective sau adiacente.
Din pacate, aveau dreptate cei care au scris aici anterior ca n-ai cum sa masori puterea la fiecare participant. Si asta devine o problema. Poti doar sa-ti dai seama dupa log sau dupa cum se aude in banda fata de ceilalti. Poate tocmai de aceea eu as merge pe un format de maxima transparenta la desemnarea unor campioni reali si nu contrafacuti: chemi toti participantii in aceeasi locatie (de preferinta un camp sau o pasune generoasa ca dimensiuni), fiecare cu transceiverul propriu, le masori puterea maxima la iesire, le dai antene identice si ii pui la treaba in conditii identice, masurabile. Se numeste WRIC si il consider singura forma sincera de competitie alaturi de WRTC. Luna asta se organizeaza o competite de QRP in Ucraina dupa acest model, sunt foarte curios de reactii si de rezultate.
crocodil de munte


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori