Avem nevoie de 1 KW output in concursurile YO-YO?

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO9HP
Mesaje: 96
Membru din: Joi Iul 08, 2010 11:06 am
Contact:

Re: Avem nevoie de 1 KW output in concursurile YO-YO?

Mesajde YO9HP » Joi Ian 26, 2017 4:14 pm

Pentru YO8DHD: Nu stiu care este solutia legala pentru echipe formate pe scheletul unui indicativ individual. Cred ca Regulamentul de Radiocomunicatii nu ne permite sa operam de la o alta statie individuala, fara a mentiona acest lucru in indicativul de apel. Sau poate nu sunt bine informat.
Referitor la controlul puterilor, cred ca, daca va exista cadrul legal, vor exista si solutii.
Alex, YO9HP

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Avem nevoie de 1 KW output in concursurile YO-YO?

Mesajde YO8TK » Joi Ian 26, 2017 5:35 pm

Pana la urma ramane intrebarea de baza: este normal ca, in CA al FRR, activitatea Comisiei de US sa fie decisa de responsabilul Comisiei de RGA, sau al Comisiei de Diplome si Clasificari Sportive sau de cel al Comisiei de Telegrafie Viteza (le-am luat la intamplare…).? In cazul acesta ar trebui desfiintate comisiile, iar intreaga activitate a FRR sa fie reglementata articol cu articol, prin supunere la vot. Sa vedem ce o sa iasa!

Nu prea este normal,dar aici apare si reversul.Cand cei din Comisia de RGA su Diplome si Clasificari vin cu o propunere cei de la UUS sau cei de la US se pricep sa voteze corect in favoarea lor?
Cred ca e vorba de comunicare si explicatii in detaliu catre ceilanti membrii ai CA.
Zic si eu, ca un membu in CA ar trebui sa se priceapa la toate.Eu cred ca YO3APJ stie cu ce se mananca si UUS si US si RGA si diplome si clasificari sportive(YO DX Club) etc.

Cred ca am fost inteles gresit .
Daca regulamentul votat si aprobat este in vigoare, cine participa in concurs trebuie sa-l respecte cine nu are de gand sa-l respecte mai bine nu participa iar daca o va face risca sa aiba de-a face cu arbitrii.(depunctari,descalificari,suspendari pe un termen de...ETC)

Strategia cu SDR-uri si altele ar trebui discutata in Comisia de arbitrii plus Comisa de US si sa emane un comunicat catre participanti, ceva de genul ,Arbitrii au la dispozitie instrumentele necesare pentru depistarea celor care nu respecta regulamentul concursului.(limitele puterii).Deciziile arbitrilor raman definitive in aceste cazuri
Dar pentru asta trebuie sa ai dovezi beton.

Eu zic sa incercam.Totul e sa treaca de CA al FRR.


73!
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

YO2DFA
Mesaje: 156
Membru din: Mar Iun 22, 2010 2:41 pm
Contact:

Re: Avem nevoie de 1 KW output in concursurile YO-YO?

Mesajde YO2DFA » Joi Ian 26, 2017 5:55 pm

73 pentru toți! Interesantă dezbaterea!
"CASE" mai mari au rezolvat-o simplu:
(General Rules for RSGB Contests)
Punctul 2j.
(j) Entrants must permit inspection of their stations by members of RSGB Contest Committee or its
representatives, and give site access information if requested to do so. The inspector must be
permitted to remain for as long as desired, and to return to the site for subsequent inspections at any
time during the contest. Contestants must be able to demonstrate to the inspector's satisfaction that
they are obeying the rules of the contest.

Înscrierile în campionat cu specificarea locației de pe autorizație ce va fi folosită ar rezolva problema!
Pentru cei care vorbesc despre descalificări pe baza urechii, S-metrului, SDR-ului, etc. să nu uite că în instanță aceste "probe" nu sunt luate în considerare. O spune .... STAN PĂȚITUL, HI! HI!
73 Ovidiu - YO2DFA
P.S. Eu sunt adeptul ... puterii de pe autorizație!

yo7sr
Mesaje: 47
Membru din: Mar Sep 28, 2010 8:02 am
Contact:

Re: Avem nevoie de 1 KW output in concursurile YO-YO?

Mesajde yo7sr » Joi Ian 26, 2017 6:25 pm

Sunt doua competitii mari la care puterea declarata este masurata prin diferite metode si as vrea sa enumar doar cateva din ele:
In momentul in care un participant se declara Low Power acesta este inregistrat cu ajutorul tehnologiei SDR si comparat nivelul de semnal cu al unei statii care s-a declarat High Power din aceeasi zona....Acest lucru s-a intamplat deja intr-o competitie mare si pentru care s-a luat masura mutarii participantilor declarati de la categoria Low Power la categoria High Power.
Mai mult decat atat se fac comparatii efective pe logul participantului privind multiplicatorii si statiile DX lucrate...
De asemenea se cer inregistrati pentru participantii de pe primele pozitii din clasament cu tot concursul si vorbim de concurs de 48 de ore, in caz contrar nu sunt clasificati pe pozitiile de TOP...
Exista oameni din diferite zone care se afla in Comitetul de Concurs si care pe perioada concursului urmaresc diferite statii privind modul de lucru, nivelul de semnal si care contribuie la arbitrajul final....
Toate aceste lucruri deja se intampla si tocmai datorita acestor probleme privind puterea declarata. Sunt convis ca pentru categoria de 400W din CN US o sa fie la fel de multi participanti cu semnale S9+40-s9+50db care nu o sa fie sactionati in nici un fel. Si inca o data ajungem sa ne complacem in aceeasi situatie.
Daca se doreste cu adevarat evitarea acestor lucruri cea mai simpla si eficienta solutie este de a face ca puterea de 100W sa fie la oricare din categorii, diferentele in clasamente facandu-se doar pe baza tehnicii operatorului....Vedeti concursul WRTC, vedeti RRTC din Rusia si altele....
Despre alte trucuri privind lucratul preferential cu anumite indicative, cererea in mod explicit dupa primul QSO in concurs ca sa se lucreze si in urmatoarele etape respectiva statie, precum si lucratul din mai multe locatii cu calculatoare interconectate si log sincronizat in timp real nu pot spune decat cat sunt practici obisnuite la CN US.....

73 Stefan YO7MGG

YO9HP
Mesaje: 96
Membru din: Joi Iul 08, 2010 11:06 am
Contact:

Re: Avem nevoie de 1 KW output in concursurile YO-YO?

Mesajde YO9HP » Joi Ian 26, 2017 6:37 pm

Silviu (YO8TK), Regulamentul CN, cu diverse modificari, a fost aprobat in CA din Decembrie 2016. La fel si Regulamentul Cadru. Faptul ca nu au fost publicate, plus cateva informatii de culise, ma fac sa sper ca vor fi rediscutate la viitoarea sedinta a CA. Cred ca ar mai fi timp pana la CN-CW din Martie 2017.
In legatura cu interactiunea dintre membrii CA, cred ca relatiile ar trebui guvernate de un gentlemen's agreement. Daca cineva solicita ajutorul, el trebuie ajutat, insa daca isi asuma un anumit proiect din domeniul propriu de competente, el trebuie respectat pana la finalul mandatului.
Ovidiu (YO2DFA), Regulamentul Cadru contine prevederi precum cele mentionate de tine (acceptarea de inspectii, monitorizare sub diverse forme etc), precum si prevederi prin care se interzice traficul preferential.
Alex, YO9HP

YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

Re: Avem nevoie de 1 KW output in concursurile YO-YO?

Mesajde YO8RNI » Joi Ian 26, 2017 6:44 pm

YO9HP scrie:Pentru YO8DHD: Nu stiu care este solutia legala pentru echipe formate pe scheletul unui indicativ individual. Cred ca Regulamentul de Radiocomunicatii nu ne permite sa operam de la o alta statie individuala, fara a mentiona acest lucru in indicativul de apel. Sau poate nu sunt bine informat.
Referitor la controlul puterilor, cred ca, daca va exista cadrul legal, vor exista si solutii.
Alex, YO9HP


off topic
Situatia asta e la YR8E, care este un indicativ luat pe numele meu si de unde opereaza mai multi rasdioamatori.Exista solutia legala, conform art 16 alin 2 din regulament, sa lucreze in concursuri mai multi radioamatori pe un indicativ individual, cu notificarea ANCOM cu 15 zile inainte.

Art. 16 – (1) Radioamatorul care lucrează ocazional la o altă staţie individuală decât cea
proprie, va transmite indicativul radioamatorului care deţine staţia de la care lucrează şi
indicativul propriu; separarea între cele două indicative se va face cu o bară de fracţie.
(2) În cazul participării la concursuri, radioamatorul care deţine staţia va notifica cu 15 zile
înainte, la Direcţia Teritorială în raza căreia îşi desfăşoară activitatea, durata concursului,
indicativul său, precum şi indicativele radioamatorilor care vor lucra pe staţia sa; în
această situaţie, prin excepţie de la prevederile alin. (1), radioamatorul care lucrează nu
va mai transmite indicativul propriu, ci doar indicativul radioamatorului care deţine staţia.
(3) Radioamatorul care lucrează de la o staţie de radioclub va transmite obligatoriu
indicativul staţiei de radioclub şi opţional poate transmite şi indicativul propriu


73!
Bob

YO9HP
Mesaje: 96
Membru din: Joi Iul 08, 2010 11:06 am
Contact:

Re: Avem nevoie de 1 KW output in concursurile YO-YO?

Mesajde YO9HP » Joi Ian 26, 2017 6:49 pm

Bob (YO8RNI),
Multumesc pentru clarificare. Il voi informa pe YO3APJ despre propunerea lui YO8DHD.
73, Alex YO9HP

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Avem nevoie de 1 KW output in concursurile YO-YO?

Mesajde YO9IRF » Joi Ian 26, 2017 6:53 pm

Mie nu imi e clar de ce exista clase diferite pe criterii de varsta.

Inteleg in alte sporturi unde dezvoltarea fizica sau mentala ii impiedica pe cei mai tineri sa poata concura cu adultii de la egal la egal si atunci exista o categorie de juniori unde nu ai voie peste o anumita varsta. In concursurile de radioamatori nu cred ca varsta face vreo diferenta.

Bobby Fischer a dominat sahul de la 15 ani si Mike Tyson categoria grea de box de la 18 ani, iar noi credem ca sub 21 ani nu esti suficient de competitiv la radioamatorism ? Ambele sporturi de mai sus sunt infinit mai complexe la nivel de capacitati ale individului decat radioamatorismul.

Razvan.

YO2DFA
Mesaje: 156
Membru din: Mar Iun 22, 2010 2:41 pm
Contact:

Re: Avem nevoie de 1 KW output in concursurile YO-YO?

Mesajde YO2DFA » Joi Ian 26, 2017 7:21 pm

YO9HP scrie:Ovidiu (YO2DFA), Regulamentul Cadru contine prevederi precum cele mentionate de tine (acceptarea de inspectii, monitorizare sub diverse forme etc), precum si prevederi prin care se interzice traficul preferential.
Alex, YO9HP

Foarte bine! Dar dacă nu sunt înscrieri înainte de concurs ...
Exemplu meu:
Autorizat în Reșița! Al doilea amplasament pe Semenic! (47 KM de Reșița) Alt amplasament Pojejena la 110 Km de Reșița (157 Km de Semenic)!
Își permite FRR să trimită simultan 3 arbitri, doar pentru mine, la cele 3 locații ale mele?
Mă caută în Reșița, XYL-ul zice că sunt la concurs, nu știe unde, chiar dacă sunt acasă... Pleacă pe Semenic ... Areal destul de mare, nu mă găseșc, pleacă la Pojejena când ajung acolo ... sunt deja plecat acasă la Reșița, s-a terminat concursul, HI! HI! Așa că ... Este greu de făcut un regulament cadru care să prevadă toate posibilitățile! Probabil un punct care să prevadă că rezultatele în urma contestațiilor sunt definitive, neadmițându-se (prin regulament) acționarea în instanță (NU știu cât de legal ar fi, nu sunt jurist, HI!)
73 Ovidiu - YO2DFA

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Avem nevoie de 1 KW output in concursurile YO-YO?

Mesajde n2yo » Joi Ian 26, 2017 7:34 pm

Mie nu imi e clar de ce exista clase diferite pe criterii de varsta.


Razvan,

Aceste categorii (varsta, echipe) au fost adaugate pentru ca exista oportunitatea de a oferi "titluri". Cum MTS si in general sporturile recunosc diferentierile pe baza de varsta si efort de echipa, iar radioamatorismul pentru FRR este "sport", astfel avem "juniorii", "seniorii" si "cluburile cu nu mai mult de 2 operatori" care se intrec in categorii separate. Este fireste demonstrabil ca varsta nu este un factor care sa diferentieze performantele operatorilor radio, iar prezenta mai multor operatori la statie intr-un concurs cu etapa de o ora care se desfasoara intr-un spectru de 100 kHz nu justifica nici ea prezenta categoriei de echipe. Un posibil criteriu de diferentiere ar fi experienta operatorilor, indiferent de varsta, masurabila in numarul de ani de la autorizare. Se poate imagina o categorie numita "juniori" sau "incepatori" care au, sa zicem, mai putin de trei ani de la autorizare. In rest, categoriile sunt lipsite de sensul specific unui concurs de radioamatori. Cum ziceam, sunt categorii pentru "titluri", supremul obiectiv al acestor campionate.

Piatra unghiulara a acestei dezbateri fierbinti, anume puterea folosita de participanti, dar si conditiile inechitabile de participare, traficul preferential, controlul sofisticat pentru prevenirea fraudelor, presupusele "inspectii" la statii, toate acestea pot fi foarte usor eliminate daca organizatorul ar accepta un format-cadru de concurs "tip WRTC". Este inexplicabila rezistenta FRR impotriva acestui model de concurs, care s-a dovedit a avea un mare succes in ultimii ani, fiind singurul care masoara cu obiectivitate performatele de operator ale concurentilor.

73s de Ciprian N2YO


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori