Concursul CQ WW 160m 2017

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Concursul CQ WW 160m 2017

Mesajde yo5ajr » Dum Ian 29, 2017 1:53 pm

Cand scriu aceste randuri propagarea pe 160m e "stby". Mai am o noapte. E un concurs dur care te pune la incercare ca rezistenta fizica dar si aparatura. Aste este frumusetea, si nu cred ca se potriveste celor din aceasta banda denumirea de "mazochisti". De propagare nu vorbesc sa nu cumva sa supere "responsabilul cu propagare" in 160m, mai ales ca urmeaza ultima runda. O participare mare in care cred ca cei mai multi rusi, nemti, cehi dar aud si statii spaniole. Numarul participantilor e in crestere, limbile rele explica ca deja am intrat in era glaciara unde benzile superioare nu vor excela in propagare. Poate un argument in plus ca si concursul YO DX sa includa banda "gentlemanilor". Observ un nr. crescut si de statii YO ce a ce ma bucura. Concurentii respecta ham spirit cu exceptia cazurilor izolate in care mai apare cate un UA, OM sau chiar DL cotropind cate o frecventa pentru RUN, fara sa intrebe QRL? in prealabil. Mare bucurie am avut contactul cu VY2ZM Jeff care vinea cu S9 dar o surpriza a facut si legendarul Martti Laine, OH2BH care lucra din Albania la acest contest cu indicativul ZA/OH2BH, reusind sa fac cu el un QSO. Radioamatorii din albania sunt recunoscator la Martti pentru revigorarea radioamatorismului in tara lor. Sambata dimineata aveam in log 56 DXCC, sper sa mai adaug cateva. Dupa prima noapte, sambata am participat la funeraliile regretatului YO5AFJ Alex care ne a parasit la 90 de ani dupa care iar m-am aruncat intre "mazochist". Spre duminica dimineata simteam o oboseala mai iesita din comun iar cand fugeam la baie sa fac un dus rapid am dat de XYL care s-a mirat ca la oare 3 dimineata fug la dus. I-am explicat ca vreau sa alung oboseala la care mi a spus ca ar trebui sa ma mai uit in buletin la care am intrebat daca stie cum se poate determina o gasca sa latre. Nu stia - iar eu am spus, rezolvare, sa iei de nevasta.... :lol: dar imediat am sters-o de acolo :mrgreen: Cam asta sunt trairile mele in acest contest, poate mai povestesc si altii. Succes tuturor 73 de Miki

Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori