Concursuri organizate fara fairplay

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo4bxx
Mesaje: 44
Membru din: Mar Aug 31, 2010 4:49 pm
Contact:

Concursuri organizate fara fairplay

Mesajde yo4bxx » Sâm Feb 04, 2017 9:49 pm

Luni este Cupa Carasului. In acest concurs nu doresc sa lucrez pentru ca nu are categoria SSB. Daca este concurs sportiv, sansele trebuie sa fie egale. In acest concurs, unii concurenti sunt foarte avantajati fata de cei care lucreaza numai SSB: poate lucra de doua ori cu o statie si in plus i se tripleaza punctajul pentru telegrafie. Unde este egalitatea? E amuzant, unul pe jos, altul cu bicicleta sau motocicleta?!? Asta-i concurs? Chiar nimeni nu s-a pus aceasta intrebare? Poti amesteca in asa hal categoriile sportive? In clasificarile YO DX CLUB SSB-ul este separat de CW. Si sa nu uitam: Forurile Internationale au desfiintat telegrafia! De ce sa fim obligati sa lucram CW? Cine organizeaza concursuri sa fie in stare sa faca un regulament sportiv, cu sanse egale: Categrii separate CW – SSB - MIXT. Nu am nimic cu cei care lucreaza in CW, daca o stapanesc bine, bravo lor. Nu zic de telegrafie ca nu e frumoasa, ca DX-urile cele mai vanate sunt in CW. Si eu intru in CW dar mai rar. Aici vorbesc de FAIRPLAY! Nu am auzit de un concurs care sa nu creeze sanse egale participantilor. Gresesc eu cumva? Sa ajungi castigator pe un regulament incorect?
Deci unde este categoria SSB? INDIVIDUAL SENIORI. Scurt. Adica la gramada?
Intru in concursuri de placere, pentru socializare, sa aud vocea amicului cu care lucrez, dar nu intru in concursul unde sportivitatea este ascunsa sub pres. Si acest lucru se observa in regulamentul mai multor concursuri! Este parerea mea. Toate cele bune!

Succes tuturor in activitate. YO4BXX Cornel

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Concursuri organizate fara fairplay

Mesajde YO4SI » Dum Feb 05, 2017 10:55 pm

Buna seara draga Cornel ! Ai dreptate. Trebuie facute clasamente separate CW, SSB si MIXT. Dar cupa sa se acorde doar la MIXT. In 2011 am reusit sa obtin si eu o asemenea cupa. Este cel mai frumos trofeu din intreaga mea activitate. Cred ca l-a costat ceva pe Ovidiu ! Acest concurs este organizat de foarte multi ani de YO2DFA, Ovidiu Orza. Radioamator sadea. A fost chiar si Presedinte al Comisiei centrale de unde scurte cu mai multi ani in urma. El a pus doua chei antifurt la CN CW si CN SSB, cu acele sase cifre in control, serial si stafeta. Si a scos judetele ca multiplicator, tot pentru a descuraja folosirea judetelor rare pentru frauda. Nu cu mult timp in urma am auzit ca a avut un proces cu FRR-ul. Si l-a pierdut ! Tot ceva pe baza de fraude si fraudatori. Nicaieri nu gasesc exact despre ce a fost vorba. Si nici nu stiu ce a patit : puscarie, amenda, plata daune morale ? Iti dai seama cata tristete are omul acesta in sufletul lui ? Maine am de gand sa intru in Cupa Carasului. Doar in CW. Si sa dau apel proTEST YO ! Uite cum arata Cupa Carasului in 2011. Iar nepoata mea cea mica avea 8 ani ! 73s ! Mircea = yo4si.
Fişiere ataşate
DSC02817.JPG
Bucuroasa Andreea cu Cupa Carasului 2011 in mana !
DSC02817.JPG (98.16 KiB) Vizualizat de 4236 ori

YO2GL
Mesaje: 32
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 7:38 pm
Contact:

Re: Concursuri organizate fara fairplay

Mesajde YO2GL » Lun Feb 06, 2017 10:51 am

Felicitari pentru cupa si pentru o nepotica asa mândrâ , Mircea .
Nu prea este in ordine nici cu cele sase cifre in CN. La ora concursului, in west, nu merge propagarea si , din pacate lucreaza prea putine statii din zona. Dupa mine ar fi cel mai potrivit sa fie ca si in UUS, locatorul si KM. Mai stii ???
Sanatate si La Multi Ani !
73 Carol / yo2gl

yo4fyq
Mesaje: 349
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:43 am
Contact:

Re: Concursuri organizate fara fairplay

Mesajde yo4fyq » Lun Feb 06, 2017 11:26 am

@YO4BXX Are dreptate in cele postate privind categoriile . Acum totul tine de organizator care la promovoarea concurului tine cont de unele obiective asumate . Fiecare dintre noi acceptam sau nu regulamentul impus de organizator . Prin regulamentul actual probabil se incearca promovarea modului de lucru CW ( prin diferenta de punctaj 6=CW si 2=SSB ), in defavoarea atragerii unui numar mai mare de participanti. Personal stiu 3 indicative care nu vor participa diseara din cauza regulamentului .
73 de YO4FYQ/KN44FD Claudiu
http://www.uus.ro

YO9HP
Mesaje: 96
Membru din: Joi Iul 08, 2010 11:06 am
Contact:

Re: Concursuri organizate fara fairplay

Mesajde YO9HP » Lun Feb 06, 2017 1:56 pm

@YO4BXX: Cornel, aprecierea “concurs fara fairplay” este nepotrivita. Organizatorul a stabilit un regulament, mai bun sau mai rau, in functie de multe variabile (buget limitat, lipsa sponsori, preferintele clubului fata de stimularea lucrului in CW etc), iar popularitatea concursului in randul radioamatorilor YO se va vedea dupa ultimul minut al concursului. Unde este lipsa de fairplay, sau sportivitatea ascunsa sub pres? Eu voi lucra in acest concurs (cu 100W si Inverted-V), in primul rand pentru ca este unul din putinele concursuri (nu numai in YO, dar si in plan international) care implica traficul tip SPRINT. Ce pierzi daca lucrezi numai in SSB? Eventual unul din primele 5-6 locuri. Dar sigur vei gasi alte satisfactii, asa cum spui in mesaj. Ar mai fi o solutie: pentru anul viitor poti sponsoriza o cupa si diplomele pentru o categorie separata: SSB. Sunt sigur ca nu vei fi refuzat. Le multumesc lui YO2DFA si sponsorilor pentru mentinerea acestui concurs in calendarul intern. Alex YO9HP

YO2DFA
Mesaje: 155
Membru din: Mar Iun 22, 2010 2:41 pm
Contact:

Re: Concursuri organizate fara fairplay

Mesajde YO2DFA » Mar Feb 07, 2017 9:34 am

Mulțumesc, în numele radioamatorilor din CS, tuturor participanților la Cupa Carașului! În ceea ce privește regulamentul ... întotdeauna este loc de mai bine! Întradevăr de la prima ediție am încercat să încurajăm participarea în CW. Pe vremea aceea proba de telegrafie era obligatorie la obținerea autorizației de radioamator! Între timp s-au schimbat multe, HI! Să vedem, la anul, cum vom adapta regulamentul la cerințele ... "pieții"!
Mult succes tuturor participanților YO la Campionatul Balcanic!
73 Ovidiu - YO2DFA


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori