Se apropie CN US CW YO.

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Se apropie CN US CW YO.

Mesajde yo5ajr » Joi Feb 09, 2017 5:41 pm

Acest stil de comunicare "perfecta" al FRR cel putin mie incepe sa provoace schizofrenie. Mult rumegatul regulament la acest "Campionat" se pare ca inca nu e "armonizata". Apare pe facebook - ul FRR un regulament, (nu pricep de ce naiba e postat in saitul de socializare!) apare pe "radioamator.ro" preluat din "hamradio.ro" aceas "regulament dar totusi diferit si ca nr. de categorii de participare cat si chestia cu "blestematul" de putere RF out. Daca nu ma credeti - uitati va. Daca vreti o si mai mare ghiveci, cautati in motorul de cautare "Regulamentul CN.US FRR (sau YO?) si zau ca veti merge la consult psihiatric. Sau...poate m-am ramolit eu? In acest caz cer scuze.

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1006
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Se apropie CN US CW YO.

Mesajde n2yo » Joi Feb 09, 2017 9:02 pm

Ca sa eliminam orice urma de confuzie, la Radioamator.ro nu se gaseste regulamentul concursului, ci doar un link catre regulamentul aflat pe site-ul web al organizatorului. Un clik pe acel link conduce vizitatorul pe site-ul hamradio.ro.

73s de Ciprian N2YO

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Se apropie CN US CW YO.

Mesajde yo5ajr » Vin Feb 10, 2017 3:12 pm

Da, Ciprian. De fapt am scris "preluat" din site-ul "hamradio.ro." Ciudatenia. La ora actuala exista doua feluri de regulament CN US FRR, (este adevarat ca pe facebook este postat doar regulamentul CNUS SSB dar el trebuie sa fie identic cu cel de CW) una pe "hamradio.ro" si alta in facebook al FRR YO3KAA.!! :mrgreen:

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Se apropie CN US CW YO.

Mesajde YO6EX » Dum Feb 12, 2017 8:32 am

Miki,
m-am uitat pe rezultatele de anul trecut.
1135 QSO-uri nevalidate din 8257 in total.
Adica 15% ... enorm.
Asa ca indiferent ce regulament ar fi, asa un numar de nevalide spune mult...

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Se apropie CN US CW YO.

Mesajde yo9rij » Dum Feb 12, 2017 10:50 am

Pentru astfel de anomalii (dar si altele!) mai trece un an fara participare la CN US CW! Oricum nu pierd nimic! 73!

YO8RFS
Mesaje: 125
Membru din: Lun Iun 21, 2010 9:06 am
Contact:

Re: Se apropie CN US CW YO.

Mesajde YO8RFS » Dum Feb 12, 2017 7:55 pm

YO6EX scrie:Miki,
m-am uitat pe rezultatele de anul trecut.
1135 QSO-uri nevalidate din 82 57 in total.
Adica 15% ... enorm.
Asa ca indiferent ce regulament ar fi, asa un numar de nevalide spune mult...

......Da e mare numarul..... Cred ca se impune sa se faca o noua categorie : NEVAZATORI :lol:
Aici ar intra peste 15 % din participanti. In categoria asta m-as inscrie si eu !!! :mrgreen: Adica laptopul meu, ca eu..... :lol:
yo9rij scrie:Pentru astfel de anomalii (dar si altele!) mai trece un an fara participare la CN US CW! Oricum nu pierd nimic! 73!

Nici nu stii ce pierzi !!!!! Vorba unui clasic in viata la .... :mrgreen:


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori