Russian DX Contest - un exemplu de urmat.

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Russian DX Contest - un exemplu de urmat.

Mesajde yo5ajr » Lun Mar 13, 2017 11:16 am

Azi am primit un mail de la Russian DX Contest Org. Lecturand saitul lor am ramas profund impresionat de organizare amanuntita a desfasurarii acestui mare concurs de a lungul anilor. Gasesti toate aspectele statistice din care ori ce concurent poate trage concluziile pentru a corecta propriul stil si strategie la concursuri. Merita de lecturat in special de catre organizatorii YO DX Contest. O astfel de abordare asigura participarea din ce in ce mai numeroasa. Unora poate ca pare "draconic" masura impusa potrivit caruia daca ai pretentie la locuri fruntase trebuia se trimiti logul dupa 36 de ore la terminarea concursului dar logul sa contina frecventele de lucru cu o precizie de 1 Hz! Asta impune folosirea CAT desigur. La ARRL mai cer si inregistrarea audio a concursului!. Lumea evolueaza iar aceste masuri vizeaza in special eliminarea fraudelor. In 11 Aprilie a avut loc o sedinta "extraordinara" la FRR, nu apare nimic despre ce au discutat vizand soarta radioamatorilor afiliati, ba dupa relatarea unui prieten vechi care a participat, acesta nu a "divulgat" nimic pe motivul ca subiectele discutate raman "Top Secret" pana la AG al FRR din Aprile pe motivul ca FRR are multi "dusmani" - pentru Dumnezeu, unde traim? (participantii la aceasta adunare oare au fost supusi la spalare de creier?) Doar atat am reusit sa aflu ca YO5KLD de la CSM Zalau nu mai e "afiliat", doar "simpatizant" al FRR printr-un "viciu de procedura"! Desigur, cred ca aceasta gaselnita vizeaza eliminarea mea din "sistem", devenind "persoana non grata" dupa 60 de ani de radioamatorism in AVSAP - CJEFS, apoi FRR. Mi se pare inuman sa sacrifici o colectivitate pentru o singura persoana - mai bine ma retrag singur dar YO5KLD si colectivul lui sa fie lasat in pace, dar eu "cand vreau sa fluier - fluier", fiind o persoana libera si nu inregimentat. Pentru cei interesati de conteste propun sa lecturati evidentele statistice al "Russian DX" pe saitul: http://www.rdxc.org/asp/pages/search.asp
73 de yo5ajr Miki

YO3JW
Mesaje: 577
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Russian DX Contest - un exemplu de urmat.

Mesajde YO3JW » Lun Mar 13, 2017 12:40 pm

Draga Miki
Nu stiu cine este acel prieten care a povestit cate ceva!
Ceea ce pot eu sa-ti spun este ca de foarte multa vreme se solicita unele documente care nu au fost prezente la constituire. Am inteles ca s-au facut solicitari si multe din cluburile afiliate nu le-au trimis.
Asta ca asa scrie ca trebuie sa existe, Astfel, pe motive birocratice(dar care sunt "importante"), s-ar putea sa fie eliminati din FRR!
Nu are legatura cu membrii de la cluburi, ci cu conducerea acestora care ar trebui sa raspanda solicitarilor.
In rest, succes in RDXC!
73
Pit YO3JW


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori