CONCURSUL BUCURESTI editia a 40-a 2017

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: CONCURSUL BUCURESTI editia a 40-a 2017

Mesajde YO4SI » Sâm Apr 08, 2017 11:20 pm

Cam incorect i-am spus dipol in lambda, dar gandindu-ma bine cam asta era. Ce aveam acolo era un caz particular. Dar ideia se poate extinde pentru orice amplasament. Bucurestenii au de cele mai multe ori ampasamente dificile. Au si zgomot radio din belsug. Cred ca asta este motivul participarii lor slabe in
concursul Micului Paris... Din anul 2000 locuiam la ultimul etaj, in apartamentul de pe colt. Initial am aruncat un fir la blocul din stanga. Intram direct in balcon. Avea circa 48 metri. Deci impedanta mare in 80 metri. Am folosit pentru adaptare un circuit LC. Bobina cu platbanda si CV cu placi distantate. Crocodili pentru a alege priza optima. Cu un coaxial de circa 5 metri intram in dormitor la statie. Instrument ? Beculet cu neon ! Ca masa, m-am conectat la o teava groasa de scurgere de fonta ce trecea prin balcon. Era pamant, dar nu pentru RF. Frigeau toate. Am mai intins un fir lateral de circa 38 metri, cu o portiune orizontala si apoi inclinat la un pom. Acest fir l-am acordat si pe el cu o alta bobina cu pierderi mici si un variabil pe calit si cu placi distantate. Acest al doilea fir a lucrat ca o "contragreutate". Eficacitatea a crescut. Nu stiu cum e cu ionosfera asta, dar in anumite momente mi se dadeau controale cu multi decibeli peste 9. Un coleg rautacios mi-a spus odata ca poate am 100 watti pe clanta usii !!
Deci cred ca e destul de corect spus: dipol in lambda cu acord manual in balcon. HI ! Atasez 2 poze.
Fişiere ataşate
DSC05536.JPG
Si becul cu neon ne poate ajuta !
DSC05536.JPG (88.89 KiB) Vizualizat de 2195 ori
DSC05525.JPG
Ultimul etaj, apartament pe colt, terasa accesibila, ce viata !
DSC05525.JPG (91.42 KiB) Vizualizat de 2195 ori

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: CONCURSUL BUCURESTI editia a 40-a 2017

Mesajde YO3JW » Vin Apr 28, 2017 4:53 pm

Si a fost editia a 40-a!
Multumimim tuturor care au participat si trimis logurile
Avem si rezultatele, Ele se gasesc la http://yo3test201x.blogspot.ro/p/blog-page_28.html
Multumim lui Nicky, DL5MHR, pentru amabilitatea de a face verificarea logurilor primite.
Diplomele de participare vor fi expediate in ajunul editiei din 2018!
73 Pit, YO3JW


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Google [Bot] și 10 vizitatori