CN US CW YO

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

CN US CW YO

Mesajde yo5ajr » Joi Apr 13, 2017 1:11 pm

Stie cineva unde se pot gasi informatii despre CN US CW YO din 2017? Raman dator. 73 de Miki :o

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: CN US CW YO

Mesajde yo9rij » Joi Apr 13, 2017 1:34 pm

Ai sa ramai doar dator Miki! Dupa cate se vorbeste in targ, un CN cu 46 de participanti, nu este CAMPIONAT NATIONAL! Hi! :lol:

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: CN US CW YO

Mesajde yo5ajr » Joi Apr 13, 2017 1:38 pm

Vorba lu YO8RPO "Doamne miluieste pe toti". Speranta moare ultima. :evil:

yo9wf
Mesaje: 41
Membru din: Lun Apr 11, 2011 11:48 pm
Contact:

Re: CN US CW YO

Mesajde yo9wf » Joi Apr 13, 2017 7:43 pm

E necesar un anumit numar de concurenti la Campionatul National?

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: CN US CW YO

Mesajde yo2msb » Joi Apr 13, 2017 8:28 pm

Calculand inginereste o medie de aprox. 1 concurent / judet rezulta ca poate fi un campionat national DACA cei 46 se inteleg sa nu concureze doi din acelasi judet :lol:
crocodil de munte

YO8BDW
Mesaje: 49
Membru din: Lun Feb 10, 2014 1:59 pm
Contact:

Re: CN US CW YO

Mesajde YO8BDW » Joi Apr 13, 2017 8:42 pm

II. Categorii de participare:
A. Seniori individual – operatori cu vârsta peste 18 ani împliniți;
B. Juniori individual – operatori cu vârsta pana la 18 ani împliniți la data ultimei etape de concurs
C. Echipe formate din 2 operatori; în mod obligatoriu ambii membri ai echipei vor fi legitimați la același club afiliat FRR;
D. QRP – indiferent de vârsta / clasa de autorizare, maxim 10W input – 5W out
E. Receptori



IX. Clasamente / premii: Se întocmesc clasamente separate pentru fiecare categorie. Primii clasați la fiecare categorie primesc titlul de “Campion National al României” (dacă sunt minim 6 participanți pe categorie), medalia și tricoul de campion (la categoria QRP și receptori nu se acorda). Cei clasați pe locurile 2 și 3 primesc medalii. Primii 10 clasați primesc diplome. Premierea se face într-un cadru festiv.

Ma gandesc ca ar trebui sa fie minim : 3 categorii x 6 participanti = 18 participanti
Si asta dupa amendarea numarului minim care parca a fost 10 participanti, adica ajungem de tot rasul. Daca era conditia de minim 10, aproape, aproape , anul acesta nu erau indeplinite conditiile, find sub 50.
Deja de anul acesta au inceput sa se dea telefoane : " Scoateti capul, fratilor, faceti 2-3 legaturi, salvati-ne, ca nu putem lua titlul de campioni la o anumita categorie!!!!! "

Acu cativa ani s-a lansat ideea organizarii Campionatului pe sistem Play off- Play out. Atunci imi parea o absurditate, astazi i-as cere scuze celui care a lansat ideea (de altfel radioamator dintre cei mai seriosi).Ba chiar se pare ca se poate scurta treaba in sensul organizarii doar a play off, pe principiul : Care sunteti aia de vreti titlu de campion ?? Ala eu, ala eu.! Minim 16 participanti (daca calculul meu e corect), concurs scurt ca la Cupa Tomis QRP ! Rezultate date in aceeasi zi, banii de la MTS impartiti, toata lumea multumita.

yo9wf
Mesaje: 41
Membru din: Lun Apr 11, 2011 11:48 pm
Contact:

Re: CN US CW YO

Mesajde yo9wf » Joi Apr 13, 2017 9:14 pm

La Daciada lui Nea Nicu participau sute/mii.


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori