Maraton YO VHF/UHF/SHF and up

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Maraton YO VHF/UHF/SHF and up

Mesajde YO3ITI » Dum Aug 20, 2017 6:36 pm

yo5bak scrie:@YO3ITI
Nu pot incarca logul 8/2017 si nici nu se poate raporta problema.

73 ! YO5BAK ,Emil


Salut. Problemele le poți raporta din formularul din meniu.
Categoriile nu sunt configurate. Revino, te rog, peste 15 minute.

Mulțumesc pentru înțelegere.

73 YO3ITI
====================
73 de YO3ITI

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Maraton YO VHF/UHF/SHF and up

Mesajde YO3ITI » Dum Aug 20, 2017 6:55 pm

yo5bak scrie:@YO3ITI
Nu pot incarca logul 8/2017 si nici nu se poate raporta problema.

73 ! YO5BAK ,Emil



Rezolvat.
73
====================
73 de YO3ITI

yo5bak
Mesaje: 52
Membru din: Lun Iun 28, 2010 2:01 pm
Contact:

Re: Maraton YO VHF/UHF/SHF and up

Mesajde yo5bak » Dum Aug 20, 2017 7:08 pm

@YO3ITI

OK ,functioneaza ,am reusit sa incarc logul.
Functioneaza si raportarea !

73 si multumiri
Emil yo5bak

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Maraton YO VHF/UHF/SHF and up

Mesajde YO3ITI » Dum Aug 20, 2017 7:21 pm

yo5bak scrie:@YO3ITI

OK ,functioneaza ,am reusit sa incarc logul.
Functioneaza si raportarea !

73 si multumiri
Emil yo5bak


73 !
====================
73 de YO3ITI

yo7fws
Mesaje: 136
Membru din: Lun Mai 14, 2012 9:49 am
Contact:

Re: Maraton YO VHF/UHF/SHF and up

Mesajde yo7fws » Dum Sep 17, 2017 10:54 pm

Salut
Stie cineva ce concursuri au mai fost in paralel cu Maraton YO? As vrea sa trimit logul meu pentru a valida legaturile corespondentilor care au avut placerea de a schimba un control cu mine.
Citeva concluzii: propagare proasta, inevitabil numarul statiilor auzite a fost foarte mic, n-am reusit sa lucrez nicio statie LZ, este o premiera pentru mine, statii noi YO auzite pentru prima data, YO8RHM/P si YO7NCA/P si la final ODX HA6VW/P 517Km.
Astept cu interes concursul de luna viitoare si sper intr-o participare cu mult mai numeroasa.
73
Costi YO7FWS

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Maraton YO VHF/UHF/SHF and up

Mesajde YO3ITI » Lun Sep 18, 2017 12:16 am

yo7fws scrie:Salut
Stie cineva ce concursuri au mai fost in paralel cu Maraton YO? As vrea sa trimit logul meu pentru a valida legaturile corespondentilor care au avut placerea de a schimba un control cu mine.
Citeva concluzii: propagare proasta, inevitabil numarul statiilor auzite a fost foarte mic, n-am reusit sa lucrez nicio statie LZ, este o premiera pentru mine, statii noi YO auzite pentru prima data, YO8RHM/P si YO7NCA/P si la final ODX HA6VW/P 517Km.
Astept cu interes concursul de luna viitoare si sper intr-o participare cu mult mai numeroasa.
73
Costi YO7FWS


- 9A ACTIVITY CONTEST 9
- E7 ACTIVITY VHF/UHF/SHF
- ZRS MARATON 7
- URH MARATON AKTIVITÁS

Pe astea le am eu în baza de date, deocamdată.
Când voi "da drumul" noii versiuni yovhf.ro veți avea majoritatea concursurilor din Europa + adrese de email unde se pot trimite log-urile.

73
====================
73 de YO3ITI

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Maraton YO VHF/UHF/SHF and up

Mesajde YO3ITI » Lun Sep 18, 2017 12:23 am

Încă ceva:

Am o rugăminte: îi rog pe toți cei care încarcă log-urile pe YOVHF.ro să se obișnuiască să scrie câteva rânduri în secțiunea "Remarks" a log-ului; nu de alta, dar versiunea nouă preia informațiile scrise acolo și le afișează într-o secțiune tip "soapbox" care cred că va interesa pe cei mai mulți radio-pasionați din YO.

Cu mulțumiri,
73 de Miron
====================
73 de YO3ITI

Avatar utilizator
yo8rhm
Mesaje: 337
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:46 pm
Contact:

Re: Maraton YO VHF/UHF/SHF and up

Mesajde yo8rhm » Lun Sep 18, 2017 8:31 am

Miron, faina sectiunea aia "remarks" dar parca ar fi fost si mai fain daca am fi putut sa atasam si imagini la cele scrise. Am vazut in versiunea de test imagini de la colegii din yo5, sunt utile pentru schimbul de experienta, ca locatie cat si ca dotare cu echipamente, dar si pentru a ne cunoaste. Drept pentru care rog pe cei care posteaza imagini cu radioamatori sa scrie in dreptul fiecaruia indicativul.
Multumiri pentru tot ceea ce faci.

p.s. Voi reveni cu logul si harta legaturilor...

yo8rhm
Mugurel
Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
http://www.yo8rhm.com
http://www.yr8e.com
http://www.uus.ro

Avatar utilizator
yo8rhm
Mesaje: 337
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:46 pm
Contact:

Re: Maraton YO VHF/UHF/SHF and up

Mesajde yo8rhm » Lun Sep 18, 2017 10:57 am

Am participat in maraton, prima data asa pe asezate... Si acum am intarziat, totul fiind gata pe la 10:30 ora locala. Propagarea avea zvacniri, cand se auzeau statii foarte tare iar daca nu erai pe faza sa schimbi controlul rapid le pierdeai. La mine activitatea maxima a fost intre 12-13 CFR si ar fi continuat daca de la ora 13 nu ar fi aparut un zgomot care-mi tinea s-metrul la S7-9. Am asteptat sa dispara asa cum a aparut, dar n-a fost sa fie, asa ca pe la 13:45 am inceput sa strang jucariile si am plecat. Culmea e ca zgomotul nu mai era ca in alte dati pe o anumita directie, era peste tot.. :o
Tinand cont de timpul lucrat (10:30-13) si de echipamentul folosit (FT847,50W si 5 el) sunt multumit de cele 9 qso realizate. ODX 9A7D;JN95CI;690.
Cel mai mult m-a bucurat testarea in acest concurs a voice keyerului (BX-184) care merge foarte frumos, ajutandu-ma sa-mi economisesc energia... vocala, pentru certurile cu vecinii pe tema antenelor :lol:
Vremea a fost foarte potrivita iesirii in /P, contrar celor auzite de la colegii din yo2 unde a fost urgie...
Am lucrat o singura statie yo5, district pe care-l lucrez greu, nu stiu de ce. Vad ca pentru yo7 sunt dx :lol: , asa cum si ei sunt pentru mine, fiind ascunsi dupa munti (ca sa ne auzim avem de traversat doua lanturi carpatice unde se mai pierde din energie ;) )
Poate daca aveam o antena mai serioasa realizam mai mult...

p.s. Bidonul de jos este cu benzina, nu cu vin cum si-ar inchipui unii.. :D
Observati ca antena are un unghi la elevatie, pentru dx! :lol:

yo8rhm
Mugurel

YO8RHM_P.jpg
YO8RHM_P.jpg (113.95 KiB) Vizualizat de 5316 ori

YO8RHM_P antena.jpg
YO8RHM_P antena.jpg (71.75 KiB) Vizualizat de 5312 ori
Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
http://www.yo8rhm.com
http://www.yr8e.com
http://www.uus.ro

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Maraton YO VHF/UHF/SHF and up

Mesajde YO3ITI » Lun Sep 18, 2017 11:46 am

yo8rhm scrie:Miron, faina sectiunea aia "remarks" dar parca ar fi fost si mai fain daca am fi putut sa atasam si imagini la cele scrise. Am vazut in versiunea de test imagini de la colegii din yo5, sunt utile pentru schimbul de experienta, ca locatie cat si ca dotare cu echipamente, dar si pentru a ne cunoaste. Drept pentru care rog pe cei care posteaza imagini cu radioamatori sa scrie in dreptul fiecaruia indicativul.
Multumiri pentru tot ceea ce faci.

p.s. Voi reveni cu logul si harta legaturilor...

yo8rhm
Mugurel


Salut, Mugurel.
Se vor putea atașa în două moduri: 1/ imediat după încărcarea log-ului (ultimul pas conține un câmp care permite încărcarea unei imagini) și, 2/ pentru cei care au cont pe yovhf.ro, în orice moment, prin intermediul unei pagini speciale din profilul propriu.

Imaginile vor fi limitate la maximum 100K.

73
====================
73 de YO3ITI


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori