All Asia CW DX Contest 2017.

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

All Asia CW DX Contest 2017.

Mesajde yo5ajr » Mar Iun 20, 2017 11:02 am

8J1RL_PIC2.jpg
8J1RL_PIC2.jpg (59.94 KiB) Vizualizat de 2719 ori
AA DX este un contest care pentru radioamatorii din Europa pune la incercare logistica, tehnica, de care dispune fie care. E un prilej de autoverificare poate pentru alte mari conteste cum ar fi IARU. In acest an cu mult peste curaj am eles 160m CW in conditiile in care de ceva timp observam o propagare buna in benzile superioare, semn ca 160m nu va merge....si totusi. De regula "fereastra" spre Est la 160m se deschide seara iar dupa miezul noptii incepe sa inchida. Trei nopti in care ascultam cu speranta statiile din Est, trei nopti in care inactivitatea te pune la grea incercare, ori cat esti de rabdator. Dar si asta e o provocare personala. A doua noapte cat p,ici sa fac un JH dar puzderia de DL si OK, UA au zadarnicit ai mei 400 de W. Cert este ca nici "big boys" nu au reusit pana la urma. Ma uitam pe clusterul de la N1MM asteptand ca pe benzile superioare sa scada statiile afisate. "simteam" cate un indicativ JA dar semnalele erau rupte de un fenomen nemilos, specific propagarii proaste in 160m. Daca oarecum pe 10m au scazut, la 15 si 20m tot timpul era populata, semn ca 160m ramana inchisa. Sumedeniile de statii din Rusia indepartata de parca erau ademenite cu miere pe benzile superioare. Singurul R8TT vinea constant de langa Azerbaidjan ce a ce dovedea orientarea generala a statiilor rusesti pe benzile superioare. Dupa trei nopti de veghe am reusit un Cipru si doua statii dincolo de Ural. Verificand participarea in acest contest nu pot sa nu remarc o scadere a trendului de participare. Daca in 2015 au fost 1905 loguri, in 2016 - 1767 iar in 2017 pana azi apar doar 850 loguri trimise. Din YO au fost cca. 12, din HA 11, numarul DL si el in scadere, grosul in afara de JA au ramas totusi cei din UA dar si din W. AA DX Contest pentru noi ramane o mare provocare mai ales in benzile inferioare. 73 de Miki :lol:

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: All Asia CW DX Contest 2017.

Mesajde YO4SI » Joi Iun 22, 2017 1:06 am

Felicitari Miki ! Cu aceste nopti pierdute dovedesti mereu ca esti inca tanar. Eu nu-mi mai permit.
Asa ca am ales din multimea de oferte sa onorez memoria lui Dick - YO7VS si,
sa intru in IARU 50 MHz.Cu zig-zagul meu de antena multiband HF. Minunea este ca se adapteaza
perfect in magic band. A fost un ESporadic de zile mari. Am facut lejer 77 de legaturi. FT857.
Am inteles de ce a fost pasionat Dick de aceasta banda. 50 MHz este ca o iubita care numai atunci cand vrea, ti se daruieste in totalitate. Scuze pentru off-topic. 73s ! Mircea =yo4si.
Fişiere ataşate
IARU502017.JPG
Cu dipolul FD4 multiband HF.
Incercati, incercati mereu, doar suntem radioamatori !
IARU502017.JPG (107.85 KiB) Vizualizat de 2593 ori

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: All Asia CW DX Contest 2017.

Mesajde yo5ajr » Joi Iun 22, 2017 7:40 am

Multumesc Mircea de apreciere. Multe postari am fucut cu diferite teme aici. Majoritatea au creat diferite reactii pozitive si negative. O vreme am devenit un fel de "troublemaker", mai ales in urma punctarii comportamentale al FRR pentru care unii ma considera "persona non grata" al FRR, fata de care am ramas loial (nu si persoanelor)- FRR gasindu-ma pe mine dupa convulsiile de infiintare si nu invers. De cateva luni am hotarat sa nu mai postez nimic, sa nu mai fiu "troublemaker" dar ultima postare despre AA DX CW a avut menirea de a testa gradul de preocupare a radioamaorilor YO fata de conteste chiar cu riscul sa fiu ridiculizat pentru cele 3 QSO in trei nopti. Reactia ta dovedeste ca faci parte din radioamatorii "pur sange" chiar si antena Ta "zig - zag" o spune. Nu putem sa fim cu totiii "superdotati" tehnic dar flacara pasiunii ne innobileaza. Iata parerea mea in urma "investigarii" fara intentie de a jigni pe nimeni. Motivatiile participarii noastre la marile conteste in general impart in urmatoarele catogorii:
1 - 70 - 80 % participa sa mai aduna cateva indicative exotice. Ei se auto numesc "vanatorii DX" dar nu au rabdare ca chiar sa vaneze. Pentru ei este o "oportunitate" ca si vanatorii de chilipiruri.
2 - 5 - 10 % testeaza tehnica care o au pe diferite benzi.
3 - Cam 10 % intra in marile conteste de dragul competivitatii, de autoverificarea propriilor capacitati de anduranta fizica, psihica, tehnica etc.
Din considerente a diferitelor prejudecati apoi majoritatea evita sa posteze rezultatele preliminare la saiturile dedicate din orgolii sau false modestie. Nu pretind ca detin adevarul absolut dar daca analizezi fenomenele cam aici ajungi cu "investigatie". Vrei sau nu - e un tablou trist. Multumesc de reactie draga Mircea. 73 de Miki (nu voi mai reveni)


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori