Campionatul International UUS 2017

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
Avatar utilizator
yo8rhm
Mesaje: 337
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:46 pm
Contact:

Re: Campionatul International UUS 2017

Mesajde yo8rhm » Vin Iun 30, 2017 10:25 pm

Particip din KN37GR in /P. Voi fi activ in 2m si 70cm, cu conditia ca prognoza de furtuna care se anunta sambata sa se infirme.
Din experienta trecuta pe asemenea temperaturi nu ma astept la DX-uri... :lol:
Din BT mai sunt 3 statii care intentioneaza sa participe, asa ca orientati antenele si spre partea cea mai nordica a tarii... :roll:

yo8rhm
Mugurel
Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
http://www.yo8rhm.com
http://www.yr8e.com
http://www.uus.ro

yo2ya
Mesaje: 129
Membru din: Vin Iul 22, 2011 10:34 pm
Contact:

Re: Campionatul International UUS 2017

Mesajde yo2ya » Dum Iul 02, 2017 10:00 pm

A trecut peste noi si CI-ul de UUS.Am lucrat doar in 70cm, am avut o tentativa de 23cm,dar acolo m-a tradat tehnicaHI!HI! Rezultatele au fost peste asteptari!!! Propagare buna spre foarte buna, din pacate prezenta statiilor YO a fost muuuult sub asteptari cel putin in banda de 70cm. Noroc cu vecinii ca si-au programat concursurile peste al nostru si asa am avut cu cina lucra.Cu 100w si 2 antene sinfazate DJ9bv cu 15 elemente fiecare am reusit 83 de QSO-uri si ODX IZ3NOC/5;JN54QF;839Km(vezi foto).Multumesc tuturor celor ce mi-au dat posibilitatea schimbarii unui control in concurs!
73 si s-auzim numai de bine!
Fişiere ataşate
ciuus-70cm-2017.JPG
ciuus-70cm-2017.JPG (243.85 KiB) Vizualizat de 6681 ori

yo2ya
Mesaje: 129
Membru din: Vin Iul 22, 2011 10:34 pm
Contact:

Re: Campionatul International UUS 2017

Mesajde yo2ya » Joi Iul 06, 2017 1:41 pm

AJUTORRRRR !!!!!
Va rog sa ma ajutati cu un link catre regulamentul actualizat al CIUUS 2017. A disparut de la rubrica concursuri de aici de pe pagina si pe pagina FRR e un talmes balmes si nu reusesc sa gasesc regulamentul actualizat. Apare calendarul competitional,dar nu gasesc linkul catre regulament.
Multumesc!!!

yo5bak
Mesaje: 52
Membru din: Lun Iun 28, 2010 2:01 pm
Contact:

Re: Campionatul International UUS 2017

Mesajde yo5bak » Joi Iul 06, 2017 2:02 pm

Am trimis regulamentul pe email.
Fişiere ataşate
uus yo act.doc
(55 KiB) Descărcat de 259 ori

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Campionatul International UUS 2017

Mesajde YO4SI » Joi Iul 06, 2017 2:49 pm

Si in talmes-balmesul respectiv, la rubrica, concursuri :
http://www.hamradio.ro/concursuri/campi ... tional-uus

yo2ya
Mesaje: 129
Membru din: Vin Iul 22, 2011 10:34 pm
Contact:

Re: Campionatul International UUS 2017

Mesajde yo2ya » Joi Iul 06, 2017 3:09 pm

Multumesc ptr regulament!
73 de yo2ya!

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Campionatul International UUS 2017

Mesajde YO3ITI » Joi Iul 06, 2017 7:57 pm

Bună seara.
Pentru a veni în ajutorul celor care doresc să-și verifice log-urile pentru CI UUS am configurat concursul în YOVHF.ro
Atenție !
Nu uitați să-l trimiteți pe adresa de email oficială.
YOVHF NU ESTE PLATFORMĂ OFICIALĂ PENTRU CI UUS.

73 de M
====================
73 de YO3ITI

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Campionatul International UUS 2017

Mesajde YO4SI » Joi Iul 06, 2017 10:05 pm

Multumesc Miron ! Este foarte placut sa ti se dea atentie. Am trimis logul si la adresa oficiala dar pana acum vad ca este tacere. Am trimis si la bulgari, rusi si turci. BFRA au confirmat primirea. Nu stiu ce are zig-zagul meu pentru HF, chipurile un FD4, ca prezinta 1:1 swr in 144 ! Si bag in ea. In Constructorul de masini am facut 5 qso. Dar acum, probabil datorita aerului fierbinte si apei reci a Marii Negre a fost o propagare formidabila peste mare. Spre bulgari au mers totusi mai bine cele 4 el. yagi puse pe cutia aerului conditionat. In 432 11 legaturi. Tot cu antena de HF. Este ca nu sunt prea OK cu mintile ? Hi !
Fişiere ataşate
CIUUS4SI2017.JPG
Lucrati, lucrati cu orice. E o placere !
CIUUS4SI2017.JPG (95.97 KiB) Vizualizat de 6324 ori

YO5QBS
Mesaje: 14
Membru din: Joi Iul 30, 2015 11:02 pm
Contact:

Re: Campionatul International UUS 2017

Mesajde YO5QBS » Joi Iul 06, 2017 10:43 pm

foarte buna idea folosiri platformei,,yovhf.ro''si aici chiar , pentru verificare daca mai mult nu este agreata

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Campionatul International UUS 2017

Mesajde YO3ITI » Joi Iul 06, 2017 10:53 pm

YO4SI scrie:Multumesc Miron ! Este foarte placut sa ti se dea atentie.

Mi se pare normal. Cu YOVHF încercăm să aducem un aer proaspăt și normalitate. Comunitatea radioamatorilor din YO le merită pe amândouă.

YO4SI scrie:Am trimis logul si la adresa oficiala dar pana acum vad ca este tacere.

Știu sigur că Lacy face tot ce poate. Problemele vin probabil din altă parte. Motivele pentru care nu am ieșit până acum cu YOVHF pentru CI UUS sunt mai multe, dar cel mai important a fost dorința de a evita crearea confuziilor având în vedere că nu am primit o solicitare oficială din partea nimănui de la FRR pentru o colaborare în acest sens - am considerat că nu este dorită sau oportună. Păcat. Am putea face multe împreună. De aceea subliniez că este foarte important să trimiteți, fiecare, log-urile pe adresa oficială, să respectați litera regulamentului (chiar dacă alții nu o fac).

YO4SI scrie:Am trimis si la bulgari, rusi si turci. BFRA au confirmat primirea.

În urmă cu ceva timp, am trimis mai multe email-uri tuturor administratorilor site-urilor de profil (VHF-->SHF) din YU, 9A, HA, LZ etc, înștiințându-i de existența YOVHF. Ulterior, neobositul YO4FYQ, cu energia care îl caracterizează, a promovat platforma pe mai multe forumuri. Rezultatele nu au întârziat să apară, pot spune că avem acum o bună vizibilitate dar mai sunt multe de făcut. Prin Maraton, de pildă, obiectivul principal este de a determina antenele din jurul YO să se întoarcă cât mai mult și spre noi. Apoi dorim stimularea activității din aceste benzi; considerăm că un program intensiv, lunar, de activități în paralel cu celelalte evenimente similare din țările riverane, nu poate fi decât benefic.

YO4SI scrie:Nu stiu ce are zig-zagul meu pentru HF, chipurile un FD4, ca prezinta 1:1 swr in 144 ! Si bag in ea. In Constructorul de masini am facut 5 qso. Dar acum, probabil datorita aerului fierbinte si apei reci a Marii Negre a fost o propagare formidabila peste mare. Spre bulgari au mers totusi mai bine cele 4 el. yagi puse pe cutia aerului conditionat. In 432 11 legaturi.

La cât mai multe. Ce să spun ? :)

YO4SI scrie:Tot cu antena de HF. Este ca nu sunt prea OK cu mintile ? Hi !

Nu cred. Cred că ești pasionat. De fapt, e cel mai important lucru.

Pe final: aș vrea să mulțumesc tuturor pentru încrederea și sprijinul acordat acestei platforme.

YOVHF s-a născut din dorința de a aduce mai multe zâmbete pe fețele radioamatorilor din YO. Fără log-urile voastre și fără sugestiile voastre nu vom putea merge mai departe. Avem multe în plan și nu uitați că 2017 este un an al experimentelor, planul meu fiind de a lansa prima versiune 100% stabilă de-abia în ianuarie 2018. Până atunci facem variante, acumulăm experiență și îmbunătățim tot ce poate fi îmbunătățit. Nu am terminat. Suntem de-abia la început și avem de gând să continuăm.

Spre disperarea unora. ;)

Cu prietenie,
YO3ITI
====================
73 de YO3ITI


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori