Cupa FM Nasaud 2017, editia a 5-a

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 351
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Re: Cupa FM Nasaud 2017, editia a 5-a

Mesajde yo5er » Mar Aug 29, 2017 12:01 am

Da, YO8SDE mersi de atentionare, am uitat sa copiez fisierele din local pe server :) Ca fapt divers probabil ati vazut ca folosim alt soft de arbitraj (LX) care efectiv mi-a dat batai de cap. Dupa discutii cu OK1ZIA (10x cu ocazia asta) am reusit sa adaptam softul pentru concursul nostru - lucru deloc usor.
Ca sa nu va faceti probleme pentru editia 2018 avem in plan o arbitrare complet automata realizata de platforma YOVHF.ro :D In plus, ca sa am o scuza si mai buna :lol: pe langa saptamana plina de la lucru, 4 nunti mi-au mancat efectiv weekendul :twisted: si n-am mai avut timp si de concurs, dar sper ca m-am miscat totusi rapid cu rezultatele (fata de altii care probabil au mai multe nunti :lol: )
In perioada urmatoare voi genera diplomele pentru toti concurentii, sa le puteti downloada in format electronic, si apoi cum bine v-am obisnuit, o sa le trimitem si pe hartie la fiecare acasa.

Inca o data felicitari tuturor concurentilor pentru efortul participarii in acest concurs, si va multumim! Fara voi acest concurs nu ar exista!

Va asteptam si la anul, adica in 4,5 august 2018!

73's Septy
YO5ER
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro

YO8SDE
Mesaje: 127
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Cupa FM Nasaud 2017, editia a 5-a

Mesajde YO8SDE » Mar Aug 29, 2017 11:16 am

Mersi Septy, acum stiu unde am sau s-a gresit in loguri, de am pierdut 31,4% din puncte pe UHF. La anul ma gandesc si filmat(dupa cum mai face YO8SSB), poate o sa mearga mai bine transcrierea, dar sa ajungem noi sanatosi pana atunci!
Ma asteptam sa fie integrat in platforma YOVHF.ro si concursul acesta; dar in spate se foloseste acelasi soft din ce am vazut. Oricum arata super bine si felicitari pentru munca lui YO3ITI si cine a mai contribuit.
Asa e cu programele trebuie si ceva munca in spate pentru configurarea lor, oricum si softul folosit in ultimele editii era ok, vedeai clar ce si unde ai gresit prin loguri si lucrurile erau transparente.
Atat timp cand ca si organizatori va incadrati in timpii limita promisi prin regulament, nu vad ce probleme ar trebuie sa fie. Alti cu ale lor, voi cu ale voastre! ;)

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Cupa FM Nasaud 2017, editia a 5-a

Mesajde YO3ITI » Mar Aug 29, 2017 7:12 pm

YO8SDE scrie:Mersi Septy, acum stiu unde am sau s-a gresit in loguri, de am pierdut 31,4% din puncte pe UHF. La anul ma gandesc si filmat(dupa cum mai face YO8SSB), poate o sa mearga mai bine transcrierea, dar sa ajungem noi sanatosi pana atunci!
Ma asteptam sa fie integrat in platforma YOVHF.ro si concursul acesta; dar in spate se foloseste acelasi soft din ce am vazut. Oricum arata super bine si felicitari pentru munca lui YO3ITI si cine a mai contribuit.
Asa e cu programele trebuie si ceva munca in spate pentru configurarea lor, oricum si softul folosit in ultimele editii era ok, vedeai clar ce si unde ai gresit prin loguri si lucrurile erau transparente.
Atat timp cand ca si organizatori va incadrati in timpii limita promisi prin regulament, nu vad ce probleme ar trebuie sa fie. Alti cu ale lor, voi cu ale voastre! ;)


Salut, Florin.

Îți mulțumim pentru aprecieri. Câteva precizări referitoare la YOVHF.

Așa cum spunea și Septimiu, intenția noastră este de a avea un flux complet automatizat: de la preluarea și verificarea log-urilor până la stabilirea clasamentelor.

Prima parte, de bine de rău, am rezolvat-o. Toate log-urile sunt parsate, verificate, concurenții au posibilitatea de a modifica online header-ul de log și datele sunt centralizate într-o bază de date. Există posibilitatea consultării clasamentelor dinamice, realizate ad-hoc și actualizate permanent la încărcarea log-urilor. Pe baza acestor informații stocate se pot face statistici și, cel mai important, se asigură consistența datelor: de pildă, toate informațiile din câmpurile TNAME au același conținut pentru un concurs dat, toate câmpurile PSECT au același conținut pentru o anumită secțiune etc.

Partea mai dificilă este stabilirea automată a clasamentelor. La modul ideal fluxul ar trebui să funcționeze cam așa: concurenții încarcă log-urile până la data limită; managerul de concurs verifică și validează log-urile care intră în clasamentul final; dă click pe un buton și se generează automat clasamentul provizoriu; acesta este realizat într-o secțiune separată a bazei de date și link-ul către el devine disponibil; simultan, toți cei care au trimis log-uri sunt înștiințați prin email că s-a generat și publicat clasamentul provizoriu... etc

Pentru asta sunt necesare câteva module care trebuie să ofere funcționalități lipsite de orice erori. Primul și cel mai important, este posibilitatea de calculare automată a QRB-urilor pentru fiecare QSO în parte. Această clasă (în sensul codului aplicației) nu exista până la versiunea curentă 1.0.86. Odată cu 1.0.87 (care este în lucru) am adăugat o clasă care se ocupă doar cu calcularea QRB-urilor. Clasa se bazează pe formula consacrată
111,2 * arccos(sin Latitude1 * sin Latitude2 + cos Latitude1 * cos Latitude2 * cos(Longitude1-Longitude2))
, unde 1 și 2 repezintă coordonatele originii și destinației centrului locatoarelor, are câteva metode standard și câteva funcționalități suplimentare și funcționează fără probleme. Calcularea automată a QRB-ului + introducere în baza de date vor deveni publice odată cu lansarea versiunii 1.0.87.

Dar această nouă funcționalitate a creat o problemă suplimentară care a trebuit și ea rezolvată: toate log-urile care vor fi încărcate în YOVHF.ro DUPĂ momentul lansării 1.0.87 vor beneficia de calcul automat al QRB. Cele dinainte - nu. Așa că a trebuit să dezvolt clasa de mentenanță adăugând o rutină de actualizare a QRB-urilor pentru absolut toate QSO-urile care nu aveau QRB-ul calculat (= cele istorice, de dinainte de 1.0.87), ceea ce a adăugat complexitate și timp suplimentar.

Alături de codarea propriu-zisă, pentru ca să nu existe probleme, toate metodele trebuie testate. Unii mi-au spus că nu are sens să reinventez roata, că aceste formule și rutine există pe net. Adevărat, dar codul nu este mereu disponibil. În plus, am constatat că există atât diferențe de la autor la autor cât și diferențe în modul în care se realizează calculul și, mai ales, diferențe în modul în care se aplică rotunjirea, pe diverse platforme. În mod paradoxal, tehnologiile web dau rezultate diferite în funcție de platformă, asta pentru că nu toți programatorii optează pentru utilizarea claselor de tip "precision math" și, mai ales, fiindcă copiază logica unei rutine scrise într-un limbaj și o aplică în alte limbaje fără a ține cont de specificul fiecăruia. Cine a codat știe la ce mă refer. În plus m-am lovit de diferențe între platforma pe care dezvolt (calculatorul personal) și serverul de "producție" pe care este domeniul yovhf.ro, diferențe care mi-au scos peri albi. Cea mai recentă și notorie este modul în care tratează afișarea datei. Astfel că am hotărât să scriu totul de la zero, codul să fie unitar și eventualele erori să fie controlabile într-un cod-sursă pe care să-l stăpânesc 100% fără să depind de codul nimănui. Astfel, yovhf a devenit o premieră, fiindcă are 100% cod pur, autohton. Mă rog. hai să zic 99% fiindcă am și ceva biblioteci de grafice și animații care sunt preluate de pe net, fiind deja consacrate. Dar nucleul care face treaba grea e nou, e complet conceput de mine. Măcar dacă belesc ceva să știu de unde provine și să pot remedia. :) :)

Asta a adus complexitate și întârzieri. Îți explic aceste lucruri ca să se înțeleagă de ce am amânat lansarea unui modul oficial de stabilire a clasamemtelor: Nu-l lansez până nu sunt absolut sigur că funcționează ireproșabil. Astftel, am luat cu toții (colectivul YOVHF) decizia să folosim soafte de la alții strict pentru generarea clasamentului, propunându-ne 2018, pe la început, ca termen pentru generatorul automat de clasamente.

De fapt, să-ți spun o chestie: nu m-am gândit nici o clipă că anul ăsta voi lansa vreo versiune finală. 2017 a fost, din capul locului, un an de teste și verificări.

Mai mult, am primit foarte multe sugestii și propuneri din partea radioamatorilor, idei pentru care le mulțumesc încă o dată. Printre cele mai cerute au fost posibilitatea de a încărca fotografii la fiecare concurs, anumite informații și statistici pentru secțiunea "palmares" (de pildă grid-uri majore lucrate, generator de hartă cu QSO-uri etc), cereri pentru anumite statistici (statistici cu antenele, statistici pe PCALL, zile, ore etc), soapbox pe baza ruburicii "remarks" din log etc etc, și toate astea au avut prioritate. Cele mai multe se regăsesc în 1.0.87. Altele (de pildă generare pdf din calendar etc) sunt planificate pentru 1.0.88 etc

Pentru mine, partea cea mai fascinantă a acestui proiect este faptul că, de jumătate de an, învăț o sumedenie de tehnologii și lucruri noi. Nu are sens să le înșir. Dar acest fapt, în sine, este îndeajuns de motivant. Dar cel mai important a fost reacția voastră și cât de bine a fost primită această platformă. Nu se compară nimic cu asta. Vă mulțumesc.

Avem un "backlog" (o listă de solicitări în așteptare) de aproape 300 idei și propuneri. Am închis aproape 700 de bug-uri și avem... un singur programator care mai are și serviciu. :) :)

Răbdare și tutun. O să iasă mișto.

Mulțumiri tuturor.

73 de YO3ITI
====================
73 de YO3ITI

YO5QBS
Mesaje: 14
Membru din: Joi Iul 30, 2015 11:02 pm
Contact:

Re: Cupa FM Nasaud 2017, editia a 5-a

Mesajde YO5QBS » Mar Aug 29, 2017 9:21 pm

felicitari pentru tot ce face yo3 iti si poate intrun viitor nu prea indepartat FRR sa ii dea dreptate

Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 351
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Re: Cupa FM Nasaud 2017, diplome, remarks

Mesajde yo5er » Mar Aug 29, 2017 11:18 pm

http://www.yo5er.ro/concurs.htm
La adresa de mai sus sunt disponibile acum diplomele fiecarui concurent, in format electronic.
La fel si rubrica remarks a fost updatata cu pareri si povestiri de dupa concurs.

73's Septy
YO5ER
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro

YO8SDE
Mesaje: 127
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Cupa FM Nasaud 2017, editia a 5-a

Mesajde YO8SDE » Mie Aug 30, 2017 10:55 am

Ma bucur ca ai scris ai despre ce ai facut, ce faci acum si ce vrei sa faci in viitor. Multi vad doar cateva butoane, tabele si imagini ;) munca din spatele lor nu se vede .
E foarte bine ca dezvolti pe cod propriu, prinde bine si la mentenanta. Stiu cum e sa te pierzi mai mult timp si nervi sa adaptezi/personalizezi o librarie facuta de altcineva, eventual fara documentatie pentru proiectul tau. Ajungi sa pierzi mai mult timp si energie si nervi, daca il scriai de la 0.
M-am uitat pe log-urile trecute prin aplicatie si am observat ca cele pentru etapa nr 2 au aceeasi data si ca si cele din etapa 1 ( 20170805 ) dupa prelucrare YOVHF. Dar fiind ore diferite alocate pentru cele 2 etape nu ar trebui sa fie probleme, mai dificil daca e un concurs care tine mai multe de 24h. Dar presupun ca stii problema aceasta, nu?
Pentru teste cred ca se pot folosi loguri de la concursuri incheiate, nu cred ca sunt "proprietatea intelectuala" a celor le-au trimis, nu?

Sa fim OnTopic: Multumim si pentru diplome!

Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 351
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Re: Cupa FM Nasaud 2017, editia a 5-a

Mesajde yo5er » Mie Aug 30, 2017 11:05 am

YO8SDE scrie:M-am uitat pe log-urile trecute prin aplicatie si am observat ca cele pentru etapa nr 2 au aceeasi data si ca si cele din etapa 1 ( 20170805 ) dupa prelucrare YOVHF.


Aici YOVHF.ro si implicit Miron nu are nici o vina. V-am povestit despre adaptarea softului de arbitrare care nu e conceput pentru 2 etape in zile diferite. Ei bine am gasit portita cu care s-a putut face arbitrarea corecta, fara ca softul sa anuleze legaturile pe motiv de dublura.

73's Septy
YO5ER
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro

YO8SDE
Mesaje: 127
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Cupa FM Nasaud 2017, editia a 5-a

Mesajde YO8SDE » Mie Aug 30, 2017 2:48 pm

Ok Septy , nu stiam.
Credeam ca dupa upload si "trecerea" prin YOVHF a logurilor, datele s-au transformat in 20170805, dar defapt e o adaptare pentru arbitrare.

Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 351
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Re: Cupa FM Nasaud 2017, editia a 5-a

Mesajde yo5er » Mie Apr 11, 2018 11:59 am

Buna ziua tuturor, am reusit sa trimitem diplomele intr-un final, inainte de sarbatorile de pasti. Daca ma condamnati de timpul lung, au fost mai multe piedici pt. care imi cer scuze, dar au fost si probleme din partea concurentilor inclusiv gasirea adreselor participantilor, sau adrese scrise gresit in log. Posta normala e un dezastru, desi platesti in plus pentru plicurile recomandate, pe postasi nu ii intereseaza ce efort s-a depus la tiparirea, infolierea si trimiterea diplomei. Sper ca cei ce au primit diplome sa nu le fi primit ca in atasament. Am primit inapoi si anii trecuti, dar nu am mai spus nimanui, e pacat.

Am sa modific regulamentul, doar cei ce vor specifica adresa completa in loguri vor mai primi diploma pe hartie, pentru cei ce nu doresc, diplomele electronice se vor gasi ca si pana acum disponibile pt download.

Sper ca acest lucru sa nu fie un impediment in a ne auzi si anul acesta in Cupa FM Nasaud :)

73's Septy
YO5ER
Fişiere ataşate
IMG_20180411_115145.jpg
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro

YO8SDE
Mesaje: 127
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Cupa FM Nasaud 2017, editia a 5-a

Mesajde YO8SDE » Joi Apr 12, 2018 7:12 pm

La mine a ajuns ok, tot asa impaturita in doua. Dar nu ii problema mare, eu va multumesc pentru efort.
Avand experienta anilor trecuti, cand ati foarte rapizi imi luasem gandul de la ea si uitasem. Asa ca a fost o surpriza placuta, inainte de Pasti.
Dar nu diploma a reprezentat motivul de a participa la acest concurs, ci experienta de a vorbi aproape dintr-un capat in altul al tarii in FM si cu echipamentul care il am in mod normal cu mine, pe munte.

Sper sa ne auzim si in editia din acest an la fel de multi si din locuri indepartate si inalte ! ;)


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori