Campionatul National UUS 2017

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo7cju
Mesaje: 11
Membru din: Vin Oct 26, 2012 1:40 pm
Contact:

Re: Campionatul National UUS 2017

Mesajde yo7cju » Dum Aug 20, 2017 8:53 pm

am participat la acest concurs
cine a scris regulamentul nu a participat sau nu a gandit limpede
1.sambata s-a incheiat la ora 21.00 cfr . nu a fost timp de coborare a antenei de 144 fiind un
singur pilon, fiind intuneric.
2 duminica dimineata la ora 6.00 cfr era intuneric nu se putea schimba antena pe 432. am intarziat exact o ora
3.
ce aia sa participe doar membrii afiliati FRR? CEILANTI SUNT EXCLUSI DIN CONCURS?
sunt foarte dezamagit de regulament
alex

Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 351
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Re: Campionatul National UUS 2017

Mesajde yo5er » Dum Aug 20, 2017 10:02 pm

1 si 2 ... Asta e ... Totusi e un concurs si timpii sunt aceiasi de cand lumea (probabil se poate armoniza una alta si aici). Legat punctul 3 discutiile au fost lungi si interminabile, drept pentru care nici azi nu s-a ajuns la un consens.
Problema e alta, uite ca exista participare, vb aia nesilit de nimeni si din proprie initiativa la un concurs taboo si cu toate astea aveti convingerea nemultumirilor de dupa concurs. Si apropos de asta sunteti in prima perioada de nemultumiri (perioada in care inca nu aveti rezultate).

Cu gandul ca majoritatea participantilor intra in concurs doar pentru a se reintalni cu prietenii de suferinta, ma gandesc ca participarea in sine a fost totusi un efort binevenit.

73's Septy
YO5ER
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro

Avatar utilizator
yo8rhm
Mesaje: 337
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:46 pm
Contact:

Re: Campionatul National UUS 2017

Mesajde yo8rhm » Lun Aug 21, 2017 8:30 am

Ma identific cu cele scrise de ceilalti pana cum, de altfel lucruri pertinente, logice si de bun simt, si sper ca cei care nu au fost in stare sa actualizeze regulamentul la acest concurs sa nu se impauneze cu participarea, acest lucru nedatorandu-se activitatii desfasurate de ei.
Voi reveni cu info despre ce am realizat in acest concurs si in Maraton, inclusiv cu harta legaturilor.

yo8rhm
Mugurel
Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
http://www.yo8rhm.com
http://www.yr8e.com
http://www.uus.ro

YO8SSB
Mesaje: 216
Membru din: Lun Iul 08, 2013 8:29 pm
Contact:

Re: Campionatul National UUS 2017

Mesajde YO8SSB » Lun Aug 21, 2017 9:42 am

C.N UUS 2017....nu vreau sa discut despre regulament, actualizarea lui si tot ceea ce tine de organizare, dar in schimb vreau sa fac un mic comentariu despre participare. In Cupa FM Nasaud, cred ca am facut la fel de multe legaturi ca si in C.N UUS. Au fost prezente foarte putine statii, propagarea a fost foarte curioasa si nu a tinut cu noi. In curand un mic articol despre aventura mea in C.N pe blog-ul meu personal.
Multumesc pentru legaturi si puncte acordate!

73 de YO8SSB!

Avatar utilizator
YO8SHU
Mesaje: 8
Membru din: Mie Apr 26, 2017 7:04 pm
Contact:

Re: Campionatul National UUS 2017

Mesajde YO8SHU » Lun Aug 21, 2017 4:28 pm

Dl-ui YO3ITI Iancu Miron. Multumim pentru interesul si sutinerea acordata zonei de UUS a radioamatorismului Romanesc. Faceti o treaba extraordinara. Imi place cum arata siteul http://www.yovhf.ro/ si abia astept versiunea noua, a siteului, in care sa incarc poze din concursurile la care am paarticipat.
Tineti-o tot asa.
73! de YO8SHU Robert.
:ugeek: In teorie orice sarma poate fi o antena, practica ne arata invers :ugeek:

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Campionatul National UUS 2017

Mesajde YO4SI » Lun Aug 21, 2017 11:49 pm

La QTC-ul de miercuri 16 august 2017 de la ora 1800 CFR pe 3705 KHz, s-a citit regulamentul CN UUS. De cand cu discutiile interminabile despre bubele FRR, incerc sa-mi fac o parere proprie cat mai corecta. Si ascult mai mereu QTC-ul. Asa este: La CN UUS participa doar membrii FRR prin asociatiile afiliate. In schimb, la YO DX sunt invitati sa participe radioamatorii din toate judetele. Regulamentul complet pentru YO DX, se va transmite saptamana viitoare. FRR-ul este suferind rau de tot. Lipsa tinerilor si dependenta de MTS cred ca este cauza. Parerea mea dom'le ! 73s ! Mircea = yo4si.

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Campionatul National UUS 2017

Mesajde YO3ITI » Mar Aug 22, 2017 12:29 am

YO8SHU scrie:Dl-ui YO3ITI Iancu Miron. Multumim pentru interesul si sutinerea acordata zonei de UUS a radioamatorismului Romanesc. Faceti o treaba extraordinara. Imi place cum arata siteul http://www.yovhf.ro/ si abia astept versiunea noua, a siteului, in care sa incarc poze din concursurile la care am paarticipat.
Tineti-o tot asa.
73! de YO8SHU Robert.


Vă mulțumesc pentru aceste cuvinte frumoase.
Confirmarea faptului că reușesc să aduc un minim de sprijin comunității radioamatorilor din YO este o mare bucurie. Aveți mai jos o mostră din versiunea 1.0.87 care este în lucru.

73
Fişiere ataşate
pic.png
YO5PLP pe post de rotator :)
pic.png (2.05 MiB) Vizualizat de 6314 ori
====================
73 de YO3ITI

YO5AVN
Mesaje: 140
Membru din: Lun Mar 21, 2011 12:18 pm
Contact:

Re: Campionatul National UUS 2017

Mesajde YO5AVN » Mar Aug 22, 2017 7:24 am

Draga Mircea,
ai perfecta dreptate cand scrii ca " FRR-ul este suferind rau de tot" . Partea a II-a respective: "Lipsa tinerilor si dependenta de MTS cred ca este cauza" - aici Nu sunt de aceeasi parere. Tineri priceputi si entuziasti mai sunt, mai apar - dar din pacate NU sunt bagati in seama. Am exemple CONCRETE din ultimii 5-6 ani cand tineri, chiar foarte tineri au participat la CN cu rezultate deosebite si oficialii frr, prin reprezentantii "alesi" ai lui au batut jos de ei - nu au eliberat diplomele / medaliile si tricourile de campion decat dupa 2 ani ... si asta dupa ce au fost chemati in judecata!!!! Daca erai tanar, in asemenea conditii mai puneau mana pe manipulator??????
Dependenta de MTS ??? hmmm.... intr-o familie sotii depend unul de altul - ca sa mearga treaba bine fiecare face compromisuri - SE ADAPTEAZA! Capacitatea de adaptare presupune multe si in toate cazurile exclude invidia, gomosenia, limitarile intelectuale.
In opinia mea problema "suferintelor frr" provine din calitatea umano-intelectuala a "alesilor" si "numitilor". Atata vreme cat functiile decizionale sunt ocupate de indivizi care la viata lor NU au facut performanta in traffic diurn si/sau competitional nu vor stii niciodata ce inseamna asta si nu vor aprecia munca , performanta altora. Din invidie, din frica de a nu fi "umbriti" (si multe alte deficient umane) fac tot posibilul ca sa nu rasara nimic in jurul lor.
Problema de fond - in opinia mea - este calitatea atat a celor alesi cat si a celor platiti de MTS pentru coordonarea si indrumarea acestei activitati - acestui sport & hobby tehnico-aplicativ, a carui practicare cu succes presupune totusi integritate phsihica, fizica - dar mai ales intelectuala si pregatire tehnica si nu in ultimul rand sacrificiu de timp sii niste resurse materiale.

Nu cred ca cineva poate fi pilot de curse auto sau instructor auto daca nu are permis de conducere! NU cred ca o activitate poate fi indrumata de indivizi care nu au dovedit pricepere si performanta in domeniu!

Daca tii minte, in regulamentele vechi se putea promova spre categorii superioare de autorizare numai dupa realizarea unor conditii minimale (de expl.: "sa faca dovada ca a realizat peste 1500 legaturi din care peste 50% in telegrafie" etc.). Oare pentru membrii ca frr nu ar fi bine ca sa fie impuse niste conditii de eligibilitate??? - si mai mult pentru cei salariati pentru aceasta activitate??? - de expl. ... sa se fi clasat macar odata in primii 10 din EU la CQ WWW, sau AADX si altele asemenea??? Am convingerea ca cei ce indeplinesc asemenea criteria de eligibilitate ar aborda cu totul altfel problemele specific ale HAM RADIO din YO , ar respecta si ar atrage tineri etc., etc.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Campionatul National UUS 2017

Mesajde YO4BKM » Mar Aug 22, 2017 4:44 pm

@YO4SI, eu nu prea ascult QTC-urile, dar am remarcat o nuanță
YO4SI scrie:Asa este: La CN UUS participa doar membrii FRR prin asociatiile afiliate
pe care nu o înțeleg ce înseamnă: radioamator legitimat într-un club care este afiliat la FRR, sau un radioamator legitimat la un club afiliat la FRR și care mai deține, în plus și o legitimație FRR pe lângă cea a clubului. Cum crezi?

Eu mai cred și altceva. La campionatele internaționale organizate de FRR participarea radioamatorilor YO este OPEN nu pentru că FRR este generoasă cu noi și ne iartă păcatul neligitimării ca sportivi, ci pentru că la aceste campionate participă foarte mulți radioamatori străini care nu sunt legitimați ca sportivi nici în țara lor, nici la FRR. Consider că este cel mai bun argument în favoarea neînregimentării radioamatorior YO în structuri sportive. Adică un nesportiv YO participă și apare în clasamentele unui campionat internațional, putând dobândi chiar și titlul de campion internațional al României, pe când într-o competiție națională este discriminat. Mai mult, un nesportiv YO participă și apare în clasamentele de championship organizate de autorități naționale străine sau internaționale dar este persecutat în YO unde nu are voie să participe sau, dacă participă, participarea lui nu este recompensată.

Îmi amintește de practicile de gen apartheid, nu ne despart decât câteva decenii de vremurile când se întâlneau afișe cu textul „Numai pentru albi” în parcuri, mijloace de transport, localuri publice etc în SUA sau în Africa de Sud. Acolo au dispărut, la noi?
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: Campionatul National UUS 2017

Mesajde yo3fff » Mie Aug 23, 2017 12:26 pm

Buna ziua,

Duminica 20 august am trimis log de concurs cu fisa summary la adresa contest.ukw@gmail.com.
Pana acum nu am primit raspuns de confirmare desi am cerut explicit acest lucru.

Este cineva care a primit confirmare de primire a logului?
Unde ati trimis logul de concurs?

Multumesc.

73 de YO3FFF
Cristi


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori