Campionatul National UUS 2017

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Campionatul National UUS 2017

Mesajde YO8TK » Sâm Dec 02, 2017 11:41 am

Daca stie cineva,rezultatele de la CN UUS 2017 au fost omologate? Din pagina oficiala a FRR se pare ca nu. Oare de ce si cat mai dureaza? Chiar e bataie de joc fata de concurenti care- pierd timpul si cheltuie bani cu deplasări pe muntii patriei. Chiar se vrea desființarea acestui concurs prin neparticipare? Auzeam cu stupoare acum ceva timp la un QTC al FRR ca inca se mai asteapta loguri la acest concurs care sa desfasurat in luna AUGUST. Probabil intre timp sa schimbat termenul de trimitere a logurilor. Totusi suntem in luna DECEMBRIE. Deci..... noi cu cine votăm???? Stie cineva ceva???
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

YO8SSB
Mesaje: 216
Membru din: Lun Iul 08, 2013 8:29 pm
Contact:

Re: Campionatul National UUS 2017

Mesajde YO8SSB » Sâm Dec 02, 2017 12:19 pm

Mi-am propus sa nu mai comentez pe acest subiect, dar YO8TK are mare dreptate, mai sunt cateva zile si trecem in 2018, nu avem clasamente oficiale nu numai la CN UUS, mai sunt concursuri de top la care nu avem un clasament oficial. Comisia de UUS ce face.....? este in concediu....? Sunt in vacanta? daca stiu ca nu pot finaliza o treaba inceputa, sa apeleze la cei care pot si vor sa duca lucrurile pana la capat!
Sper ca nu am investit bani si timp in a participa la aceste competitii ca cineva sa-si bata joc de mine, de noi toti!

YO5OCZ @ YO8CT stiu ceva de rezultate? sau sunt doar onorifici la UUS?

Cred ca anuntul facut la QTC ...." mai sunt log-uri de primit" a fost doar o gluma! Cum sa mai astepti log-uri dupa ce s-au afisat rezultatele?

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Campionatul National UUS 2017

Mesajde YO4BKM » Sâm Dec 02, 2017 5:56 pm

@YO8SSB, cred ca trebuie schimbata cheia partiturii. In sensul unei ziceri mai vechi „Nu trageti in pianist, face si el ce poate!”. Clasamentul la CN UUS în forma făcută de YO5OCZ@YO8CT se află la http://www.hamradio.ro/Comunicate/1310201701. Atât a fost mandatul lor. Mai departe omologarea și oficializarea rezultatelor se fac în CA al FRR întrunit în ședință de lucru. Iar rezultatele finale le semneaza altcineva, se mai gasesc pe hamradio.ro inregistrări ale QTC-urilor unde se arata cum s-au omologat rezultatele în sedinta de CA si cine le semneaza ca autoritate suprema în ale arbitrării.
Tot la hamradio.ro http://www.hamradio.ro/home se află încă trei clasamente ale campionatelor cu desfasurarea in august, sept, oct si toate provizorii, să „sară în ochi” numai cel de la UUS? În afară de campionatul RTTY niciun clasament nu are echipa de arbitri (accentuez, echipa), la RTTY este numai un arbitru în loc de echipă.
Să nu se înțeleagă greșit. Nu vreau să iau apărarea nimănui dar, dacă se dorește îndreptarea lucrurilor, trebuie arătat spre cei care poartă răspunderea în cauza invocată și care sunt plătiți din bani publici. În felul cum a fost făcut comentariul se dă apă la moară vinovaților din CA care au astfel prilejul să arunce răspunderea la alții pentru că așa s-a pronunțat „box populi (Venturiano dixit)”. Îngropând o serie mare de alte abateri precum lipsa echipei de arbitri din listele provizorii (câți cunosc faptul că arbitrii depun un raport la FRR imediat dupa încheierea arbitrării, de ce nu se publica si aceste rapoarte?), regulamente învechite care nu se respectă (La CN US SSB 2017 regulamentul este semnat de seful comisiei de UUS YO2DFA). Unde era vehementa anii trecuți cand nici rezultatele provizorii nu apăreau? Parca prin 2015, dacă nu mă înșel.
Rezultatul protestului „opiniei publice” este sigur: echipa care a făcut ca doi ani la rând să poată fi date publicitatii rezultatele provizorii (conform obligațiilor ei) la patru campionate va fi destituită și schimbată. Vă mai amintiți de somarea de anul trecut făcută de organizatorii de acum ai YO DX UUS prin care daca FRR nu afiseaza rezultatele provizorii în termenul din regulament ele vor apare pe un server privat? Poate din această cauză trebuie schimbați. Nu stau „aliniați” și supun la eforturi supraomenesti FRR.
72!
Ultima oară modificat Dum Dec 03, 2017 9:27 am de către YO4BKM, modificat 1 dată în total.
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO8SSB
Mesaje: 216
Membru din: Lun Iul 08, 2013 8:29 pm
Contact:

Re: Campionatul National UUS 2017

Mesajde YO8SSB » Sâm Dec 02, 2017 6:39 pm

Ptr YO4BKM, asa este, comentariul tau este adevarat si la subiect. Am analizat si eu mai bine situatia. Dar... sincer imi doresc sa vad si eu la finele anului, un clasament, o premiere, lucruri normale de bun simt.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Campionatul National UUS 2017

Mesajde YO4BKM » Dum Dec 03, 2017 9:26 am

Te inteleg dr OM, ai punctat bine chestia cu bunul simț. Dar bunul simț face parte din acele lucruri care sunt sublime prin desăvârșita lor absență tocmai la cap, de unde se împute peștele. Este adevărat că peștele se mai și curăță, numai că se începe de la coadă, lucru bine știut și demonstrat.
Eu unul m-am resemnat să mai cer dreptate dar nu am dezarmat, îmi sting nemulțumirile făcând public aici sau aiurea orice manifestare care are ca obiect batjocurirea valorilor fundamentale ale unei societăți în ce privește cinstea, corectitudinea, moralitatea. Am arătat aici cum la CN US SSB 2017 am fost scos din liste deși regulamentul campionatului, statutul FRR și legea sporturilor erau de partea mea fără niciun echivoc. Dar nu i-a păsat nimănui, nu știu de ce nu se înțelege că nedreptaățirea unuia se poate revărsa și asupra altora, oricui îi poate veni rândul oricând. Mie îmi pasă ce s-a întâmplat la CN UUS și de aceea am intervenit, pentru că este același gen de manifestare a aceleiași echipe care nu respectă nicio regulă și pentru că eu (încă) mai doresc ca radioamatorismul pe care îl practic de o jumătate de secol să fie periat de astfel de „radioamatori”.
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO8SSB
Mesaje: 216
Membru din: Lun Iul 08, 2013 8:29 pm
Contact:

Re: Campionatul National UUS 2017

Mesajde YO8SSB » Dum Dec 03, 2017 5:34 pm

@YO4BKM, citesc cu mare placere ceea ce scrii, te respect mult si apreciez ca esti pozitionat de partea normala a lucrurilor bine facute si cladite pe o temelie care rezista in timp.
Din pacate, copilul "embrion" fiind in anii 70, acum este pe deplin matur, nu sunt sanse de schimbare. Schimbarea vine doar biologic cred, principiile anilor 70-89, greu pot fi schimbate.
Copilul anilor 70, este prezent peste tot, nu doar in radioamatorism. Din pacate istoria este uitata....

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Campionatul National UUS 2017

Mesajde YO8TK » Lun Dec 04, 2017 11:56 am

Nimeni nu stie nimic.Devine interesanta indiferenta responsabililor.Si mai vreti participare la urmatoarele editii.!!!
Faptul ca responsabilii cu arbitrajul au facut clasamentul(provizoriu si neomologat) nu rezolva situatia.Nu este normal ce se intampla.Treaba trebuie dusa pana la capat.Cina sa o duca?
Am impresia ca cineva incurca lucrurile intentionat.
Poate un punct de vedere a CA al FRR ar fi binevenit.Asa ca si comunicare cu sportivii!!!Dar....nimic.As putea spune ce RUSINICA!!
Si la anul care vine cred ca nu mai contati pe mine.
Poate responsabilul cu UUS va deveni concurent .Presedinte de comisie nu prea suporta.

73!
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Campionatul National UUS 2017

Mesajde YO8TK » Lun Dec 04, 2017 5:30 pm

Am primit informatia ca sambata 09.12.2017 in sedinta CA vor fi omologate rezultatele la CN UUS 2017.
Pentru mine subiectul este inchis.
Multumesc celor care m-au informat.Deasemeni multumesc celor care au participat in CN UUS 2017.

73!!!
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: Campionatul National UUS 2017

Mesajde YO5VAE » Mar Dec 05, 2017 9:25 am

Mdea...ramane de vazut dava se va si intampla treaba.
Totusi, la CIUUS inca nici nu au fost afisate. Ce sa mai vorbim de omologare.
Eu ma gandesc tot mai serios sa renunt la competitiile organizate de FRR. M-am saturat de atata bataie de joc.
73 de YO5VAE - Edy


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori