Campionatul National UUS 2017

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo4bxx
Mesaje: 44
Membru din: Mar Aug 31, 2010 4:49 pm
Contact:

Re: Campionatul National UUS 2017

Mesajde yo4bxx » Sâm Aug 19, 2017 1:02 am

Si eu doresc sa particip la acest Campionat de acasa: statiunea Techirghiol, la 15 Km de Constanta. QTH Locator: KN44HB. Am un FT 897D = 50W in 144 si 20W in 432, o antena cu 5+8 elemente, un pilon de 8m inaltime si multa vointa de a fi prezent in Concurs cu conditii modeste. M-as bucura sa orientati antenele si spre Constanta. Mult succes participantilor!

Avatar utilizator
yo8rhm
Mesaje: 337
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:46 pm
Contact:

Re: Campionatul National UUS 2017

Mesajde yo8rhm » Sâm Aug 19, 2017 8:25 am

Nu uitati, duminica dupa etapa a doua in 432Mhz a concursului CNUUS, adica ora 10 locala, incepe Maratornul VHF-UHF, a treia etapa. Asadar pastrati antenele calde (daca nu vor fi deja de la temperatura de afara :lol: ). Detalii pe www.yovhf.ro, sectiunea concursuri. Asteptam logurile dupa terminarea maratonului... :D

yo8rhm
Mugurel
Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
http://www.yo8rhm.com
http://www.yr8e.com
http://www.uus.ro

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Campionatul National UUS 2017

Mesajde YO4BKM » Sâm Aug 19, 2017 9:24 am

YO5VAE scrie:PS. http://www.hamradio.ro/concursuri/campi ... tional-uus
Nu stiam ca YO7AQF e presedintele comisiei de ultrascurte. Foarte tare FRR-ul asta. E fie in trecut, fie in viitor.

Sigur este multă naftalină la FRR din moment ce nu au ros moliile arhiva din 2015, fișierul care se deschide la timiterea lui YO5VAE are la sfârsit precizarea
Aprobat de Consiliul de Administrație al FRR. Valabil în anul 2015.
Președintele comisiei de ultrascurte,
Augustin Preoteasa - YO7AQF

Conform statutelor si regulamentelor în vigoare la FRR, campionatul de anul acesta ar putea fi ilegal din moment ce nu are un regulament valabil aprobat de CA al FRR.
Aș avea multe de arătat în legatura cu campionatele de UUS, am avut posibilitatea să urmăresc în detaliu și chiar din interior cum s-au desfasurat în 2015 și 2016, dar am observat că patimile sunt chiar mai mari decât cele de pe scena politică, nasc atacuri care încalca orice bune practici ale radioamatorilor încât nu-ți mai poți da seama unde și cine mai are cât de cât vreo bună intenție.
Sunt convins că lipsa de comunicare a FRR și lipsa unei transparențe pe un forum propiu nu sunt o delăsare sau lipsă de profesionalism în vremurile în care și un copil are suficientă experiență de IT, aceste lipsuri nu fac altceva decât să se mențină manevrele de culise întru conservarea privilegiilor.
Păcat că mulți sacrifică timp, bani, muncă și pasiune amăgiți de credința că totul va fi cinstit. La primul eșec vor da vina pe ghinion. La al doilea și celelalte vor căuta vinovați, dar prin prisma unei supărării motivate, care nu ar trebui să întunece o judecată la rece, lucru destul de greu de făcut. La al n-lea eșec vor rămâne indiferenți, ajung exact în locul pregătit de manevranții care știu bine că și cel mai dur material se tocește în cele din urmă și devine o umbră a ce a fost.
Am impresia că multe cupe organizate de structuri locale ale radioamatorilor se desfășoară mult mai corect decât campionatele FRR, regulamente afișate din vreme, rezultate oferite cu transparență și la termen. Dar, vor mai fi ele lăsate ca să dea exemplu prost linei „fixate de la centru?”
Mai știe cineva de unde se împute peștele? Dar cine știe și de unde se curăță? Vae victis!
72!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Campionatul National UUS 2017

Mesajde YO3ITI » Sâm Aug 19, 2017 11:32 am

YO4BKM scrie:Am impresia că multe cupe organizate de structuri locale ale radioamatorilor se desfășoară mult mai corect decât campionatele FRR,


Cel mai simplu instrument care poate determina o organizație să-și schimbe atitudinea este boicotul activ. Dar asta nu face nimeni. Majoritatea se vaită, dar de participat tot participă, oferind indirect legitimitate și consimțind pasiv, pe tăcute, la toate neregulile.

73
====================
73 de YO3ITI

yo3vz
Mesaje: 15
Membru din: Vin Aug 27, 2010 8:57 pm
Contact:

Re: Campionatul National UUS 2017

Mesajde yo3vz » Dum Aug 20, 2017 11:03 am

Bine, bine, dar pana la urma unde se trimit logurile pentru CN UUS?

YO7BPC
Mesaje: 83
Membru din: Lun Ian 03, 2011 8:54 am
Contact:

Re: Campionatul National UUS 2017

Mesajde YO7BPC » Dum Aug 20, 2017 12:16 pm

Log-urile le urci spre verificare la www.yovhf.ro iar pt oficial le anexezi la email la contest.ukw@gmail.com.
73 de YO7BPC

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Campionatul National UUS 2017

Mesajde YO3ITI » Dum Aug 20, 2017 12:20 pm

YO7BPC scrie:Log-urile le urci spre verificare la http://www.yovhf.ro iar pt oficial le anexezi la email la contest.ukw@gmail.com.


Da, și eu vă propun același lucru.
Acum configurez YOVHF ca să permită încărcarea log-urilor.
Și caut în disperare o versiune actualizată a regulamentului.
Îmi poate da cineva, vă rog, un link către regulament ?
EDIT: am găsit: http://www.hamradio.ro/concursuri/campi ... tional-uus

Cu mulțumiri,
YO3ITI
====================
73 de YO3ITI

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: Campionatul National UUS 2017

Mesajde YO5VAE » Dum Aug 20, 2017 12:49 pm

Vezi postarea mea de mai devreme....aia cu link catre facebook. Inca sunt portabil si nu te pot ajuta cu linkul.

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Campionatul National UUS 2017

Mesajde YO3ITI » Dum Aug 20, 2017 1:06 pm

Oricât aș dori să nu comentez pe tema asta, nu pot să nu constat lipsa de preocupare pentru actualizarea regulamentului și lipsa de comunicare din partea... oricui.

Am configurat concursul în baza de date YOVHF, dar vă rog să țineți cont de următoarele:

1/ La data de 20 august 2017, regulamentul de pe site-ul FRR nu pare a fi actualizat; altul nu am găsit sau modul în care este comunicat este atât de opac încât îi este imposibil oricui să descopere ceva;
2/ adresa de email specificată în regulamentul de pe site-ul Federației nu pare a fi cea actuală;
3/ Apare o categorie suplimentară la punctare (3.4 GHz) care nu este specificată în secțiunea desfășurare; am adăugat și 3.4 GHz în selectorul de pe YOVHF;
4/ Nu îmi este foarte clar (din regulament) dacă există categorii multi op-multi band; ca atare am configurat doar SOSB și MOSB;
5/ În subsolul documentului este specificat: "Aprobat de Consiliul de Administrație al FRR. Valabil în anul 2015."; nu am reușit să găsesc un regulament din 2017;
6/ Tot în subsolul documentului este specificat: "Președintele comisiei de ultrascurte, Augustin Preoteasa - YO7AQF";

Nu știu cât le ia altora modificarea unui document, dar a afișa pe un site oficial informații neactualizate de doi ani este cel puțin bizar. Mă întreb dacă cei de la MTS sunt conștienți de modul în care sunt aplicate prevederile legii transparenței în administratia publică atunci când alocă fonduri de la bugetul statului unei organizații care prezintă pe site, oficial, informații care nu sunt conforme cu realitatea.

Aveți grijă ce faceți cu log-urile astea.

Organizarea e o bătaie de joc.

Cu stimă și prietenie,
73 YO3ITI
====================
73 de YO3ITI

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Campionatul National UUS 2017

Mesajde YO2EA » Dum Aug 20, 2017 1:29 pm

YO4BKM:
Sunt convins că lipsa de comunicare a FRR și lipsa unei transparențe pe un forum propriu nu sunt o delăsare sau lipsă de profesionalism în vremurile în care și un copil are suficientă experiență de IT, aceste lipsuri nu fac altceva decât să se mențină manevrele de culise întru conservarea privilegiilor.
Păcat că mulți sacrifică timp, bani, muncă și pasiune amăgiți de credința că totul va fi cinstit.


Cea mai clara si pertinenta explicatie a situatiei actuale :!: Pentru cine are urechi sa auda... ;)

73!
Antena te face OM!
ex YO2LZA


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori