YO DX HF Contest

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO8RIX
Mesaje: 6
Membru din: Mar Noi 23, 2010 3:01 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde YO8RIX » Lun Aug 28, 2017 8:30 am

La editia de anul trecut am facut si eu la fel: am trimis log de control (mentionat ca atare in fisierul cabrillio) din cauza ca am facut doar cateva qso-uri. Insa nu a contat pentru arbitri. M-am regasit in clasament.... pe ultimul loc. 8-)

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde YO4BKM » Lun Aug 28, 2017 9:06 am

@YO8RIX, m-am folosit de faptul că în recomandările privind completarea headerului apare și cazul logului de control, deși în categoriile descrise de regulamentul concursului nu apare și acest lucru. Aș putea avea surpriza să fiu trecut în clasament la categoria aleasă de nu-știu-cine.
M-am gândit că logul de control nu intră în niciun clasament, nici al stațiilor FRR și nici al stațiilor OPEN și nu trebuie să deranjeze dacă în header am trecut pe lângă eticheta CATEGORY-OPERATOR: CHECKLOG și eticheta CATEGORY-OVERLAY: FRR pe motiv că sunt legitimat la clubul brăilean unde plătesc cotizație, afiliat la FRR, așa cum cere legea Educației Fizice și Sportului, dar fără să am și legitimația FRR pe care o consider în afara legii. Din moment ce respect o lege care este mai presus decât un regulament, respect și statutul FRR care arată că membrii FRR nu pot fi decât persoane juridice, țin ca statutul meu de sportiv legitimat legal și corect să nu fie răstălmăcit. Mai ales că nu oblig să fiu prins în clasamentul stațiilor FRR, dar nici să-mi falsific cu mâna mea logul încadrându-mă la categoria OPEN nu o fac, pentru a nu fi complice la o ilegalitate.
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
yo4lhr
Mesaje: 92
Membru din: Lun Mar 14, 2011 8:05 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde yo4lhr » Lun Aug 28, 2017 1:38 pm

@YO4BKM Adicatelea, nici calare nici pe jos, nici imbracat nici dezbracat. Curat murdar :lol:
La frr se poate intampla orice. Poate inventeaza locul ZERO, adica nici primul - nici ultimul - nici la mijloc.
Best 73!

Parerea mea, dom`le
orice sarma este o antena, dar sa nu exageram

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde yo5ajr » Lun Aug 28, 2017 2:06 pm

Eu cred ca ori cine are dreptul sa aleaga categoria de participare din regulament chiar daca prin clubul lui este platitor de taxa la FRR. So what? Daca ai ales "OPEN"? Pe mine ma deranjeaza ca nu vor sa introduca si 160m in YO DX HF pe motive discriminatorii si "laice" dar in acelas timp curge cerneala pentru banda de 5 Mhz. :mrgreen:

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde YO4BKM » Lun Aug 28, 2017 2:32 pm

Singura situație care se încadrează la categoria OPEN este a celor care nu sunt legitimați la niciun club sportiv afiliat la FRR. Așa se înțelege pe linie sportivă noțiunea de OPEN. Aștept să văd reacția FRR, deja am primit de la robotul care confirmă primirea logurilor un avertisment legat de categoria mea de participare, am trecut log de control avand și calitatea de legitimat FRR deoarece sunt membru la un club afiliat. Am cerut și aștept detalii de la organizatori, vreau să văd cine din FRR mă va trece la categoria OPEN când respect Legea Educației Fizice și Sportului și când statutul FRR precizează că a fost întocmit cu respectarea acestei legi. Cu mâna mea nu o să mă declar OPEN.
Miki, conservarea privilegiilor este o mare grijă în FRR. Inclusiv păstrarea statu-quo-ului până vor afla ce este și cu această bandă în care au prea puțină experiență. Unii din ei, da' persoane importante.
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO9HP
Mesaje: 96
Membru din: Joi Iul 08, 2010 11:06 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde YO9HP » Lun Aug 28, 2017 2:42 pm

Avand in vedere conditiile de propagare din aceasta perioada, cat si faptul ca datele si orele de desfasurare a YODXHF s-au suprapus cu cele ale altor concursuri HF (de exemplu SCC-RTTY), consider ca a fost un concurs reusit, care a atras participare semnificativa din partea statiilor straine si scoruri rezonabile (am auzit cateva statii care au depasit numarul de 1000 QSO-uri). Vorbind de propagare, pot sa spun ca ne-a oferit surprize placute, prin deschiderile la distante medii din benzile de 10 si 15m. Poate va amintiti anii trecuti cand, cu mare greutate inscriam 20 QSO-uri in 10m si 100 QSO-uri in 15m. Sunt convins ca, daca am fi putut evita suprapunerea concursului nostru cu SCC-RTTY, atunci participarea ar fi fost sensibil crescuta. Chiar si in aceste conditii, am lucrat in YODX cateva indicative pe care le regasesc si in lista de participanti de la SCC-RTTY.
Nu pot sa evaluez cum au raspuns statiile YO la apelurile de mobilizare publicate pe acest site, sau distribuite prin e-mail, insa in cateva zile/saptamani sper sa vedem lista logurilor primite de FRR si sa tragem o concluzie. Apreciez in mod deosebit mesajul lui YO9WF si actiunile lui N2YO/YO3FWC, care au contribuit (sper) la succesul acestei editii.
Nu pot sa inchei fara a mentiona valoarea facilitatilor oferite de
http://cqcontest.net/view/testscore.php?pCon=115&p_alltest=checked
Urmarirea in timp real a scorurilor altor statii, precum si evolutia numarului de QSO-uri/banda, plus numarul total de multiplicatori, a fost un factor energizant, cu consecinte pozitive asupra scorurilor finale. In ceea ca ma priveste, a fost o lupta continua cu YP9W, YQ6A, YP8T si YR9F, chiar daca nu participam toti la aceeasi categorie.
Si pentru ca am facut referire la un site de internet dedicat concursurilor, va reamintesc un alt site, la care puteti publica scorurile declarate:
http://www.3830scores.com/
Chiar daca nu veti regasi categoriile de participare configurate corect (YO si non-YO sunt combinate), puteti sa publicati scorul propriu, cel putin ca un exercitiu de promovare a activitatii YO. Pana azi (Luni) in acea lista apareau peste 15 indicative W, dar numai 2 indicative YO. Si vorbim de un concurs YO… 73, Alex YO9HP

Avatar utilizator
YO9FNP
Mesaje: 89
Membru din: Lun Noi 29, 2010 3:26 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde YO9FNP » Lun Aug 28, 2017 5:58 pm

YO DX Contest ramane unul din concursurile mele preferate. Indiferent daca am "tras tare" sau doar am facut act de prezenta, nu am ratat nici o editie in ultimii 10 ani. Citesc pe forumuri tot felul de pareri pro si contra legate de acest concurs sau de organizatorul acestuia. Indiferent de acestea, pentru mine YODX Contest ramane o buna ocazie de a ma reintalni in eter cu prietenii mei pasionati de unde scurte si concursuri, de a ne bucura impreuna de cele 24 de ore pline de radio, pentru ca apoi sa discutam la telefon multe zile si sa schimbam impresii legate de participarea noastra in concurs.
Impreuna cu coechipierul meu traditional Sorin - YO9SW, si in acest an am decis sa participam in concurs la categoria Multioperator, sub indicativul YR9F. Desi studiile de propagare pe care le-am facut pregatind acest concurs aratau o propagare dezastruoasa in special in benzile de sus (21-28 mhz), conditiile concrete din timpul acestuia ne-au dat total peste cap planurile.
Si cum socoteala de acasa nu se potriveste cu cea.... din concurs (HI), a trebuit sa schimbam radical strategia pe care o pregatisem.
Intentiile noastre de a insista pe banda de 3.5 mhz s-au dovedit total neinspirate, propagarea slaba in aceasta banda facandu-ne sa "scoatem" cu greu statii europene din zgomotul de fond al benzii neobisnuit de mare. Dar cum totdeauna exista o compensatie, surpriza extrem de frumoasa a fost livrata de benzile de 21 si 28 mhz, extrem de generoase in semnale puternice si multiplicatori valorosi pentru scorul final.
Participarea a fost de asemenea una frumoasa si am resimtit-o din plin in repetate run-uri de 180-200 QSO/ora, ce ne-au facut de multe ori sa uitam sa vanam multiplicatori.
"Concurenta" online derulata pe site-ul cqcontest.net a fost extrem de mobilizatoare pentru noi, evolutia colegilor de la YP8T, YP9W, YO9HP sau YQ6A facandu-ne sa scurtam substantial pauzele de cafea sau de masa si sa ne mobilizam cum am putut noi mai bine pentru a pune cat mai multe legaturi in log.
Toate QSO-urile facute in acest concurs vor fi confirmate de noi printr-un QSL special. De asemenea, logurile au fost incarcate pe Lotw si E-QSL.
Nu am apucat sa fac o analiza mai tehnica a participarii, urmeaza sa revin curand cu un astfel de material, in urma prelucrarii logului cu un software specializat in analiza post-concurs.
Pana atunci, scorul declarat de noi este urmatorul:

Band CW Qs Ph Qs Mults
80: 144 0 33
40: 391 0 49
20: 448 129 57
15: 237 32 47
10: 133 1 34
Total: 1353 162 220 Total Score 1,554,080

73,
Dan YO9FNP / YR9F

YO9HP
Mesaje: 96
Membru din: Joi Iul 08, 2010 11:06 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde YO9HP » Lun Aug 28, 2017 7:52 pm

Acum, ca a trecut emotia generata de YODXHF 2017 si am depasit faza felicitarilor si a analizelor, doresc sa comentez un paragraf din mesajul lui N2YO/YO3FWC, care, la momentul aparitiei, mi-a lasat un gust amar. In acel mesaj, Ciprian ne indeamna frumos sa uitam de animozitati si sa participam in concursul care ne reprezinta peste hotare, dupa care adauga:
Anul trecut am participat impreuna cu YO3JR la categoria Multi-Operator folosind indicativul YR1A si am obtinut de departe cel mai bun scor pe concurs, dar "titlul" a revenit unei statii platitoare de legitimatie sportiva, de unde se vede si valoarea performantei promovate in acest concurs...

Ce sa intelegem de aici? Ca echipa YR9F, care a castigat locul I in 2016, la categoria MO-AB-MIXT, si-a cumparat titlul prin plata cotizatiei la FRR? Absurd! Sau mi se pare mie absurd, pentru ca imediat un alt radioamator YO “rezoneaza” cu afirmatiile lui Ciprian, comentand:
Ciprian scrie "dar "titlul" a revenit unei statii platitoare de legitimatie sportiva, de unde se vede si valoarea performantei promovate in acest concurs" = adica platitor de avans pentru "titlu" - pe langa acest avans ("carnet" si "taxa anuala" la zi) mai trebuie ca sa fii "baiat bun si cuminte" adica sa nu comentezi decat elogios "alesii" si platitii frr - DA in aceste conditii performanta IOC.

Adevarul este simplu si exprimat in doar cateva cuvinte: echipa YR9F s-a clasat pe locul I, respectand regulamentul concursului YODXHF.
In legatura cu YR1A, stiu ca titularul statiei putea sa faca uz de legitimatia sa sportiva si sa participe la aceeasi categorie cu YR9F. De ce a ales sa faca opinie separata si sa se claseze la categora OPEN ? Nu stiu si nici nu doresc sa fac speculatii.
Pe de alta parte, cum sa calific afirmatia:
“am obtinut de departe cel mai bun scor pe concurs”
?
Lipsa de modestie este putin spus, in conditiile in care diferenta intre primele doua statii nu este impresionanta. Conform clasamentului publicat la YODX.ro:
- YR1A 1613 QSO declarate / 868152 pcte (dupa arbitrare)
- YR9F 1530 QSO declarate / 732720 pcte (dupa arbitrare)
Cine a participat in YODXHF stie ca stabilirea punctajului final este o adevarata loterie. Sunt multe statii straine care iti “consuma” din timpul de concurs, dar care nu expediaza log si, in consecinta, reprezinta zero puncte.
Ceea ce merita spus, este faptul ca baza de concurs construita de YO9FNP este 100% investitie personala, ca acesta nu a fost sponsorizat nici de FRR, nici de alte entitati si ca, in ciuda relatiilor reci pe care YO9FNP le are cu FRR, atunci cand a fost posibil, baza de concurs a fost pusa cu generozitate la dispozitia Echipei Nationale YR0HQ.
73, Alex YO9HP

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde YO8TFF » Lun Aug 28, 2017 10:16 pm

@YO5FMT Sănătate maximă. Felicitări, ai mai multe QSO-uri decât mine. Poate ne auzim și în concursul Cupa Bucovinei. Până atunci poate mai extind banda de trecere a ”ciotului” de antena în 80m și poate mai cad și din frunze, că tare ”greu” merge treaba cu emisia pe sub coroana copacilor și dintre blocuri.

Într-un final, după ce am instalat n1mm logger și am băgat cu mânuța, mi-a fost accept de robot logul.
Felicitări organizatorilor pentru robotul ce verifică logurile, foarte rapid, merge ca ”becul” :D

73, Florin

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde yo3gh » Lun Aug 28, 2017 11:41 pm

- YR1A 1613 QSO declarate / 868152 pcte (dupa arbitrare)
- YR9F 1530 QSO declarate / 732720 pcte (dupa arbitrare)

Deci YR1A a fost mai buna decat YR9F , anul trecut !!! Felicitari !


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori