YO DX HF Contest

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1006
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde n2yo » Vin Aug 25, 2017 10:46 pm

Acum doi ani, dupa indelungi discutii si insistente, au fost create categoriile OPEN care sunt cel mai bun compromis in situatia actuala pentru ca toti radioamatorii YO sa participe. Ar fi foarte bine ca cei care nu au legitimatie platita la zi sa ia parte la concurs intr-una din aceste categorii. Performanta nu va fi rasplatita de cupe, tricouri si medalii, ci va fi doar mentionata intr-un clasament, dar ce este cel mai important este ca indicativele YO, YQ, YP, YR vor rasuna pe benzile de unde scurte. Radioamatorii straini nu au nicio idee despre problemele spinoase legate de terminologia numelui concursului, interminabilele dezbateri daca radioamatorismul este sau nu sport, titlurile de campioni sportivi, compromisurile din regulament pentru alinierea la standardale MTS si alte aspecte contradictorii si bizare. Pentru restul lumii YO DX HF Contest este un concurs ham-radio, la fel ca multe altele, cu un regulament care motiveaza participantii sa lucreze cat mai multe statii YO si cat mai multe judete.

Considerand scopul acestui concurs, anume acela de a promova radioamatorismul YO in exterior, eu cred ca este o responsabilitate a tuturor radioamatorilor YO sa uite timp de 24 de ore de animozitatea fata de FRR si si sa participe in acest concurs ca si cum ar fi organizat chiar de ei, participantii YO, indiferent de afiliere.

Anul trecut am participat impreuna cu YO3JR la categoria Multi-Operator folosind indicativul YR1A si am obtinut de departe cel mai bun scor pe concurs, dar "titlul" a revenit unei statii platitoare de legitimatie sportiva, de unde se vede si valoarea performantei promovate in acest concurs, dar acest lucru nu m-ar impiedica sa particip din nou folosind un indicativ YO. De aceasta data in acest an voi activa cu indicativul N2YO si sper sa contactez cat mai multe statii YO.

Mult succes participantilor!

73s de Ciprian N2YO

YO8SSB
Mesaje: 216
Membru din: Lun Iul 08, 2013 8:29 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde YO8SSB » Vin Aug 25, 2017 11:47 pm

In acest an particip la categoria SOMB HP SSB, de la YR8D. Sper sa avem parte de propagare buna si o participare numeroasa din partea statiilor straine si YO. Discutiile sunt numeroase, insa trebuie sa depasim momentul, YO DX este un concurs cu traditie si nu trebuie umbrit cu discutii interminabile pe marginea regulamentului si FRR.

Succes tuturor celor care participa in YO DX HF CONTEST !

73 de YO8SSB!

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest - D1DNR

Mesajde yo2msb » Dum Aug 27, 2017 12:42 pm

Ascultand astazi frecventele HF am fost neplacut surprins sa aud din nou indicativul pirat D1DNR lucrand in contest-ul romanesc si chiar cu statii din YO. Ar fi bine ca participantii la contest sa-si verifice log-urile apropo de acesti pirati politici ce emit din regiunea ocupata abuziv de rusi a Ucrainei. Din informatiile mele acest indicativ NU este autorizat sau recunoscut de catre organismele internationale cu rol de reglementare in radioamatorism.
crocodil de munte

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde yo5ajr » Dum Aug 27, 2017 2:57 pm

Cu tot respectul, radioamatorismul este lipsit de politica. Ca ce si cum impart lumea politicienii - e treaba lor. Daca faci un QSO in concurs cu un indicativ "murdar" nu ai de unde sa stii daca este proscris. Nici IARU nu vad ca publica liste cu "proscrisi". Nu vad pe ce temei sa elimine arbitri contestelor un astfel de indicativ din logurile participantilor. Cred ca si radioamatorismul la nivel mondial are nevoie de mai multa lumina - dar cine s-o faca? IARU sau alte organisme in domeniu trebuie sa se alinieze de o geopolitica mereu....lumea este in schimare mereu. Ce spunem noi - este arbitrar si lipsit de temeinicie.....Exemple negative lipsit de "ham spirit" am trait si eu de ex. cand lucram cu indicativ NATO, din Nigeria un indicativ de acolo (D3A) m-a injurat cu 99. Cautand cine a fost, am aflat ca era un rusneac cu treburi in Nigeria. I-am scris ca nu e frumos ca m-a injurat. Mi a raspuns franc ca NATO este "dusmanul" tarii sale prin urmare are voie sa injure. Adica nu pe mine a injurat....hi. Aceste aspecte pot capata a escaladare dusmanoasa intre radioamatori care nu discerna ca la baza acestor diferende sta "politicul" influentand mintile slabe din pacate. :mrgreen:
73 de yo5ajr

YO5AVN
Mesaje: 140
Membru din: Lun Mar 21, 2011 12:18 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde YO5AVN » Dum Aug 27, 2017 3:43 pm

Ciprian scrie "dar "titlul" a revenit unei statii platitoare de legitimatie sportiva, de unde se vede si valoarea performantei promovate in acest concurs" = adica platitor de avans pentru "titlu" - pe langa acest avans ("carnet" si "taxa anuala" la zi) mai trebuie ca sa fii "baiat bun si cuminte" adica sa nu comentezi decat elogios "alesii" si platitii frr - DA in aceste conditii performanta IOC. Totusi trebuioe sa remar ca e bun si asa - mai ales ca cei pusi (platiti de la sport - cum ar fi s.g., "sefu din YO3 etc.) si marea majoritate (adica cu 2-3 exceptii) a celor alesi (in frunte cu presedintele si vicepresedintii) NU stiu ce este - pentru ca niciodata NU au facut performanta reala in domeniu. De aceea au fost propusi si alesi. Deci e bine - se rasplateste incompetent si mediocritatea.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde YO4BKM » Dum Aug 27, 2017 4:17 pm

yo2msb scrie: D1DNR lucrand in contest-ul romanesc si chiar cu statii din YO

Mea culpa! Am lucrat in YO DX HF si am facut un QSO cu D1DNR.
Îmi recunosc păcatul că nu am participat la lecția de instruire politică înainte de concurs, pentru a-mi cunoaște dușmanii (ai mei, ai cui?) și să-i înfierez. Iată că mă deconspir eu înainte de a mă pune alții la stâlpul infamiei, poate voi beneficia de clemență ca un mărturisitor voluntar ce sunt. Tot pentru clemență îmi mărturisesc ignoranța și spun că nu am știut nici când și nici unde se țin astfel de insturiri și nu dețin nicio listă neagră cu indicative radio deocheate, ptiu, ptiu, ptiu, fie la ele acolo! Cu ochelarii mei de cal am privit numai Regulamentului de radiocomunicații pentru serviciul de amator din România și Hexalogul radioamatorului, nu am putut cunoaște zgomotul de fond al Universului.
Aștept cu strângere de inimă dreapta pedeapsă care mă așteaptă, dar și cu gândul că astfel voi ispăși marea crimă pe care am comis-o și voi putea să dorm liniștit.
72!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde YO4SI » Dum Aug 27, 2017 5:11 pm

Ia uite subiect pentru YO DX HF ! D1DNR ! Vad ca nu l-am lucrat. Au fost multi ucrainieni si rusi. Mai mult de jumatate din participanti cred. Ionosfera nu ne-a daruit prea multe dx-uri.
Am lucrat cam 12 ore. Doar TS-450SAT. Iata cam cum a iesit:
Band Mode QSOs Pts DXC
3.5 CW 52 224 18
3.5 LSB 3 12 1
7 CW 119 528 31
7 LSB 4 16 0
14 CW 108 500 25
14 USB 3 12 1
21 CW 97 408 23
21 USB 2 8 0
28 CW 45 184 15
28 USB 2 8 2
Total Both 435 1900 116
Score: 220,400
Pe Ciprian N2YO de doua ori. In 14 si in 7. Dimineata la ora 07.20 venea cu S9+5.
73s ! Mircea = yo4si.

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde YO8TFF » Dum Aug 27, 2017 5:22 pm

Am reușit să intru și eu în concurs, chiar dacă sănătatea sistemului ce se ocupă cu simțul auzului îmi cam joacă feste de prea timpuriu, aruncând o antenă end fed half wave prin copaci. Am ținut să particip pentru a se contabiliza încă un indicatv YO din SV printre cele multe. Nu sunt mare sportiv, mai curând un hobby-ist.
Am lucrat și eu cu D1DNR, dacă este sau nu este autorizat nu am de unde să știu.

73, Florin

yo5fmt
Mesaje: 137
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde yo5fmt » Dum Aug 27, 2017 5:58 pm

Dupa ce in toamna un AVC mi-a "luat" partea dreapta si partial vorbirea am crezut ca pentru mine ramane din radioamatorism doar poate digitalele. Dar timpul a tinut cu mine si in YO HF DX am incercat "vocalizele" obligatorii! Si spre bucuria mea cele mai multe statii au inteles din prima indicativul si controlul dat(ramane de vazut HI :D )! Nu am facut mare branza, cam o suta si ceva de legaturi, dar stiu ca am facut bucuros concurentii cu multiplicatorul dat de CJ! Cu D1 am lucrat si eu dar cred ca nu e imputabil sa nu stii din milioane de radioamatori cine e pirat :oops: !

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde YO4BKM » Dum Aug 27, 2017 6:14 pm

Uuuuf, încep să răsuflu ușurat, HI!
Am lucrat convins de pledoaria lui N2YO dar și pentru plăcerea de a întâlni stații noi, am trimis log de control. Numai SSB. M-am bucurat să-l pot lucra pe N2YO la ora (CFR) 07:05 în 7 MHz și să am în log toate benzile. Puțin după ora 8 (CFR) am lucrat LX7I (YO3HKW) care avea peste 1250 de legături. Pe la ora 11 (CFR) s-a deschis banda de 28 MHz, credeam că o ratez.
Aici condiții destul de modeste, un vechi TS-130 S (oldies but goldies), o antena verticală pe 14 MHz și un Windom pentru celelalte benzi, amplasamentul dintre dealuri înalte nu permite unghiuri mici de radiație a antenelor.
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori