YO DX HF Contest

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
Avatar utilizator
YO9FNP
Mesaje: 89
Membru din: Lun Noi 29, 2010 3:26 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde YO9FNP » Mar Dec 12, 2017 10:42 pm

FRR mai cade inca o data in penibil, publicand pe site-ul propriu un clasament, iar pe pagina oficiala de facebook, un alt clasament, ambele "definitive si omologate" de Consiliul de Administratie:
http://www.hamradio.ro/Comunicate/1012201703
https://www.facebook.com/hamradio.ro/ph ... =3&theater

Spre exemplu: la categoria Multioperator statii legitimate FRR, clasamentul oficial de pe site cuprinde 7 statii, iar cel de pe pagina de facebook cuprinde 9 statii. Clasamentul provizoriu cuprindea 10 statii.


73,
Dan YO9FNP

yo7sr
Mesaje: 47
Membru din: Mar Sep 28, 2010 8:02 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde yo7sr » Mie Dec 13, 2017 10:14 am

Dane, lucrurile astea sunt normale la nivel de FRR. Cel mai penibil lucru mi s-a parut cand YP7P a declarat scorul la categoria echipe insa a trebuie sa fie mutat la categoria Un singur operator pentru ca indicativul apartine lui YO7LFV si se considera indicativ personal...
Nu am vazut la nici un concurs din aceasta lume aceasta penibilitate. Ca sa nu mai zic ca voiau sa descalifice indicativul YP7P......

Oare mai merita participarea la un astfel de Concurs??

73, Stefan YO7SR

Avatar utilizator
YO9FNP
Mesaje: 89
Membru din: Lun Noi 29, 2010 3:26 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde YO9FNP » Mie Dec 13, 2017 11:18 am

Aceeasi discutie a existat tot timpul si in legatura cu indicativul YR9F, autorizat pana acum de mine personal.
Intreb si eu: Daca YO9FNP (titularul autorizatiei YR9F) opereaza efectiv statia (iese in emisie) si o a doua persoana face predictiile de propagare, face strategia de concurs, asigura buna functionare tehnica a aparaturii, populeaza bandpmap in timpul concursului, semnaleaza multimplicatorii in alte benzi, invarte antena din gradina, face cafea, etc, etc, la ce categorie se incadreaza in concurs statia YR9F?
Multioperator sau Single Operator?
S-a incalcat cu ceva regulamentul ANCOM cu privire la autorizatia YR9F? S-a incalcat cu ceva regulamentul YODX Contest?
73,
Dan YO9FNP / YR9F
PS: Satisfactia celui mai mare scor din concurs nu mi-o poate lua nimeni, iar cu medalii si diplome am o cutie plina, nici nu mai conteaza una in plus sau in minus...

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde yo2loj » Mie Dec 27, 2017 3:17 pm

Tadaaa! Dupa 123 de zile exista si rezultatele pentru straini (adica pe Facebook).
Acum sunt curios cat mai dureaza sa le publice. Pentru ca locul OFICIAL e pe site-ul competitiei, nu Facebook-ul sau site-ul FRR.

YO8BDW
Mesaje: 49
Membru din: Lun Feb 10, 2014 1:59 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest

Mesajde YO8BDW » Mie Dec 27, 2017 5:13 pm

In clasament apar D1WW, D1M, D1DNR. FRR recunoaste aceste entitati / indicative si apartenenta lor la categoria " Statii Ukraina " ?? :shock:


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori