Memorial YO7VS

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Memorial YO7VS

Mesajde YO3ITI » Lun Sep 04, 2017 3:32 pm

Bună ziua.

În timp ce configuram YOVHF pentru "Memorialul YO7VS", am căutat pe net după YO7VS deoarece aveam nevoie de o fotografie, ceva reprezentativ, pentru a o publica în caruselul cu anunțuri de pe site. Nu am găsit absolut nimic. În afara unor imagini de rezoluție proastă cu niște diplome și o cupă - nimic altceva. Regulamentul publicat pe radioamator.punct.ro nu oferă decât informațiile standard: secțiune, date... nici o informație despre cine a fost YO7VS, Schmidt-Bold Dietmar-Arnulf din Craiova. Nimic reprezentativ, ceva care să spună câteva cuvinte, o secțiune măcar gen twitter, de 145 de cuvinte, cu cine a fost, de ce îl onorăm... Sincer, chiar așa ? Nimic ?

Nu are nimeni pretenția să existe site-uri sofisticate sau monumente de marmură care să amintească trecătorilor despre unul sau despre altul. Dar măcar câteva cuvinte în regulamentul unui "memorial", măcar să-și merite numele de "memorial", măcar să ofere un minim de informație despre persoana pe care - cică - o cinstim post-mortem. Mai mult, un concurs internațional ar trebui să aibă și o versiune în limba engleză a regulamentului pentru a fi popularizat și în afara țării. Nu dispuneți de traducători sau de cunoștințele necesare ? Măcar aruncați în eter o întrebare. S-o găsi cineva să ajute, să țină vie memoria unui om deosebit.

Altfel, orice efort memorialistic este ridicol. Dacă nu ne cinstim așa cum trebuie istoria și înaintașii mai bine nu o facem. O lăsăm dracului s-o facă nemții, sau ungurii sau cine s-o pricepe mai bine să-și respecte trecutul. Văd că noi ne batem joc. Cine se ocupă de acest concurs -> sincer, sunt revoltat de nepăsarea asta.

73
Ultima oară modificat Lun Sep 04, 2017 7:50 pm de către Anonymous, modificat 1 dată în total.
====================
73 de YO3ITI

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Memorial YO7VS

Mesajde YO6EX » Lun Sep 04, 2017 7:09 pm

YO3ITI scrie:Bună ziua.

În timp ce configuram YOVHF pentru "Memorialul YO7VS", am căutat pe net după YO7VS deoarece aveam nevoie de o fotografie, ceva reprezentativ, pentru a o publica în caruselul cu anunțuri de pe site. Nu am găsit absolut nimic. În afara unor imagini de rezoluție proastă cu niște diplome și o cupă - nimic altceva.


Cteva date sumare aici:

http://yo7kaj.oltenia.ro/Members/YO7VS.html

73
YO6EX

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Memorial YO7VS

Mesajde YO3ITI » Mar Sep 05, 2017 3:27 pm

Bună ziua.

Am primis câteva mail-uri pe adresa personalâ de la mai mulți radioamatori care s-au simțit obligați să-mi explice unele lucruri despre YO7VS. Nu înțeleg de ce nu o fac pe forum. Mă rog.

Câteva informații sunt interesante. Așa cum am fost rugat, voi păstra anonimitatea sursei. Dar celelalte sunt de-a dreptul caraghioase: justificări, peste justificări de ce nu s-a făcut cutare și cutare lucru.

Pentru cei care mi-au scris acele informații inutile (justificările): Mulțumesc. Nu mă interesează. Informați comunitatea doar atunci când faceți ceva. Asta mi se pare o abordare pragmatică.

Nu am timp și nici disponibilitatea de a rezolva toate problemele radioamatorismului românesc. Ar trebui ca fiecare să-și aducă contribuția. Puțin sau mult, nu contează.

Și da, sunt în continuare revoltat de modul în care ne cinstim înaintașii. Asta apropos de tonul sarcastic dintr-un anume email. Dar nu insist prea mult pe tema asta fiindcă era evident că pe expeditor îl doare-n bască.

73
====================
73 de YO3ITI


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori