ARRL DX SSB in anii 70

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1006
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

ARRL DX SSB in anii 70

Mesajde n2yo » Mie Feb 28, 2018 6:52 pm

Pentru cei nostalgici, dar si pentru curiosi, iata o inregistrare Youtube despre atmosfera in concursurile ARRL DX SSB in anii 70, asa cum era ea din partea W.


Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum

https://www.youtube.com/watch?v=pdGcWXSiTzM

73s de Ciprian N2YO

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: ARRL DX SSB in anii 70

Mesajde yo5ajr » Mie Feb 28, 2018 8:53 pm

Doamne - Ciprian. Am vizionat filmuletul. Ce frenezie, ce atmosfera. Cele mai nostime sunt cei doi - unul care citeste "The Times Magazin" si din cand in cand face un QSO in contrapunct cu W3MM cu nervii de foxterrier. Pilon frant langa care totusi au ridicat un pilon mai rudimentar pentru Contest. Hartiile liniate in care complectau legaturile iar dublele erau la mila memoriilor sau se mai uitau pe liste. Atmosfera cu familii cu cainele, atmosfera cu adevarati pasionati. Filmul a adus si amintirile mele cand inainte de conteste sterpelam de la contabilitate formulare care erau potrivite pentru "Log", in lipsa formularelor liniam hartii cat de mari sa pot observa dublele cu o privire de ansamblu. Zau ca mi ai iesit o lacrima de emotii cat vizionam acest film. Pentru mine care am azi peste 60 de ani de cand am cunoscut aceasta nebunie nobila - sa vizionez acest film a fost ceva de ne descris emotional. Am retrait acele vremuri. Nu am de cat sa multumesc Ciprian si sper din toata inima ca si generatia mai tanara va intelege acele vremuri al radioamatorismului. Constat ca radioamatorii fie ei de ori de unde de pe Terra, suntem la fel - oameni pasionati, oameni buni, oameni generosi. Nu de mult la un IARU contest am avut si eu o intamplare extrem de hazlie cu Jeff, K1ZM, lucra vu indicativul VY2ZM, am si schimbat fotografiile unde se vede ca amandoi am atipit si totusi ne am auzit reciproc. Si el mi a trimis cand era atipit in acelas timp cu mine. E unul dintre radioamatorii "pur sange" de la voi. Multumesc Ciprian. 73 de yo5ajr Miki

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: ARRL DX SSB in anii 70

Mesajde 4x1ad » Mie Feb 28, 2018 10:06 pm

Pacat ca aici nu se pot da like-uri ca pe Facebook. S-ar fi primit multe de la nostalgicii cronici :) . Eu m-am bucurat sa vad echipamente si accesorii de la producatori de mult disparuti de pe piata: ETO, Gonset, Heathkit, Signal One, Collins, Drake, Electrovoice, Astatic, Telex, Murch, Nye-Viking, B&W, E.F.Johnson, Turner si altii dupa care salivam puternic in acele vremuri.
M-a amuzat sa vad si pilonul enorm cu 3 beamuri etajate amplasat intr-o zona de locuinte, langa zidul cladirii. Asa ceva nu mai exista astazi nici macar in visurile umede ale radioamatorilor.

73 de Morel, 4X1AD, ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo7fb
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:44 pm
Contact:

Re: ARRL DX SSB in anii 70

Mesajde yo7fb » Joi Mar 01, 2018 12:23 am

Subsriu idei de "like" mai anterior pomenite,totusi... imaginația mea viseaza,vrea un "vis umed".
Frumos!!!


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori