program LOG CN US CW

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

program LOG CN US CW

Mesajde yo3fff » Mar Mar 06, 2018 9:26 am

Buna ziua,

N-am avut de lucru aseara si am intrat in CN US CW...Concurs interesant insa...am pierdut prima etapa tot cautand un program de log pentru astfel de competitie...Am incercat Logix, DL5MHR si pana la urma m-am oprit tot la N1MM insa nu cu CN_US_CW.udc ci cu LZ Open. Un surograt insa CN_US_CW.udc nu a mers (erori peste erori).
Asa ca pentru urmatoarele etape, va rog sa imi spuneti cu ce program de log operati.
Logix si DL5MHR sunt programe pentru...cei care lucreaza cu mouse-ul. Ori asa ceva in concurs este "sinucidere" curata!
N1MM este f. OK cu conditia sa gasesti concursul implementat corespunzator.

Astept mesajele voastre.

Multumesc.

73 de YO3FFF
Cristi

yo9wf
Mesaje: 41
Membru din: Lun Apr 11, 2011 11:48 pm
Contact:

Re: program LOG CN US CW

Mesajde yo9wf » Mar Mar 06, 2018 1:50 pm

Writelog cu IOTA dar transmiti tu manual nr. stafeta. Info 0723 372 469

YO9HP
Mesaje: 96
Membru din: Joi Iul 08, 2010 11:06 am
Contact:

Re: program LOG CN US CW

Mesajde YO9HP » Mar Mar 06, 2018 1:51 pm

Cristi,
Ma bucur ca ai onorat CN-US-CW cu prezenta ta.
Pana la editia 2017 am lucrat cu N1MM, setat pe orice concurs care accepta numar serial, la emisie folosind cheia pentru codul stafeta. Sincronizare perfecta… Din 2017 exista fisierul YO_CN_US.udc, cu care eu nu am avut probleme. Insa nu am lasat setarile si acomodarea cu programul pentru cele 5 minute dinaintea concursului. Exista un articol pe acest site, care te-ar putea ajuta:
http://www.radioamator.ro/articole/view.php?id=1129
Atentie la acest paragraf:
„Sunt cazuri in care fisierele de initializare pentru concurs sunt corupte si inchiderea/deschiderea programului sau inlocuirea fisierului UDC nu rezolva problema. In acest caz inchideti programul, apoi stergeti fisierul YO_CN_US.udc. Apoi intrati in directorul SystemFiles si stergeti fisierul YO_CN_US grd_log.ini. Apoi copiati fisierul YO_CN_US.udc in directorul UserDefinedContests. Deschideti programul N1MM+ si setati concursul YO_CN_US, ca fiind concurs nou.”

Daca doresti sa experimentezi si alte programe, se pare ca cel mai popular este programul HAMWARE al lui YO9HSW. Succes! Alex, YO9HP

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: program LOG CN US CW

Mesajde yo3fff » Mar Mar 06, 2018 3:55 pm

@YO9WF multumesc pt. oferta. Prefer pe cat posibil sa ma limitez la N1MM...daca tot e vorba de un program cunoscut.

@YO9HP Multumesc Alex pentru sfat. Am facut exact ca acolo si functioneaza insa nu vad cum face "stafeta"! Adica trebuie "ochiometric si de mana sa completez codul stafeta ceea ce mi se pare..."lucru manual" cu PC-ul. In fine, asa am lucrat in concursul de ieri insa credeam ca am gresit undeva.
Se pare ca asta este limitatea N1MM. Cat priveste HAMWARE, am vrut sa-l testez insa nu-l gasesc pentru download. Ai cumva ultima versiune?

Multumesc.
73 de YO3FFF
Cristi

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: program LOG CN US CW

Mesajde yo3fff » Mar Mar 06, 2018 3:59 pm

@YO9HP Era sa uit...N1MM configurat cu YO_CN_US stie de dupe? Ca nu mi s-a parut?!
Cel putin eu am facut corectia manual cand m-a chemat cineva a doua oara, nu programul, automat (ca in cazul altor concursuri).

Multumesc.

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: program LOG CN US CW

Mesajde yo3fff » Mar Mar 06, 2018 4:32 pm

Am gasit la YO4KCA programul HAMWARE (TNX!). Din pacate la CN US CW nu stie sa dea serial number, doar ia interg codul receptionat la QSO-ul anterior si il pune la TX urmatoarea legatura :(
Stie cineva cu se face sa functioneaze corect in CN US CW?

Multumesc.

73 de YO3FFF
Cristi

YO9HP
Mesaje: 96
Membru din: Joi Iul 08, 2010 11:06 am
Contact:

Re: program LOG CN US CW

Mesajde YO9HP » Mar Mar 06, 2018 7:02 pm

Cristi,
Inteleg eu bine sau doresti ca N1MM sa decodifice numerele de control receptionate si sa le inscrie automat in log?
Adica trebuie "ochiometric si de mana sa completez codul stafeta ceea ce mi se pare..."lucru manual" cu PC-ul.

Nu ca ar fi dificil la nivelul actual al programelor de concurs, insa unde este placerea de a lucra in CW??!! Daca te referi la partea de emisie, sunt sigur ca un macro de tipul ! # {LASTEXCH} face exact ceea ce este mai important: transmite indicativul corespondentului, numarul de ordine si codul de 3 cifre receptionat la legatura anterioara.
Problema cu acceptarea QSO-urilor duble tine de setarile generale din N1MM.
Mergi in Config/Config Ports…/Function Keys si selectezi Work dupes when running. Iar F6 nu trebuie sa fie setata cu mesajul QSO B4..
Despre Hamware asteptam detalii de la autor sau de la cei care il utilizeaza.
73, Alex YO9HP

yo4dw
Mesaje: 3
Membru din: Mar Iun 22, 2010 12:04 am
Contact:

Re: program LOG CN US CW

Mesajde yo4dw » Mar Mar 06, 2018 7:23 pm

Cristi,
doar ce am verificat cum lucreaza hamware la CNUS CW si este ok. Cred ca tu in casuta unde se pune primul cod transmis nu ai pus si nr serial. Acolo la prima legatura se scrie : 001461, la validarea qso in arunca in log si in casuta apare automat: 002 XXX ( xxx codul primit anterior ). Noi anul trecut la KCA cu el am lucrat si a fost ok.
Daca ai nevoie de lamuriri suna -ma la 0722 582651 Cornelius yo4dw

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: program LOG CN US CW

Mesajde yo5ajr » Mar Mar 06, 2018 10:03 pm

Pentru concursurile interne "Hamware", cred ca este un log prietenos si reusit. Pacat ca nu se mai ocupa de el cel care a creat, George. La mine nu nu stiu din ce cauza nu "vine" din PC semnal PTT, doar CW, din cauza asta am folosit "Vox" - ul dar pana la urma am trecut sa fac TX cu bugul. Mi a facut placere chiar acest mod "nostalgic". 73 Miki

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: program LOG CN US CW

Mesajde YO4SI » Mar Mar 06, 2018 11:50 pm

Buna seara Cristi ! Hamware al lui George Ivancea - YO9HSW - se mai gaseste si pe saitul lui YO2KQT la regulamentul Cupa Timisului. http://www.yo2kqt.ro/index.php?option=c ... &Itemid=81
La aceasta varianta, nu exista spatiu intre cele doua grupe de trei cifre (serial si stafeta). George este un baiat extraordinar, dar nu mai are timp liber. Totusi, la rugamintea mea, a facut un ".exe" in care apare pauza intre cele doua grupe de cifre. Eu il folosesc. Ti-l pot trimite. A pune pauza intre grupe relaxeaza corespondentul. M-am bucurat ca te-am auzit . 73s !Mircea = yo4si.


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori