CQ WW WPX CW 2018

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

CQ WW WPX CW 2018

Mesajde n2yo » Joi Mai 31, 2018 10:45 am

Participarea si interesul pentru concursuri variaza nu intamplator cu activitatea solara. Insasi activitatea radioamatoriceaza in anii de minim solar este mai redusa. Aceeasi perceptie am avut-o si eu in aceasta editie a concursului WPX.
Si in acest an am fosr membru in echipa NR4M la categoria multi-multi, majoritatea legaturilor facandu-le pe banda de 40 de metri.
Propagarea in concurs a fost mai buna decat anticipasem, astfel incat s-au realizat mai multe legaturi in banda de 15 metri fata de anul anterior, ceea ce este remarcabil. Chiar si pe banda de 10 metri s-au pus in log 200 de legaturi, majoritatea cu statii nord americane, dar si cu unele din Caraibe si America de Sud. Banda de 20 de metri a fost deschisa aproape continuu, insa pe durata noptii, desi auzeam bine statii europene, noi nu eram auziti datorita QRM-ului european. Pe banda de 40 de metri conditiile au fost foarte bune, in prima noapte banda fiind foarte linistita, zgomotul fiind foarte redus, asa incat s-au putut lucra statii europene pana pe la ora 3 locala (7 UTC).
Din nefericire am fost nevoiti in doua randuri sa intrerupem total concursul datorita unor furtuni puternice locale cu frecvente descarcari electrice. O alta problema a fost reteaua locala de calculatoare si legatura la internet care au extins si mai mult durata lipsei de trafic. Astfel s-a acumulat un timpul pierdut de aproximativ 7 ore.
Exceptand aceste probleme tehnice, concursul a fost animat si s-au putut petrece ore bune de pile-ul copios intr-un anturaj foarte placut.
Am numarat mai putine statii romanesti decat in alte randuri, probabil datorita interesului in scadere pentru concursuri si declinului de propagare.

Multumesc tuturor statiilor YO cu care am realizat legaturi in acest concurs!

Puteti raporta scorul obtinut la adresa:
https://www.radioamator.ro/contest/scor ... i.php?c=19


CQWW WPX Contest, CW

Call: NR4M
Operator(s): N2YO KN4DEB NR4M K4QS KK4XX KA4RRU N3UA K4GMH K7SV KE3X
Station: NR4M

Class: M/M HP
QTH: Central VA
Operating Time (hrs): 41:37

Summary:
Band QSOs
------------
160: 16
80: 519
40: 1366
20: 1827
15: 699
10: 200
------------
Total: 4627 Prefixes = 1224 Total Score = 15,800,616

Club: Potomac Valley Radio Club


73s de Ciprian N2YO

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: CQ WW WPX CW 2018

Mesajde yo5ajr » Joi Mai 31, 2018 12:32 pm

Tnx Ciprian de relatare CQ WPX CW. Sunt curios daca de la voi de pe continent pe 160m s-a realizat QSO cu Europa. Eu nu am auzit nici una iar fiind-ca eram "neasistat", nu am deschis clusterul sau CW Skimmer. In rest relatarea me pe "radioamator.ro" la participare si la "3830 Claimed Scores" unde pe categoria mea pana azi sunt singur postat....! 73 de Miki

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: CQ WW WPX CW 2018

Mesajde n2yo » Joi Mai 31, 2018 7:06 pm

Miki,

Pe banda de 160 de metri nu au fost operatori dedicati, doar ocazional cineva mai verifica aceasta banda, de aceea scorul a fost atat de mic (16 legaturi, fata de 100 anul trecut). Nu mai am acces la logul de concurs, deci nu stiu daca s-au pus in log statii europene, dar presupun ca nu au fost asemenea legaturi.

73s de Ciprian N2YO

Avatar utilizator
YO9FNP
Mesaje: 89
Membru din: Lun Noi 29, 2010 3:26 pm
Contact:

Re: CQ WW WPX CW 2018

Mesajde YO9FNP » Vin Iun 01, 2018 12:01 pm

CQWW WPX Contest, CW

Pregatind participarea in WPX CW de anul acesta, am oscilat intre o participare monoband in benzile de jos (160, 80m) si o participare multiband.
Dupa experienta placuta de anul trecut din 160m (locul 2 world, record YO), perspectiva unei noi participari in Top Band era o mare provocare.
Totusi, inspiratia m-a determinat sa aleg o participare multiband, ceea ce s-a dovedit a fi o alegere buna, avand in vedere ca benzile de jos au fost o mare dezamagire in acest concurs.
Nu mi-am propus un rezultat anume, doar placerea de a lucra intr-unul din cele mai importante concursuri de CW ale anului. Desi in mod traditional aleg o categorie asistata, avand in vedere sistemul de multiplicatori din WPX, anul acesta am ales lucrul neasistat, astfel incat aproape toate legaturile din concurs au fost facute in conditii de run.
Banda de 7mhz a avut deschideri frumoase catre NA atat sambata cat si duminica dimineata, iar banda de 14mhz a fost deschisa permanent, astfel ca am pus in log multe statii din SUA, lucru extrem de benefic avand in vedere punctajul acordat si mai ales sistemul de multiplicatori.
In concluzie, a fost un week plin cu radio si multa distractie.
Band QSOs
160: 38
80: 186
40: 785
20: 1000
15: 206
10: 9
Total: 2224
Prefixes 811
Total Score 4,221,255
Club: MUNTENIA DX

73,
Dan YO9FNP / YR9F

yo7fb
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:44 pm
Contact:

Re: CQ WW WPX CW 2018

Mesajde yo7fb » Vin Iun 22, 2018 2:02 pm

Este disponibil Raw score, inainte de verificare.
Tuturor felicitari!
Marius,yo7fb.

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: CQ WW WPX CW 2018

Mesajde YO4SI » Vin Iun 22, 2018 11:21 pm

Felicitari si tie draga Marius. https://www.cqwpx.com/raw.htm?mode=cw
Foarte multe statii YO in top-ten. YR2V cu Ovidiu 2DFA operator locul unu in 160 m HP Asistat !! Felicitari tuturor. Asa cum am mai scris, eu am facut penitenta cu jumatate de watt in 20 m neasistat. Cand nu se mai auzea mai nimic, am dat un apel ca sa vad daca apar postat in reteaua rbn. Si am ramas uimit de cati decibeli am vazut acolo. Pe drept as fi putut fi acuzat de lipsa de fair-play. M-am framantat mult. Si cred ca am gasit explicatia : Unele programe de concurs dau TEST la sfarsitul apelului cand se face RUN. Cred ca s-a luat nivelul unui asemenea sfarsit de apel si probabil semnatura cu indicativul meu care tocmai atunci era in eter. Fara arbitru la statie nu este sport. Categoric ! 73s ! Mircea = yo4si.
Fişiere ataşate
QRPWPX.JPG
Doamne, cati decibeli la jumatate de watt !!


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori