MTS - FRR si matusa.

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1063
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: MTS - FRR si matusa.

Mesajde YO4BKM » Mar Aug 14, 2018 2:32 pm

yo5ajr scrie: Dracu stie care si in cate tari din lume radioamatorismul este considerat sport.
DR Miki, la http://www.crk.cz/FILES/qsl%20bureau%202017.pdf se găsește o listă cu birourile QSL din țările afiliate la IARU. Se poate chiar descărca. Cercetând-o rapid am găsit ca ar putea exista radioamatori sportivi în doar cinci țări:
BA-BL,BR-BT,BY,BZ: CHINA, Chinese Radio Sports Association, Box 6106, Beijing 100061
CM,CO,T4:CUBA, Federación de Radioaficionados de Cuba, Box 1, Habana 10100
EU-EW: BELARUS, Belarussian Federation of Radioamateurs and Radiosportsmen [BFRR]
PO Box 469, Minsk 220050, Belarus
LZ:BULGARIA, Bulgarian Federation of Radio Amateurs, Box 830, 1000 Sofia
YO-YR: ROMANIA, Federatia Romana de Radioamatorism Box 22-50, RO-014780 Bucharest.
La China și Belarus caracterul sportiv este arătat explicit, la România nu este nicio îndoială, în ce privește Cuba și Bulgaria m-am orientat după menționarea expresiei „federație”, pe care am considerat-o rămășiță a vechii organizări, dar este posibil să mă și înșel. În Rusia se folosește denumirea de „Soyuz Radiolyubitelei Rossii” care în traducere ar fi „Uniunea iubitorilor de radio ai Rusiei” care nu arată mare lucru dar, căutând în regulamentul RUSSIAN DX CONTEST - 2018, se pare că acordă numai plachete speciale pentru primii clasați la diferitele categorii.
Mă întreb ce ar spune sportivii adevărați din celelalte ramuri sportive unde se întrec numai sportivi dacă vor afla că sportivii radioamatori devin campioni sau obțin titluri de maestru al sportului în urma rezultatelor acumulate în întreceri la care participă oficial și nesportivi, care nu sunt legitimați la niciun club sportiv deoarece nici nu există, dar care dau puncte sportivilor români.
La Campionatul național de US (martie și octombrie) FRR a mai inventat o găselniță. Pentru radioamatorii neafiliați la FRR dar membri activi în cluburi sportive afiliate la FRR, s-a introdus categoria „open” la care trebuie să se înscrie cei care nu au și legitimație emisă de FRR, pe lângă legitimația clubului, pentru ca și aceștia să poată da puncte în campionat. Cei care refuză să se declare „open” la competiție sunt scoși din lista participanților, punctele lor nu sunt luate în considerare pentru niciun participant. Aici se face o confuzie: categoria „open” există numai la turnee (în mod deosebit la tenis, dar și la unele forme de box, yachting sau automobilism) și permite participarea sportivilor neprofesioniști alături de cei profesionoști. Conform legii Educației fizice și sportului https://lege5.ro/Gratuit/gi3dmnru/legea ... nr-69-2000 art. 13 alin. 2 și art. 14 alin. 1 toți radioamatorii români legitimați la cluburi afiliate la FRR sunt sportivi de performanță, sportivul de performanță este definit a fi amator sau nonamator. Așadar nu are ce căuta o categorie „open” decât ca sancțiune pentru ieșirea unora din alinierea la un abuz. Cât privește motivarea că fără astfel de „făcături” FRR nu ar mai avea subvenții de la MTS, este o eroare. Cât timp se vor organiza cinstit cupe, campionate și alte forme de întrecere, radioamatorul sportiv va fi o persoană respectabilă cu condiția ca rezultatele sale să fie obținute numai din confruntări organizate cinstit și corect cu alți sportivi. Iar câștigători de cupe sau campioni vor continua să existe pentru a justifica funcționarea Federeției Române de Radioamatorism Sportiv. Chiar dacă pe plan mondial nu găsește parteneri de confruntări internaționale decât în mai puține țări decât degetele de la o mână, fondurile atrase de MTS de la buget sunt socotite după numărul de federații sportive din subordine și nu i-ar conveni să piardă din acestea sau din numărul sportivilor. Așa că fondurile nu vor dispare, vor exista, mai mici sau mai mari, „după buget, coane Fănică”, se pare însă că mai important este cine și cum să ajungă la ele. 72!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori