MTS - FRR si matusa.

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

MTS - FRR si matusa.

Mesajde yo5ajr » Mie Aug 08, 2018 4:42 am

Am o antena LW - duduie pe toate benzile. Matusa a dat voie sa leg un capat de casa ei cu conditie ca din cand in cand sa intinda rufele spalate la uscat. Am anuntat ca pe data de 25 - 26 August 2018 sa nu intinda rufe ca este Campionatul National US multiband al Romaniei. Matusa fiind un impatimit "internaut" a gasit pe saitul Ministerul Tineretului si Sportului ca acest concurs "Campionatul de US International al Romaniei" se tine pe data de 11 - 12 Aug.2018 - prin urmare am dus in eroare si imi cere sa dezleg antena LW de sub strasina casei. Adresa saitului:http://mts.ro/evenimente/calendarul-competitii-sportive-luna-august-2018/
73 de yo5ajr Miki :lol:

yo4fyq
Mesaje: 349
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:43 am
Contact:

Re: MTS - FRR si matusa.

Mesajde yo4fyq » Mie Aug 08, 2018 7:23 am

:D :D :D LIKE
73 de YO4FYQ/KN44FD Claudiu
http://www.uus.ro

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: MTS - FRR si matusa.

Mesajde YO6EX » Mie Aug 08, 2018 9:21 am

Mai este ceva...



A. Competiţii sportive internaţionale care se desfăşoară în România

Radoamatorism Campionatul Internațional de US al României Prin radio 11 – 12.08

B. Competiţii sportive internaţionale care se desfăşoară în afara României
Radioamatorism
CM – telegrafie viteză Kazakhstan/Astana 25 – 29.08
CE – Us-telegrafie Prin radio 04 – 08.08
Cupa E – US-telegrafie Prin radio 11 – 12.08

Si altele...
.

yo4fyq
Mesaje: 349
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:43 am
Contact:

Re: MTS - FRR si matusa.

Mesajde yo4fyq » Sâm Aug 11, 2018 8:18 pm

73 de YO4FYQ/KN44FD Claudiu
http://www.uus.ro


Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 351
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Re: MTS - FRR si matusa.

Mesajde yo5er » Dum Aug 12, 2018 1:57 pm

Calendarul National are un ... International in lista :lol: :lol: :lol:

73's Septy
YO5ER
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: MTS - FRR si matusa.

Mesajde YO4BKM » Lun Aug 13, 2018 8:13 am

Cred că aici este o „făcătură” din condei. Dacă evenimentul din 25-26 august ar fi fost numit „Campionat internațional unde scurte” FRR ar fi trebuit să renunțe la desemnarea de campioni din categoria sportivilor (cu toate cele atrase de această calitate, clasificări sportive, titluri sportive, asemenea oricărui alt sportiv din alte ramuri precum atletism, gimnastică etc) deoarece în afară de participanții YO ceilalți participanți din DX nefiind sportivi ar fi dus la o situație de necompatibilitate: sportivi români care se confruntă cu nesportivi din toată lumea dar de la care adună puncte. Nicăieri nu se clasifică oficial sportivi în urma confruntării lor cu nesportivi. Dar s-a găsit „făcătura” cu denumirea „Campionat național unde scurte multiband” prin care, folosirea benzilor pentru DX (care nu ar fi avut mare căutare pe o arie redusă cât cuprinde teritoriul YO), face să justifice oarecum participarea celor din DX, chiar dacă nu sunt sportivi și, de aceea, ei primesc doar diplome, la fel cum acordă și alți organizatori de „championship” precum IARU, ARRL etc. Și iată cum, sub o denumire meșteșugit adusă din condei, se găsește totuși o explicație destul de subțire: este campionat național, domnule, deci este al nostru, cu și pentru sportivii noștri și acordăm toate titlurile sportive posibile numai pentru YO. Chiar dacă se confruntă sportivi cu nesportivi de la care adună puncte numai sportivii YO.
Cu toate acestea, la UUS se menține denumirea de Campionat internațional. Cu contradicțiile care apar din confruntarea sportivilor cu nesportivi. Și cu o precizare cam vagă privind desemnarea titlului de campion oricărui participant clasificat pe primul loc, fără să se arate dacă este din YO sau DX.
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: MTS - FRR si matusa.

Mesajde yo5ajr » Mar Aug 14, 2018 12:00 am

Extrem de clar draga Tavi. Dupa parerea mea la nivel global cei care conduc (sau incurca) radioamatorismul , sunt depasiti. Lumea se schimba, iar IARU si poate toate organizatiile sunt incapabili sa se adapteze. Dracu stie care si in cate tari din lume radioamatorismul este considerat sport. Poate fosta URSS dar la noi cert, este FRR. Daca se mai doreste ca FRR sa se mai "suga" ceva din bugetul din ce in ce mai subtire a unei vaca din din ce in ce mai stearpa (MTS), lucrurile musai sa fie clarificate. Pai nu e de rasul curcilor ca nesportivii din lume sa se confrunta mereu cu clanul sportivilor din YO ? Apoi - se stie ca la IARU FRR - ul nostru bolnavior este "unicul reprezentant" al Romaniei, ca altfel nu se poate! Oare chiar asa este? Se pare ca acest aspect a fost lamurit, si totusi.....de ce naiba IARU nu accepta ca membru si alte organizatii daca saracutul de FRR nu mai poate fi unicul reprezentant? Ce mai e si cu legitimitatea "reprezentantilor" natiunilor? Acum se pregatesc la drum sportivii nostri si nesportivii din aiurea la marea confruntare radioamatoriceasca din Corea de Sud. Urez succes sportivilor nostri dar nu care cumva cineva sa ceara azil politic in Corea de Nord. Fiti vigilenti! 73 de Miki :lol:

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: MTS - FRR si matusa.

Mesajde yo8cln » Mar Aug 14, 2018 8:49 am

Incet , incet matusa va beneficia de "facilitatile " long wire-ului nostru , pt. ca noi nu o sa-l mai folosim.
Ne tot invirtim in jurul degetului , fara sa incercam sa spunem adevarul ! Toate " facilitatile" regulamentelor sint facute pentru un grup de " smenari" care "deconteaza" la MTS sau DJTS "marile " lor realizari si incaseaza sume deloc de neglijat .Ei sint sustinuti de acei " activisti" judeteni care sint retribuiti sa faca figuratie pe la cluburile lor. Fie ca este vorba de HSCW , campionate nationale , simpo national , sau altele singurul target este sa le iasa lor cit mai mult. In ce priveste schimbarea... nicio sansa ! Vor veni altii care vor urma aceleasi principii ! Cel mult putem spera , poate , sa vina altii care sa fie in stare sa faca (refaca) o revista , o pagina de internet , sa comunice cu merea masa . Atit timp cit vom sustine indivizi care raspund in stilul jandarmilor la intrebarea "de ce a durat numai 7 minute qtc-ul ? ) radioamatorismul YO va fi tot pe locul 17 la IARU ! Si apropo de IARU , am mai spus-o : daca nu sinteti capabili nu va mai bagati ! ( valabil pt. cei care in ssb au facut 50% din legaturile cw). Cer asta pt. ca si pe mine ma faceti de ris (fiind din YO ). 73 ! de yo8cln.

yo2bpz
Mesaje: 28
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:09 pm
Contact:

Re: MTS - FRR si matusa.

Mesajde yo2bpz » Mar Aug 14, 2018 9:15 am

Un pic atopic la "Matusa..." : in 25.07.2018 am expediat (intern prin NEMOEXPRESS si extern prin posta) diplomele pentru castigatorii la " Memorial YO7VS 50 MHz", insotite de adresa 341, prin care rugam confirmarea primirii lor prin e-mail sau telefonic.
Cei de la YO7KAJ si YO2KQT au confirmat primirea in ziua urmatoare, intre timp si statiile EA, LZ si YU au confirmat prin mail, singurii care nu au facut-o a fost YP0A (FRR).
Ingrijorat ca nu a ajuns, am trimis in 12.08 un mail lui YO3CZW, in care imi exprimam intentia sa retrimit diploma prin posta luni, 13.08.2018.
Dar in aceasta zi am primit de la YO3CZW mesajul de mai jos:

Buna dimineata.
Diploma a ajuns.
O zi placuta.

Si am ramas surprins de "promptitudinea" confirmarii si de seriozitatea destinatarului!
Adrian Voica, YO2BPZ


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Google [Bot] și 12 vizitatori