YO HF DX

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: YO HF DX

Mesajde n2yo » Mie Aug 22, 2018 8:57 am

Pentru Cornel YO4BXX,

Un pic off topic. Articolul la care faceti trimitere (FRR este singura autorizată să organizeze şi să controleze activitatea de radioamatorism din România) nu mai este valabil. Un nou Statut a intrat in vigoare in acest an o data cu sedinta Adunarii generale. Pe site-ul web al FRR continua sa existe acel statut din 2001, dar el este abrogat. Noul Statut nu poate fi gasit online nicaieri, eu cel putin nu l-am gasit ca sa pot face referiri documentate. In orice caz, potrivit noului Statut, Federatia inceteaza sa mai controleze sau sa mai reprezinte interesele radioamatorilor YO, aria de preocupari limitandu-se la ceea ce FRR identifica a fi "sport". Cred ca exista un articol in Statut care indica explicit faptul ca FRR reprezinta numai interesele membrilor din structurile afiliate.

In orice caz, cred ca nu va asteptati ca vreun reprezentant al conducerii FRR sa va raspunda public nedumeririlor dumneavostra. La prima vedere se pare ca membrii conducerii au facut un legamant nu care cumva sa comunice ceva pe vreun site public, cum ar fi de pilda un forum ca cel pe care postam in acest moment. De altfel daca ii intrebati, ei nici "nu citesc" acest site, fiind de buna seama ocupati cu activitati mai importante.

Sper ca discutiile sa nu devieze spre alte subiecte decat YO DX HF Contest.

73s de Ciprian N2YO

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: YO HF DX

Mesajde n2yo » Mie Aug 22, 2018 9:07 am

Foarte frumoasa invitatia facuta de Alex YO9HP pentru a participa in YO HF DX Contest. Am trimis si eu cateva invitatii radioamatorilro YO prin email. De asemenea, am contactat membrii PVRC solicitandu-le sa participe in acest weekend in concurs. Un banner la qrz.com invita la YO DX HF Contest toti radioamatorii care il citesc.
Speram sa fie participare buna. Cu propagarea stam mai rau.
Voi fi si eu prezent cu indicativul N2YO. In ultimii 20 de ani nu cred ca am ratat mai mult de 2, poate 3 participari.

Margarit YO9HG mi-a comunicat sa anunt pe forum ca radioamatorii YO care lucreaza in YO DX HF dar care, din diverse motive, nu pot face logul in format CABRILLO pot sa trimita fisa log pe hartie, prin Posta, dupa care Margarit va face conversia in .CBR. Pentru a confirma adresa postala trebuie sa-l contactati telefonic pe YO9HG la numarul 0726 36 48 34


73s de Ciprian N2YO

yo9hrb
Mesaje: 53
Membru din: Lun Iun 21, 2010 8:46 am
Contact:

Re: YO HF DX

Mesajde yo9hrb » Mie Aug 22, 2018 9:26 pm

Am primit pe mail invitatia de la Ciprian. Am fost placut surprins. Voi face tot posibilul sa imi improvizez o antena si sa particip, probabil dupa ora 22 (pana atunci montez parchet :D ). Anul viitor... alte conditii, ca voi termina casa. Pardon, baza de concurs, inclusiv antenele. Locatie: KN35FC11XQ.
73!

Bafta la concurs.

Silviu, YO9HRB

yo4bxx
Mesaje: 44
Membru din: Mar Aug 31, 2010 4:49 pm
Contact:

Re: YO HF DX

Mesajde yo4bxx » Joi Aug 23, 2018 12:14 am

Pentru Ciprian N2YO,

Multumesc pentru cele transmise! Ai dreptate, acum trebuie sa ne concentram pe YO HF DX, iar alte probleme sa le lasam pe alta data. Acum trebuie sa vorbim cu amicii YO si sa participam cat mai multi la aceasta competitie a tarii noastre cu Mapamondul! Ciprian, sa stii ca procedezi foarte bine ca trimiti multor radioamatori invitatia de participare! Chiar acum am vorbit cu Mircea YO4SI si-mi spunea ca a dat si el telefoane la prieteni pentru a fi activi in acest week-end. In principal, Sefii de Radiocluburi trebuie sa faca o buna mobilizare, astfel incat in lista multiplicatorilor sa apara toate judetele.
Si eu doresc sa particip. Sunt pentru doua trei saptamani in deplasare, la fiul meu in Crevedia – Judetul Dambovita. Imi pregatesc o antena de banda larga, un FD4, maine sper sa o montez si sa fac testele necesare, pentru ca sambata cu un FT897D sa fiu si eu activ cu indicativul YO4BXX/P din Judetul Dambovita. Sa fiu sanatos si sa pot lucra in SSB (in CW nu ma ajuta urechea…) si sa dau tuturor controlul: 59 DB!!!
Ca si in postarea anterioara, urez inca odata mult succes participantilor la YO HF DX!

YO4BXX Cornel

yo9hrb
Mesaje: 53
Membru din: Lun Iun 21, 2010 8:46 am
Contact:

Re: YO HF DX

Mesajde yo9hrb » Dum Aug 26, 2018 4:53 pm

Am reusit sa umplu logul cu ... 5 (cinci) legaturi. La a sasea (vanam un VU), o lampa din lantul FI al batranului FT250 a demisionat. Inlocuitoarea era la vreo 50Km distanta. Nu-i nimic, la anul o sa am si piese de rezerva la mine.
Am trimis logul, asa amarat cum este, sa nu piarda cei 5 concurenti punctele...

O zi buna.

yo2bpz
Mesaje: 28
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:09 pm
Contact:

Re: YO HF DX

Mesajde yo2bpz » Lun Aug 27, 2018 9:20 am

Desi nu mi s-a ars nimic, si eu am facut doar 20 de legaturi. Dar am participat si am trimis log! YO2BPZ

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: YO HF DX

Mesajde n2yo » Lun Aug 27, 2018 9:58 am

Si in acest an am operat din amplasamentul lui Steve NR4M care mi-a pus la dispozitie cu generozitate statia. Din nefericire pot sa spun ca aceasta a fost editia YO DX HF Contest cu cea mai proasta propagare de cand operez din W. Pana acum recordul fusese detinut de anul 2015 cand activitea geomagnetica pe durata concursului fusese intensa. De aceasta data o neasteptata furtuna geomagnetica pricinuita de o bresa in coroana solara a facut ca propagarea in cea de-a doua jumatate a concursului sa fie extrem de proasta. Practic, o data ce indicele Kp a sarit de la 4 la 7 nu s-a mai putut lucra in nicio banda vreo statie din afara Statelor Unite si din acest motiv pentru mine practic concursul a luat in acel momend sfarsit. Astfel am fost prins cu banda de 40 de metri nelucrata suficient, numai 98 de legaturi fiind puse in log.

Concursul incepuse frumos, banda de 20 de metri suna mai mult decat satisfacator, zgomotul benzii era redus si semnalele EU destul de puternice, asa ca am fost optimist. Cum era de asteptat, nu s-a auzit nimic pe banda de 10, dar aveam sperante sa realizez cateve legaturi pe bande de 15 metri. Din pacate nu am reusit acest lucru, probabil am ratat scurta perioada cand legaturi transatlantice au fost posibile, desi am tras cu urechea in permanenta la aceasta banda.

Banda de 80 de metri s-a prezentat in conditii mediocre, insa cu putin efort se puteau lucra destul de multe indicative europene si YO. Unele statii YO aveau semnale excelente pe aceasta banda. Banda de 40 de metri a dezamagit foarte mult, dar cauza condtiilor proaste de propagare pe aceasta banda se datoreaza exclusiv perturbatiei geomangetice mentionate anterior. Cu cateva zile inainte de concurs am evaluat banda de 40 de metri si semnalele europene se auzeau la nivele foarte bune pe timpul serii si al noptii (americane).

Conditiile tehnice de la NR4M au fost caracteristice sezonului in care se fac reparatii si imbunatatiri la statie. De pilda antena 4 Square pe 80 de metri a fost indisponibila si am lucrat doar cu o antena Quad. Unul dintre amplificatoarele liniare avea o problema interna cand se comuta pe 40 sau 80 de metri si a trebuit sa lucrez cu putere redusa. Din fericire nu am avut in acest an nicio intrupere din cauza furtunilor, desi considerand rata redusa de QSLO-uri, cred ca o intrerupere de 3-4 ore nu ar fi afectat in niciun fel scorul final.

Am lucrat destul de putine statii YO (nici nu e de mirare) si fireste nu am pus in log toate judetele. Sper insa ca toate judetele YO sa fi fost reprezentate in concurs.

Multumind tuturor statiilor YO pentru legaturi, iata si scorul realizat:

Call: N2YO
Operator(s): N2YO
Station: NR4M

Class: SO Mixed HP
QTH: VA
Operating Time (hrs): 15
Radios: SO2R

Summary:
Band CW Qs Ph Qs Mults
---------------------------
80: 57 35
40: 98 41
20: 397 30 79
15:
10:
---------------------------
Total: 552 30 155 Total Score = 380,990

73s de Ciprian N2YO

1.jpg


3.jpg


2.jpg

Avatar utilizator
DL2LDE
Mesaje: 26
Membru din: Lun Noi 21, 2016 1:02 pm
Contact:

Re: YO HF DX

Mesajde DL2LDE » Lun Aug 27, 2018 11:57 am

Felicitari Ciprian,
Da, din pacate, banda de 40m a fost aproape moarta in a doua parte a concursului. Cum nu am o antena relativ buna, decat pentru aceasta banda 99,99% din legaturi le-am facut aici. Nu foarte multe DX-uri insa, poate si pentru ca am lucrat exclusiv SSB. Abia dupa concurs, cand am trimis logul am observat ca se poate lucra si SOSB la modul MIXT. Asa ca... desi cu o singura legatura in 14 Mhz si 1 QSO in 3,5 Mhz plus 126 QSO-uri in 7 Mhz am trimis log la categoria SOAB. E clar ca in clasament voi fi undeva dupa locul 100. Cat despre participare, nu stiu ce sa zic. Cum nu am mai lucrat de peste 20 de ani in YODX nu pot face o comparatie. Pe harta am pus doar 26 de judete.
Multumesc tuturor celor cu care am reusit sa schimb un control.
Rezultat, desi modest:
Band QSOs Pts DXCC Cty
3,5 1 1 1 0
7 126 556 26 26
14 1 2 1 0
Total 128 559 28 26
Score : 30.186

73 de Daniel, DL2LDE / YO2LDE
73's de Daniel, DL2LDE / YO2LDE

yo4bxx
Mesaje: 44
Membru din: Mar Aug 31, 2010 4:49 pm
Contact:

Re: YO HF DX

Mesajde yo4bxx » Lun Aug 27, 2018 12:58 pm

Vineri am reusit sa termin de instalat o antena FD4 iar seara am ascultat benzile noastre de concurs si m-am bucurat ca erau linistite, zgomot mic. Dar in timpul concursului zgomotul de fond era mult mai mare, in 14MHz si mai mare. Duminica seara am ascultat din nou benzile si erau la fel de zgomotaoase (in comparatie cu vineri seara), deci propagarea este mereu imprevizibila!
In acest YO DX am reusit sa fac doar 63 QSO-uri. Cate 19 in 3,5 si 7 MHz si restul in 14MHz. Sunt mult mai putine fata de cat mi-as fi dorit, dar in SSB atat am putut, propagarea nu m-a ajutat. Nici pe mine nici pe celelalte statii participante. In CW am observat ca erau multe statii, dar in SSB pe ici, pe colo. Pacat ca nu m-a ajuta urechea sa lucrez si CW, asta e! M-am bucurat sa aud multe statii YO, foarte multi bucuresteni in 3,5 – 7 – 14. In 10m la CW l-am auzit doar pe YO3ND facand apel. M-am uitat in arhiva mea si din 2015 nu am mai avut QSO-uri in 10m in YO DX. In 15m am asteptat mereu sa se deschida, la fiecare ora din zi, dar numai pe la ora 12 la CW am auzit doua statii rusesti, in rest liniste, iar in SSB nimic, nimic… Pacat ca nu am reusit sa-l lucrez pe Ciprian N2YO, Poate data viitoare.
O statie foarte activa in cele 3 benzi in care am lucrat a fost YO3JAK care opera foarte bine, felicitari! Cred ca s-a facut o buna promovare a acestei competitii si sa ateptam (inainte de rezultate) sa vedem cate loguri YO se primesc la FRR pentru arbitrare, depasim media de 200 loguri?
Am scris aici felul cum am participat la un YO DX facut in deplasare la Crevedia cu o antena care cobora de la 6m la 3 stalpi de pe gard care ii inalta-sem la 3-4m. Am experimentat aceasta antena. Cand ajung acasa la Techirghiol am de facut o noua antena. Pe un pilon de 11m o sa montez un dipol 2x20m (care v-a cobora la capete la 5m) si o sa fac masuratorile necesare (si cu un MFJ269) si apoi instalez un FD4 (dupa indicatiile amicului Mircea YO4SI) sa vad cu care sunt mai avantajat. Voi face coborarea cu un cablu simetric de 450 ohmi (de 15m lungime) luat de la LCCOM odata cu statia FT897 de care sunt foarte multumit. Dupa experimentari as dori sa postez pe aici rezultatele pentru orientare.
Pentru ca acum am mai mult timp pentru scris, vreau sa spun (off topic) ca eu am lucrat mereu (40 de ani) in US dar de cativa ani am inceput sa fiu activ in trafic si concursuri in UUS (ii multulesc lui YO4FYQ Claudiu care mi-a dat indicatiile necesare: antena DK7ZB 5+8 elemente, completare loguri, tehnici constructive, cum sa folosesc dxsumit.fi sau dxmapss.com, lucruri cu care un om trecut de 70 de ani se descurca mult prea greu…). Deci intoarceti antenele si spre Constanta ca a mai aparut un amator de UUS!!!
Va doresc mult succes in activitate! YO4BXX Cornel

YO9HP
Mesaje: 96
Membru din: Joi Iul 08, 2010 11:06 am
Contact:

Re: YO HF DX

Mesajde YO9HP » Lun Aug 27, 2018 3:32 pm

Asa cum s-a comentat, propagarea nu a fost deloc de partea participantilor la YODXHF-2018.
Inceputul a fost relativ normal, cu activitate intensa in 20 m si 40 m. Pentru 10 m si 15 m aveam sperante modeste, din cauza valorilor scazute ale fluxului solar, insa in primele 30 minute realizasem 2 QSO-uri in 10 m (IT9 si LZ5) si cca 10 QSO-uri in 15 m (DL, I, UA3, KA1R etc). Dezastrul a fost evident dupa ora 19 UTC, cand zgomotul a crescut puternic in banda de 20 m, iar rata a scazut la cca 1 QSO/3 minute. In aceste conditii am concentrat activitatea in benzile inferioare, pana la ora 23:30 UTC, cand declinul activitatii si oboseala m-au determinat sa iau o pauza de 3 ore.
Am revenit la ora 02:30 UTC, cand am avut surpriza sa constat ca, in toata banda de 40m, se auzeau doar 2-3 statii. Abia in acest moment am consultat valorile indicilor geomagnetici si am aflat de Kp=7 !!! Cu mare greutate am lucrat N2YO si K1LZ in banda de 80 m.
Restul concursului a fost o lupta pentru inscrierea in log a fiecare indicativ nou care aparea pe cluster si pentru a reduce diferenta fata de YR9F, liderul de la cqcontest.net . Felicitari lui Dan, YR9F, pentru transparenta (in ultimii ani a publicat permanent scorul in timp real, pe internet) si pentru conducerea detasata a categoriei YO-SO-Mixed-HP (din ceea ce am aflat pana acum). Am urmarit cu interes si scorurile postate de YO9AGI si YO8DOH. I-am simtit lipsa lui Ionut, YO9WF, care cred ca a fost QRL cu CM-RTG in UN-land.
Nu pot estima participarea generala a statiilor YO, dar, cel putin in CW, se pare ca a fost participare buna. Invit participantii YO sa publice scorurile la http://www.3830scores.com/.
In rest, success organizatorilor, pentru care greul abia acum incepe.
Inchei prin reproducerea unui fragment din mesajul statiei LZ5R, publicat la 3830:
Main reason of activity was to test antennas and to show some respect to our neighbors.
LZ5R team.
Frumos spus, mai ales ca are scorul cel mai mare, raportat pana acum (1328 QSO) !

73, Alex YO9HP

Band CW Qs Ph Qs Mults
80: 174 7 40
40: 354 55 46
20: 382 90 56
15: 11 0 6
10: 3 1 3
Total: 924 153 151

Total Score 732,652

Club: C.S. Petrolul Ploiesti


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori