Remember: YO-Contest acum... 62 de ani

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Remember: YO-Contest acum... 62 de ani

Mesajde YO6EX » Mar Sep 18, 2018 12:46 pm

Rezultatele concursului international YO Contest in urma cu 62 de ani... :)
Nota: Raul Vasilescu YO3VG, ulterior YO3LX.
Fişiere ataşate
Radioamatorul-page-004A.jpg

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Remember: YO-Contest acum... 62 de ani

Mesajde YO4BKM » Mie Sep 19, 2018 1:23 pm

Foarte binevenită o asemenea prezentare care mă face să mă simt încă tânăr. În anul acestui YO CONTEST aveam 9 ani, localitatea mea nu era încă electrificată, tata avea un radio cu lămpi la baterie (anodică 90V și acumulator cu plumb pentru filamente) marca, dacă nu mă înșel, Aston, UL-UM-US.
Din articol nu reiese dacă au participat și țări din occident sau din grupul celor ostile, una era vecină cu noi. Nu știu dacă au existat restricții privind contactul cu radioamatori din anumite țări. Dar 10 ani mai târziu, când făceam și eu trafic ca receptor și frecventam clubul gălățean, aflam că se face trafic radio YO cu orica țară de pe glob. Am văzut în revista Sport și Tehnică un QSL „exotic” primit de un român de la suveranul Iordaniei, așa aflam atunci că în lumea radioamatorilor intră toate categoriile sociale.
Din articol mai reiese accentul mare care se punea pe stagiul de receptor, existând chiar și echipe, la ambele categorii receptorii de pe primul loc realizând scoruri mai mari ca radioamatorii de emisie-recepție, probabil și din motive de regulament. Ultimul QSL de receptor pe care l-am primit a fost prin 1998 de la un radioamator din Franța, din YO nu am mai primit cu mult înainte de 1989. 73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori