ETICA IN CONCURSURI pe US

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

ETICA IN CONCURSURI pe US

Mesajde yo5ajr » Vin Feb 01, 2019 6:24 pm

De multi ani lucrez in concursuri, in special la acele de mai mare anvergura. Asta este "damblaua mea" si asta ma tine in "priza" . Incerc sa fac receptii mai de calitate, incerc sa studiez sansele, mobilizez propriile mele resurese fizice si psihice (atat cate au mai ramas la 80 de ani), incerc sa pastrez "fair play - ul in competitii pentru ca in mintea mea radioamatorismul este si consider o indeletnicire nobila. Cu toate astea, uneori ma dezgusta comportamentul sub ori ce critica a unor participanti, si nu, nici - o data din YO - mai mult din sfera uUA dar si din DL sau OK, OM sau 9A. Cred ca si alti compatrioti din YO au constatat asta dar ianinte sa ne suparam, trebuie sa discernam cauza. Una din cauzele este propagarea, cand stai in RUN pe o frecventa o oara doua dupa care apare o alta statie exact pe tine pe care inainte nu ai auzit. Nu are nici - o vina, si nici tu nu ai pentru ca in perioada anterioara propagarea nu a permis sa ne auzim de si am fost calati pe aceas frecventa. In acest caz eu anunt ca fac QSY, sau el va face aceas lucru. Alta e situatie, cum s-a intamplat la recentul CQWW CW 160m cand dupa 4 ore de RUN, cat am sorbit din cafea, un indicativ DR.... de langa Koln, fara sa lanseze acel QRL?, tam nisam lanseaza apel. Am rugat sa faca QSY macar 1 Khz in sus sau jos - facea ca nu ma aude de si eram cu 1 Kw (notificat..) Am mai rugat, intre timp m-au chemat statii. El, nu si nu. Am fost nevoit sa anunt ca SRI, acum fac QSY din cauza lui DR...., si asa si am facut fara sa ma enervez la culmea dar cu amaraciune ca in asa zisa "gentleman band" se intampla asta. Am si scris la acel coleg de la DR... ca nu e etic sa faca astfel de lucruri. Cand am lucrat cu indicativ NATO, chiar am fost injurat cu 99 de un indicativ dintr-un stat african unde operatorul....era un rus. Si la el am scris o scrisoare dojenind, la care mi a raspuns ca nu pe mine personal m-a injurat ci indicativul care este "dusmanul de moarte" al tarii sale. In toate imprejurarile insa trebuie sa pastram echilibru si bunul simt dar cu consecventa lamurite si punctate incalcarile eticii de radioamator. Lipsa atitudinii "naste monstri" dupa cum vedeti la faimoasa Lege cu inregistrarile. "Nu misca frunzele daca nu sufla vantul" - se pare ca la noi au suflat vanturile :)))
73 si pace tuturor. Miki

Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori