Intrebarea saptamanii

Aflati ce schimbari s-au operat la radioamator.ro. Comentariile si sugestiile dumneavoastra sunt binevenite.
yo7gdb

Propunere de: Intrebarea saptamanii

Mesajde yo7gdb » Mie Ian 23, 2019 11:36 pm

Propunere de intrebarea saptamanii: Considerati oportuna si eficienta comunicarea diverselor activitati radioamatoricesti si detalii despre acestea numai prin facebook, in conditiile in care suntem radioamatori si se presupune ca avem mijloace de comunicatie, exista acest site si site-ul federatiei,pe care din pacate se posteaza destul de putine si cu destul de mare intarziere?

Astazi, la QTC am auzit o afirmatie care suna cam asa: "... mai multe informatii pe facebook...." si m-am intrebat atunci de ce mai avem nevoie de statiile radio, de ce nu utilizam asa cum ar trebui acest site si site-ul federatiei... Sunt destui radioamatori care nu au cont pe facebook si altii care nu vor sa aiba cont si din aceasta cauza unele informatii ajung la ei mai greu... Noroc de unii binevoitori si de prieteniile dintre noi! Nu consider fair-play si in spirit radioamatoricesc sa pui informatii de interes pentru radioamatori numai pe facebook!! :x

YO4BKM

Re: Intrebarea saptamanii

Mesajde YO4BKM » Joi Ian 24, 2019 12:07 pm

Susțin demersul pentru o întrebare a săptămânii în genul cum a fost formulată de YO7GDB, dar ceva mai nuanțată, astfel:

„Câtă atenție acordați comunicărilor din domeniul radioamatorismului făcute pe Radioamator.ro, hamradio.ro si facebook?
Răspunsuri
1. Acord egală atenție tuturor celor trei medii de comunicare
2. Acord cea mai mare atentie mediului Radioamator.ro
3. Acord cea mai mare atentie mediului Hamradio.ro
4. Acord cea mai mare atentie mediului Facebook
5. Nu mă interesează acest gen de comunicare”

73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

n2yo
Site Admin

Re: Intrebarea saptamanii

Mesajde n2yo » Joi Ian 24, 2019 4:00 pm

Cred ca intrebarea nu este potrivita, pentru ca optiunile nu se adreseaza aceleiasi categorii de vizitatori pentru cele trei medii de comunicare. In plus, "mediul facebook" este prea generic, continutul fiind extrem de divers. Cred ca ati dorit sa spuneti "pagina facebook a FRR", acolo unde, din cate am inteles, crainicul emisiunii QTC trimite ascultatorii pentru informatii suplimentare.

Audienta pentru informatiile distribuite de FRR este diferita fata de cea care citeste Radioamator.ro. Dupa cum se cunoaste Federatia conduce numai activitati sportive, reprezinta numai interesele membrilor si este preocupata exclusiv de latura sportiva a radioamatorismului, de unde si sugestia redenumirii organizatiei in Federatia Romana de Radioamatorism Sportiv care ar reflecta mai bine obiectivele continute in Statut (https://www.radioamator.ro/misc/Statut-FRR.pdf). Prin urmare la mediile de comunicare Hamradio.ro si pagina facebook a FRR gama informatiilor ar trebui sa se axeze mai ales pe activitatile sportive si de aceea audienta ar trebui sa fie formata din microbisti, suporteri, radioamatori sportivi, membri legitimati etc, pe cand la Radioamator.ro vizitatorii sunt interesati de o paleta larga si diversa de preocupari din sfera radioamatorismului.

In plus, respondentii la acest sondaj sunt cititori ai site-ului Radioamator.ro, pentru ca intrebarea saptamanii apare pe acest site, deci potentialii votanti pentru altceva decat Radioamator.ro ar putea sa lipseasca, nevizitand acest site si deci nefiind in masura sa-si impartaseasca opinia.

73 de Ciprian N2YO

Înapoi la “Noutati, critici si sugestii (despre radioamator.ro)”