SG al frr

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: SG al frr

Mesajde yo8cln » Mie Iul 02, 2014 2:19 pm

Inca o intrebare fara raspuns (principiul frr :ciinii latra , caravana trece ) . Ma uit in calendarul competitional al frr si vad ca CI UUS este pe 6 si 7 iulie, adica duminica si luni ?! Oare asa sa fie ?
Cum ati prezentat la Monaco programul ? Oare luni avem cu cine face legaturi ? In CA al frr exista o persoana responsabila cu PR (public relation ) . Oare nu are voie sa comunice ? Vai de mama noastra ! 73 ! de yo8cln

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: SG al frr

Mesajde yo9rij » Mie Iul 02, 2014 3:45 pm

Salutari Dr OM Ghita, problema este ca are voie sa comunice "doar in interior", sau ar trebui sa comunice dar pe la colturi ca de fapt IARU le-a recomandat sa discute din pozitii de egalitate cu toate organizatiile de radioamatori din YO pentru asigurarea stabilitatii si mai ales pentru rezolvarea gravelor probleme de comunicare, pe care FRR le are, Iar punctul de vedere comun sa fie transmis catre IARU! Sa asteptam actul de curaj de a iesi in public reprezentantul FRR prin care sa exprime cele deja cunoscute de toti radioamatorii! Sa vedem cum o sa "o dea cotita"! Eu cred ca pot si de data asta sa "o dea de gard" Cine pariaza? Hi! 73!

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: SG al frr

Mesajde yo8cln » Joi Iul 03, 2014 1:49 pm

Inca o dovada de (oare lipsa de bun simt ?) , cit contam noi ! Nici acum datele de concurs pt. CI UUS nu au fost schimbate pe site-ul frr. Probabil toti muncesc pt. expeditia in Madagascar ! 73 ! de yo8cln.

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: SG al frr

Mesajde yo8cln » Joi Iul 03, 2014 2:47 pm

Si inca o intrebare: de ce ati afisat o hotarire din 2005. Noi sintem in2014.... 73 ! de yo8cln

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: SG al frr

Mesajde yo9rij » Joi Iul 03, 2014 4:28 pm

Desi nu imi este adresata intrebarea, avand in vedere ca veci nu veti auzi vreo explicatie de la FRR, Dr OM Ghitza, imi permit totusi sa fac un exercitiu de imaginatie si propun un raspuns (inspirat si bazat pe fapte si intamplari reale).
Anuntul a fost publicat pentru a sublinia faptul ca desi radioamatorii aveau un cadru legal, FRR nu a fost in masura sa faca nimic din 2005 pana acum, hotararea avand aceeasi soarta de inaplicabilitate ca si recentul protocol semnat cu mare pompa, cu IGSU, care "rezolva o problema mai veche a radioamatorilor'! Hi! In fapt nu rezolva nimic! Diletantism de la A la Z! (acum si cu reclama din 2005) Hi! 73!

Avatar utilizator
YO9FNP
Mesaje: 89
Membru din: Lun Noi 29, 2010 3:26 pm
Contact:

Re: SG al frr

Mesajde YO9FNP » Joi Iul 03, 2014 4:40 pm

... acelasi praf in ochi cu care ne-am obisnuit din partea FRR. Prin postarea pe site-ul FRR a Ordinului 1995/1160 din 2005 se vrea a scoate in evidenta "avantajele" ce decurg din statutul de membru FRR.
Dar atentie! "sprijina membrii retelei... in obtinerea aprobarilor legale" nu inseamna "scuteste membrii retelei de obtinerea aprobarilor legale".
Fara o "lege a antenelor" in adevaratul sens al cuvantului, cu actuala legislatie din YO, pentru a-si instala legal antenele, radioamatorul trebuie sa obtina aceleasi aprobari de la vecini, certificate de urbanism, autorizatii de constructii, ca orice alta constructie.
Referitor la anterior mentionatul ordin, sunt tare curios in ce consta "sprijinul" ministerului. Chiar si o incurajare ar fi buna! HI
73,
Dan YO9FNP

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: SG al frr

Mesajde YO3JW » Joi Iul 03, 2014 5:18 pm

Salut celor doi comentatori!
Daca cineva se uita atent "poate" observa ca acel calendar este din 2013(de ce a ramas asta acolo, asta e alta pacoste! Dar este acolo de tare mult timp....)
Calendarul pe 2014 este la http://www.hamradio.ro/2014 ; concursuri interne, calendar competitional!
Cat priveste prezentarea unui fragment din ordinul din 2005, poate intereseaza pe cineva.
In cazul comentatorilor, care probabil nu au nevoie de aprobari speciale sa-si instaleze antene, lasati pe alti sa decida daca e bine sau nu.

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: SG al frr

Mesajde yo9rij » Joi Iul 03, 2014 9:06 pm

Salut Pit,
Ordinul asta este ca "aghiasma"- Nu face nici bine, dar nici rau! Hi! Sa fie acolo, sa vada lumea ca avem! Nu conteaza ca nu ne ajuta cu nimic! Hi! (tot la praf se ajunge!)! Cu stima! 73!

YO5BFJ
Mesaje: 109
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:39 pm
Contact:

Re: SG al frr

Mesajde YO5BFJ » Joi Iul 03, 2014 10:00 pm

E bine ca mai sunt pa aici si oameni care citesc cu mintea !

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: SG al frr

Mesajde yo8cln » Vin Iul 04, 2014 8:46 am

Mny tnx, OM Pit. I-mi pare rau ca, din neatentie (nu din vina celora care au pus calendarul pe 2013) am stirnit discutii ! Dar, oare regulamentul la CI UUS este valabil ? Pt. ca am consumat 3 dupa amese ca sa pun la punct 10 gHz si poate nu se tine ! Si inca ceva : nu inteleg de ce , la intrebari nu raspunde cineva dintre "oficialitati" ? (sau poate inteleg dar , i-mi este rusine sa o spun ). 73 ! de yo8cln.


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori