C E DE HSCW

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

C E DE HSCW

Mesajde yo8cln » Mie Iul 09, 2014 8:30 am

Zilele trecute s-au desfasurat C.E. de HSCW in Polonia. Romania a fost reprezentata de 5 radioamatori . Pina aici, toate bune si frumoase ! Numai ca, deplasarea s-a facut pe cheltuiala proprie si de aici toate "problemele". Cinci "vlasgani" inghesuiti intr-un Pasat, pe distanta de 1500 km, fara cazare, fara masa, cu mici pauze ... Si totusi s-au obtinut medalii. La "scurte si ultrascurte" este un articol in care cei care iau pozitie impotriva modului in care frr este condusa sint urechiati si facuti nerusinati. Ce senzatie va da aceasta participare in Polonia , de implicarea frr (s.g , s.f ) in aceasta actiune ? Mie i-mi este rusine ! 73 ! de yo8cln

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: C E DE HSCW

Mesajde yo8cln » Mie Iul 09, 2014 9:00 pm

La qtc-ul de azi, un anunt stupefiant ! La campionatul mondial de hscw, frr are bani sa trimita numai 3 (trei) concurenti ! Oare ce senzatie va provoaca aceasta stare de fapt ? Mie, de rusine, mai ales ca m-am jurat sa nu mai sprijin aceasta mirsavie. 73 ! de yo8cln

Avatar utilizator
YO9FNP
Mesaje: 89
Membru din: Lun Noi 29, 2010 3:26 pm
Contact:

Re: C E DE HSCW

Mesajde YO9FNP » Mie Iul 09, 2014 9:41 pm

In fata unor astfel de situatii ar trebui sa crape obrazul de rusine radioamatorilor YO, si nu in cazul aparitiei unui alt indicativ cu terminatia "HQ" in concursurile internationale, inclusiv in IARU HF!
Cluburile afiliate FRR ar trebui sa ii intrebe atat pe "presedintele ales democratic" (tnx YO5AM), cat si pe vicepresedintele "coordonator a tot si toate", de ce nu atrag fonduri la FRR, de ce isi bat joc de munca celor care s-au antrenat si acum sunt in imposibilitatea de a se prezenta la concursurile internationale. De ce desi legea sportului prevede ca deplasarea la competitiile internationale este suportata financiar de federatie, aceasta organizatie ii umileste in continuare pe cei care ne reprezinta cu cinste in plan international, punandu-i in situatii care de care mai jenante...
Dar noi vedem in continuare paiul din ochiul altora, fara a vedea barna din ochiul FRR!
73,
Dan - YO9FNP

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: C E DE HSCW

Mesajde yo9rij » Mie Iul 09, 2014 9:59 pm

Dr OM Ghita,
Citind randurile lacrimogene si pline de incarcatura sentimentala de la rubrica amintita, constat cu aceeasi mahnire ca in tara nu se cunoaste realitatea de la varful FRR. Situatia din Polonia este o alta situatie de adaugat la lungul sir de gafe si minciuni propagate de conducerea FRR, pentru a prosti radioamatorii. Raportarile cu medalii obtinute nu face decat sa creasca bugetul FRR (a se citi: Agentia de voiaj FRR), cheltuit pe "excursii exotice" si mai putin pe ceea ce este necesar unor sportivi. Pentru cei care vor sari ca arsi de cele spuse de mine aici, ii rog sa faca distinctie intre FRR ca organizatie si conducerea, partial dezastruoasa, a FRR! Cu respect! 73!

yo5fmt
Mesaje: 137
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Re: C E DE HSCW

Mesajde yo5fmt » Joi Iul 10, 2014 7:41 am

Orice are legatura cu FRR...bun rau, nu conteaza, motiv super pentru cei, care ca niste cai troieni au muscat din interior FRR-lui si de atunci nu pierd orice ocazie de a denigra aceasta organizatie, din rationamentul ca poate castiga mai multi adepti pentru secta lor. Sper ca scarba care incet se instaleaza prin randul HAM-lor din YO fata de un asemenea comportament marsav sa-i arunce acolo unde le e locul-in groapa de gunoi al istoriei radioamatorismului romanesc! Nu e nici un subiect care apare aici pe radioamator.ro ori pe grupul de discutii de pe yahoo la care sa nu apara acesti indivizi cu comentarii in care principala idee este denigrarea FRR. Mai oameni buni! Ce ar fi sa nu mai poluati spatiul virtual radioamatoricesc???

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: C E DE HSCW

Mesajde yo8cln » Joi Iul 10, 2014 7:54 am

OM Vasile, yo5fmt, eu nu am denigrat pe nimeni, am relatat doua situatii penibile , care mi-au creat senzatie de rusine ! P.S. nu sint membru ARR sint membru A.S. Dorna DX Grup ! 73 ! de yo8cln

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: C E DE HSCW

Mesajde YO3JW » Joi Iul 10, 2014 11:43 am

Din cate cunosc din perioada anterioara:
YO8CLN, Ghita a fost un sustinator al FRR prin numeroasele sponsorizari in nume propriu sau de la firma la care lucreaza. Pentru acest lucru i se cuvin multumirile noastre
De asemenea, din perioada anterioara, se apela de numeroase ori la sprijinul cluburilor membre ale federatiei pentru completarea lotului care participa la diverse competitii de telegrafie viteza, ceea ce a facut ca loturile sa aiba mai multi participanti. Probabil ca asa se va intampla si pentru Campionatul Europei din toamna. Cred ca cluburile au si ele nevoie de rezultate pentru a demonstra ca fac performanta.
De ce federatia nu are bani pentru toti cei care ar putea merge. Aici sunt mai multe intrebari care se pot pune. Am inteles ca pe 25 iulie va fi o sedinta a CA al FRR. Poate in prezenta consilierului ministrului Gabriela Szabo se vor putea prezenta justificari pentru o alocare suplimentara de fonduri.
Merita incercat. Deci sa asteptam sa vedem ce se va decide si daca va fi vre-un sprijin din partea ANS.
Din punctul meu de vedere, care nu sunt un mare fan al telegrafiei viteza, mi se pare ca aceasta ramura impreuna cu RGA sunt mari consumatori de resurse financiare. Ele supravietuiesc datorita unor inimosi radioamatori care in cele cateva centre din Romania se ocupa de aceasta activitate. Pe baza rezultatelor obtinute, pe plan local se obtine si sustinere financiara. Ar fi bine ca din acele resurse obtinute sa se continue pregatirile si participarile sportivilor la competitii.
Sunt nu mai putin de 9 categorii de participare. Asta inseamna cel putin 9 sportivi, daca nu mai multi. Toate costa!
Felicitari echipei participante la Cupa Europei din Polonia. Daca YO8WW a fost soferul, atunci au avut parte de un as al volanului care pe langa indemanarea condusului a avut si rezistenta fizica sa faca parcursul dus intors intr-un timp scurt. Din pacate timpul trece si nu stiu daca va mai fi in stare de astfel de performante odata cu trecerea anilor. Inca odata felicitari echipei!
Cat priveste ARR, le doresc succes in activitatile lor !
PS Multumim pentru demersurile celor de la ARR pentru acreditarea Insulei Fericirii de langa Sulina ca EU-191p.
Probabil ca in curand va fi activata pentru prima oara. Insula este partajata intre YO si UR, pe insula existand granita intre cele doua tari!.


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori