sufixe yo

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

sufixe yo

Mesajde yo8cln » Vin Iul 11, 2014 8:41 am

Am o nedumerire : cautind pe net am descoperit ca, existe doua indicative yo cu acelasi sifix !
Acestea sint yo3am si yo5am ! Initial am crezut ca, unul dintre acestia este inactiv, dar nu !
(surse: HamQTH , dxheat.com ...) O fi corect ? 73 ! de yo8cln

YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

Re: sufixe yo

Mesajde YO8RNI » Vin Iul 11, 2014 9:03 am

Nu e nici o nedumerire, yo3am nu exista.
Faptul ca il gasiti postat pe diverse siteuri nu inseamna nimic, ele culeg diverse informatii ca sa aiba cu ce umple spatiul:-))Daca va uitati mai bine, peste tot unde vedeti yo3am nu are si un nume asociat:-))
Probabil la un moment dat a fost postat pe cluster pe undeva gresit si a ramas in istorie:-))
Bob

Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 351
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Re: sufixe yo

Mesajde yo5er » Vin Iul 11, 2014 9:57 am

Old story, daca o sa cauti o sa mai gasesti si alte indicative in genul asta. ANCOM e institutia abilitata sa elibereze certificate de radioamator cu indicative unice. Pe considerentul ca se mai muta omul in tara si isi schimba districtul, ceea ce foarte rar se intampla, "nu e voie" sa existe indicative cu sufixe identice. Oameni buni, dupa mintea mea si regulamentar, indicativul complet trebuie sa fie unic nu doar sufixul. Iar pe Marius YO5AM il puteti asculta in mai toate QTC-urile duminicale de pe repetorul YO5D sau YO5ER-L aducand un aport considerabil radioamatorismului YO

73's Septy,
YO5ER
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: sufixe yo

Mesajde YO6EX » Vin Iul 11, 2014 12:01 pm

Au existat cateva sufixe identice in districte diferite, dar am vazut ca ANCOM a reparat situatia.

YO3AM a fost autorizat inainte de 1989, dar apoi a disparut.

Tot asa, apare pe HAMCALL.COM - YO3AA, un anume Barbu, care nu mai este de mult autorizat.
(cum a primit individul sufixul AA, ramane o intrebare!).

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: sufixe yo

Mesajde YO9CHO » Vin Iul 11, 2014 12:11 pm

yo3aa apare in mai multe locuri: https://www.google.com/search?q=yo3aa&gws_rd=ssl
:lol:
iata-l fotografiat: http://s704.photobucket.com/user/Greidy ... a.jpg.html
:mrgreen:
sau in lista ANCOM din 2011: YO3AA, BARBU CONSTANTIN, B/0037/99-A, III, BUCURESTI,STR.VALEA ALBA NR.5 BIS,SECTOR 6
:!:

Indicativ istoric : Popescu Malaiesti YO3AA

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: sufixe yo

Mesajde YO8RAA » Vin Iul 11, 2014 4:42 pm

AM original
YO3AM-BECHER MIELU,str. Apusului nr. 60-70, Bl.71, scara A, etaj 3, ap.13, sector 6, Bucuresti.
Un veteran al radioamatorismului YO. Avea clasa a II-a inca din 1957.
Un bun constructor, lucra cu un final conceput de d-lui cu GU-29 care putea fi atacat cu 0.5 W, o schema care apoi am expermentat-o multi dintre noi.
Poate cei din Bucuresti isi mai amintesc de el. Eu nu l-am mai intalnit dupa 1990.

AM clona
YO5AM=YO5QCT ALDEA NICOLAE MARIUS str. Gheorghe Pop de Basesti nr.5, bloc 2, scara A, ap. 10, Bistrita, autorizat clasa III in 1989 la DRTv-Cluj cu indicativul YO5QCT. Activ.

ER original
YO8ER Ungureanu Aurel str. Luceafarului nr. 13, bloc E-60, scara D, ap. 3, Suceava. Decedat. Dupa lege indicativul era obligatoriu sa nu fie realocat pana in 2016. Din pacate traim in Romania unde orisice se calca in picioare. A condus destinele radioclubului judetean Suceava aproape 30 de ani. A fost un om si un radioamator deosebit care va ramane in istoria radioamatorismului din Bucovina alaturi de YO8DD (YR5DD)-Dem Dascalu. Dumnezeu Sa-l Ierte!

ER clona
YO5ER=YO5OWB-POP SEPTIMIU MIHAI Str. Comoara 1, Nasaud, Bistrita. in 2000 primeste de la Directia Cluj indicativul YO5OWB clasa a IV UUS. Prin desfiintarea claselor de unde UUS si eliminarea examenelor de CW primeste automat clasa a III-a. In 2011 isi schimba sufixul cu cel al fostului sef de radioclub judetean ing. Ungureanu Aurel. Cred ca daca ar fi stiut de ce boala a suferit si cum l-a macinat aceasta in ultimii ani de viata, tanarul nasaudean s-ar fi gandit de sapte ori inainte de a accepta (cere) acest sufix.

AA-ORIGINAL
BR5AA - Paul Popescu Malaiesti
YO3AA - Ernest Gross (YR5IG, YO3ING)
YO3AA - Paul Popescu Malaiesti

AA clona
YO3AA Barbu Constantin, str. Valea Alba nr. 5 bis, sector 6, Bucuresti, autorizat clasa a III-a in 1984 cu autorizatia 0268/84/B si indicativul YO3AA, activ mai mult in cw, ultima mentionare in callbook 2012. A fost auzit in eter si in acest an, posibil sa fi uitat sa-si reinoiasca autorizatia (expira la inceputul acestui an), sau este o omisiune in callbook mai=2014. In anul 1984 s-au intamplat multe anomalii in alocarea indicativelor. S-a profitat de faptul ca incepand cu urmatorul an (1985), indicativele nu se vor mai acorda centralizat ci de cele patru directii teritoriale (Bucuresti, Iasi, Timisoara si Cluj).

Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 351
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Re: sufixe yo

Mesajde yo5er » Vin Iul 11, 2014 5:42 pm

ER clona
YO5ER=YO5OWB-POP SEPTIMIU MIHAI Str. Comoara 1, Nasaud, Bistrita. in 2000 primeste de la Directia Cluj indicativul YO5OWB clasa a IV UUS. Prin desfiintarea claselor de unde UUS si eliminarea examenelor de CW primeste automat clasa a III-a. In 2011 isi schimba sufixul cu cel al fostului sef de radioclub judetean ing. Ungureanu Aurel. Cred ca daca ar fi stiut de ce boala a suferit si cum l-a macinat aceasta in ultimii ani de viata, tanarul nasaudean s-ar fi gandit de sapte ori inainte de a accepta (cere) acest sufix.


Total gresit examenul pentru clasa a 3-a l-am dat la Bistrita unde am sustinut primul si singurul meu examen MORSE, luat cu brio :lol: (Ask YO5CBX & M0GRT) N-am nici o treaba ca sunt catalogat ca si clona dar revizuiti-va informatiile. In prezent am trecut de la acea clasa de mult. Si daca a murit, D'zeu sa-l ierte, cu siguranta nu se supara ca spiritul radio e dus mai departe de mine :lol: :lol: :lol:

P.S.
Oare de la Dvs veneau in duminica concursului YODX VHF pe 145.500 atacurile cu "Cine ti-a dat tie ma indicativu asta ...[etc]" fara sa va prezentati in prealabil si cu mare QRM ca sa nu mai pot realiza nici o legatura?

73's Septy,
YO5ER
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: sufixe yo

Mesajde yo8cln » Sâm Iul 12, 2014 5:25 pm

Marius al vostru, in articolul despre yp0hq, facea apel la bun simt ! Oare cum ar suna yo8ac in loc de yo8cln obtinut de mine prin influienta si putere ? Va spun eu : penibil ! Atentie cind vreti sa dati lectii ! Poate aveti (sau ar trebui) sa invatati multe ! Poate totusi incerci sa renunti la ER , apropo de bun simt . 73 ! de yo8cln

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: sufixe yo

Mesajde yo8cln » Sâm Iul 12, 2014 7:17 pm

Apropo de yo3am, cineva spunea aici ca nu exista ! Iata ca, are nume si locatie .....73 ! de yo8cln

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: sufixe yo

Mesajde YO6EX » Sâm Iul 12, 2014 9:32 pm

Se vede clar că mulţi deţinători de indicative "second hand", habar n-au de istoria radioamatorismului, aceea mai recentă, pentru-că despre aceea mai veche nici atât!
Dacă ar fi ştiut cîte ceva despre asta, poate ar fi fost mai reţinuţi în a-şi atribui indicative care au aparţinut altor radioamatori.
Desigur, există şi cazuri mai rare, cu indivizi cărora nu le pasă de nimic, călcând în picioare orice şi pe oricine.

Au existat şi mai există posibilitatea obţinerii unor indicative cu două litere, care nu au aparţinut nimănui, sau care au fost acordate doar pe hârtie unor purtători de autorizaţie (care nu au avut nici-un fel de activitate) şi a căror re-autorizare nu ar deranja pe nimeni.
Dar e mai uşor să te dai mare cu un indicativ utilizat de antecesori cu activitate bogată şi faimă în radioamatorism.
Cazul prezentat mai sus nu este singular. :!:


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori