echipamente militare

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
Avatar utilizator
yo9cxv
Mesaje: 2
Membru din: Dum Iun 05, 2011 5:42 pm
Contact:

echipamente militare

Mesajde yo9cxv » Sâm Noi 15, 2014 4:18 pm

MA GANDESC MEREU CAND APAR DIFERITE ANUNTURI,CUM SE FACE CA UNELE ECHIPAMENTE MILITARE(STATII,TUBURI,ANTENE,ETC)AJUNG LA ACEIASI ,,RADIOAMATORI"BINEVOITORI,CARE MAI APOI,LE REDIRECTIONEAZA LA PRETURI,,RADIOAMATORICESTI".
CE PARERE AU CEI CARE SE OCUPA DE ACESTE ACHIZITII,DESTINATE DEZVOLTARII ACTIVITATII DE RADIOAMATORI,CARE AJUNG DE REGULA LA ,,SPECULANTI"?

Avatar utilizator
YO2MBA
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 3:13 am
Contact:

Re: echipamente militare

Mesajde YO2MBA » Sâm Noi 15, 2014 4:52 pm

Acum 11-12 ani am văzut din tren, după ieşirea din gara Caransebeş spre Timişoara, grămezi de aparatură radio militară mai mult sau mai puţin spartă înşirate pe o distanţă de zeci de metri pe o platformă de beton de încărcare/descărcare de-a lungul căii ferate. A fost un peisaj foarte trist. Eu unul prefer să ajungă oriunde altundeva aparatura casată.

Pare cert faptul că naţiunea aceasta nu se va vindeca prea curând de spionita moştenită din secolul trecut, pentru ca donarea sau vânzarea la preţuri modice a surplusurilor militare să devină realitate şi la noi. Realitate în sensul de normalitate, de practică curentă, nu excepţii cu intervenţii şi rugăminţi până la cele mai înalte niveluri.

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: echipamente militare

Mesajde yo8cln » Sâm Noi 15, 2014 4:59 pm

Exista in YO un organism care se ocupa cu preluarea acestor echipamente si oferirealor radioamatorilor ? 73 ! de yo8cln.

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: echipamente militare

Mesajde yo2loj » Sâm Noi 15, 2014 10:41 pm

Cum sa existe asa ceva daca normele prevad casarea doar de catre firme autorizate? Casare in sens de distrugere fizica. Clasica spionita, era sa zic sovietica, dar din pacate e romaneasca 100%.

YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: echipamente militare

Mesajde YO9HSW » Sâm Noi 15, 2014 11:22 pm

yo8cln scrie:Exista in YO un organism care se ocupa cu preluarea acestor echipamente si oferirealor radioamatorilor ? 73 ! de yo8cln.


Nu exista, dar daca va straduiati un pic gaseati asta:

http://www.romtehnica.com.ro/category/a ... blicitare/

De ani de zile se tot scot legal la licitatie publica de catre Ministerul Apararii, insa e mai usor sa acuzam pe altii de afaceri inchipuie.

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: echipamente militare

Mesajde yo8cln » Dum Noi 16, 2014 8:08 am

Ei , acum deranjeaza si intrebarile ! Stiu de site-ul respectiv dar, nu ma intereseaza vechiturile.73 ! de yo8cln

yo3cen
Mesaje: 167
Membru din: Lun Oct 27, 2014 4:29 pm
Contact:

Re: echipamente militare

Mesajde yo3cen » Dum Noi 16, 2014 12:03 pm

yo9cxv scrie:MA GANDESC MEREU CAND APAR DIFERITE ANUNTURI,CUM SE FACE CA UNELE ECHIPAMENTE MILITARE(STATII,TUBURI,ANTENE,ETC)AJUNG LA ACEIASI ,,RADIOAMATORI"BINEVOITORI,CARE MAI APOI,LE REDIRECTIONEAZA LA PRETURI,,RADIOAMATORICESTI".
CE PARERE AU CEI CARE SE OCUPA DE ACESTE ACHIZITII,DESTINATE DEiZVOLTARII ACTIVITATII DE RADIOAMATORI,CARE AJUNG DE REGULA LA ,,SPECULANTI"?


Eu am folosit, tot aici pe forum pe o tema asemanatoare, cuvantul "bisnitar" in loc de "speculant".
Drept urmare am fost catalogat "securist" si amenintat cu actiune penala de unul din comercianti.

Poate o sa-ti raspunda la intrebare cei care se simt vizati. Unul iar a umplut o pagina la rubrica vanzari.

yo3hjv
Mesaje: 785
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: echipamente militare

Mesajde yo3hjv » Dum Noi 16, 2014 8:51 pm

Oficial, este imposibila preluarea de echipamente de telecomunicatii de la armata. Din 2010 este un Ordin de ministru care obliga la casare prin distrugere. Am inteles ca situatia vine la pachet cu oficializarea dotarii cu echipamente NATO, care au regim special. Cel putin la noi.
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: echipamente militare

Mesajde yo3fhm » Lun Noi 17, 2014 11:28 am

Nu stiu cum e la M.Ap.N sau la alte institutii OPSNAJ, dar iata ce spun "Instructiunile nr.167 din 30.07.2009 privind scoaterea din functiune, valorificarea si casarea bunurilor, in unitatile Ministerului Administratiei si Internelor", publicate în Monitorul Oficial nr. 597, din 31 august 2009.
Mai jos reproduc cateva extrase din forma consolidata la data acestei postari :

ART. 20
Prin raportul justificativ, întocmit în condiţiile art. 19, se propune aprobarea scoaterii din funcţiune a mijloacelor fixe, simultan cu una dintre următoarele operaţiuni:
a) aplicarea procedurilor de valorificare a mijloacelor fixe scoase din funcţiune, altele decât clădiri şi terenuri;
b) casarea directă, în cazul următoarelor bunuri improprii valorificării:
[.....]
6. aparatura radiofonică, aparatura radiotelefonică, echipamente şi staţii radio şi radioreleu, aparatura de secretizare, părţi sau ansamble din acestea ori componente speciale care, prin procedura de valorificare, ar conduce la furnizarea de informaţii cu caracter secret.

De asemenea, ar mai fi de retinut urmatoarele:

ART. 22
După primirea listelor mijloacelor fixe propuse pentru scoaterea din funcţiune, aprobate, unităţile care deţin mijloacele fixe desfăşoară următoarele activităţi:
a) valorifică mijloacele fixe scoase din funcţiune, altele decât clădiri şi terenuri, în conformitate cu prevederile art. 23;
b) casează/demolează mijloacele fixe a căror casare/demolare directă a fost aprobată.

CAP. IV: Valorificarea bunurilor, altele decât clădiri şi terenuri

ART. 23
Bunurile, altele decât clădiri şi terenuri, se valorifică în starea fizică în care se află sau ca bunuri rezultate în urma dezmembrării sau demolării lor, astfel:
a) prin licitaţie publică deschisă cu strigare, selecţie de oferte, negociere directă, în condiţiile
Regulamentului privind organizarea şi desfăşurarea procedurilor pentru valorificarea bunurilor scoase din funcţiune, precum şi a celor scoase din rezervele proprii, aflate în administrarea
Ministerului Administraţiei şi Internelor, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 81/2003, cu modificările şi completările ulterioare;
b) prin valorificare directă fără organizare de licitaţie, în cazul în care producătorul sau alt ofertant acceptă schimbarea bunului cu altul nou având aceeaşi destinaţie şi caracteristici tehnico-funcţionale cel puţin egale cu ale bunului schimbat, această schimbare fiind supusă acceptării producătorului sau a altui ofertant;
c) prin transmitere fără plată la alte instituţii publice sau la unităţi de cult aparţinând cultelor religioase recunoscute în România.

ART. 73
(1) Operaţiunile de dezmembrare, desfacere, tăiere, spargere sau alte modalităţi de casare se fac conform normelor tehnice în vigoare astfel încât obiectul să îşi piardă forma iniţială, asigurându-se recuperarea materialelor refolosibile.
(2) Excepţie fac deşeurile de echipamente electrice şi electronice, care se predau centrelor de colectare în starea fizică în care se află, în conformitate cu prevederile Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 78/2000 privind regimul deşeurilor aprobată cu modificări prin Legea nr. 426/2001, cu modificările şi completările ulterioare, şi ale Hotărârii Guvernului nr. 448/2005
privind deşeurile de echipamente electrice şi electronice.

ART. 74
(1) Materialele care nu se pot folosi în cadrul unităţilor Ministerului Administraţiei şi Internelor şi nici nu se pot valorifica prin operatorii economici autorizaţi care au ca obiect de activitate achiziţionarea de astfel de materiale se distrug, consemnându-se despre aceasta în procesul-verbal de casare a mijloacelor fixe/de declasare şi casare a unor bunuri materiale.
Distrugerea materialelor care intră în aceste categorii se face cu respectarea normelor legale în vigoare privind protecţia mediului.
(2) După caz, deşeurile pot fi predate gratuit sau contra cost operatorilor economici autorizaţi să le distrugă, conform prevederilor legale în vigoare.

Cine vrea, intelege exact ce trebuie si cum trebuie.
SI ca sa nu mai existe comentarii :

Listă bunuri materiale destinate transmiterii fără plată pentru anul 2014

Cine cauta, gaseste. Ei, cum e, baieti ?!

Acum, sa fim seriosi. Speculanti sau nespeculanti, ideea e ca cine a pus mana pe astfel de "deseuri", e liber sa faca ce vrea cu ele. Aaaa, ca unii dintre noi jinduiesc dupa niste vechituri care sunt vandute cam scump de onorabilii /venerabilii "intreprinzatori" (aoleu, era sa zic "bisnitari/smenari/smecherasi/" etc., dar imi simt nadragii atarnand de frica actiunilor spectaculoase in instanta pe care le-as putea suporta pentru utilizarea unor astfel de epitete) - asta-i alta poveste. Ca peste tot in lume, cine poate - oase roade.

Personal, nu incurajez astfel de chestiuni si stiu sigur ca si eu mi-am dorit unele vechituri, dar n-am cazut in plasa nimanui si am negociat intotdeauna un pret corect. Nu uitati zicala "nu-i nebun ala care cere, ci ala care da! ". Daca nu puteti oferi, nu inseamna ca trebuie sa-i injurati sau sa-i puneti la zid... dar nu va impiedica nimeni sa le urati "Vanzare buna" (in urmatorul secol...) :D

Q.E.D.
73 de Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

YO7BPC
Mesaje: 83
Membru din: Lun Ian 03, 2011 8:54 am
Contact:

Re: echipamente militare

Mesajde YO7BPC » Lun Noi 17, 2014 11:53 am

INCREDIBIL!
Citesc și mi-e greu să admit!
Tot echipamentul militar ce a fost procurat din import sau realizat în țară a fost obținut prin cheltuire de bani publici ! Acele bunuri au intrat în patrimoniul național ! Casarea prin distrugere e o dovadă crasă de prostie, de distrugere a patrimoniului național! Acolo sus nimeni nu gândește că toata aparatura distrusă ar fi putut fi folosită drept material didactic în radiocluburi, cercuri tehnice, case de copii, facultăți, etc? Strămoșii ziceau: Primum non nocere ! Dar, din păcate, decidenții nu au studiat latina ... E mai ușor să dai ordin de distrugere !
73 de YO7BPC


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori