echipamente militare

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: echipamente militare

Mesajde yo5ajr » Lun Noi 17, 2014 2:37 pm

Cu ani in urma prin stradaniile regretatului V.Ciobanita au ajuns multe echipamente de la MAI la radioamatori. Cred ca sumele pretinse in acele vremuri au fost "ticluite" pentru a mai ajuta bugeteul mereu sarac al FRR. La ce au fost folosite ecele sume.....eu cel putin nu stiu dar vad ca multi colegi vand statii dezmembrate la care doar pentru un component acum pretind sume mai mari de cat valoarea intregului mijloc . "Recent" FRR a mai primit daca aduc bine aminte 5 autoturisme DACII si unul de teren ale caror soarta nu stim. In "Instructiunile 117/30.03.2009" Art.23 aliniatul C scrie ca "acele mijloace electronice se pot ceda fara plata la alte institutii publice". Tot in aceasta "Instructiune" la Art.73 alienat 2 scrie: "Exceptie fac echipamentele electronice care se predau centrelor de colectare in stare in stare fizica in care se afla" Prin urmare posibilitati sant - poate duc fier vechi la centre de colectare in schimbul acelor echipamente...?
Doar vointa si buna vointa trebuie de catre cei alesi se noi?....! Un pilon nu e secretizat....hi - iar pe cine intereseaza echipamentele de secretizare chiar daca sunt depasite vremii fizic si moral? Radioamatorul e inventiv insa si din componente sau chiar aparatura poate face multe pentru scopul pur radioamatoricesc.

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: echipamente militare

Mesajde yo3fhm » Lun Noi 17, 2014 4:14 pm

YO7BPC scrie:INCREDIBIL! Citesc și mi-e greu să admit!
Probabil ca n-ati citit chiar tot, altfel ati fi remarcat alte alineate si prevederi care v-ar mai fi lamurit.
YO7BPC scrie:Acele bunuri au intrat în patrimoniul național !
Gresit. Conform legilor, nu orice bun obtinut prin bani publici, poate fi eligibil pentru a intra in patrimoniul national. Ar fi lipsit de sens. Obiectele de patrimoniu sunt in general legate de cultura. Vedeti aici:
Întrebări frecvente pe marginea legilor privind protejarea patrimoniului cultural
Patrimoniul cultural naţional este alcătuit din bunuri cu valoare deosebită sau excepţională, istorică, arheologică, documentară, etnografică, artistică, ştiinţifică şi tehnică, literară, cinematografică, numismatică, filatelică, heraldică, bibliofilă, cartografică şi epigrafică, reprezentând mărturii materiale ale evoluţiei mediului natural şi ale relaţiilor omului cu acesta, ale potenţialului creator uman şi ale contribuţiei româneşti la civilizaţia universală
Imaginati-va acum ca RTP-urile si RTM-urile nu pot fi bunuri de patrimoniu. Si multe altele asemanatoare.
YO7BPC scrie:Casarea prin distrugere e o dovadă crasă de prostie, de distrugere a patrimoniului național!
Echipamentele tehnice uzuale n-au nimic de-a face cu patrimoniul national (cultural). Casarea lor nu reprezinta neaparat o dovada de prostie. In Instructiunile prezentate se specifica si cazurile in care se ajunge la casare prin distrugere. In general, echipamentele care ajung la casare (distrugere) au operat cu informatii clasificate - si in aceasta situatie, se prefera distrugerea acestora. E foarte adevarat ca aici exista nuante care pot fi interpretate de oameni care au un pic mai multa ratiune, un dram de gandire si care nu au ochelari de cal. Pe vremea lui Ceasca, au fost tone de echipamente provenite de la MAI si DSS, care au fost scoase "la reforma". Se casau doar partile care prezentau riscuri de securitate (cristale de cuart, de exemplu), iar restul se dadea la radioamatori (dar asta nu pentru ca ar fi stiut gestionarii sau sefii de logistica de radioamatori, ci pentru ca exista cineva la FRR care solicita acest lucru si ducea tratative cu autoritatile respective!).
In prezent, se procedeaza astfel la echipamentele IT care contin medii de stocare a datelor. Ca exemplu, cand calculatoarele si-au indeplinit ciclul de functionare, daca nu pot fi donate unei institutii publice (din motive diverse - ex: vechime si uzura morala prea mare) atunci se valorifica la kilogram, prin cedare catre firme care preiau echipamentele respective. Dar inainte de asta, se scot mediile de stocare (in speta, hard-discurile) si se distrug, prin lovire cu ciocanul. Asa prevad normele. Aaaa, ca eu sau altul mai pot recupera magnetii din neodym ... asta-i altceva, dar important e sa faci praf platanele, ca sa nu mai poata fi recuperata informatie de pe ele. Si cum nu sta nimeni sa demonteze hard-discuri, atunci dai cu sete in ele, folosind un baros!

De asemenea, exista si alte echipamente IT care prezinta riscuri de securitate. De exemplu, imprimantele laser. De pe cilindrii acestora se pot recupera unele informatii si din acest motiv, depinde in ce zona s-a operat cu ele. Institutiile publice pot opera si cu informatii neclasificate, dar care au statutul "nedestinate publicitatii". Si atunci, se procedeaza in consecinta si cu astfel de echipamente. Pot sa va spun cinstit ca si in alte tari occidentale se acorda o atentie extrema atunci cand e vorba de riscuri de securitate, nu se joaca nimeni cu asa ceva, intrucat iti risti libertatea.
YO7BPC scrie:Acolo sus nimeni nu gândește că toata aparatura distrusă ar fi putut fi folosită drept material didactic în radiocluburi, cercuri tehnice, case de copii, facultăți, etc? [...]E mai ușor să dai ordin de distrugere !
Da, asa e. E mai usor. Gestionarii si sefii de logistica nu sunt oameni tehnici, in general. In zonele "sensibile", sunt si astfel de oameni, ptr. ca e necesar sa fie. Aparatura provenita din astfel de zone, nu se cedeaza la terti, conform legii. E riscul prea mare si nu se mai baga nimeni. Si atunci, e normal sa se distruga. Oricum, daca bunurile respective si-au amortizat existenta, dpdv contabil, nu mai conteaza. Si atunci de ce sa risti? Dai cu ciocanul in ele si stai linistit. E valabil si la o firma privata, sa stiti !

Lasand cele de mai sus la o parte, desi exista cateva portite legale prin care se pot realiza astfel de cedari, trebuie sa gasesti si oamenii dispusi sa mearga pana la capat pentru a face asa ceva. Operatiunile de acest tip presupun o groaza de hartii, adica munca in plus. Credeti-ma, ca exista foarte putini oameni care vor sa-si mai ia o munca in plus, daca nu este necesar. Si atunci, si-o asuma daca au si ei ceva de castigat, vorba aia. Ca doar n-or munci pentru 10 radioamatori, doar de dragul ca sunt ei radioamatori. E la fel de legal sa dea cu ciocanul in echipamente, in loc sa intocmeasca zeci de alte pagini cu justificari pentru cedarea acelor echipamente la alte institutii. Si mai ganditi-va ca odata ajunse "la alte institutii", acele echipamente intra pe alte gestiuni, de unde trebuiesc gasite solutii pentru scoaterea lor. Si nu-i usor, pentru ca daca nu esti atent, oricat de bine intentionat ai fi, te poti trezi ca auditul intern te pune la zid si te scoate bun de plata.

Am cunoscut astfel de oameni si astfel de situatii si va garantez ca nu-i usor nici pentru ei, nici pentru auditori. Conform legii, daca faci vreo prostie, tragi ponoasele. Si-atunci, mai bine te lipsesti si te faci ca ploua... Aaaa, daca ar exista o legislatie mai cuprinzatoare, mai permisiva in anumite circumstante, care sa prevada si astfel de situatii, ei bine - atunci ar fi mai simplu. Dar pentru asta, trebuie sa introduca cineva o propunere de modificare a legislatiei.
Cine? Poate radioamatorii care au ajuns in esichierul politic. Dar cand te bagi in politic, de obicei cam uiti de ceilalti "muritori".

Si uite-asa, cercul se inchide...

73! de Cezar
Ultima oară modificat Lun Noi 17, 2014 4:39 pm de către yo3fhm, modificat de 3 ori în total.
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: echipamente militare

Mesajde yo3fhm » Lun Noi 17, 2014 4:31 pm

yo5ajr scrie:Cu ani in urma prin stradaniile regretatului V.Ciobanita au ajuns multe echipamente de la MAI la radioamatori. Cred ca sumele pretinse in acele vremuri au fost "ticluite" pentru a mai ajuta bugeteul mereu sarac al FRR. La ce au fost folosite ecele sume.....eu cel putin nu stiu
L-am cunoscut binisor pe Vasile, a fost un mare inimos, orice-ar spune altii. Sumele "pretinse" erau modice si au fost folosite pentru premierea concurentilor din concursuri si alte chestii asemanatoare. De multe ori a dat si echipamente fara nici un fel de taxa. Multi au crezut ca a facut tot felul de invarteli, dar a fost un om corect. Imi amintesc ca primul echipament de packet-radio pe care l-am folosit, a inclus si un RTP cumparat de la FRR pe cativa lei (nu mai stiu cat, dar la nivelul anului 1997, cred ca reprezenta contravaloarea unui sandwich). Pentru banda de 2m, ii montasem un sintetizor PLL cu mixer, dupa schema lui Bogdan Andronic, YO3FMJ. A fost primul meu sintetizor si eram tare mandru de cum functiona toata sandramaua. Hi!
yo5ajr scrie:Prin urmare posibilitati sant - poate duc fier vechi la centre de colectare in schimbul acelor echipamente...? Doar vointa si buna vointa trebuie de catre cei alesi se noi?....!
Vedeti ce am scris in postarea anterioara, am inclus raspunsuri si la intrebarea dvs. Sigur ca exista posibilitati, dar trebuie sa gasesti oamenii dispusi sa fie consecventi si de asemenea, sa existe si o legislatie mai cuprinzatoare si mai permisiva.

Pana atunci, ati remarcat indirect suficient de bine. O buna solutie e sa identifici centrele de colectare a echipamentelor electronice, sa le vizitezi si sa negociezi fie cu salariatii, fie cu patronii. Mai intotdeauna se vor gasi solutii convenabile de ambele parti !

73 de Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: echipamente militare

Mesajde yo3hjv » Lun Noi 17, 2014 9:29 pm

Cezar, Miki, acum niste ani, am stat si am scobit prin programul legislativ dupa reglementari privind casarea prin predare fara plata a echipamentelor. Stiu ca am gasit un Ordin din 2010 care interzicea explicit casarea prin alte mijloace decat distrugerea echipamentelor de radiocomunicatie si telecomunicatie apartinand MApN. Nu mai gasesc actul normativ respectiv din pacate, mai caut. Esenta este insa ca nu (mai) e permisa dezmembrarea si predarea pe parti componente ci numai prin distrugere. Mi-as fi dorit niste module lipsa din Pantherul meu...
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: echipamente militare

Mesajde yo3fhm » Mar Noi 18, 2014 3:30 am

yo3hjv scrie:am gasit un Ordin din 2010 care interzicea explicit casarea prin alte mijloace decat distrugerea echipamentelor de radiocomunicatie si telecomunicatie apartinand MApN.
Salut Adi, ai zis corect: M.Ap.N. Eu am citat din forma consolidata la data postarii (17Nov2014) a unui act normativ care este in vigoare se aplica la M.A.I.; cu exceptia echipamentelor speciale de comunicatii si tehnologia informatiei (cele destinate operarii in medii clasificate, care se distrug) celelalte intra sub incidenta prevederilor acelui act normativ.
Depinde foarte mult de cum este interpretat si de catre cine, intrucat daca te uiti cateva minute pe el, gasesti rapid solutii convenabile radioamatorilor, chiar daca e vorba de casari prin dezmembrare. Problema principala e ca pe parte de comunicatii (in speta, statii radio) nu prea mai sunt echipamente de casat. Mai zac diverse vechituri care ar putea fi utile (in general, echipamente de masura si control, surse de alimentare si tehnica de calcul - dar nu-s prea multe si nici prea atractive. Ici-colo, mai apare cate o statie VHF clasica (Yaesu, Bosch, Motorola sau vechile portabile Shendun) sau antene VHF defecte, dar devin din ce in ce mai rare, intrucat sunt inlocuite cu cele pe sistem Tetra. Tehnologia noua, de tip Tetra, intra intr-adevar sub incidenta unor reglementari legate de zona NATO si pentru faptul ca este prevazuta sa opereze criptat, eventualele casari se fac doar prin distrugere. Pentru radioamatori, oricum nu ar fi utila, cel putin nu in forma in care exista (poate doar daca s-ar recupera unele componente electronice).
Probabil ca daca s-ar duce o munca sustinuta de convingere prin adrese scrise combinate cu vizite acolo unde trebuie, s-ar mai putea salva niste harburi cu care sa zicem ca ai dota partial cateva radiocluburi, dar va fi marfa de mana a 3-a. Nu-i vad pe multi care sa mai stea la ora asta sa repare osciloscoape de acum 20 ani sau sa agate DDS-uri externe la vreo statie VHF/UHF ... cei mai multi vor merge, in mod justificat, pe ideea achizitionarii unor echipamente noi.
Ce-a fost, a fost - si nu va mai fi...

73 de Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: echipamente militare

Mesajde yo5ajr » Mie Noi 19, 2014 9:05 am

Dupa postarea mea despre "dotarile FRR" cu 6 autoturisme de la STS am primit o mustruluiala de la Secretarul nostru Federal Marius YO3CZW cum ca nu am fost informat si aceste autoturisme apartin CSTA Buc. Fac aici "copy paste" din site-ul FRR cu anuntul Presedintelui YO3IRC. (Sper sa nu fie sters de catre cei vizati!!!!) Un "copy paste si cu negarea lui Marius...prin mail direct pentru mine:

Buna ziua.
Inainte de a scrie ceva ar trebui sa te informezi.
Masinile de care vorbesti au fost primite de CSTA Bucuresti nu de FRR,
Eu pot sa te informez corect fara a crea subiecte artificiale de discutii legate de FRR.
O zi placuta.
Mitrut Marius -YO3CZW

[b]Si mai jos anuntul oficial din 2012...!!!


[/b]Autovehicule de la STS pentru radioamatori

COMUNICAT DIN PARTEA PRESEDINTELUI F.R.R.

In urma demersurilor legale facute la Serviciul de Telecomunicatii Speciale, conducerea acestei institutii a transferat catre Federatia Romana de Radioamatorism un numar de 6 (sase) autovehicule ( 5 tip Dacia si 1 tip ARO ) precum si piese noi auto de schimb pentru acestea. Un autovehicul va ramane la dispozitia F.R.R. iar celelalte cinci vor fi distribuite, dupa Anul Nou 2013, catre cluburile afiliate federatiei care vor solicita, in scris, acest lucru. Consiliul Director al F.R.R. va analiza cererile primite si va decide.
Totodata, va informam ca sunt in curs de analiza si decizie posibilitatile de a prelua, tot de la aceasta institutie, echipamente si componente disponibilizate si utile pentru activitatile de radioamatorism.
In numele Consiliul Director al F.R.R. adresez, si pe aceasta cale, multumiri conducerii S.T.S. pentru sprijinul constant acordat activitatilor de radioamatorism din Romania.

PRESEDINTE F.R.R.
CONSTANTIN NEACSU – YO3IRC

Oare ce mai zice acu dr om Marius?.....sau eu sunt nebun? Eu "cand vreau sa fluier.....fluier!"

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: echipamente militare

Mesajde yo8cln » Mie Noi 19, 2014 10:02 am

OM Miki, ei pe multi ne cred asa ! Totusi o intrebare : frr mai are secretar general ? 73 ! de yo8cln.

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: echipamente militare

Mesajde yo5ajr » Mie Noi 19, 2014 10:57 am

Se circula zvonul ca FRR nu mai are Secretar General dar conducerea FRR se pare ca ignora informarea "boborului" considerand ca nu e de nasul ...."...ulimii". Mai trist este ca cluburile afiliate FRR mustesc intr- o apatie generala iar cati-va care mai exprima nemultumirile sunt "persoane fizice" considerate doar carcotasi. In rest propagarea sa fie cu noi ca nu depinde de starea FRR - din fericire.

YO8SSB
Mesaje: 216
Membru din: Lun Iul 08, 2013 8:29 pm
Contact:

Re: echipamente militare

Mesajde YO8SSB » Mie Noi 19, 2014 11:13 am

Pentru YO8CLN- Mai avem F.R.R ??

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: echipamente militare

Mesajde yo3fhm » Mie Noi 19, 2014 1:04 pm

Consider ca astfel de discutii nu-si au locul intr-un topic in care e vorba de posibilitatile de a procura pentru radioamatori, pe cale legala, echipamente scoase "la reforma" de la unele institutii publice.

Am inteles retorica lui YO5AJR, dar a continua baterea monedei pe aceasta tema, cred ca n-are sens. Ca are sau n-are FRR secretar general, e un subiect care ar trebui cercetat intr-un alt topic care ar putea fi plasat la "Cluburi si asociatii" sau "Alte discutii".

Oare de ce trebuie sa ne haraim atata ?!

Pentru a reveni la subiect: exista (inca) posibilitati de preluare a unor echipamente de telecomunicatii disponibilizate de unele institutii publice, dar trebuie studiate actele normative care guverneaza astfel de actiuni si de asemenea, sunt necesare relatii de buna calitate, care sa poata sustine astfel de solicitari. Altfel, nu sunt sanse, iar echipamentele respective vor vedea presa hidraulica in cel mai scurt timp.

Inainte de a demara astfel de tratative, trebuie vazuta lista echipamentelor in curs de disponibilizare, intrucat in momentul de fata, exista foarte putine care pot fi realmente utile colegilor radioamatori. Si in astfel de cazuri, nu merita sustinerea eforturilor necesare.

73 de Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori