Ziua Internationala a Crucii Rosii

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
yo8rpo
Mesaje: 70
Membru din: Mar Mar 31, 2015 10:34 am
Contact:

Ziua Internationala a Crucii Rosii

Mesajde yo8rpo » Joi Mai 07, 2015 11:17 pm

Saptamana aceasta dragii mei o sa facem un joc pe care mi l-am dorit de mult sa il fac cu voi.
Cate doi operatori, va alegeti voi partenerul o sa fiti reprezentantii cate unui district.
yo2 stefania si alex nistor
yo3 antonia si bianca
yo4 aleshatat133 si adelina
....
yo9
Cei doi din fiecare echipa vor avea cate ceva de facut si anume unul va lucra in telegrafie in concurs si altul va lucra in telefonie in concurs. Acest concurs este imaginar, fara statie, deocamdata.
Deoarece este inca dimineata veti lucra in banda de 40 de metri adica in 7 Mhz.
7010 - 7035 Khz in telegrafie( CW )
si
7090 - 7100 Khz
7130 - 7200 Khz in telefonie ( SSB ).
Concursul va dura 30 de minute de la ora 14.00 la 14.30 CFR (ora locala) sau 12.00 - 12.30 UTC ( Universal Time Coordonat)
Pana vineri 6 martie 2015 sa va pregatiti fiecare acasa cum poate.
Pur si simplu fiecare operator trebuie sa ia legatura cu fiecare, macar cu unul din district.
Pentru fiecare legatura cu un operator din alt district decat cel al sau operatorul va primi cate 5 puncte.
Pentru fiecare legatura cu un operator din districtul sau operatorul va primi cate 2 puncte.
la minutul 15 din concurs in districtul YO2 se produce o situatie de panica si trebuie ca districtul YO6 sa intervina.
Cine ajunge primul la microfon anunta pe YO8RMF care este situatia si impreuna cu cei din YO3 si YO9 ajung sa salveze situatia.
Este o situatie de urgenta si sa nu uitam ca pompierii si cei din domeniul situatiilor de urgenta folosesc aceasta banda. Si noi in caz de urgenta putem sa o folosim pentru a anunta situatia respectiva.
La sfarsitul celor 30 de minute adica a concursului se face un clasament. YO8RMF este arbitru de joc si atunci cand va iesi din joc pentru acea situatie de urgenta trebuie sa lase un operator in locul sau.
Cronometru este foarte bun de folosit ca sa fiti mult mai operativi si pentru jocul dumneavoastra trebuie ca fiecare sa aiba la el un caiet de matematica si un creion. Obligatoriu ceas pe masa - pupitru ca sa scrie exact la ce ora a luat legatura cu celalalt operator.
Caietele se vor strange de catre domnul profesor YO8RMF si cu ajutorul receptorului in persoana Prof. de Informatica va face un clasament.
Toti vor primi cate ceva, dar valoarea a ceea ce primeste va fi in functie de rezultatul obtinut.
Se vor oferi si premii speciale pentru salvatorii din domeniul situatiei de urgenta.

Astept clasamentul de ladomnul profesor YO8RMF si eu vin cu premiile.
Voi sa aveti succes la concurs si sa nu va temeti, este doar un joc, dar are si reguli si cel care se lupta dupa regula jocului va lua cununa.
Daca sunt doritori dintre cei care nu sunt inca autorizati cu un indicati, se poate extinte jocul si pentru receptori care vor primi aceleasi premii in functie de rezultate.
Sunt trei clasamente.
1. Telegrafie.
2. Telefonie.
3. Receptori.
Punctajele sunt asemanatoare. Receptorii sunt toti din districtul YO8, suntem din Jud. Neamt, nu.
Sa auzim de bine!
Al vostru profesor,
Parintele Nifon YO8RPO
Pe 13 martie veti fi premiati toti.
Totodata, un Martie frumos si binecuvantat, ca fiecare primavara din viata dumneavoastra!

YO8RPO op by Rev. Fr. Nifon

Acesta este un joc pe care din pricini binecuvantate nu am reusit sa il facem la datele mentionate, dar s-a facut. L-am adus la cunostinta dumneavoastra pentru ca in el are o situatie de urgenta si cum maine este Ziua Internationala a Crucii Rosii m-am gandit sa va scriu acest joc. Poate pentru unii este searbad, dar pentru noi este o forma de aface educatie.

Cred ca ar trebui refacut un protocol si cu Crucea Rosie si Federatia Romana de Radioamatorism, asa cum a fost pe vremea lui YO3GON.

Noi, Prof. Bardan Marius Vasile (Pr. Nifon) incepand cu luna noiembrie a anului 2014 la Scoala dumneavoastra prin bunavointa Domnului Director si a Consiliului de Administratie al Scolii Gimnaziale Ruseni, Com. Borlesti dorim sa facem un Cerc de Radioamatorism care sa cuprinda toate cele trei ramuri ale sale: hobbye, sport si situatii de urgenta.

Elevii participant la acest Cerc de Radioamatorism vor fi trecuti pe lista care ramane deschisa. Participantii la acest cerc de Radioamatorism vor primi la sfarsitul anului scolar diploma de participare pe spatele careia vor fi trecute rezultatele exceptionale de pe parcursul anului scolar care a trecut. Aceste diplome si rezultatele lor vor sta la baza calificarii acestora in Radioclubul Comunei Borlesti. Incepand din semestrul al II-lea nadajduim sa initiem acest proiect si la alte scoli din comuna: Borlesti, Mastacan s.a.

Proiectul a luat fiinta si de pe 12 ianuarie 2015 exista intre Radiocluburile din Romania si YO8KAT.

Numarul operatorilor este de 24 si este in crestere.

Pentru anul 2015 - 2016 vrem sa facem o retea de urgenta Nechit - Mastacan - Ruseni - Borlesti

Hristos a inviat! - Adevarat a inviat!

Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori