CA al frr

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

CA al frr

Mesajde yo8cln » Joi Mar 10, 2016 12:46 pm

Pe hamradio.ro au aparut CV -urile noilor membri ai CA al frr. Impresionante , cu multe doctorate ( nu in domeniul radio din pacate) , care, pe mine un om de rind m-au pus in inferioritate ! Poate raminem totusi radioamatori ! 73 ! de yo8cln.
P.S. Parca pe vremea lui YO3APG nu am vazut asa ceva.

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: CA al frr

Mesajde yo8cln » Joi Mar 10, 2016 3:09 pm

Am uitat sa semnez:
Radioamator : Gheorghe Dromereschi
yo8cln

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: CA al frr

Mesajde yo5ajr » Joi Mar 10, 2016 8:37 pm

"Don,t vorry" - Ca si titlurile sportive, si doktoratele au ajuns in derizoriu datorita fraudarilor, obtinerii titlurilor pe bani, spagi etc. Desigur, cred ca majoritatea titlurilor au fost obtinute pe bune, pe munca dar ne luarea de pozitie a nici un fel de catre societate fata de titluri atribuite in conditii suspecte, realmente degradeaza in subconstientul oamenilor valoarea morala. Curatenia morala depinde de toata societate. Vorbe ca - "lasa ca merge si asa" - "lasa ma ca te las si eu", "capul aplecat sabia nu taie" nu ar avea ce cauta in cultura noastra, si totusi....exista. Dupa 89 "a explodat democratia", iar beneficiarii ei au ajuns teparii, incompetentii, tolerati de o societate imbaxita in anii teroarei dar bucurosi ca se poate "latra" fara eficienta si rost. Cu siguranta ca urmeaza o "renastere" si asezarea la locul lor a valorilor reale dar eu nu mai apuc - poate cei care au acum 30 de ani. Hai sa ne mai bucuram de cateva DX - uri, conteste si de o antena buna. In rest....ma doare in bascheti. 73 de Miki

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: CA al frr

Mesajde YO5VAE » Vin Mar 11, 2016 1:11 am

@Miki....de acord cu tine...cu exceptia ultimelor cuvinte.
Asa e mai nou (cu toate ca la mine nu exista asa ceva), multi spun "las ca merge si asa". Dar daca spui "ma doare la ......" e aceaiasi treaba. Ignorare... Trebuie luata atitudine...nu sa spunem ca nu ne intereseaza...
Uneori si eu ma mai dau batut la chestiile astea, dar al dracu ca revin cu forte proaspete si mult mai puternic!
73 de YO5VAE - Edy

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: CA al frr

Mesajde yo5ajr » Vin Mar 11, 2016 6:12 am

In existenta mea au trecut razboiul, pergrinari dramatice, nationalizarea, supus programelor "fierarilor" care faurau "omul nou", colectivizarea fortata cu victime, tot comunismul "sadea" cu metehnele educationale de rigoare si nu m-am predat. Am scapat relativ cu putine rani. Azi cei putini care iau atitudine sunt in minoritate aparenta iar exista o majoritate apatica chiar de varsta medie. Daca in perioada de teroare am avut atitudine, cel putin am fost "sictirit tovaraseste", azi o "Petitie" care cuprindea off - urile unei comunitati, conceput si inaintat in numele comunitatii in 2015 a fost ignorat incalcand un drept elementar in mod grosolan si neconstitutional. "Majoritatea apatica" tace. Cei care au asumat...tac. De ce sa nu ma "doare in bascheti"? Ma indrept spre "turnul meu de fildes", spre o liniste individualista si trista dar ne implicand in "Holocaustul" radioamatorismului.
Propagare buna tuturor.

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: CA al frr

Mesajde yo9rij » Vin Mar 11, 2016 6:17 am

@ Ghita, ilustrii, nu detin doctorate in radioamatorism intrucat au picat toate examenele la aceasta materie! Hi! Etalarea unor diplome in "politica de partid" cat si in alte domenii care nu au legatura cu radioamatorismul, nu arata decat nevoia disperata de a impresiona prin orice mijloace in speranta de a motiva functiile ocupate prin aranjamentul "24", aplicat de curand in FRR. 73!

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: CA al frr

Mesajde yo3gh » Vin Mar 11, 2016 10:45 am

Buna ziua , parerea mea:
- suntem toti uniti de aceeasi pasiune - radioamatorismul indiferent de meseria pe care o avem, nationalitate, credinta, sex, varsta.
- nu trebuie sa ai studii profesionale in electronica ca sa conduci o federatie/asociatie/club/societate in radioamatorism ( poti sa fii: pompier , medic, avocat, militar, economist, inginer, sofer profesionist, medic, scriitor, actor,... etc ) , trebuie sa faci cu pasiune si aceasta misiune daca ai fost ales.
- daca doar expertii in electronica si radio ar face parte din comisiile FRR nu cred ca se pot obtine numai rezultate bune , ideile de reoganizare bune vin din brainstorming cu participanti diferiti cu pregatire diferita si variata ( de ce sa nu faca parte si un avocat sau un militar sau un sofer profesionist sau un inginer din alt domeniu decat electronica, sau un doctor ...din comisii, daca este pasionat de acest hobby dar nu este expert in radio ? ).
- nu cred ca in celelalte societati de radioamatori aparute dupa 1989 sunt in conducere doar experti in electronica sau cu doctorate in domeniu, nu cred ca in statutul lor exista aceasta cerinta. Nu ar fi logic si benefic.
- Radioamatorismul este un hobby nu o confruntare a noastra si trebuie sa ne mandrim daca suntem " colegi " de pasiune cu oameni cu doctorate indiferent de domeniu, cu actori sau personalitati celebre in meseria lor, ...
Numai bine,
Dan yo3gh

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: CA al frr

Mesajde yo8cln » Vin Mar 11, 2016 12:35 pm

Cred ca am formulat eu gresit mesajul meu ! Nu reprosez nimanui detinerea unor titluri (indiferent de domeniu) dar in hoby-ul nostru (exact cum spune Dan ) nu este nevoie sa ne prezentam cu liste de titluri , toti sintem radioamatori ! In ce priveste expresia mea ca am fost pus in inferioritate , aceasta se refera la faptul ca m-am gindit ca daca candidam si eram ales in CA era foarte greu sa-mi etalez titlurile pt. ca nu prea mai stiu unde sint acele documente care atesta existenta lor. Cit priveste realizarile in domeniul radio era la fel pt. ca nu am idee de unde puteam scoate acele clasamente si mai era o problema , activitatea mea este legata de statia de club yo8krr (yr8d) si fiind o activitate in echipa (pe care o ador) nu puteam separa cit am contribuit eu la acele realizari si cit ceilalti. Eu urez mult succes echipei de conducere a frr ! 73 ! de yo8cln.

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: CA al frr

Mesajde yo3gh » Vin Mar 11, 2016 5:14 pm

@yo8cln : e ok am inteles , nu e nicio problema :) . E super ok ca aveti experienta de echipa , cred ca este cea mai mare realizare sa poti lucra cu cineva ( sau mai multi ) in echipa si sa ai rezultate. De fapt rezultatele se vad si se stiu ;) .
Numai bine,
Dan yo3gh

yo8sgm
Mesaje: 9
Membru din: Lun Oct 14, 2013 11:28 pm
Contact:

Re: CA al frr

Mesajde yo8sgm » Vin Noi 25, 2016 6:16 pm

Punctul de vedere dat de YO3GH il consider ca fiind unul rational. Nu trebuie sa fi doctor in stiinte sau licentiat in domenii radio ca sa conduci o structura asociativa. Sunt exemple de conducatori de state care au condus tari de prima clasa precum SUA(Donald Reagan si acum Donald Trump), Polonia (Lech Walesa) etc avand pregatire in domenii care nu tineau de "political leadership".
Cu toate acestea, sunt de acord cu Ghita ca nu trebuie sa-ti afisezi CV-ul ca sa arati cat este de bun intr-un domeniu in care poti excela ca individ dar cu competente organizatorice slabe ce pot conduce o structura asociativa catre un viitor nedorit.
Imi cer scuze ca reiau, fara voia lui YO3GH, tematica Radioamatorismului din finalul mesajului sau dar cred ca acesta ar putea fi motoul acestui Hobby "Radioamatorismul este un hobby nu o confruntare a noastra si trebuie sa ne mandrim daca suntem " colegi " de pasiune cu oameni cu doctorate indiferent de domeniu, cu actori sau personalitati celebre in meseria lor...". . Acest mod de abordare tine, printre multe alte calitati in special de educatie si bun simt si asta spune totul. Pe de alta parte, nu ma consider cu totul in ceeasi "barca" cu Ghita (YO8CLN) cand imi aduc aminte de niste "grei" ai radioamatorismului care se foloseau cu mandrie de un vocabular de mahala (mereu aceeasi radioamatori experimentati) in critici la adresa "Cupei Bucovinei" aflate la prima editie. Nici eu nici colegii si prietenii care au muncit la aceast concurs nu asteptam aplauze ori laude dar sa apelezi la critici si expresii neacademice, fara discernamant imediat dupa concurs, nu face cinste autolaudarosilor radioamatori cu sau fara studii universitare tehnice ori vechime si titluri obtinute de multe ori cu ajutorul celor pe care-i critica. Exista un Motto "ESSAYONS" al "United States Army Corps of Engineers (USACE), care inseamna "Let Us Try" - "lasati-ne sa incercam". Il recomand ca un motto de viata tuturor celor care stau in tribuna si critica tot ce le cade in mana. Injuram jucatorii, injuram arbitrii, injuram antrenorii, ne incaieram de fiecare data cu ceilalti suporteri...pentru ce?. Unde au disparut oare acele calitati morale si profesionale precum toleranta, spiritul competitional, modestia, spiritul de echipa, onestitatea, seriozitatea si curajul, interesul, dedicarea si chiar pasiunea pentru radioamatorism.
Felicit pe acesta cale pe participantii la QTC-ul duminical desfasurat de radioamatorii bistriteni si pe radioamatorii Braileni pe care-i intalnesc aproape zilnic pe EchoLink discutand civilizat subiecte dintre cele mai diferite intr-o atmosfera civilizata.

Cu stima si respect pentru toti,
73!...de YO8SGM - Marian


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori