O noua sincronizare call book cu inregistrarile ANCOM

Aflati ce schimbari s-au operat la radioamator.ro. Comentariile si sugestiile dumneavoastra sunt binevenite.
Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1006
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

O noua sincronizare call book cu inregistrarile ANCOM

Mesajde n2yo » Sâm Feb 26, 2011 8:36 am

In mod periodic, de obicei de doua ori pe an, atunci cand Autoritatea Nationala pentru Comunicatii (ANCOM) pune la dispozitie ultimele inregistrari cu indicativele YO autorizate, baza de date call book de la Radioamator.ro este sincronizata cu informatiile ANCOM. Operatiunea se executa fara ca vechile informatii din baza de date (adresa postala, email etc) de la Radioamator.ro sa fie afectate. Cu aceasta ocazie noi indicative sunt introduse, in timp ce altele sunt marcate cu verde "Indicativ autorizat de Autoritatea Nationala pentru Comunicatii (ANCOM)" sau dimpotriva, demarcate.

O noua sincronizare a fost executata la data de 26 februarie 2011. Urmatoarele 109 noi indicative sunt acum prezente in call book:

YO2LTB, YO2MFE, YO2MKH, YO2MKJ, YO2MKK, YO2MKN, YO2MKO, YO2MKR, YO2MKS, YO2MKU, YO2MKV, YO2MKW, YO2MKX, YO2MKY, YO2MLA, YO2MLB, YO2MLD, YO2MLF, YO2MLH, YO2MLI, YO2MLJ, YO2MNC, YO2MPB, YO2MPZ, YO2MQJ, YO2WT, YO3AIK, YO3ASC, YO3GXC, YO3HSP, YO3IKA, YO3IKK, YO3IKU, YO3IKX, YO3IKY, YO3ILD, YO3ILE, YO3ILG, YO3ILJ, YO3ILM, YO3ILN, YO3MA, YO4DI, YO4MSC, YO4SGX, YO4SGY, YO4SHD, YO5ART, YO5IMA, YO5PJY, YO5PKF, YO5PLT, YO5PLU, YO5PLW, YO5PLX, YO5PLY, YO5PLZ, YO5PMK, YO5PMU, YO5PMW, YO5PNJ, YO5PVT, YO6IKE, YO6IKF, YO6IKG, YO6IKM, YO6OIR, YO6PMX, YO6PNO, YO6PNR, YO6PNT, YO6PNU, YO6PNV, YO6PNW, YO6POB, YO6PTZ, YO6TT, YO7BA, YO7IJS, YO7IJT, YO7IJW, YO7IJX, YO7IJY, YO7IJZ, YO7IKJ, YO7IKL, YO7IKN, YO7IKQ, YO7IKS, YO7IKT, YO8SGT, YO8SGV, YO8SGZ, YO8SHB, YO8SHF, YO8SHG, YO8SHH, YO8SVM, YO9IKD, YO9IKI, YO9IKO, YO9IKP, YO9ILA, YO9ILK, YO9ILL, YO9ILO, YO9ILP, YO9JOY

Ca de obicei, daca observati informatii incorecte, va rog sa le raportati cu ajutorul formularului din pagina http://www.radioamator.ro/call-book/

73s de Ciprian N2YO

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: O noua sincronizare call book cu inregistrarile ANCOM

Mesajde yo3hjv » Sâm Feb 26, 2011 11:43 am

Am actualizat acum vreo doua saptamani sau mai mult inregistrarile din callbook-ul site-ului. Era vorba de poza, clasa, e-mail. Nu au aparut aceste modificari. Probleme?
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1006
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: O noua sincronizare call book cu inregistrarile ANCOM

Mesajde n2yo » Sâm Feb 26, 2011 4:50 pm

Nu am primit acea actualizare, nu stiu ce sa se fi intamplat. Va rog sa o retrimiteti, eventual prin email la webmaster [at] radioamator.ro

73s de Ciprian N2YO

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1006
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: O noua sincronizare call book cu inregistrarile ANCOM

Mesajde n2yo » Mie Feb 08, 2012 6:40 am

O noua sincronizare intre baza de date ANCOM si cea de la Radioamator.ro s-a realizat la data de 7 februarie, in jurul orei 4:30 UTC. Urmatoarele indicative noi au fost introduse automat (listate in ordine alfabetica): YO2LTB, YO2LZF, YO2MCA, YO2MEM, YO2MLQ, YO2MLV, YO2MLX, YO2MLY, YO2MMA, YO2MMD, YO2MME, YO2MMF, YO2MMG, YO2MML, YO2MMN, YO2MMQ, YO2MMT, YO2MMU, YO2MMV, YO2MMW, YO2MMX, YO2MMY, YO2MMZ, YO2MNA, YO2MNB, YO2MNC, YO2MNF, YO2MNH, YO2NIN, YO2OEE, YO2PCN, YO3BCH, YO3GCJ, YO3GEY, YO3GFG, YO3GG, YO3GOH, YO3GXC, YO3HA, YO3HJC, YO3HL, YO3HN, YO3ILT, YO3ILU, YO3IMC, YO3IMD, YO3IME, YO3IMF, YO3IMG, YO3IMN, YO3IMO, YO3IMQ, YO3IMT, YO3IMW, YO3INJ, YO3INK, YO3INN, YO3INT, YO3INW, YO3IOM, YO3IOS, YO3IPR, YO4LH, YO4SHO, YO4TMT, YO4YY, YO5COJ, YO5CVE, YO5LPS, YO5LXZ, YO5OAN, YO5OIO, YO5OO, YO5OVA, YO5OVG, YO5OVS, YO5OVW, YO5POE, YO5POL, YO5PON, YO5POP, YO5POQ, YO5POR, YO5POU, YO5POX, YO5PPB, YO5PPC, YO5PPE, YO5PPF, YO5PPG, YO5PPI, YO5PPM, YO5PPO, YO5PPQ, YO5PPR, YO5PPU, YO5PPV, YO5PPW, YO5RTV, YO5VAT, YO5VMA, YO6CHG, YO6HH, YO6HP, YO6HT, YO6HU, YO6HV, YO6HW, YO6IML, YO6IND, YO6MV, YO6OPD, YO6OVD, YO6OVE, YO6PNZ, YO6POJ, YO6POK, YO6PPH, YO6PVK, YO7ABR, YO7BAC, YO7IMH, YO8BDG, YO8SGU, YO8SHJ, YO8SHL, YO8SHN, YO8SHV, YO8SHY, YO8SII, YO8SIT, YO8SLZ, YO8SNB, YO8SUH, YO8THE, YO8TRA, YO8TRB, YO8TRD, YO8TRE, YO8TRG, YO8TRH, YO8TRI, YO8TRJ, YO8TRK, YO8TRL, YO8TRM, YO8TRN, YO8TRO, YO8TRP, YO8TRQ, YO8XXX, YO9BFR, YO9FDW, YO9HE, YO9HO, YO9HR, YO9IH, YO9ILQ, YO9ILW, YO9ILX, YO9IMB, YO9IMR, YO9INB, YO9INC, YO9INF, YO9INH, YO9INI, YO9INL, YO9INM, YO9INO, YO9INR, YO9INS, YO9INU, YO9INV, YO9INX, YO9IOC, YO9IOF, YO9IWE, YO9JBM, YO9JFT (Total 180 indicative).
Cu aceasta ocazie indicativele din baza de date Radioamator.ro care sunt autorizate de catre ANCOM au fost marcate cu "Indicativ autorizat de Autoritatea Nationala pentru Comunicatii". Daca observati unele informatii incorecte, va rog sa le raportati cu ajutorul formularului din pagina http://www.radioamator.ro/call-book/

73s de Ciprian N2YO

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: O noua sincronizare call book cu inregistrarile ANCOM

Mesajde YO8DHD » Mie Feb 08, 2012 8:17 am

Ca ANCOM-ul da autorizatii noi cu indicative care au scris istorie in YO, asta e. Dar chiar YO9HP sa fie dublat de YO6HP, cred ca nu e normal. YO9HP totusi e un brand in Romania si nu numai aici.

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1006
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: O noua sincronizare call book cu inregistrarile ANCOM

Mesajde n2yo » Mie Feb 08, 2012 8:19 am

Am sezizat ANCOM-ul despre acest indicativ. De asemenea, vad ca a fost asignat si YO6HW.

73s de Ciprian N2YO

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: O noua sincronizare call book cu inregistrarile ANCOM

Mesajde YO8DHD » Mie Feb 08, 2012 8:26 am

Au fost discutii despre vechile indicative si cei 5 ani cat nu trebuie date. Chiar daca nu ne place asta e legea pana va fi inlocuita. Dar ce se fac daca Alex vrea sa se mute 30 km mai spre nord adica in Brasov. Cred ca ar trebui sa fie pusi cei de la ANCOM in asemenea situatii ca sa se convinga sa nu mai dea dubluri. Nu vreau sa fiu rau (ii respect pe cei mai vechi in ale radioamatorismului cu 2 litere) dar la indicativele cu 3 litere nu va aparea asemenea situatii. :mrgreen: :mrgreen:

yo8shk
Mesaje: 11
Membru din: Mar Feb 22, 2011 4:57 pm
Contact:

Re: O noua sincronizare call book cu inregistrarile ANCOM

Mesajde yo8shk » Mie Feb 08, 2012 10:18 am

@n2yo: pe site-ul Ancom nu am vazut nicio modificare in Excelul de acolo.

yo5osf
Mesaje: 58
Membru din: Mie Mai 18, 2011 2:28 pm
Contact:

Re: O noua sincronizare call book cu inregistrarile ANCOM

Mesajde yo5osf » Mie Feb 08, 2012 1:19 pm

Ziua buna. Asa se intampla cand radioamatorii dorm : cei din Constanta ar fi trebuit sa puna numele radioclubului yo4KCA – Organizatia radio yo4HW. In cazul aceasta domnii de la ANCOM si-ar fi adus aminte si atunci cand au facut expozitia la Alexandria, despre pataniile lui yo4HW cu radioamatorii de pe vasele yo, plecati peste mari si tari. Si exemplele pot continua. Ce urat suna radioclubul municipal din localitatea =xyz= sau capitala tarii.
Ne asteptam sa auzim indicative, in benzile radio, gen yo3AC… si yo3APG. Nu vom mai sti, daca ne cheama un indicativ real sau e bascalie. In momentul in care ne cheama o statie cu un astfel de indicativ, va trebui sa ii spunem respectivului care cheama, sa faca qrx, pentru a suna la ANCOM, 24/ 24 ore, sa verificam daca exista sau nu acest indicativ, sau o regula cel putin bizara ( asta ca sa nu spun idiotica – a oamenilor cu idei ), regula celor 5 ani, a permis aparitia conflictelor sociale, ca sa nu le numesc altfel.
Chiar asa a ajuns tara!
Aici nu este America, sa dam libertate deplina, pana la infinit, posibil si imposibil, atata timp cat oamenii, 2000 de ani, au stat cat sub un jug, cat sub alt jug. Dar in YO, intalnim fenomene de genul : omul nepotrivit angajat la locul nepotrivit, este un obicei de 20 de ani in YO. Oameni care nu au nici o treaba cu domeniul s-au angajat… si ca sa nu zica “patura” de radioamatori ca nu se face nimic ( doar se incaseaza salarii )… s-au apucat de idei, ba au schimbat regulamentul intr-un mod… pe dinafara total, ba au pus regula celor 5 ani, etc. etc. ( ceva normal, atata timp cat omul s-a angajat dar nu are nici in clin nici in maneca in ceea ce priveste domeniul ). Urmeaza si altele… in modul aceasta. La asa gafe… o sa auzim in banda indicative cu 3 litere, dar care sunt operate de alti operatori. Totul este posibil intr-o astfel de tara. Astfel de fenomene se intalnesc ceva mai rar in alte tari. In schimb, in YO… e o veselie ( normal, atata timp cat intalnirile de radioamatori se realizeaza la o terasa – birt ). Cand erau radiocluburi, acele indicative, din posturile anterioare… ar fi fost intrebati operatorii : ce o sa faci cu acest indicativ pe care l-ai primit? In sensul, cand facem un prim qso? Azi nu te ma intreaba nimeni de sanatate, spiritul ham radio operator s-a prapadit de mult in YO.
Sa dau un alt exemplu : in urma cu ani buni… in jurul anului 2000, a venit la mine un tanar, care mi-a spus ca doreste sa vada ce si cum e aia radioamatorism. I-am prezentat… ce e aia A412 + 2 x GU50 + antenele 2 x L.W. + 12AVQ ( asa a fost o data radioamatorismul in YO, pana nu foarte de mult, deci tineretul… nu e nici un motiv de ras ). Apoi am facut cateva qso-uri in banda de 40 m, era dimineata spre amiaza. Se “ tragea ” tare in netul lui yo6QW ( alt indicativ care posibil sa il auzim in benzile radio, in curand, daca avem astfel de reguli - bascalie ). Dupa aceasta prezentare, omul nostru imi spune, ca practic, el doreste altceva. Cu totul si cu totul altceva. El dorea sa efectueze legaturi radio ( nu tocmai qso-uri ) cu un amic, din partea cealalta, care parte s-a dovedit exact in “gura lupului”, langa sediul ANCOM ( atunci se numea altfel ). Usor impresionat, tanarul, pleaca. Si cu asta… punct, pentru cativa ani. La un moment dat… aud pe frecventa internationala mobil din banda de 2 m, un indicativ. Dupa voce ( absolut ceva normal, dupa atatea concursuri nu puteam sa ma insel ) il depistez. In aceelasi timp il sun pe yo5APZ sa apara de urgenta in banda, ca sa fim cel putin 2 din trei puncte ( mai ales ca emitea dintr-o zona, aproximativ egala ca si distanta, intre mine si yo5APZ ). Facem legaturile, cunostinta, etc. Operatorul o tine pe a lui, ca el doreste sa efectueze legaturi radio, cu prietenul lui si cu asta basta. yo5APZ il “ia tare”, razdan, in diagonala. Si de atunci… iarasi tacere, dar el se afla undeva. Nici o data acesta persoana nu a fost “forjata” la vreun radioclub, ca sa inteleaga ce si cum se intampla in domeniu, ca nu cumva maine sa faca… o gafa, ce sa faca altceva si sa ne faca sa ne pierdem timpul si sanatatea cu el. Dar a primit indicativ care incepe cu litera C ( o fi de-o varsta cu tata – yo5CUC, cel putin de-o varsta, daca nu cumva are la activ aceeasi activitate ca si tata ). Insa la romani… nu mai exista nici un respect, doar minciuna.
Ma astept ca de maine, sa aud ca ma cheama in banda, indicativul ( cu 3 litere si incepe cu litera C ) domnului sef de procuratura de la mine din localitate, care nu mai activeaza, deci si-a pierdut licenta, dupa noile reguli. Dar el traieste si este sef de procuratura. Iata reguli care duc la conflicte sociale si alte blesteme.
Astfel de fenomene, in lume… le mai intalnesti, dar ceva mai rar.
73 si mai multa activitate in benzile radio.

YO3FEW
Mesaje: 120
Membru din: Mar Iun 29, 2010 11:26 pm
Contact:

Re: O noua sincronizare call book cu inregistrarile ANCOM

Mesajde YO3FEW » Mie Feb 08, 2012 4:19 pm

M-am uitat pur si simplu in diagonala sa vad daca nu s-a terminat cu atribuirea la YO3I.. si daca nu inceput YO3JA.. Fara sa sap prea mult mi-au sarit in ochi niste chestii tare ciudate..
Eu sunt unul dintre vinovatii pt "imbolnavirea " si apoi autorizarea lui YO3ILG.
Dar asta s-a petrecut acum peste un an si figura si in call book-ul vechi. Asa ca sincer nu inteleg cum s-a sincronizat ceva ce era deja si unde-i noutatea.
M-am mirat si faptul ca i-am gasit atat pe YO3HSP si pe YO4HSP. E corect, la ambele apare aceiasi persoana pe care o cunosc. Stiu atat unde locuia inainte, dar si unde sta acum.
Corect, intial avea 4 pt ca avea acasa parinteasca in 4.
Dar cum s-a mutat in Buc, normal ca a notificat schimbarea de domiciliu si a capatat 3-ul.
Atunci de ce mai exista indicativul cu 4?
Ziceti-mi, am inteles eu gresit Regulamentul si e voie sa ai doua Indicative, hi, hi?
PS. Cosmine, sunt sigur ca intelegi ca nu am nimic cu tine.


Înapoi la “Noutati, critici si sugestii (despre radioamator.ro)”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori