32,5% mai PUTINi radioamatori YO intre 2010-2016

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: 32,5% mai PUTINi radioamatori YO intre 2010-2016

Mesajde YO9IRF » Vin Ian 27, 2017 6:41 pm

Ciprian, ar fi tare interesant de observat tendinta mai departe in trecut. Poate exista un salt semnificativ in jurul lui 2005 ?

Razvan.

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: 32,5% mai PUTINi radioamatori YO intre 2010-2016

Mesajde n2yo » Vin Ian 27, 2017 8:31 pm

S-ar putea informatiile din 2010 sa fi fost eronate si sa fi inclus indicative a caror autorizare era expirata sau duplicate.
Rascolind prin arhive am mai gasit:

2008: 3469
2008: 3684
2008: 4330
2008: 3973
2009: 3896
2010: 4222

Cred ca sunt anii in care ANCOM nu avea informatiile prea bine centralizate. Nu pot fi cresteri si scaderi de +/- 400 radioamatori de la un an la altul. Eliminand aceste salturi, putem spune ca numarul licentelor active de radioamatori este aproximativ constant in ultimii 10 ani, tendinta fiind de scadere usoara.

73s de Ciprian N2YO

yo8rac
Mesaje: 65
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 3:30 pm
Contact:

Re: 32,5% mai PUTINi radioamatori YO intre 2010-2016

Mesajde yo8rac » Vin Ian 27, 2017 8:38 pm

Considerati pamflet/replica de carcotas:
1. fusera casele pionierilor (lower case - doar ca sa nu supar denigratorii epocii de aur! :) ) Cercurile de radioamatori erau conduse de RADIOAMATORI ACTIVI! Acestia au inceput sa se pensioneze... Din ce in ce mai multi!
2. fusera radiocluburile judetene si municipale. Aveau personal incadrat permanent, platit de la buget (din ce imi aduc aminte asa ceva nu mai exista dupa epoca de aur :'( ). Aveau capabilitatea sa sustina cursuri, faceau propaganda in scoli, organizau examene...
3. a facut cineva o statistica despre radioamatorii activi pe limite de varsta pe intervale de 10 ani, sa putem estima viitorul (bazata pe participari la concursuri, solicitari de diplome sau orice alt fel de manifestare al unui radioamator activ ?!

73 de YO8RAC!
73 de YO8RAC (Codrut) !

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: 32,5% mai PUTINi radioamatori YO intre 2010-2016

Mesajde yo8rqp » Vin Ian 27, 2017 10:22 pm

YO8RAC:dacă nu particip în concursuri si prefer traficul obișnuit(aici includ și DX) nu sunt un radioamator activ? Dacă sunt și constructor nu sunt radioamator activ?
Eu am crezut că inactivitatea unui posesor de autorizație este ruperea totala de hamradio nu de participarea la concursuri.

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: 32,5% mai PUTINi radioamatori YO intre 2010-2016

Mesajde YO5PQQ » Sâm Ian 28, 2017 5:22 am

Nu esti radioamator activ pana nu disponibilizezi 2-3 lampi la mica publicitate.

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: 32,5% mai PUTINi radioamatori YO intre 2010-2016

Mesajde YO3JW » Sâm Ian 28, 2017 8:41 am

Cu scuze, cele ce urmeaza nu sunt legate de subiect, dar am gasit cele scrise interesante!

Când i-a murit soția, George Carlin, un cunoscut satirist al anilor 70-80 si a scris această poveste incredibil de expresivă, relevantă și astăzi.

„Paradoxul vremurilor noastre este că avem o structură înaltă, dar o toleranță scăzută; autostrăzi largi, dar vederi înguste.
Cheltuim mai mult, dar avem mai puțin; cumpărăm mai mult, dar ne bucurăm mai puțin.
Avem case mari, dar familii mai mici; comodități mai bune, dar timp mai puțin.
Avem cea mai bună educație, dar mai puțină minte; cele mai bune cunoștințe, dar evaluăm situația din ce în ce mai rău. Avem mai mulți experți, dar mai multe probleme; cea mai bună medicină, dar o stare de sănătate mult mai rea.
Bem prea mult, fumăm prea mult, cheltuim prea iresponsabil, râdem prea puțin, mergem prea repede, ne supărăm prea ușor, ne culcăm prea târziu, ne trezim prea devreme, citim prea puțin, ne uităm prea mult televizorul și ne rugăm prea rar.
Avem cerințe prea înalte, dar valoare redusă. Vorbim prea mult, iubim prea rar și urâm prea des. Știm cum să supraviețuim, dar nu știm să trăim. Adăugăm ani la viața umană, dar nu oferim viață anilor.
Am ajuns până la lună și înapoi, dar cu greu trecem strada pentru a face cunoștință cu noii vecini.
Cucerim spațiul cosmic, dar nu și sufletele.
Facem mai multe lucruri, dar nu și mai bine.
Curățăm aerul, dar poluăm sufletul.
Scriem mai mult, dar învățăm mai puțin.
Plănuim mai multe, dar realizăm mai puține.
Am învățat să ne grăbim, dar nu să și așteptăm.
Creăm tehnologie nouă, care stochează mai multă informație, dar comunicăm din ce în ce mai puțin.
Este timpul fast-food-urilor și alimentației incorecte, a oamenilor mari și a sufletelor mici, a profitului rapid și a relațiilor dificile.
Este timpul în care creșc veniturile într-o familie, se construiesc case frumoase, dar crește numărul divorțurilor.
Timpul despărțirilor scurte; scutecelor de unică folosință; legăturilor de o singură noapte; excesului de greutate și a pastilelor care fac tot: ne excită, ne calmează, ne ucid.
Este perioada umplerii vitrinelor și a golirii depozitelor.
Perioada în care tehnologia îți permite să primești o scrisoare și, în același timp, să o distribui sau să faci click pe „delete”.
Ține minte! Petrece mai mult timp cu cei pe care îi iubești, pentru că ei nu sunt cu tine pentru totdeauna.
Îmbrățișează-ți cu căldură omul pe care îl iubești, pentru că este unica comoară pe care o poți oferi din inimă și nu costă nici un bănuț.
Spune-le „te iubesc” persoanelor dragi, dar mai întâi simte acest lucru cu adevărat.
Sărutările și îmbrățișările pot rezolva orice problemă atunci când vin din inimă.
Țineți-vă de mână și bucurați-vă de momentele petrecute împreună, pentru că într-un anumit moment, omul pe care îl iubești nu va mai fi lângă tine.
Fă-ți timp pentru iubire, pentru comunicare și fă-ți timp pentru a fi capabil să împărtășești tot ce ai de spus.
Pentru că, viața nu se măsoară în numărul de respirații,............ ci în momentele care-ți taie respirația.”

Daca ai ajuns la acest rand, oare te regasesti in situatiile prezentate? Cum te simti?

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: 32,5% mai PUTINi radioamatori YO intre 2010-2016

Mesajde YO4SI » Sâm Ian 28, 2017 2:15 pm

Eu ma duc acum in REF. Am tras la imprimanta Departamentele Frantei. Voi privi harta si ma voi bucura ca semnalele mele ajung acolo. Niciun titlu. Doar bucurie ! 73s !

yo8rac
Mesaje: 65
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 3:30 pm
Contact:

Re: 32,5% mai PUTINi radioamatori YO intre 2010-2016

Mesajde yo8rac » Sâm Ian 28, 2017 9:50 pm

@yo8rqp : se facea referire la "numarul de radioamatori" nu la modul in care activeaza acestia.
Va rog sa primiti scuzele mele daca va considerati afectat.
Doream doar sa semnalez ca partea de popularizare si sustinere a radioamatorismului in randul populatiei a scazut.
Activitatile de promovare in scoli/licee/universitati sunt minimale, sunt judete unde nu poti gasi un radioclub unde sa te poti pregati pentru a deveni radioamator autorizat.
Aveti ceva rezultate spectaculoase cu care sa ma combateti?
Daca da, ma bucur!

73 de YO8RAC!

P.S. "sau orice alt fel de manifestare al unui radioamator activ ?!" - asta oare nu include si ce acuzati d-voastra? - scuze :) !
73 de YO8RAC (Codrut) !

yo7lhe
Mesaje: 26
Membru din: Mie Feb 09, 2011 12:05 pm
Contact:

Re: 32,5% mai PUTINi radioamatori YO intre 2010-2016

Mesajde yo7lhe » Sâm Ian 28, 2017 11:22 pm

Chiar 32,5% din noi au devenit mai PUTIN-i in ultimii ani? :P

Cred ca modificarile spectaculoase se datoresc mai mult statisticilor gen Pristanda.
Da, numarul scade si cu greu mai atragi pe cineva catre tehnica aplicata, mai mult decat la nivel de utilizator.
Inainte de '89 daca stiai electronica, aveai o slujba buna asigurata.
Si pentru multi era singurul mod de a calatori, cu undele, in lume.
Pentru unii si modul de a mai face un ban.
Daca gasim niste motivatii viabile pe care le ofera lumea de azi v-om inversa tendinta naturala...
Idei?

YO5AVN
Mesaje: 140
Membru din: Lun Mar 21, 2011 12:18 pm
Contact:

Re: 32,5% mai PUTINi radioamatori YO intre 2010-2016

Mesajde YO5AVN » Dum Ian 29, 2017 8:28 am

DIn pacate NU pot sa dau dreptate lui YO3JW - in argumentele sale.
1) - daca va uitati in statutul FRR veti vedea ca coordonarea, popularizarea, pregatirea/instruirea etc. intra in atributiile FRR;
2) - din pacate exemplul de la YO3KPA este cea care intareste regula "frr, prin structurile sale NU se procupa, neglijeaza complet formarea de noi radioamatori";
3) - "lipsa salii proprii" este hilara! - drept dovada - Dl. Capraru a format zeci de radioamatori, operatori CW excelenti - a facut asta in "sala FRR"????
4) - frr are angajati cu salariu si program de lucru - atat la nivel central cat si cei platiti la nivel de judete de la sport pentru aceasta activitate - ei ce pazesc, ce fac? cu ce I-si omoara timpul? - PENTRU CE IAU SALARIU???? Da- aceasta intrebare se poate pune si asa - dar, uitandu-ma la calitatea oamenilor "salariati ai sportului radio" - in majoritatea cazurilor, cred ca e mai bine ca nu se ocupa cu formarea de noi radioamatori - riscul e mare sa iasa ca ei - si atunci am avea numai de pierdut. Totusi se pune intrebarea "daca nu sunt de calitate, nu sunt potriviti, ce cauta in aceste posturi???"

Da fara nici o ezitare, pot sa affirm ca radioamatorismul adevarat are frumusetile si satisfactiile lui chiar si in conditiile actuale! Atragerea tinerilor se face prin popularizare / informare aplicativa - in primul rand prin exemplul personal!

Cand vom avea salariati ai sportului radio - atat la frr cat si in judete - care sa poata prezenta " exemplu personal pozitiv", sa aiba performante si activitate reala - poate si un pic de har didactic si initiative organizatorica - atunci vom avea si noi radioamatori - chiar activi si performanti (nu numai fictivi, cu patalama/autorizatie ANCOM).

Da se poate - avem (din pacate foarte putini) tineri care fac performanta in traffic diurn si in concursuri - care "au copiat" modelul unor hami mai in varsta si au imbogatit-o cu cunostintele digitale actuale - da asta este progress.
Din pacate frr prin salariatii sportului NU prea are (tot respectful pentru exceptiile care intaresc regula) oameni "copiabili" - purtatori "de virusi".

NU pot fi de accord cu lamentarile privind "beneficiile" sau "banii" etc. NU - nu pentru bani practici un hoby - o faci de placere! - ca multe altele parasitism, pescuit, motociclism etc. In toate initiativele de "curs" de formare consider ca, din capul locului, la prima sedinta ar trebui lamurit faptul ca aceasta activitate se face absolut dezinteresat din punct de vedere material! - si de evidentiat frumusetile/satisfactiile. Numai asa se va reusi sa se formeze radioamatori adevarati!
Stiu ca traim intr-o epoca/randuiala in care "cainii latra si banii se Numara" (economie de piata profit centrata) - dar sa nu uitam de OM -fiinta sociala- de satisfactiile lui sufletesti si personale!

Deci - daca a scazut nr. radioamatorilor YO este NUMAI vina celor care prin statutul si "fisa postului" au obligatia sa coordoneze si sa indrume aceasta activitate "sportiva" din YO! - adica, deocamdata in YO - salariatii "sportului" .
Daca NU sunt in stare sa se ocupe efficient de acest aspect (cu celelalte ... am vazut cum e - nici pe acolo NU stralucesc - sunt total cenusii) - ar fi bine sa faca mai bine altceva - poate la altceva se pricep mai bine. Sa lase locul altora mai priceputi, mai sufletisti in acest domeniu.

73&GL
Joska


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori