Anunturi/Vanzari/Cumparari/Diverse

Aflati ce schimbari s-au operat la radioamator.ro. Comentariile si sugestiile dumneavoastra sunt binevenite.
yo8bge
Mesaje: 45
Membru din: Lun Noi 28, 2011 6:16 pm
Contact:

Re: Anunturi/Vanzari/Cumparari/Diverse

Mesajde yo8bge » Joi Feb 27, 2014 8:04 pm

Daca Ciprian isi alege o echipa de moderatori treaba este rezolvata.
Moderatorul are la indemana o serie de instrumente (vede IP, sistemul de operare folosit, browser,etc)
Poate sterge anuntul sau postarea unui utilizator,poate opri postarile venite de la un IP sau utilizator pentru o anume perioada de timp.(Sunt forumuri unde primesti suspendare pentru o anume perioada si petru ca faci abatere de la subiectul in discutie.)
Cu alte cuvinte moderatorii sunt "cainii se paza".
73,s Nicu YO8BGE

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Anunturi/Vanzari/Cumparari/Diverse

Mesajde yo3ggx » Joi Feb 27, 2014 10:10 pm

Buna Ciprian,

Si eu sunt de parere ca ar fi bine ca numai utilizatorii inregistrati (fie ei radioamatori sau ne) sa poata posta mesaje pe acest site, valabil si pentru anunturile de mica publicitate. O alta varianta, in cazul in care totusi doresti ca anunturile sa fie publicate si de cei neinregistrati, acestea sa nu apara pe site decat dupa ce au fost validate de catre un moderator. Urmarirea si stergerea ulterioara a "exceselor" nu mi se pare o solutie. Chiar daca asta poate presupune o mica intarziere la aparitia anunturilor, nu cred ca s-ar supara nimeni.
Nici varianta combinata nu poate fi exclusa. Utilizatorii inregistrati/validati sa poata posta fara validarea moderatorului, iar cei neinregistrati doar dupa validare.

Am si eu un mic forum la care am incercat diverse mijloace de protectie impotriva inregistrarii unor roboti de spam. DIn pacate cel putin o data pe zi scapa cate un intrus care intr-un timp extrem de scurt ma umplea de mesaje cu cele mai diverse produse de care nimeni nu are nevoie. Am ajuns la concluzia ca cea mai sigura metoda este validarea individuala a fiecarui utilizator inainte ca acesta sa poata publica orice. Nu a fost nevoiesi de validarea mesajelor individuale.

Daca pot ajuta cu ceva in acest sens te rog sa-mi spui.

Toate cele bune,
Dan YO3GGX
P.S. Cred ca atentionarea lui Ciprian direct pe mail era cu mult mai eficienta decat lansarea unui thread lung de care probabil ca singurul care se bucura este autorul mesajului buclucas. A obtinut ce a dorit cu varf si indesat. Nu pot decat sa-l felicit pentru perfecta manipulare.. :D


Înapoi la “Noutati, critici si sugestii (despre radioamator.ro)”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori