Anunturi glumete?

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
yo3fhx
Mesaje: 59
Membru din: Mar Iul 26, 2011 8:21 pm
Contact:

Anunturi glumete?

Mesajde yo3fhx » Mie Ian 02, 2013 4:15 pm

Buna ziua si La Multi Ani tuturor pe anul 2013!Au aparut pe site-ul de vanzari anunturi glumete ,ca :vand lampa din imagine (o lampa din fosta URSS nu se stie ce tip este ,30 lei).Amplificator cu 3 xGU50 prima varianta mai modesta 250W,a doua mai indrazneata 400W in 3,5MHz si 320W in 28MHz in CW .Din cate stiu si am experimentat amplificatoare cu 3 xGU5o aceaste puteri nu se pot obtine !Astept lamuriri de la colegi mai experimentati,cu multumiri.73!

YO6OSC
Mesaje: 31
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:07 pm
Contact:

Re: Anunturi glumete?

Mesajde YO6OSC » Mie Ian 02, 2013 4:44 pm

probabil ca nu ia-ti dat suficient de mancare.
dupa cum vedeti din filmul de pe youtube la un atac de 90w scoate 320 w in 10 m
si eu am avut o problema cu el la inceput aveam un singur traf si pt inalta tensiune si pt. filamente si nu am reusit sa scot mai mult de 200w, dupa ce am inlocuit transformatorul adica am pus unul separat pt anodica si unul pt filamente am ajuns la 320w multumitor de aceasta data.
puterea a fost masurata cu trei echipamanete de masura nissei cel din filmul de pe youtube este un echipament cu plaja ingusta de masurare si cu cuplorul de directa si reflectata facut pe toruri , un sommerkamp si un telewave (un echipament industrial).
toate 3 au aratat aceeasi putere intr-o antena fictiva sau antena pe care o folosesc in 10m care este o antena industriala reglata la swr de 1:1 dupa cum se poate vedea si din film acul de reflecata nu misca deloc.
daca credeti ca nu se poate va invit la mine in qth sa masurati si cu aparatul dumneavoastra

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Anunturi glumete?

Mesajde yo2dno » Mie Ian 02, 2013 5:11 pm

@3fhx: Dintr-o bucata de GU50 am scos aprox. 80 w, nu chiar in 10 m, dar sa zicem. Din 3 buc. am putea, cu optimism, sa scoatem 240w, desi, ca si in politica, 1+1 nu e chiar egal cu 2. Daca tii cont ca la schema cu grilele la masa si intrarea pe catod puterea de la intrare nu se pierde si ca omul zice ca a bagat 90w in tuburi (eu le dau cam 10% in catod din cit scontez la iesire), la puterea aproximata poti adauga si watii veniti din transceiver, asa ca socoteala, macar pe hirtie, iese. Nu intreba cit vor tine tuburile atacate cu wati multi in catod...

yo3fhx
Mesaje: 59
Membru din: Mar Iul 26, 2011 8:21 pm
Contact:

Re: Anunturi glumete?

Mesajde yo3fhx » Mie Ian 02, 2013 6:08 pm

@yo2dno,se pare ca avem dreptate! Amplificarea ar fi de cca 4-4,5 ori ceea ce e cam putin ptr. un PA cu grilele la masa.Mai asteptam si alte pareri poate mai autorizate.73!

YO6OSC
Mesaje: 31
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:07 pm
Contact:

Re: Anunturi glumete?

Mesajde YO6OSC » Mie Ian 02, 2013 6:13 pm

amplificatorul il folosesc deja de 3 luni si nu am observat inca o slabire a lampilor, dupa cum se vede in purtatoare continua lampile se inrosesc destul de bine dar avand in vedere ca lucram ssb acolo deja nu mai este o problema
in al doilea rand la ce pret au lampile 15 lei / bucata si la ce usor e sa o schimbi scoti din soclu si pui alta in loc fata de un tranzistor unde este ceva mai mult de lucru nu prea imi fac probleme ca se vor duce oricum nu le fac sa ma uit la ele ce frumoase sant sau sa le duc in mormant asa ca trag de ele.
intre timp am construit unul cu 4 lampi daca dati o cautare pe youtube dupa "4 x gu 50"veti gasi trei filme in care prezint al doilea amplif dar la care partea de alimentare de anodica nu mai este cu transformator asta fiind intotdeauna cea mai grea parte un traf de inalta suficient de bun sa debiteze ce vrem, aici m-am dus pe alimentare direct din retea pe baterie de condensatorii dupa schema unui bulgar pt un amplif 3 x gu50 eu doar am pus 4 gu50 rezultatul se poate vedea.
un alt lucru care trebuie avut in vedere este un bun reglaj al filtrului pi care daca nu este corect facut nu reusim sa scoatem ce vrem. filtrul a fost reglat cu un analizor de antena in fiecare banda rezonanta maxima a fost reglata astfel incat condenstoarele sa fie deschise la mijloc pt a avea suficienta cursa stanga dreapta pt un acord foarte fin
nu am inventat eu schemele si nu sant cel mai in masura sa dau lectii eu doar am pus in practica o schema facuta de altii am avut grija la lucrulire importante, relee de calitate comutatoare ceramice, trasee scurte etc. si asta este ce a iesit
totusi nu cred ca faptul ca unora nu le merge si altora da trebuie luat ca o gluma revin asupra ceea ce am spus oricine este binevenit sa verifice functionarea lor cu propriile echipamente de masura, nici eu nu am spus 320 w fix ci in jur de 320 w deoarece echipamentul de masura are o eroare de +/- 5% deci puterea poate fi mai mare sau mai mica de atat.

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Anunturi glumete?

Mesajde 4x1ad » Mie Ian 02, 2013 11:26 pm

@YO6OSC: inteleg ca dumneata ai reusit sa obtii o putere output de 320W in 28MHz de la trei tuburi in paralel in configuratie grounded grid, excitate cu 90W . Poti specifica pentru ce putere input ai obtinut acest output, respectiv la ce tensiunea anodica (in sarcina) si ce curent anodic ? Ai masurat cumva si valoarea tensiunii de filament in sarcina (la 320W output) sau nu ?
73
Morel
4X1AD
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

YO2AA
Mesaje: 42
Membru din: Mar Iul 10, 2018 12:32 pm
Contact:

Re: Anunturi glumete?

Mesajde YO2AA » Joi Ian 03, 2013 9:16 am

LA MULTI ANI 2013 !
Ceea ce a experimentat YO6OSC Costel este perfect adevărat. Și eu am un liniar cu 3 GU50 care este făcut cu un filtru PI la ieșire având în locul bobinei fixe una variabilă. Amplificatorul este cu grilele la masă având tensiunea anodică de 1200 volți, filamentele la 13,5 volți alimentare și un consum de aproximativ 600 mA în sarcină. Scoate între 300 de wați cu atac în catod de 45 - 55 de wați iar cu atac de 90 - 100 wați scoate 450 wați reali măsurați pe un DAIWA CN801HP. În 28 de Mhz scoate cam 270 - 310 wați la un acord maxim. Așa cum spune și YO6OSC Costel tuburile se înroșesc dar nu mult, iară tuburi se găsesc la un preț destul de decent încăt să le schimb când vreau eu. Până acuma un singur set de tuburi am schimbat cu mențiunea că cel mai intens am folosit amplificatorul în 2010 perioadă în care am realizat legături cu 240 de entități (țări).
Așa că afirmația este perfect adevărată cea prezentată de YO6OSC Costel. Un amplificator bine făcut cu 4 tuburi scoate în benzile inferioare puterea maximă de 400 de wați cu numai 45 de wați input, iară cu 90 de wați input cam 600 wați. Evident tuburile scot tot ce pot ele. Concluziile le faceți voi care a-ți lucrat cu aceste tuburi, și folosiți în filtrul PI o bobină variabilă pentru un maxim de acord.
Stimă și respect și să lăsăm lucrurile răutăcioase la început de an.
Ex YO2LRB

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Anunturi glumete? Chiar?

Mesajde YO6EX » Joi Ian 03, 2013 12:11 pm

Cu tuburi GU50 se poate face un liniar "low cost" foarte bun.
Tuburile sunt destul de rezistente.
Durata de viaţă este de cca 1000 ore, cu excepţia unor serii (se găsesc rar) care au fost fabricate pentru echipamente speciale, cu o durată de viaţă de 1500 ore.
(durata de viaţă este considerată ca tubul fiind în regim de emisie la 100 W input).
Personal am avut tuburi care au "trăit" cu mult mai mult decât cele 1000 sau 1500 ore.

Cfm datelor de catalog, la tensiunea anodică de 800V, tubul poate fi folosit până la 120 MHz.

Durata de viaţă (1000 ore) depinde de respectarea unor parametri minimi:
tensiunea de filament 12,6 v până la + 2,5%.
tensiunea anodică să nu depăşească 1000v.
Tubul rezistă şi la 1300-1400 V, dar durata de funcţionare scade rapid.

Eu am avut un amplificator cu 4 x GU50 şi unul cu 6 x GU50. (Acesta din urmă este în exploatare şi în prezent la un radioamator din YO7).

Cu 4 tuburi, alimentat la 950/975V (în sarcină) si cca 620 mA, cu un atac de ~90 W, se poate conta pe un input de 600w, respectiv pe 440 W out (pînă in banda de 21 MHz), la care se adaugă cei 90 W din atac.
(Cu 6 tuburi se ajunge la un input de 900 W si cca 650 W out.)

Puterea obţinută (300-340 W out) este mai mică în banda de 24 şi 28 MHz datorită capacităţilor mai mari. (reziduale la Cv, comutator, conexiuni).
Aici se poate observa că sporul de putere cu 4 tuburi faţă de 3 buc. este destul de mic.

De unde şi părerea unora că 3 tuburi sunt mai eficiente decât 4...!!! Hi...

Dacă amplificatorul este executat îngrijit, funcţionarea în banda de 28 MHz nu pune nici-o problemă.

Cu un amplificator cu 4 tuburi, construit special pentru banda de 28 MHz, puterea out obţinută a fost de 380 W.

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Anunturi glumete?

Mesajde 4x1ad » Joi Ian 03, 2013 12:31 pm

@YO2LRB: multumiri pentru setul de date. Singura mea observatie provine nu din puterile de iesire obtinute ci din regimul de lucru al tubului. Pentru cei care au indoieli despre numarul de Watt la iesire, e bine de stiut ca GU-50 este de fapt o lampa proiectata si construita de Telefunken in 1935 pentru Wehrmacht sub numele LS-50 – deci aplicatii militare CW si AM. A fost confiscata de rusi in 1949 in cadrul despagubirilor de razboi si copiata ulterior de chinezi sub numele FU-50. Puterea disipata nominala este in jur 50W iar puterea de iesire nominala de 45W@15MHz (fara racire fortata). Germanii luau in general o rezerva de 50-100% in design pentru a prelungi viata tuburilor si a rezista la stresul caracteristic cerintelor specific militare. Puterea de excitatie era definita undeva in jurul 7-8W RF deoarece pe atunci nu se folosea configuratia grounded grid din considerente de eficienta in folosirea bugetului de putere in aplicatii care foloseau acumulatori sau generatoare de curent. Totusi constructia geometrica si volumul/suprafata anodului permite depasirea accidentala a puterii disipate (si de iesire) cu cateva zeci de procente bune.
Problema se pune insa altfel: ce calitate are semnalul de iesire a unui tub care depaseste cu 100-120% puterea de iesire pentru care a fost proiectat sa lucreze in clasa B acum 75 de ani. Raspunsul este destul de simplu: distorsiunile de intermodulatie au o valoare extrem de mare, deoarece tubul este fortat sa lucreze intr-o clasa aflata pe portiunea dintre B si C sau chiar in C. Atunci cand i se aplica o excitatie de 90-100W RF in catod situatia se inrautateste si mai mult. Nu este nevoie de un analizor de spectru (accesibil unui numar extrem de mic de radioamatori) pentru a vizualiza faptul ca puritatea spectrala a semnalului de iesire este compromisa peste orice limita. Aceasta se poate intelege mult mai simplu din faptul ca la dublarea excitatiei in catod (+3dB) de la 45W la 90-100W din setul dumitale de valori, semnalul la iesire creste doar la 450W in loc de 600W. Una din cerintele cele mai de baza a unui amplificator liniar este sa reflecte intocmai la iesire aceiasi crestere sau scadere in nivelul de excitatie la intrare. Cand aceasta nu se intampla, amplificatorul lucreaza in regim de saturatie constituind o excelenta sursa de intermodulatii in banda. Iar amplificatorul poate fi caracterizat oricum doriti, cu exceptia termenului de „liniar”. Folosirea in special in SSB a unui amplificator neliniar, aduce o popularitate extrem de negativa in randul vecinilor radioamatori dar si a restului de participanti in trafic. Daca se adauga si o compresie audio mai mare de 4-5dB, atunci semnalul dvs. va fi deosebit de murdar. Daca sunteti un pasionat al modurilor digitale, inteligibilitatea semnalelor dvs. va fi mult degradata de prezenta multiplelor produse de intermodulatie si mult mai greu de decodat fara erori la corespondent.
Este cat se poate de adevarat ca GU-50 se poate procura cu sume modice. Durata lui de viata depinde de numarul de ore de emisie propriu-zisa, capacitatea de ventilare dar si de tensiunea de filament. O marire a puterii de iesire suplimentara este posibila prin supravoltarea filamentelor cu 4-5% dar scaderea duratei de viata este de cel putin de 80%. Tuburile a caror anod se inroseste din cauza puternicii depasiri a puterii disipate (coroborate cu tensiuni anodice mai mari cu 70-80% decat cea nominala de 700Vdc) vor avea o durata de viata foarte limitata. Din experienta mea in domeniu va mai pot spune ca pentru doua tuburi GU-50 cu grila la masa , Ua=1000Vdc si un drive de 10W RF@14MHz, puterea de iesire la care se obtine un IMD-3 de 21dB este de 130W RF. Pentru 3 tuburi la 1000V puterea maxima obtinuta la un IMD nu mai mare de 21dB este 250W RF iar pentru 4 tuburi la 1100V puterea maxima care se poate obtine fara ca IMD-3 sa creasca considerabil este 330W RF. De mentionat ca si cifra de 21dB pentru IMD-3 luata de mine ca referinta, este o cifra extrem de submediocra - dar cea mai buna obtinuta pentru GU-50, indiferent de numarul tuburilor folosite. Din cate imi amintesc. nici totalul spuriilor si armonicilor masurate la iesire nu a fost niciodata mai bun de -30dB (cu filtru Pi) si cu aproape 4-5dB mai bun cand s-a folosit un filtru Pi-L.
Evident, puterile mult mai mari decat cele pe care le-am mentionat mai sus sunt posibile dar calitatea semnalui se inrautateste si mai mult.
73
Morel
4X1AD
Ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Anunturi glumete?

Mesajde YO6EX » Joi Ian 03, 2013 2:02 pm

@ 4x1AD

Regret, dar eşti în eroare.
Tuburile GU50 de care discutăm noi, nu mai au nimic în comun cu LS50.

La mijlocul anilor '50, a început îmbunătăţirea fabricării tuburilor GU50, astfel că tensiunea anodică a fost ridicată la 800 V iar frecvenţa maximă de lucru la 120 MHz,
cu: Pu-60 W, Pda-40 W, panta 4 mA/V.

În pofida părerilor westicilor, ruşii au avut buni specialişti în tuburi electronice.
Dovadă şi actuala generaţie de tuburi de putere.

Tubul LS50 Wermacht avea următoarele date de catalog:
Ua-300V, Ia 130mA, Pu-18W, Pda-21W, panta 6,5 mA/V.

LS50 a fost fabricat după război în diferite ţări cu performanţele mai ridicate, apropiate de cele spuse de d-ta.


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori